Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Altassam vagy ne?

Cickafarok76 kérdése:

Altassam vagy ne?

Figyelt kérdés
Sziasztok, van egy 20 éves kutyám, velünk van már kicsi baba kora óta ( találtuk ), Apukámékkal élt, de ahol Ők laknak nagyon sok, nagy lépcsőn kell lemenni és ezért, meg azért mert nálunk a cica hozzábújik és ez erőt ad neki, magamhoz vettem . Nem megy ki magától a kertbe pisilni, hanem ahol éppen éri. Nem lát és nem hall és neki megy az ajtónak mindennek. Most egy külön szobája van ahol csukva az ajtó, oda pisil, kakil. Nagyon jól eszik, iszik és egészséges a széklete is . Vékony, de nem olyan vészesen . Nehezen megy, de a 2 lépcsőn lemegy ügyesen és az ágyra fel - mert a szobájában ágy van . November környékén látta az Állatorvosunk, aki minden kutyánkat kezel tízén évek óta. Ő azt mondta, hogy tök egészséges és, hogy nem kell még elaltatni, majd az idő. Azóta azért fél év eltelt. Én azt mondtam, hogy nem altatom el, de megoszlanak a vélemények . Nem tudom, hogy szenved e. Mostanában éjjelente ugat, de nem tudom mit szeretne, mert van minden víz minden . Talán hosszú lett, de olyan dilemmában vagyok, hogy engedjem a vadászmezőkre, vagy maradjon még velünk amíg lehet . KÖSZÖNÖM
2013. ápr. 5. 00:55
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
68%

Kedves Kérdező!


Nagyon nehéz helyzetben vagy,én is ettől rettegek,hogy egyszer nekem kell döntenem a kutyám életéről.Fogalmam sincs,hogy döntenék,viszont ha szenvedne hagynám,hogy elmenjen.

Vannak a világon olyan kutyák,akik megvakulnak,vagy már vakon születnek és mégis egészséges boldog életet élnek,épp ezért úgy gondolom,hogy önmagában a vakság még nem szenvedés.

A hallásra is ezt tudom mondani,pl. az argentin dogoknál "fajtabetegség" a süketség,de vannak más fajtákból is süket egyedek,akik szintén boldogan élnek a kellő odafigyelés mellett.

Összegezve,ha egyéb problémája nincs,ami belsőszervi károsodást okoz,illetve jó az étvágya,iszik,eszik és úgy látod,(mivel a te kutyád,te ismered a legjobban),hogy még élhető életet él,szerintem ne altasd el.

Szokott még csóválni?Vagy az átlag közérzete kedve milyen?


Nagyon nehéz kérdés,ha a vakságon és süketségen kívül nincs más baja,én nem altatnám.

Az inkontinenciája csupán az öregségből adódik,vagy van vmilyen veseproblémája vagy egyéb belsőszervi?

Ha van,akkor lehetséges,hogy szenved,bár az meg a kajáján látszana.(szerintem)


Kitartást,remélem segítettem.:)

2013. ápr. 5. 01:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
8%
hát én soha semmilyen esetben nem tartom helyesnek az altatást. abból indulok ki hogy ha az emberrel ezt nem teszik meg még csak kegyből sem akkor az állatokkal sem kéne. még akkor sem ha ez lenne a helyes...többek között ezért mondjuk hogy sz*r az élet de ez van! na persze az is érthető lenne ha úgy döntenél hogy elaltatod de én nem tenném.
2013. ápr. 5. 01:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
87%

Én azt vallom, hogy akkor kell az altatás mellett dönteni, ha az állat élete már nem boldog, csak szenvedés, illetve ha a helyzet tarthatatlan(reménytelen) és a gazdit is nagyon megviseli.


Nem semmi amúgy ez a 20 év, már így is szép kort megélt.

Szerintem azért ugathat éjjelente, mert egyedül van és nem tud mihez kezdeni.Képzelheted milyen lehet neki, ha mint írtad nem lát, nem hall, tehát semmit nem észlel a külvilágból.

Végül is a szaglásának köszönhetően (amennyiben az még megfelelően működik) talán tud tájékozódni és el éldegélhet még így, főleg ha alapvetően egészséges is. Bár valószínűleg jelen van már nála ízületi gyulladás és porckopás is.

