Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Vajon van értelme a kutyákat...

Vajon van értelme a kutyákat eredeti céljuknak megfelelően tenyészteni? .

Figyelt kérdés
Ma hány juhászkutya lát el feladatot egy juhász mellett? Hány vadászkutya vadászik? Hány kotorékeb dolgozik?... Amikor azt mondják, hogy a fajta eredeti céljának megfelelő kutyák a jók, akkor felmerül bennem a kérdés, hogy biztos, hogy ma is ugyanannak a célnak kell megfelelnie egy kutyának, mint régen? Nem lehet, hogy ma a barátságosság, vagy épp a házörzői tulajdonságok fontosabbak kellenének, hogy legyenek, mint mondjuk egy vadászkutyánál, hogy tudja követni a vér szagát? Mit gondoltok erről?...
2009. okt. 7. 16:14
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Éppen ezért nem is úgy tenyésztik őket. Illetve sokat nem.

A labradorok házikutyának vannak már régen tenyésztve és nem vadászkutyának. És a yorkie se patkányfogó kutya.

De vannak kutyák akikben megtartják az eredeti célt, ezek munkavizsgásak ma is.

2009. okt. 7. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
és mitől függ, hogy az egyiknél ma is fontos az eredeti cél, a másiknál meg nem? a divat?...
2009. okt. 7. 16:22
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Azt hiszem fordítva, a használat.

Azok a kutyák akiket ma is nagy mértékben munkára használnak (vizsla, kopó, border, rottweiler....)

ott ma is követelmény és szükséges a tenyészszemléhez a munkavizsga. Ahol már nem használják, ott ez elmaradt és más irányba ment a tenyésztés. (nem tudom hány goldent lehetne retriever munkára használni)

2009. okt. 7. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
de emiatt akkor végülis a sztenderd is alakul, nem? ... csak valahol gyorsabban felismerik a változást, és változtatnak, van ahol meg nem...?
2009. okt. 7. 16:41
 5/10 anonim ***** válasza:
43%
a standard a külsőre vonatkozik,nem pedig az ösztönökre,vagy a munkamorálra! arra ott van a munkavizsga! Kiállításon sem,azt nézik h a vizsla jól követi e a szagot... sztem! De a kérdésre válaszolva,a legtöbb fajtánál található olyan tenyésztő,aki az eredeti céljukra,céljukért tenyészti az adott fajtát! És vannak akik kiállítási és hobby célra,meg vannak akik segítenek elrontani őket(szaporítók)! Pélául láttam német vizsla kennelt a tévében aki az eredeti célre tenyészti,ésmegmodnm őszintén nem voltak a legszebbek,bá rnem is értek a vadászkutyákhoz,de teljesen másképp nének ki azok a németvizslák akiket kiállításokon látok! Azok szebbek:D de mint mondtam nem értek hozzájuk,de gondolom én h aki az eredti célért tenyészti az nem arra megy h milyen szép az adott fajta hanem a tulajdonságok megőrzésére,finomítására,örökítésére! A többi tenyésztő pedig a standard vonalat egyengetí! huhh ez lehet sok votl bocsesz
2009. okt. 7. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Igen, van. Ha valakinek az általad fent megnevezett tulajdonságok a fontosak, akkor válasszon olyan fajtát, ami ezt tudja. Én személy szerint hatalmas problémának tartom az uniformizálódást, ami egyre inkább jelentkezik. Ha minden kutyának ugyanolyan tulajdonságai lennének, akkor nem beszélhetnénk fajtákról és tenyésztésről, csak fajról és fajfenntartásról. Ha valaki szeret egy fajtát, akkor annak szereti, ami.
2009. okt. 7. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
udv!A kutya magazinban volt egyszer tobb oldalas cikk az argentin dogokrol,ahol tobb magyar tenyeszto meselt a sajat kenneljerol.Tobb helyen elmondtak,h vadaszkutyanak hasznaltak,de manapsag minel nagyobb testueket hoznak letre,de volt egy kennel,ahol vadaszatra is hasznaltak oket,hogy megorizzek a fajta jelleget,hogy nem csak "diszkutyanak" jo. Hiaba hordozzak genetikailag azokat az adottsagok,nem sok szukseg van rajuk egy hetkoznapi embernek,de ez a celterulettol is fugg,alt.baratsagos kutyat akarnak az emberek,meg altalaban keves a jol nevelt kutya.szerintem
2009. okt. 8. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
A kutyákat az tette olyanná, amilyenek, hogy egy bizonyos feladatra tenyésztették őket. Ha egy juhászkutya tenyésztésénél többé nem szempont, hogy tudjon terelni és lehetőleg jól, akkor fokozatosan veszít az intelligenciájából is, megváltozik az egész jelleme. Egyébként sok juhász és vadász dolgozik még kutyával, egyáltalán nem feleslegesek ezek a tulajdonságok! "ma a barátságosság, vagy épp a házörzői tulajdonságok fontosabbak kellenének, hogy legyenek" Ezzel nem értek egyet. Aki jó házőrzőkutyára, vagy mindenkivel barátságos társra vágyik, az találhat ilyet, nem kell minden fajtát megváltoztatni. Én óriási problémának tartom, hogy sok tenyésztő is úgy áll hozzá, mint te és közben nem veszi észre, hogy kedvenc fajtája fokozatosan díszkutyává vált. Nekem egy mudim van, igaz, nem dolgozó szülőktől, de munkaviszgás, járunk terelni, agilityzni. A következő kutyám biztos, hogy dolgozó szülőktől lesz, nekem nagyon fontos, hogy megmaradjanak az eredeti jó tulajdonságok. Sajnos ma a jó tenyésztő azt jelenti, hogy a kutyáinak sok kiállítási eredménye van. Szerintem ez nagy baj. Egy dolgozó szülőktől származó, munkára szelektált kutya várhatóan jobban teljesít a különböző divatos sportágakban, mint az agility, vagy szolgálati kutyaként a rendőrségnél stb.(itt most juhászkutyára vagy vizslára gondolok, egy agarat nyilván nem erre találtak ki). Nekem a jó kutya mindig azt fogja jelenteni, hogy megfelelően el tudja látni eredeti feladatát és olyan fajtát nem fogok tartani, amelyiknél ez már nem fontos.
2009. okt. 9. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
utolsónak: és vajon tudod az eredeti feladatának megfelelően foglalkoztatni? Amúgy én nem azt írtam, hogy ezzel értek egyet, csak azt, hogy manapság kevesebb a vadász, juhász, stb. mint régen, így a munkára tenyésztett kutyát a gazdája a legritkább esetben foglalkoztatja eredetének megfelelően...
2009. okt. 12. 10:59
 10/10 anonim ***** válasza:
Igen tudom! Magyarországon ugyan csak 2-3 helyen lehet hivatalosan terelést tanulni, de sok juhász megengedi, hogy a kutya gyakoroljon nála. A border collienál kötelező a terelő munkaviszga, a champion cím kiadásának a feltétele, egy colliesnak muszáj terelnie.
2009. okt. 17. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!