Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mi a véleményetek a Rineweld...

Mi a véleményetek a Rineweld skótjuci kennelről?

Figyelt kérdés
2013. aug. 27. 21:47
 1/10 anonim ***** válasza:
81%
Ismerek tőle kutyákat. Gyönyörűek, egészségesek , taníthatóak akár BH vizsgára is.
2013. aug. 27. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 Jázi&Csenge ***** válasza:
86%

Nagyon jó, szimpatikus, én merle colliet azt hiszem csakis innen vennék (pl. Malkia, Leon és Moren is nagyon tetszik, szerintem gyönyörű blue-merléket tenyészt Lissai Erika). Tényleg típusosak az ebből a kennelből kikerülő kutyusok, és néhányukkal elég eredményesen sportolnak is, illetve sorra tesznek le különböző vizsgákat.

Egy Rineweld kutya oldala:

[link]

2013. aug. 28. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2013. aug. 28. 10:38
 4/10 anonim ***** válasza:
72%
Én is skót juhász vásárlása előtt állok, mert több mint 1 éve pusztult el az idős kutyám és nem kellene más fajtájú kutya, csak skót. Már kb fél éve nézegetem a collie kenneleket, megismerkedtem pár tenyésztővel, én nem akarok kiállításra járkálni, számomra csak az a fontos, hogy legyen egy egészséges, jó jellemű, nem félős kutyám, nem egy tehetetlen, idegbeteg szőrgombóc, amit manapság egyre többen tenyésztenek az országban. Megtetszett a Rineweld kennel is, mert lehetőleg fekete(trikolor) kutyát szerettem volna és tetszettek a kutyái, írtam a tenyésztőnek is, szimpatikus volt, minden jónak tűnt. Aztán olvasgattam egy pár collies fórumot, meg valami klubnak a honlapját és kiderült, hogy a Rineweld kutyák nagyon sok betegségben érintettek, több kutya is vesebetegségben pusztult el tőle, illetve a legtöbb kutyája egy degeneratív mielopátia nevű mozgásszervi betegségben szenved, ami azzal jár, hogy idősebb korban fokozatosan lebénul a kutya. Sajnos a tenyésztő továbbra sem figyel oda erre a betegségre, megnéztem a tervezett párosításokat a honlapon és érintett kutyákat hordozókkal tenyésztett, holott tudta, hogy ebből DM-es kutya fog kijönni. Na én itt eldöntöttem, hogy köszönöm szépen nem kérek ebből a kennelből, vannak olyan tenyésztők, akik odafigyelnek az egészségre, inkább mást fogok választani. Egyelőre keresési fázisban vagyok még, jövő nyárra tervezzük a kiskutyust, addigra remélhetőleg sikerül találnom valakit.
2013. aug. 28. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm, utolsó!

A húgát felületesen ismerem, váltottam már vele pár levelet, utánaérdeklődök.

2013. aug. 28. 14:49
 6/10 anonim ***** válasza:
84%

Na álljon meg a menet egy pillanatra!

Amint kiderültek ezek a betegségek, le lett szűrve az összes kutya! Mindegyik vesediszpláziás kutya kikerült a tenyésztésből. Azonnal!

A DM egy másik kérdés. Nem véletlen, hogy az érintett kutyák nem betegként jelzik a laborok, 'csak' magasabb rizikófaktorral, hisz nem mindegyik érintett kutyán mutatkoznak a tünetek. Kb. egy éve van a köztudomásban itthon ez a betegség. Azóta rengeteg kutya le lett szűrve és igyekeznek figyelni a párosításokra. De egy generáció alatt nem lehet kiirtani semmilyen betegséget, amivel ennyire érintett egy fajta! A fajtát több 'betegség' érinti. Ha az összes érintett kutyát kivonod a tenyésztésből, akkor szinte nem marad kutya és vége a fajtának!

Erika nem titkolja ezeket! Higgyétek el, hogy mindenhol vannak problémák, max. nem beszélnek róla...

Sok jó kennel van itthon, a Rineweld is közéjük tartozik.

2013. aug. 28. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Utolsó, neked is köszi.

van benne valami...

2013. aug. 28. 18:17
 8/10 anonim ***** válasza:
86%

6-ossal értek egyet. És ezt úgy mondom, hogy Erikától van kutyám, kettő darab, az idősebbik az a kutya, akinek a révén kiderült hazánkban, hogy a collie-ban is oda kell figyelni a degeneratív myelopátiára és ő az első genetikailag szűrt kutya erre itthon, mondhatni, a betegséggel kapcsolatos lavinát is ÉN indítottam el (a kutyám 7 évesen kezdte mutatni a tüneteket), mostanra kutyakocsival közlekedik, most 9). De! Erika ezek után leszűrette a teljes állományát, vesebetegségre minden egyes kiskutyát leszűret már évek óta és a szűrés eredményét a gazdinak odaadja, az a vételárban is benne van. A második, a kisebbik kutyámat, aki most másfél éves, is tőle vettem az idősebbik betegsége ellenére, jóllehet azzal a kikötéssel, hogy genetikailag leszűreti és csak akkor veszem meg, ha nem érintett DM-re, hanem minimum heterozigóta, szó nélkül csináltatta meg a szűrést arra a kölyökre, akit kiválasztottam, és egy árva fillért nem kért érte tőlem.