Őszinte leszek, én elaltattatnám (bár nem vagyok ott, nem látom mennyire súlyos a helyzet pontosan). Nem tudnám nézni, ahogy megy neki mindennek, nem lát semmit, nem hall engem stb. Szerintem én sem akarnék így tovább élni, részemről ez már elérte azt a szintet, amikor azt mondom nem rossz döntés az altatás. (Azért nem azt írom, hogy helyes, mert azt igazából senki sem tudhatja, és mindenki szerint más a helyes.)


Nekem van személyes tapasztalatom is (idős, beteg kutyám sajnos már menthetetlen volt), én is sokáig őrlődtem, mert azelőtt nem tudtam volna elképzelni, hogy elaltassák. Ő a végén már csak szenvedett, így kihívtuk az állatorvost, aki beadta neki az injekciót. Nem volt kellemes érzés, sokáig nem találtam a helyem és még mindig hiányzik, de úgy gondolom az volt a helyes döntés.

Szerintem te se véletlenül gondolkoztál el ezen a témán...

2013. ápr. 5. 02:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
100%
Egyébként azt akartam még mondani, hogy nagyon erős nő/férfi lehetsz, ha így ki tudsz tartani mellette az állapota ellenére is.
2013. ápr. 5. 02:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
85%

Szia!


Állatorvosként a következőket tudom Neked mondani:

A döntés leginkább a Te lelkiismereteden, idődön és tűrőképességen múlik. Ahogy említetted, van egy igen idős, süket és vak kutyusod, aki azonban, az öregségéhez kapcsolódó tüneteket leszámítva jól eszik, iszik...hát összepiszkítja a szobáját (megértem, hogy nem kellemes minden nap takarítani). Állatokat általában azért szoktak elaltatni,mert borzasztóan szenved, vagy pedig emberre (akár gyerekre) támadott. A legfőbb kérdés az, hogy szenved? Ha igen, akkor egyértelmű a válasz, ezt nem szabad hagyni.

A másik dolog, itt egy 20 éves kutyáról van szó, ezt a kort igen ritkán élik meg. És valószínűleg nem is fog már túl sokáig élni. Szerintem szeretgesd, simogasd, ameddig csak lehet, amíg a tudatánál van, és nincsenek fájdalmai, és engedd be hozzá a macskát, ha kedvelik egymást.

Lehet kapni fájdalomcsillapító-gyulladáscsökkentő tablettákat, amik esetleg segíthetnek a nehézkes járásán, bár nem vizsgáltam, nem láttam az állatot, de ha fájdalmasak az izületek, akkor ez egy kicsit segíthet. Azért ettől sem lehet elvárni csodás javulást persze, egy ilyen idős állatnál. Kérdezd meg az állatorvosotokat, javasolná-e az ő esetében.

Mindenesetre, összességében én megpróbálnám a kutyám érdekeit nézni, neki mi a jobb? A halál, vagy egy gazdi, aki a végsőkig mellette marad, szereti, törődik vele, és elviseli az ő öreges gondjait, ameddig csak lehet?

2013. ápr. 5. 03:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 urkunde ***** válasza:
48%

Lassan 20 éve tartok kutyát,ez idő alatt két kutyust altattam el egészségügyi okokból.Természetesen orvossal egyeztetve utolsó lehetőségként.Szerintem ezt kizárólag

racionális szempontok alapján szabad eldönteni.Szerintem egy állatnak is joga van méltósággal élni majd elmenni,ez a maga alá ürítés nem kimondottan tartozik a méltóságteljes élethez.Itt feljebb valaki írta nem kéne kegyből altatni,azt javaslom menjen el egy Hospisba kérdezze meg a végstádiumos rák betegeket erről a kérdésről,

akik morfiumon élnek.Tudatuknál vannak és ágytálba végzik a dolgukat.Meglepődne szerintem.Bocs ez nem tartozik a tárgyhoz.

Most lehet megfognak kövezni,de én elaltatnám mert úgy gondolom ha szeretek egy kutyát,azt is figyelembe kell venni milyen az életminősége.Neki finoman szólva átlagon aluli,persze nem miattad!Azt javaslom lelkileg készülj fel

minden lehetőségre,ebben a kérdésben Neked kell döntened,és próbálj ne érzelmi alapon dönteni hanem kizárólag a kutyus érdekeit szem előtt tartva.

