Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » A kan vagy a szuka kutyának...

A kan vagy a szuka kutyának fontos, hogy minnél több kiállítása legyen?

Figyelt kérdés

2013. szept. 24. 06:41
1 2 3
 11/29 anonim ***** válasza:
a serleget nem a fedezés miatt irtam, hanem valahogy a lelkemnek jobban esik, hogy a pénzemért kapok is valamit. Egyébként nem tudom nálatok, hogy van, sajnos a mi fajtánknál nagyon sokan fedeztetnek politikából, és azért kell, hogy sokszoros győztes legyen a kan, mert szerintük eladhatóbbak a kölykei, aztán az, hogy mit hoz, vagy mit nem, az nem érdekes.
2013. szept. 24. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/29 Akiteki ***** válasza:

... meg a bíró kutyájával, mert az a nyerő. :) Ez minden fajtában megvan.

Végignéztem a gyerekeimen és rá kellett jönnöm, hogy soha nem fedeztettem sokserleges kutyával. Olyan is volt, hogy még kiállításon sem volt a kan, én cipeltem el 2-re annak idején, mert akkor még kiváltotta a tenyészszemlét.

Kétszer jártam úgy, hogy megbeszélt fedezés azért nem jött össze, mert közben világgyőztes lett a kan és baromira megemelték az árát. Viszont az egyiktől kaptunk egy kölyköt. Na őt 2 egész kiállításra vittem el, aztán feladtam.

2013. szept. 24. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/29 anonim ***** válasza:

Hát nekem nincs ilyen szerencsém ami kan nekem általában tetszik és vonalban is illik a szukámhoz az általában sokszoros Ch és minimum perkálhatok 1000- 1500 eurót fed díjra... főleg most, hogy amerikai vonalakkal szeretnék frissíteni, horribilis összegeket tudnak kérni...

Nálunk mivel még ritka is a fajta ezért nem nehéz Ch nak lenni... típusban viszont nagyon heterogén, jelenleg is össz 2 olyan kan van az egész Eu-ban ami kicsit is tetszik és vonalban is jó (olyan van persze ami tetszik de az őseitől a hideg ráz vagy jó a tk-ja de maga a kutya semmi vagy jó tk és jó kutya de amit örökít az a nagy semmi)

szóval mi még messze vagyunk attól, hogy no name de jó törzskönyvű és szép kutyák rohangáljanak egy-egy eldugott kennelben :)

Másik fajtában azért könnyebb ott nekem az eddigi legjobb almom egy egyszer K2-t szerző kantól volt akinek ennyi is volt a kiállítási karrierje :) viszont csodálatos amit örökíteni volt képes

2013. szept. 24. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/29 A kérdező kommentje:
Aha értem, szóval nem minden a kan kiállítási minősége, az a lényeg, hogy a szülei és ő maga is jó kinézettel, tulajdonságokkal rendelkezzen. Értem köszönöm szépen.
2013. szept. 24. 15:09
 15/29 anonim ***** válasza:
ahogy kedves szintén tenyésztő barátnőm mondta volt : " tenyészkutya legnagyobb értéke a törzskönyv" nem szó szerint értendő inkább az, hogy mi van mögötte... nincs szomorúbb egy csúcs kutyánál akinek megnézi az ember a tk-ját és utána bottal se nyúlna hozzá
2013. szept. 24. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/29 anonim ***** válasza:
nekem a legjobban örökitő csúcsszukám, életében nem volt kiállitáson. Iszonyatos törzskönyve van, mentes a mai divatvonalaktól :) Vigyáztam is rá, nehogy belepiszkitsak, épp ezért igencsak kilométerigényes volt a fedeztetés:) 3 alma volt összesen, és nem mondom azt, hogy mind champion, de egészségben, és idegrendszerben is tökéletesek az utódok:) Most lesz 10 éves:)))) mellesleg én nagyobb jelentőséget tulajdonitok egy szukának a tenyésztésben, mint a kannak.
2013. szept. 24. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/29 A kérdező kommentje:
16-os válaszoló és a többiek, mit kell nézni egy törzskönyvben?
2013. szept. 24. 16:47
 18/29 anonim ***** válasza:
100%

Hát a saját fajtámban tudom :)( tehát minden kutyát ismerek a törzskönyvekről /ha más nem képekről/ )

De nagy általánosságban vonal, típus, homogenitás. Ha ránézel bármilyen fajta kutyának a Tk jára akkor még ha nem is ismered az ott lévő kutyákat de a koncepció a legtöbb esetben látszik. (nevek, kennel nevek ismétlődése)Ha jobban ismered a fajtát és tudod mit takarnak a nevek akkor tudod, hogy mely típus és vonal amit a tenyésztő preferál.

A leg idegesítőbb törzskönyvek (szerintem) amikben nincs semmi koncepció. Lehet jó egy autcross párosítás de legalább fenotípusban képviselje azt amit a tenyésztő ideál tipikusnak tart. Pl a fajtámban most van egy szuper kan (mindent megnyer ahova elviszik) és tényleg csodaszép. De Tk-ja kb olyan mintha oda hányták volna. Típusok, vonalak kusza keveréke és sajnos pont ezt is örökíti... volt 5-6 alom tőle és siralmas, még jó szukáktól se képes jót hozni. Most a tenyésztője is kezdi ám ezt észrevenni és nagy gyorsan nekikezdett néhány szorosan vonal tenyésztett szuka megvásárolásába amik fenotípusban passzolnak ehhez a kanhoz meg gondolom ahhoz amit most végre kitalált, hogy tenyészteni szeretne.


Törzskönyves kutya esetében (ha tenyésztési céljaid vannak) első, hogy kitaláld mi tetszik neked és ahhoz képest kezdesz el gondolkodni. A vonaltenyésztések, szorosabb rokon tenyésztések homogénebbé teszik a génkészletet és kiszámíthatóbbá az öröklődést (már amennyire ez kiszámítható lehet) Hátulütőjük, hogy bizonyos problémák halmozottabban jelentkezhetnek, ilyenkor szoktak lazítani a törzskönyveken és más vonalakat bevonni de itt is fontos, hogy a másik vonalak is hasonló típust képviseljenek

2013. szept. 24. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/29 A kérdező kommentje:
Kedves utolsó kérlek írj rám szeretnék egy kicsit érdeklődeni az én törzskönyvemről, elhiszem, hogy csak a te fajtádat tudod, de szeretném én is megtanulni, hogy hogyan tanulhatok az enyémbe bele.
2013. szept. 24. 17:30
 20/29 Akiteki ***** válasza:

Úgy tanulhatsz bele, hogy évekig figyeled a kutyákat, járod a kiállításokat, nézed a neten a képeket és a fejedbe másznak a kutyák. Egy idő után ránézésre megállapítod, hogy egy kutya melyik kennelből való (vagy a felmenői honnan valók), hogy milyen utódokat fog produkálni.

Tudni fogod, hogy mi okozza a hibákat és hogy lehet azokat elkerülni, mik azok a vonalak, amiket szeretnél a kutyádban, mik azok amiket messzire el akarsz kerülni.

Ha mindezt már kívülről fújod, akkor szerezz be egy megfelelő szukát és kezdhetsz vele tenyészteni. És akkor jönnek a meglepetések, mert a természet csak a poén kedvéért is kibabrálhat veled. :)

2013. szept. 24. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!