Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mit kéne tennem ilyenkor!?...

Mit kéne tennem ilyenkor!? Hogyan kezeljem?

Figyelt kérdés

Kutyám 3 és fél hónapos. Rendszeresen foglalkozunk vele, séta, kiképzés, játék. Tiltást érti, azért néha többször is rá kell szólni, de mondom, reagál. Aztán tegnap megkaparintott egy gumikesztyűt. Anyám rászólt, de ő elfutott, anyám meg küldött engem, hogy ő "nem meri megműteni". :) Hát odamentem hozzá, rászóltam, semmi. Feküdt, szájából kilógott a gumikesztyű és nézett rám. Megfogtam a kesztyűt, nem húztam csak fogtam és néztem rá. Eltelt vagy öt perc. Egyszer-kétszer mondtam hogy nem, de nem reagált. Megszorítottam kissé a pofáját, semmi. Iszonyúan megmakacsolta magát. Végül nem is tudom, pontosan mi történt, de azt hiszem leharapta a kesztyű felét, mert a másik fele a szájában maradt. Nem akartam, hogy lenyelje a gumit, hát erővel kinyitottam a száját, és kihalásztam. Közben sikerült megharapnia - ezért kapott egy fricskát - , és egész végig felettébb dühös volt, pláne, mikor szétnyitottam a száját. Utána tudomására hoztam, hogy nem nyúlhat a kesztyűhöz. Ezt hamar megértette.

Nem tudom, mit kellett volna csinálnom. Hogy vegyek el tőle egy tárgyat, mikor így megmakacsolja magát?? Azt mondják itt, hogy kölyökkel nem szabad túl szigorúan meg durván eljárni, mert letörhetjük. Meg hogy ilyen korban még nem domináns. De mégis mit tehetek? Nem szeretném hogy ez megismétlődjön. És eddig nem makacskodott ennyire és így.


Légyszíves, segítsetek... :)



2013. jún. 29. 12:31
 1/6 anonim ***** válasza:
55%

Mivel még nagyon fiatal, így inkább vigyél valami kaját, vagy játékot, amire elcserélheted. Nekem annak idején azt mondta a tenyésztő, hogy csak akkor nyúljak erőszakkal a szájába, ha valami önmagára veszélyes dolog van benne, amit lenyelhet.

Szóval szerintem egyelőre cseréld el. Aztán szépen lassan lehet rajta dolgozni, hogy megbízzon benned és első szóra odaadjon bármit.


Cear pl. úgy vesz el dolgokat a kutyától, hogy nem hagyja elmenekülni, leguggol elé és nézi. Nem mérgesen, vagy ilyesmi, csak határozottan és előbb utóbb a kutya leejti, ami nála van... Ezt már én is kipróbáltam, működik, csak nálam nem mindegy hogy csinálom, mert bár leejti a lába elé a dolgot a kutyám (leginkább kajával van gond), de benne van, hogyha odanyúlok érte, megharap. Szóval még van min dolgoznunk :)

2013. jún. 29. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Igen, jól jött volna ha van nálam kaja, de nem volt. :(
2013. jún. 29. 13:11
 3/6 anonim ***** válasza:
Nyugodtan koppints az orrára, nem fog belehalni. Ha elsőre nem reagál lehet erősebbet is és közben, mond érthetően azt amit szoktál amikor szidod.
2013. jún. 29. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

hát ez egész durván hangzott. sajnos bármibe lefogadnám hogy a kölyök semmit nem értett az egészből.


három dolgot kell elkezdeni megtanítani a kutyának ha eddig még erre nem került sor.


először is, ami nem a játéka az nem az övé. ahhoz nem nyúlunk. tök mindegy hogy akár a földön van akkor sem.


másodszor az éppen lepottyanó dolgokat szintén figyelmen kívül hagyjuk. egy kölyök eszméletlen módon ráugrik bármi ilyenre.


harmadszor amit kérünk azt adja oda. cserével lehet ezt tanítani ahogyan már más is írta. erre nem tiltást használunk hanem másik szót "add oda" "engedd el" "kérem" akármit. még arra a szóra is megtaníthatod hogy "tepsi" tök lényegtelen. a kutya azt fogja megtanulni hogy az adott szóra adja át ami nála van.



mellesleg itt megjegyezném hogy szegény kölyökkel baromi hibásan jártál el, ami a tiltásnál kezdődött.

írtad hogy a kölyök ismeri a szót. tehát ezt akkor kellett volna ha épp rajta kapod hogy érdeklődik a kesztyű iránt, esetleg éppen amikor felkapja. sajnos azzal hogy a szájában volt a cucc és úgy tiltottál könnyen megeshet hogy te zavartad össze az eseményeket. lehet hogy a kutya engedte volna de mivel tiltottál ezért azt erősítetted benne hogy amit épp akar -tehát engedni- azt ne tegye. nem olyan egyszerű ám az időzítés mint ahogy azt sokan hiszik.


a másik hogy a kölyök kapott egy emberes büntit mire nagy nehezen hozzád került a cucc. ezzel azt erősítetted benne hogy legközelebb legyen ég kitartóbb különben bünti lesz a vége. tetszik nem tetszik legyen bármilyen nehéz is megszerezni tőle a cuccot, ha végre hozzánk került mindig és azonnal dicséret szükséges. mert a kölyök azzal kapcsolja össze az eseményeket ami épp történt. tehát hogy eresztett, még ha véletlenül is de mivel a gazdihoz került az adott tárgy ezért dicséret, ó dolog jött, szóval jó dolog odaadni azt ami nálunk van.

ebbe az eseménysorozatba sajnos abszolút nem fér már bele a büntetgetés. nem következetes.


a másik.


hozzá kell szoktatni a kutyát hogy szét lehessen nyitni a száját, belenyúlkálni stb. ugyanis az ilyesmi -erővel szétnyitják a száját- egy kutya számára nem természetes dolog. evidens hogy védekezik ahogyan tud, hiszen neki ez egyenlő a bántással. megadóbb kutyusok ezt általában -bár ők sem szívesen- de hagyják/tűrik. ezt csak nagyon fokozatosan lehet, és sok sok dicséret mellett. főleg azért is fontos ha orvos szeretné megvizsgálni valami miatt, nem lesz túl élvezetes ha még a száját se lehet majd kinyitni a kutyának.

2013. jún. 29. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Kezd el megtanítani a kutyának az ereszd szó jelentését.Amikor fogtad a kesztyűt, használni kellett volna az ereszd, vagy az add oda szavakat. Azzal meg semmi baj, hogy kinyitottad a száját. Ha lenyeli a kesztyűt, akár gyomor műtét is lehetett volna belőle.
2013. jún. 29. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a hasznos válaszokat!

Sajnos, a "kérem" szót eddig már ismerte. A száját is szét lehet nyitni, ha pl. orvosságot adunk be neki. És a kesztyű teljesen véletlenül került a földre, mikor észrevettük, már késő volt. :(

2013. jún. 30. 12:34

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!