Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Vadászkutyások! Hogy tartjátok...

Vadászkutyások! Hogy tartjátok kézben a vadászösztönt?

Figyelt kérdés

Vizslám van, fajtájához képest igen makacs egyed, de elég jól haladunk (sulis segítséggel). Az esetek többségében szépen le tudom tiltani dolgokról, kajáról, biciklisről, saját macskánkról mindig, idegen macskáról is általában. A behívhatóság is egyre jobb. De a madaraktól egyszerűen megszállottá válik... Ha el tudom kapni a pillanatot, mielőtt befeszül, akkor esetleg ki tudom zökkenteni, de általában nem sikerül. Képes 20-25 percen keresztül üldözni egy madarat, ilyenkor nyugodtan ejtőernyős mutatványokat is csinálhatnék, képtelen vagyok magamra vonni a figyelmét. 3kg sülthús se olyan jutalom neki, mint a madarászás. Azt a részét értem, hogy növeljem a tekintélyemet, mert ebben a helyzetben semmibe vesz, ez folyamatban is van, csak sajnos igen szemfüles kutyám van, a gyengeség legapróbb jelét is észreveszi és máris igyekszik a fejemre nőni. Addig is, mit tudok tenni annak érdekében, hogy kontrollált helyzetekben ki tudja élni ezt a dolgot és jobban kézben tartható legyen, mikor séta közben lát madarat? Apportozás gyönyörűen megy, akkor indul a tárgyért, ha küldöm, szépen visszahozza, de ez nyilván nem elég neki...

/Hozzáteszem, a szülei "gyakorló" vadászkutyák, ugyanakkor én nem szeretném vadászatra kiképeztetni. Ha már jobban állok a kézben tarthatósággal, szeretnék vele elkezdeni valami sportot (dummyzás?), de addig is jó lenne túlélni valahogy. Olyan helyen engedem el, ahogy több száz méterre van autóút, de kilométereken át is üldözne egy-egy madarat, úgyhogy ez sem maximálisan biztonságos. Egy vizsla meg mégsem élheti le pórázon az életét.../



2013. máj. 31. 10:29
1 2 3
 11/25 anonim ***** válasza:

ha sétáltok hol megy a kutya ellőtted vagy melletted?

tanitsd meg rá hogy melletted menjen s csak akkor menjen előre ha engeded neki ez elég nehéz feladat ha sikerül akkor

vissza tudod majd fogni

2013. máj. 31. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 A kérdező kommentje:

Köszi mindenkinek! Agaras gazdi: köszönöm a biztatást! Az fix, hogy okos, csak jó lenne, ha nem arra használná az agyát, hogy túljárjon az eszemen...:)

Akkor úgy látom, nem vagyok egyedül a problémával... Sajnos az én kutyám sem hiszem, hogy beérné a játékkal, megfojtott vakondot már hozott nekem nagy büszkén. Én nyáron megyek középfokra, halványan reménykedem, hogy az majd kicsit növeli a tekintélyemet és segít ebben a dologban, de ki tudja...

Pórázon a kutya mellettem megy. De ha elengedem, akkor az lenne a cél, hogy szaladgáljon, száz méter távolságból meg hiába tiltogatom, nem hat a dolog. Mai -póráz nélküli- sétán egyszerűen el se mozdult a lábam mellől, mert nem mondtam, hogy mehetsz. De ha mondom, akkor nekiindul, nulláról százra gyorsul, kicsúszik a kezemből. (Patakpartra járunk, madarak, békák, hatalmas terület, igen nagy a kísértés. Eddig mellkasig érő bozót volt, ami miatt tartott tőle, hogy elveszít szem elől és két percenként visszajött lecsekkolni, de pár napja lekaszálták az egész hóbelevancot és így már ez sem tartja vissza...)