2013. ápr. 5. 05:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
80%
Már miért lenne átlagon aluli az életminősége???? lakásban él, kérdező foglalkozik vele, van egy külön szobája, takaritanak utána. Csak megöregedett. Attól még nem kell elaltatni. Sokáig ugysem él már, az utolsókat töltse el szeretetben, és odafigyelésben. Majd ő jelzi, hogy mikor van itt az ideje a bucsunak.
2013. ápr. 5. 06:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
64%
Amikor bennem ez a kérdés felmerült, minden hozzáértő ismerős azt mondta, hogy ne aggódjak látni fogom rajta, ha feladta. Hogy teljesen egyértelmű lesz és nem lesz nehéz döntés. Igazuk volt, úgyhogy neked is azt javaslom, hogy vigyázz rá, szeresd nagyon, és engedd el ha feladta. Tudni fogod a szeméből, ha itt az idő.
2013. ápr. 5. 06:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
89%

Szia.

Itt sokan írják, hogy neki milyen lenne, hogy az embereknek milyen lenne, meg hogy méltóság, meg stb.

Azt ne felejtsük el, hogy nem emberről beszélünk, hanem egy kutyáról, aki nem valószínű, hogy méltatlannak érzi magát attól, hogy bepiszkít, és az sem valószínű, hogy szégyelli magát, mivel nem ember, ne ruházzuk fel olyan tulajdonságokkal, amik többnyire nem mindig igazak az állatokra.

Szerintem a kutyádat pont nem érdekli, hogy bevizel, és nem azon fog rágódni, hogy a gazdi kiakad, hanem "örülni" fog, hogy könnyített magán.


Kedves kérdező, csak ismételni tudom egy két előttem válaszoló szavait, hogyha nem látod, hogy szenvedne, vagy fájdalmai lennének, akkor szerintem ne altasd el, mert benne még mindig megvan az életösztön, amit véleményem szerint tiszteletben kell tartani, mivel, hogy járkál, ágyra ugrál, macskázik, és gondolom hozzád is szívesen odabújik.

Én a helyedben akkor altatnám el, amikor majd egyszer bemész hozzá, és látni fogod, hogy már csak fekszik, vagy drasztikusan csökken az életkedve, szóval amikor már szemmel látható lesz, hogy nem sokáig van veled. Olyankor azt mondom, hogy tényleg humánusabb elaltatni, és hagyni csendben elmenni, mint virrasztani felette, és végignézni, hogy talán szenved, de már nincs ereje arra, hogy ezt megmutassa.

Sajnálom, hogy ilyen helyzetbe kerültél, de sajnos a kutyatartás egyik velejárója az, hogy egyszer el kell búcsúznunk a kis barátunktól örökre.

Kitartást, és remélem a lehető legjobb döntést hozod meg.

2013. ápr. 5. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
46%
Átérzem a helyzetedet. De azt mondom, ne altass! Nekem is volt egy 18 éves kutyám, akivel együtt nőttem fel. Elköltöztem otthonról, őt vittem magammal. 16 éves korára megvakult és megsüketült. Nem volt már egy fitt jószág, ő is gyakran maga alá csinálta kis és nagy dolgát egyaránt. Állatorvos rendszeresen látta, az ízületeire kapott fájdalomcsillapítót és gyulladáscsökkentőt. Ez így ment még 2 évig. Aztán szinte egyik napról a másikra legyengült. A szeme amúgy sem volt már valami fényes, csillogó, egybár vak volt. De életet láttam benne. Viszont azon a bizonyos reggelen sem erőt, sem élni akarást nem láttam a tekintetében. Bementem a szobába, felemelte a fejét, felém fordult. Odamentem hozzá, belenéztem a szemeibe, és ekkor tudtam, hogy eljött az idő. Remegett, fázott. Amikor megérkezett az állatorvos, lehet hülyén hangzik, de tudta a kutyám, hogy miért jött a doki. Aztán szépen csendben elment a karjaim közt. Nem érzek bűntudatot. Megadtam neki az esélyt, nem hagytam el sem a vaksága-süketsége, sem a maga alá piszkítása miatt. Tudtam legbelül, hogy ha eljön az idő, érezni, tudni fogom. Ha lehet ilyet mondani, az utolsó percekben is hálát láttam a szemeiben. Ne altasd el, hidd el, tudni fogod, hogy mikor van itt az idő! 20 év alatt úgy kiismerted azt a kutyát, hogy nem kellenek szavak, anélkül is tudni fogod, mi a helyes! Higgy nekem.
2013. ápr. 5. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!