Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Kutyáknál miért nem nő az...

Kutyáknál miért nem nő az átlag élettartam?

Figyelt kérdés

Sziasztok. Ma fürdés közben azon gondolkoztam, hogy egy kutya átlag élettartama 15 év. Ennyi volt akkor is, amikor papám gyerek volt, mert mesélte, hogy a kutyáik végelgyengülésben 14,15 évesen haltak meg.

Az embereknél, amíg nem volt ilyen fejlett az egészségügy, akkor az átlag életkor is alacsonyabb volt, illetve nők és férfiak esetében is különböző.

Na már most azért az állategészségügy is eléggé fejlett, de az állatok átlag élettartama mégsem nőtt.

És nem csak az egészségügy, hanem az étkezési szokások is változtak, nem csak nálunk, hanem azért már megvan a lehetőség arra,hogy az állatainkat prémium táppal etessük.

Illetve, azt sem értem, hogy hogy van az, hogy azért az emberek stresszesebb, fárasztóbb életet élnek, mint az állataink, mégis tovább bírjuk sokkal, mint ők, de a szervezetünk is igen hasonló.


Szóval, a kérdésem az lenne, hogy miért van ez? Valaki tud erre elfogadható magyarázatot?


Bocsi, hogyha értelmetlen a kérdés, csak úgy elmélázgattam ezen,és érdekel mások véleménye is.


2013. ápr. 14. 22:12
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
30%
Szerintem nem értelmetlen, de számítsd bele, hogy a túltenyésztett állatok, hamarabb kimúlnak, mint a régi nagyapáink idejében élő jó kis korcsok, pulik, mudik stb. Most meg sokan megveszik a fajtiszta kutyákat, azoknak mindnek alacsonyabb az elérhető életkora. Amúgy az átlag életkora egy kutyának nem 15 év, nézd meg a [link] oldalon, hogy még egy pulinak is rövidebb életkort jósolnak, pedig az szívós kutyus.
2013. ápr. 14. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
18%
Ez nem így van.A helyesen gondozott házikedvencek életkora harminc százalékkal hosszabodott.Természetesen a házi koszton éldegélő ebek ez nem igaz
2013. ápr. 14. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
100%

Jó kérdés! Manapság már sokkal jobb és táplálóbb ételeket kaphatnak a kutyák, sőt az életkörülményeik is jelentősen jobbá váltak, hiszen sok helyen a lakásban élnek, vagy fűtött kutyaházban, kapnak oltásokat, belső és külső élősködők elleni védelmet stb.

Arra tudok gondolni, hogy náluk ez a max. Minden élőlénynél eljön az az idő, amikor már nem lehet rajta segíteni, a szervei elhasználódtak, a sejtek működése megváltozott stb. Nem élhetnek a végtelenségig, elképzelhető, hogy náluk ez a maximum életkor.

Ez viszont felveti a kérdést, hogy akkor mire a felhajtás? Hiszen ha régen is megérték ezt a kort, akkor csak jó volt nekik a "moslék" is és túlféltés nélkül is jó állapotban voltak.


Bocs, hogy lényegében nem adtam neked választ, ennek majd én is utána fogok nézni, ha lesz időm, mert tényleg egy olyan kérdés, amivel ritkán foglalkoznak, pedig érdekes téma. :)

2013. ápr. 14. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem azért mert túl rövid hozzá az életük, hogy ki lehessen mutatni. Most gondolj bele, az ember életében mondjuk 5-10 nem valami sok, de simán ki lehet mutatni és nagyon nagy számnak veszik ha már ennyivel is több az átlagos élettartam. A kutyánál mi mérhetnénk, leginkább hónapokban vagy legfeljebb 2-3 évben.
2013. ápr. 14. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%
Én emlékszem rá, hogy 2007-ben pusztult el a Dobermann-om 11 éves korában és 8 éves kora körül kezdett el betegeskedni és az állatorvos azt mondta, hogy 10 évesnél öregebb Dobermann-t ritkán szokott látni. Szóval enyhén túlzásnak érzem ezt a 15 éves átlagéletkort és úgy gondolom tovább élnek a kutyusok, a szomszéd keverék kutya már a 16-17. évét tapossa.
2013. ápr. 14. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:

Hát, végül is, lehet, hogy hónapokban is lehetne mérni, bár, azt ki tudná, mert az még bőven benne van az átlagban. De pl teszem azt, egy adott fajtára, mert így a legkönnyebb, legyen ez a puli. 70 éve kb15 évig élt, 50 éve is, és még most is. Szóval, egy ekkora időtávolságból már lehetne látni(mert akkor is voltak, akik a tenyésztéssel foglalkoztak, és biztos, hogy feljegyezték valahova) hogy egy kutya 15 évig élt. azóta eltelt 70 év, és még mindig, szóval, az embereknél már legalább 5 évvel nőtt az átlag kor, míg a kutyáknál nem változott.

(bocsi, ha kesze-kusza, de így se tudtam leírni tökéletesen azt, amire gondolok)

2013. ápr. 14. 22:35
 7/15 A kérdező kommentje:

Különböző kutyafajták közt van eltérés, mert pl míg egy kistestű kutya elél akár 20 évig is, meg van egy pár keverék is, ami sokáig él,de ők azért ritkák.

Egy dán dognál pl már az átlag életkor azt hiszem, hogy csak 8 év. Azért írtam az előbb, hogy egy fajtát nézzünk csak, mert sok fajta közt van eltérés, de azonos fajtákon belül viszont nem nagyon változik.

2013. ápr. 14. 22:37
 8/15 anonim ***** válasza:
100%

szerintem simán csak ennyi ideig tart mire kimerül az élőlény szervezete. az embernél ez meghosszabbítható gyógyszerekkel meg ilyenek mert mi meg tudjuk mondani mi a bajunk de egy kutya ilyet nem tud, csak találgat az orvos. lehet az ultrahang/röntgen/stb sem mutatja ki pontosan h mi a gond...könnyen félre is kezelhetőek :)


de egyébként nem értem mi a felhajtás a prémiumtápok körül. régen a juhászok nagy becsben tartották a kutyáikat és gyakran jobb minőségű (tiszta hús) kajával etették a kutyáikat mint amit ők maguk ettek...ez pedig sokkal jobb volt a kutyának mint a mesterségesen előállított tápok.

2013. ápr. 14. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
De minden szervezetnek lehet egy maximum időtartama amit vagy végigél, vagy nem valami miatt. Az ember élhet 20 évig is meg 110. De egy kutya időtartama hova nőne? 20-30 éves kutyák nem hiszem, hogy valaha is lesznek. Minnél tovább él egy faj, annál jobban ki lehet ezt mutatni.
2013. ápr. 14. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
Najó mármint 20 éves kutyák lehetnek, csak azt akarom mondani, hogy a kutyák sokkal de sokkal szűkebb keretek között mozoghatnak, ezért nem látszik annyira. Meg ugyan ki dokumentálta régen, hogy egy kutya mennyit él? Senki nem foglalkozott azzal, hogy Bodrinak mikor van a szülinapja csak úgy kb-ra tudták.
2013. ápr. 14. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!