2013. máj. 31. 13:25
 13/25 anonim ***** válasza:
Középfokon meg fogod kapni a segítséget, ha pedig még mindig van kérdésed, akkor irány az ÖV foglalkozás, ott garantáltan megtanulod magas ösztönállapotban is tudd irányítani.
2013. máj. 31. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 anonim ***** válasza:
Azért erre ne vegyél mérget. Nekünk a középfok sem segített, őv meg abszolút nem érdekli a kutyát (meg vele valahogy különösebben engem sem).
2013. máj. 31. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 anonim ***** válasza:
Nálunk sem olyan egyszerű, az én kutyám a macskákat, madarakat és a sünöket bántotta, most már a tyúkok közé simán be lehet engedni meg a macskákat sem bántja, nem is üldözi őket, de látszik, hogy a tyúkok amikor kergeti kiabálnak is és nehezebben állja meg, mint a macskákat, a sünökkel továbbra is gondok vannak, annyit elértem, hogy fogásból ereszt, de már késő szokott lenni, mire meghallom és kiérek már késő, most sünvadászaton vagyok, hogy le tudjam tiltani róla.
2013. máj. 31. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 anonim ***** válasza:

nálunk ilyen probléma nincsen, szerencsére a tekintélyem megvolt de persze nem mindig volt tökéletes, és ő is ment volna ahova nem szabadna. persze én ilyenkor mindig időben észrevettem és nagyon fenyegető hangnemben tiltottam. ebből született a "ne merészeld" persze nem magyarul. szerintem a szerencse az is volt hogy ilyenkor tényleg az volt a fejemben ha megindul én akárhogy is de elkapom és nem köszöni meg. gondolom ez érződött a tiltáson is. és amint láttam hogy nem foglalkozik az adott dologgal nagyon megdicsértem. ez olyan jól sikerült hogy a macskák mellett lazán elmegyünk, illetve ha valami mást lát egyből rámnéz hogy mehet e. persze a párom esetében ez már nem így működik, igaz az utóbbi egy hétben ő is elkezdett rohamosan fejlődni végre.


egyszer viszont megesett -az én kutyám sem volt mindig tökéletes- hogy nem igazán kívánt rám hallgatni. a szerencse az volt hogy pont nálam volt a vizes flakon amivel játszani szoktunk egy szatyorban. no én tiltottam, láthatóan nem érintette meg, így azonnal hajítottam is felé a kezemben levő cuccost. de olyan dühvel -mivel megtagadta a parancsomat- hogy nagyon hatásos volt, pedig elé dobtam nem is rá.


én pl. ezt tenném ha a kutya megindul. szólnék, ha nem reagál azonnal valamit utána dobnék, ezzel nem mellesleg rájön hogy a "kezem bármeddig elér". majd szépen vagy szigorú hangnemben (helyzet, kutya függő) hívnám magamhoz, és amint odaért nagyon nagy dicséret. így rögtön össze is tudja kötni hogy a parancs megtagadása miatt történt vele a kellemetlenség. illetve a szófogadást dicséret, valami jó követi ráadásul ezzel egyben ki is oldod a kutyát a bünti alól (simi, juti akármi).


sose szabad elfelejteni, hogyha a kutya odajött hozzánk mindig nagy dicséret kövesse. tudom hogy amikor a kutya megindul, minket pedig a szívinfarktus kerülget, dühösek csalódottak vagyunk eszméletlen nehéz még dicsérni is. ahogyan ugyanilyen könnyű elfelejteni is ebben a nagyon fontos pillanatban hiszen örülünk hogy megkönnyebülhetünk. de én hiszem hogy többek között ennek köszönhetem a behívás 100%osságát, hogy megtanulta a kutya legyek bármilyen dühös (ami nyilván hallható a hangomból mikor magamhoz utasítom) ha elsőre jön a haragom azonnal elszáll és még meg is dicsérem a tetejében.


