Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » A magyar agarat milyen fajtákb...

A magyar agarat milyen fajtákból tenyésztették ki? És miben különbözik az alkata a többi agárétól?

Figyelt kérdés
Sok helyen olvasgattam, de pontos választ nem találtam. ://
2013. szept. 19. 17:34
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
az agár magában az egyik ősi kutyafajta, nem megmondható hogy keletkezett pontosan mert már a 1400-1600 as években is ugyan így néztek ki, nagyon sok ábrázoláson szerepel.
2013. szept. 19. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

A magyar agár ősi fajta, azon 4-5 fajta közé tartozik, amivel a honfoglaló magyarok bejöttek a Kárpát-medencébe, de valószínű az egész sztyeppén ezt, illetve az ehhez hasonló agár fajtákat használták a nomád népek. Az FCI által elismert agár fajták töredéke annak, amennyi valójában létezik, hiszen belső-ázsiában a mai napig sok a nomád vagy félnomád nép és nekik mind-mind megvan a saját agár fajtájuk, amelyek sokban nem különböznek egymástól.


A magyar agár tehát a honfoglalókkal érkezett, valószínű a kunok is hoztak be saját agarat és a török időkben keveredhetett a perzsa és egyéb közel-keleti agár fajtákkal, de a Kárpát-medence sajátossága miatt genetikailag az ősi magyar agár az, amelyik leginkább dominált a vérvonalban, hiszen a déli géneket öröklők nem sokáig bírták a kemény teleket. Ráadásul az agarakat a szokásosnál is keményebben szelektálta az ember és a természet, ehhez hasonló csak a pásztorkutyáknál volt.


Sajnos a XIX. században főleg Széchenyi anglikalizált agárversenyei miatt sok angol agár került be a magyar agár vérvonalba, hogy növeljék a sebességet, de ez inkább a főváros környékére volt jellemző, a végeken a vadászat miatt megmaradt a magyar agár, hiszen az angol agár ugyan valamivel gyorsabb, de rövidtávú, ráadásul sérülékenyebb, így a magyar tájakon való vadászat kevésbé eredményes velük.


A magyar agár mindig is heterogén fajta volt. Voltak nyúlász és nagyvadakra használt agarak. Mára ez kicsit összemosódott, de még mindig megfigyelhetőek a különböző tájegységek jellegzetességei (bácskai, baranyai, kocsordi, erdélyi, gödöllői, stb.). Egyébként az ősi magyar agár színe sárga és fekete, illetve ezeknek a keveredése. Manapság már sok a fehér szín bennük, ami külső behatás miatt alakult ki.


Ami a háború után kezdődött, az már más lapra tartozik és nem akarok flame-t indítani, de már nagyon körül kell nézni, hogy igazi magyar agarat találj, ne valami mixet. A származási lap sem garancia, bár az utóbbi években kezd tisztulni ismét az állomány.

2013. szept. 20. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Sztem nem baj ha van flame.


A magyar agarat évszázadok alatt egyvalamire tenyésztették: hogy vadat fogjon. Ez irányba ment el a szelekciója is. Ha a szelekciós nyomást megváltoztatjuk, akkor annak az lesz a vége hogy kapunk valami egészen mást. Ugyanis először a mentális tulajdonságok fognak elveszni, aztán meg a küllem. Lásd egyes küllemagarakat, pl. őt:


[link]


valami könnyű fejű német dograinkább hasonlít, mint magyar agárra.


A kérdésre válaszolva, némely küllem magyar agarakba kevertek német dogot, illetve dobermant. Mindezt azért, mert a standard meghatározása szerint a magyar agár durvább felépítésű mint az angol, ezért egyes hozzánemértő allrounder bírók a minél durvább felépítésű kutyákat nyerették, így voltak "tenyésztők", akik biztosra akartak menni.


Szóval olyan magyar agarat, ami küllem, ösztönök és képességek szempontjából is magyar agár, a MATOE és az OAE, szóval a vadászatra alkalmazott állományban lehet találni.

2013. szept. 21. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Ez most komoly?? Ez egy nyertes küllemagár??? Fú, de csúnya és nem "agaras".
2013. szept. 29. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!