Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mi a különbség a Groenendael...

Mi a különbség a Groenendael és Tervueren között?

Figyelt kérdés

Szeretnék egy Groenendael-t, viszont a tenyésztők honlapján olyan almokat látok, ahol az egyik szülő Groenendael a másik Tervueren. DE van olyan tenyésztő, ahol az alomnál mind a két szülő Groenendael!

Hogy van akkor ez? Az erősen hiányos wiki azt írja a Groiről: "Különösen szoros rokonságban áll a Tervueren-nel, olyannyira, hogy egy alomban kétféle kiskutya is születhet."

Ez azért furcsa számomra, mert ha csak a szín lenne a különbség (szőrzet hossz egyforma), akkor nem lenne hivatalosan elfogadott alfajta egyik sem, hanem csak színváltozat! /ahogy ez annyi kutyafajtánál van/

A netet böngészve nem igazán találtam olyan infót, ami konkrétan leírná a különbséget, tenyésztővel pedig még nem beszéltem, bár ahogy fentebb leírtam, lehet közülük se mindenki tudja a választ és lehet néhányan csak fekete tervueren-eket tenyésztenek.. :/

előre is köszönöm a válaszokat



2013. szept. 20. 22:59
 1/8 anonim ***** válasza:
A belgáknál elég lazán veszik a fajta megnevezést. A grönik feketék. Igényes tenyésztő nem keveri tervuval a grönijét. A malinois-nál is, ha hosszú szőrű születik, simán beírják tervuerennek. Holott teljesen más habitusú a két fajta.
2013. szept. 20. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
(köszönöm a választ)Amit eddig láttam neten, nekem is ez jött le, hogy a nagyon nagy hasonlóság miatt lazán veszik a standardot...
2013. szept. 21. 00:02
 3/8 anonim ***** válasza:
Szerintem jobb ha 2 fekete szülőtől veszel.
2013. szept. 21. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim válasza:

Ez a kérdés engem is érdekelne!

Én se értem, hogy ha csak a szín a különbőző, akkor miért tartja az FCI és az AKC is külön alfajtának a kettőt?

Ezzel az erővel a skót juhásznak a tricolor vagy a gold színű is külön alfajtának kellene hogy legyen. De csak megengedett színváltozat, ahogy nagyon sok másik kutyánál(dobermann, mudi, németjuhász stb stb).

Hivatalosan mi indokolja az "alfajta" meghatározást?

2013. szept. 21. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Izgara ***** válasza:
100%
1972-ig egy alomban volt fekete és vörös szinü egyed is, mivel csak a szin különbözteti meg őket ezért ezért belga juhász a megnevezésük. 1972-től 4 különböző szint 4 külön fajtának vette szét az FCI, mert volt elég vonal és állomány amivel úgy döntöttek, hogy legyen 4 külön álló alfajta, de egy fajtához tartozó kutyák. Ezért van az, hogy a fekete szülők, ha hordozzák /heterozigóták/ a vörös gént, akkor születhetett/-ik tervueren utódjuk. Ha az egyik szülő /homozigóta/ tehát nem hordozza a fekete gént, akkor mindenki fekete szinü lesz az alomban. 2012. jan. 1-től az FCI ujra engedi a szinek keverését, uj vonalak létrehozása végett. Tehát nem amatőrségből keverik a fajtákat a tenyésztők egész europában, ehhez a klub csak magas minőségü egyedeket engedélyez. A fajtákat Magyarországon csak tervueren-groenendael engedélyezett idáig. A kevert párosításokból született kölyköket fenotipusuk szerint törzskönyvezik, tehát a feketét groenendaelnek, a vöröset tervuerennek. Semmi hátrányt nem részesülnek életük során.
2013. szept. 22. 05:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

#5 köszönöm a válasz.


Tehát a színen kívül mindenben megegyezik a két alfajta?

Semmi különbség a temperamentum, marmagasság, betegségre való hajlam stb. között?

2013. szept. 22. 12:25
 7/8 Izgara ***** válasza:
A különbség a két fajta között talán annyi, hogy a tervuerenek kicsit csontosabbak, nagyobbak, a grönik könnyebbek, de nagyobb szőrüek. Temperamentumra hasonlóak, hiperaktivak, sok mozgást és foglalkozást igényelnek. Örökletes betegségük egyetlen van és ez az epilepszia. Sajnos nincs még meg a gén, ami felelős ezért, erre szürni szinte lehetetlen, van amikor csak 5-6 éves korában jön elő és addigra már több utódja is lehet egy kutyának. Egyébként nagyon egészséges fajta, a tenyésztésükhöz kötelező a HD, ED vizsgálat ill. tenyészszemle ahol küllemben és karakterben is be kell mutatni a kutyákat!
2013. szept. 23. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
köszönöm a választ!
2013. szept. 24. 19:33

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!