nem tudom a magyar kutyasulikban milyen rendszer alapján mennek az oktatások és hogyan de egy dolgot megtanultam. a kajával eszméletlen sokat dobhatunk a tekintélyünkön. én megmondom őszintén -tapasztalatból- nem hiszek az ilyen olyan eljátszós dolgokban, mint pl. a kutya táljából eszünk, úgy csinálunk mintha az ő tápját/kajáját ennénk stb. nálunk az a helyzet hogy a kutya közvetlen közelünkben van mikor mi eszünk. megtanulta hogy legyen tisztelettel, ne kunyizzon ne zavarjon minket miután végeztünk ő is sorra kerül a rangsorához mérten ugye. és tényleg, miután mi végeztünk azonnal megyek készíteni a kutya kajáját. mindig ez a rendszer. és szerintem itt annak ellenére hogy közel sem ugyanazt ettük mint amit a kutya kap tökéletesen ki is merítettük a " mindig a vezér eszik először" témát. reggelizni egyáltalán nem szoktunk a párommal, délben én csak ritkán eszek de vacsorakor mindig megvan ez a bizonyos rituálé, így mindig emlékeztetve is van a kutya hol a helye. sokan kínzásnak, nagyon durvának találják ezt éppen ezért nem is csinálják meg.

az én véleményem viszont az hogy egy dománsabb, makacsabb, önfejűbb egyed esetében erre igenis szükség van. nem mellesleg ő se sajnál minket amikor már a hajunk hullik ki a stressztől mert engedetlen. ezzel a rendszerrel még azt is hamar észre tudjuk venni különösebb gond nélkül ha a kutyánk már nem tisztel minket eléggé. pl. nagyon kiváncsiskodik a mi ételünk iránt ami a részéről kimeríti a tiszteletlenség fogalmát. illetve azt gondolja hogy joga van a mi ételünkből velünk enni, tehát minimum egyazon rangsorbeli helyen állunk vele.

persze sok más tényező is fennáll (nem vagyunk eléggé határozottak, szigorúak stb), de ez a "rituálé" marha sokat dob az egészen. szerintem.


a kérdezőnek:

az jutott eszembe hogy talán én készítenék papírsárkányt házilag és azt eregetném (most ez lehet h.lye ötlet). arra engedném rá parancsszóval illetve állítanám is le bizonyos időközönként. így kiéli ebben nagyjából ezt a jellegű vágyát ugyanakkor könnyedén megtanítható hogy kontrolálható legyen a mozgó tárgyak dolgok irányába.



jó szokásomhoz megint sokat írtam, de remélem hogy ezzel tudtam segíteni valamennyit.

2013. máj. 31. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 A kérdező kommentje:

Köszönöm ismét a válaszokat, különösen a 16:29-esnek, hogy ilyen részletesen írt!

Ezt a kezem bárhova elér dolgot elsősorban hosszú pórázzal igyekeztem kivitelezni eleinte, de az az igazság, hogy az én kutyám tényleg rögtön levágja, hogy lifeg rajta valami és olyankor egész máshogy viselkedik. Utánadobni valamit még sosem próbáltam, talán az kizökkentené, bár ez is akkor működik, ha legalább ehhez kellőképp közel van.

A behívásnál mindig jutalmazom, bár vannak kétségeim afelől, hogy szabad-e engedni, hogy ennyire ne legyen következménye, hogy bejött ő, csak előtte csapott egy komplett vadászatot az engedélyem nélkül.

Ezt az evési sorrend-dolgot én nem tartom kegyetlennek, de ezen a téren nincsenek problémáink. Ha a kajám felé közelít, akkor elég egy csúnya nézés és méterekkel megy arrébb. Kábé 8 hete kötődési tréningezünk, tehát csak feladatért és behívásra kap kaját és már volt masszív két-három hét, amikor első szóra szépen jött, de azóta megint próbálkozik. Eléggé próbára teszi az idegeimet ez a folytonos húzd meg-ereszd meg, hogy látszólag elérek nála valamit, aztán újra jön a tesztelgetős fázisa és ha egyszer valamire nem reagálok jól, akkor máris nyeregben érzi magát. (És mindehhez a szokásos bújós, anyás vizsla!)