Valóban párosított azóta is érintett kutyát heterozigótával. Ezzel én nem értek egyet, de hozzátenném, hogy a tenyészszukái egy kivételével genetikailag érintettek, az az egy meg heterozigóta, és nem dobhatja ki a teljes tenyészállományát. Az üdvös a mentes kannal való fedeztetés volna, ám kevés ilyenről tudunk, itt megnézheted: [link]

Ezen a listán összesen 3 db mentes kan szerepel. Talán van még egy-kettő a másik klubban (engem például az irritál, hogy legalább betegségek tekintetében miért nem lehet egy klubfüggetlen, közös adatbázis?). És ez csak egy betegség, a többit, valamint az idegrendszert is figyelembe kell vennie, mikor tenyészt, a küllemet direkt hagyom a végére. Szóval sajnos ő most kényszerhelyzetben van, mert a vonalában genetikailag szerepel ez a betegség, amit csak apránként tud kitenyészteni onnan. És mivel genetikai szűrés csak nemrég óta van, nem arról van szó, hogy gondatlanságból nem derült ez ki nála korábban.

Nem akarlak lebeszélni arról, hogy olyan tenyésztőt keress, akinél mentes vagy maximum heterozigóta szülők vannak, ez a te döntésed. Én eddig is azért választottam Erika kutyáit, mert különösen belső tekintetében, idegrendszerileg, temperamentumilag a leginkább azt hozzák, amit én elvárok egy collie-tól.


4-es pár állítását kijavítanám, " a legtöbb kutyája egy degeneratív mielopátia nevű mozgásszervi betegségben szenved" EZ így nem igaz, hanem mint írtam korábban, genetikailag érintettek. Sajnos jelen idő szerint nemigen lehet tudni szinte semmit arról, hány százalékban betegednek meg valóban a genetikailag érintett kutyák.

"vannak olyan tenyésztők, akik odafigyelnek az egészségre, inkább mást fogok választani." Erika is odafigyel rá. A kedvenc szukája (kutyám anyja) lebetegedett a DM-ben, az enyém is tőle örökölte. Erika mind a mai napig szinte elsírja magát, ha erre a szukára terelődik a szó, kizártnak tartom, hogy ezt valaha is újra át akarná élni bármelyik kutyájával. Mint mondtam, leszűrette a teljes állományát, nem árul zsákbamacskát, ha DM-szűrt kölyköt akarsz vinni tőle, le fogja szűretni, ez személyes tapasztalat. Az ilyen collie tenyésztő Magyarországon meglehetősen ritka, hogy finoman fogalmazzak, ahol szűretlen az állomány, és azt sem tudják, DM tekintetében mit mivel tesznek össze, az talán jobb? Vagy azok, akik szerint (idézek!) egy felesleges hisztéria alakult ki a DM körül, amire a szűrést eredetileg a tenyésztési szabályzatba sem tették be, én utólag kértem, hogy be kéne, de nem tudom, azóta megtették-e.


Elnézést a litániáért, de mivel én személyesen is érintett vagyok az ügyben, nem akarom hagyni, hogy Erikát olyan dolgok miatt is besározzák, amikről nem tehet, vagy amik ellen azóta is tesz. Véleményem szerint egy esélyt mindenképpen megérdemel mindenkitől, hogy megmagyarázza, mit miért tesz és milyen módon gondolja vállalni a felelősséget. Nem pedig internetes pletykák alapján leírni egy jó embert és tenyésztőt ismeretlenül. Köszönöm, hogy végigolvastátok.

2014. jan. 31. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 Határszéli-Kedves válasza:
61%

Erika Lissait én is megvédem jogosan,mert ő legalább komolyan veszi a tenyésztést.

Példát vehetnének a másokon átgázoló kutyások őróla.

2014. febr. 13. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
4-esnek tökéletesen igaza van. A mai napig is gyártja nagy lelkiismeretesen az érintett kutyákat, sírhat ő közben akármennyit otthon, az nem fog enyhíteni a drágán eladott beteg kutyák és gazdáik szenvedésén. És vannak még ilyen "gondos" tenyésztők rajta kívül is, pedig ma már aztán tényleg van választék elérhető mentes kanokból, én nagyon kritikus vagyok minden szempontból, mégis találnék megfelelőt. Csak hát többnyire szűk baráti körből fedeztetgetnek egymás kutyáival, meg saját kannal, véletlenül sem olyannal, amelyik tényleg passzolna szűrései alapján és még mondjuk szebb is, jobb karakter is, mint az az agyonhasznált kutya, akit "kiválasztanak", de az legalább ingyen van és messzire se kell menni miatta.
2022. jún. 25. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!