Ez a papírsárkányos dolog szerintem nem rossz ötlet, valami hasonló házi megoldást keresek, igazából már az is felmerült bennem, hogy szerzek labda kilövőt és azzal gyakorlunk, de azért ez olcsóbb volna:)

2013. máj. 31. 17:53
 18/25 anonim ***** válasza:

Ha labdás, az nagyon jó!! A lasztis kutyám zsákmányösztönét én elsősorban a labdával tudtam kontrollálni. Mivel mindene a labda, így sokszor gyakoroltuk, hogy leraktam a földre közé és közém, és úgy kellett hozzám odajönnie, hogy nem érhetett a játékához. Végül már odáig eljutottunk, hogy elküldtem a lasztiért, teljes tempóban elindult, és félúton visszahívtam (2 másik labda volt nálam:D), mikor visszajött, azonnal megkapta azokat, és hatalmas dícséret. Most már csak nézi a macskákat, de póráz nélkül sem megy el utánuk. Egyetlen gyengéje van: ha alapból rohan (pl. bicaj mellett), és előtte fut egy macska, akkor bekapcsol a zsákmányösztöne, és megindul, akkor olyan fifti-fifti arányban tiltható.

Másik kutyámmal sajnos én is megszenvedek, mert hiába iszonyat zsákmányos, ilyesmi játékokra egyáltalán nem kapható, így nem tudja velem kiélni ezt:((

2013. máj. 31. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 anonim ***** válasza:

megmondom őszintén az enyém nem kilőtt egyből mint egy puskagolyó így simán elértem. amúgy eszembe jutott még hogy egyszer 5 hónapos volt én szóltam neki, nem jött, megindult a másik irányba. bevallom dühös és kétségbeesett is voltam egyben. először megindultam utánna, de láthatólag sajna csak nevetség tárgya lettem. kínomban felkaptam egy iszonyat vékony kis gallyat és azt dobtam utánna. ez a gally épphogy csak megérintette szó szerint csak megérintette a fenekét de úgy megijedt hogy őszintén szólva még most is nevetek ha eszembe jut. lesett rám hogy hogy a fenébe értem el ha olyan messze vagyok tőle. első szóra odajött. ez a két dobálós eset (a másiknál 9 hónapos volt) volt eddig és nagyon bevált. látszik hogy nem húz újat velem mert elfutni sem tud. persze kérdés hogy milyen messzire tudsz dobni. ha azonnal reagálsz akkor még nemigen szaladt le a térképről annyira hogy ne tudj felé dobni valamit.


az hogy megdicséred hidd el tényleg nagyon fontos. bennem is voltak kételyek hogy nem érdemli meg ha nem jött elsőre. marha nehéz is volt. de egy idő után azt vettem észre hogy nagyon szívesen jön ha hívom. tehát rászólok szigorúan és hívom azonnal jön. mert tudja hogy ezzel ki tud engesztelni vagy tudom is én megsimizem. és nagyon fontos mert bármikor adódhat olyan helyzet hogy tényleg jobb ha nem fut tovább teszem azt az úttestre. és ha azt tanulja meg hogy mérges vagy amikor vissza jön hozzád akkor ugye nem fogja neki megérni. de ha azt látja hogy így megdicséred akkor nagyon is szívesen fog menni. sok helyen mondják hogy nem szabad büntetni a kutyát amikor odamegy hozzád, és ebben maximálisan egyetértek. de ugyanakkor való igaz hogy borzalmasan érzékeny határ húzódik az ilyen helyzetekbe, mit hogyan reagálj le úgy hogy az megfelelő legyen.


véleményem és tapasztalatom szerint itt csakis a dobálós módszer az ami hatalmat ad a kezedbe és ennek segítségével büntetni/kizökkenteni is tudod a kutyát. ahogyan kispalikee is írta, van az a ciki pont amikor a kutyának szólsz de az meg sem hall. sajna utánna menni nemigazán lehet mert elfut, ordítani lehet, csak a kutyát nem hatja meg, hiszen messze vagy ugyan mit tudsz tenni, ha meg visszajön akkor meg ugye büntetni nem lehet. nah ezért jó ha felé dobsz valamit aminek kellemetlen hangja van pl.


én a szatyorral együtt dobtam a flakont így az csörgött is mikor földet ért és eléggé nagyot is csattant mivel dühösen dobtam. ekkor a kutya száz százalék hogy kizökken és les rád hogy nah akkor most mi van? ilyenkor kell magadhoz hívni és azonnal jön is. ekkor pedig mehet a nagy dicséret hiszen hallgatott rád.


ha van tekintélyed akkor pedig általában bőven elég ugye ha úgy szólsz a kutyának. lehet hogy ez is fontos -nem említettem- de ilyen esetben én a tiltást mindig azonnal behívással kombináltam. pl. "nem" , "hagyd" és hívtam is magamhoz ha pl. messze volt tőlem. ha közel volt akkor meg úgyis mindig tutira hallgatott rám mert tutira tudta hogy kéznél van.


amúgy én volt hogy nem is szóval kommunikáltam a kutya felé hanem hangokkal. kb. ahogyan a parasztbácsi kommunikál a lovával a szekéren. de ezt a hangadást nem tudnám leírni sajnos. a párom mindig kiröhögött eleinte. de mégis marha hatásos volt mindig. sokkal hatásosabb mint amikor szavakat intézel a kutya felé.


elgondolkodtam azon még (az enyém is ilyen, de nem vadász) hogy ez a vizsla bizonyosan határozott kezet igényel és nem könnyű eset. tehát ezért is fontos hogy mindig minden esetben a maxit kell nyújtanod különben nyeregben érzi magát. mindig azonnal kell gondolkodnod ha hiba is csúszott be miként tudod átvenni azonnal az irányítást felette.


kispalikee:


"Egyetlen gyengéje van: ha alapból rohan (pl. bicaj mellett), és előtte fut egy macska"


lehet nem lesz jó ötlet, de leírom mi jutott eszembe. megbeszélném egy ismerőssel hogy kerékpár után kössetek egy kisebb nagyobb plüst és azzal hajtson el mellettetek. természetesen véletlenszereűen, gyakorlásra alkalmas helyen. ha megoldható az csak hab a tortán ha a plüss hangot ad ki vagy villog tehát még jobban magára hívja a figyelmet. először csak lassabban hajtson el mellettetek majd ha ez már tökéletesen megy akkor egyre gyorsabban, esetleg kacskaringósan stb stb. esetleg több félét is beszereznék illetve ha van rá lehetőség odaadnám egy macskás ismerősnek hogy szagosítsák be jó alaposan. tuti ami tuti.


ha megoldható a kezedben egy flakon vagy amit utánna dobhatsz és ha a kutya megindul a plüss után, tiltasz és ha nem reagál azonnal dobsz. persze ha van más módszered akkor asszerint tiltasz. a lényeg hogy a kutya olyan helyezetbe kerüljön amilyenben hallgatnia kell rád így talán ennek segítségével te is könnyen megtanítod a kutyát arra hogy ilyenekre ne figyeljen. sőt, valójában megtanul semlegessé válni az ilyenekre. lehet butaság de egy próbát megér.

2013. máj. 31. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 anonim ***** válasza:
Megmondom őszintén, én már elégedett vagyok ezzel a szinttel, de köszi a tippet. Szeretem, hogy zsákmányos, jártam vele őrző-védőre, és fogok újra, nem akarom őt ennyire lekorlátozni, munkánál jó, hogy ilyen ösztönerős.
2013. máj. 31. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!