Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Kölyök kutya, nem mindennapi...

Kölyök kutya, nem mindennapi eset, tudtok tanácsokat adni?

Figyelt kérdés

12 éves unokaöcsém minden álma egy dalmata kiskiskutya volt, ezért természetesen megkapta, annak fejében, hogy ő a felelős érte, ő neveli, takarít utána stb. Aha, de egy kutya akkor sem egy 12 évesnek való játék, pláne az elkényeztetett idióta fajtának. A szüleitől értesültem a dolgokról, meg családi látogatások során szemtanúja is voltam, ahogy a nem szobatiszta kiskutya mikozben a szőnyegre pisil a 12éves kisfiú piszkitás közbe olyat lekever a kutyának, hogy az még nekem is fájt. Emellett mivel kiskölyök folyton harapdál, azért is jól szájon vágja, mire a kutya agresszívabb lesz, ugat rá és durvábban harap, de még mindig farok csóválva. Volt, hogy harapás közben a kutya pofáját a szájába gyűrte, hogy magát harapdálja... Mindenért megütötte, pedig a kutya nem annyira borzasztó, amikor ott voltam elszenderedett az ölemben és folyton bújt, de az való igaz, hogy szétszedett ujságokat, elhordta a cipőket és megrágta, ugrált, hegyes körmeivel karmolt, ja és olyan is volt, hogy felvettem a kezembe es egy morgás után az arcomba harapott, kishíján a szemembe. A sok verés ellenére nem félős, azonban rettentően szófogadatlan, főleg házon kívül: ha szól neki az ember, hogy jöjjön, ő ezt felfogja és elszalad a másik irányba. Amit talál megrágra, megeszi (falevelek, kakidarabok, föld, ágak, fa termések stb) és ha rászólnak egyszerűen elszalad a szájában a szeméttel és odébb rágcsálja. Persze az unokaöcsémtől ezért is kapott, sőt amikor nem akart bemenni a kiskutya, elkezdte kergetni őt és amikor elkapta a grabancánál fogva ráncigálta be a házba miközben a kutya keservesen sírt. Nem lehet elvinni sétálni, mivel nem bírja a pórázt, folyton rágja és/vagy ugrál és ki akar szabadulni. Erre az unokaöcsém jól megrángatta a kutyát persze.

A lényeg az, hogy én ezt bem bírtam tovább: megmondtam a szüleinek, hogy vagy elviszem a kiskutyát innen, vagy agyonverem a kis idegesítő törpét. A gyerek sírt amikor elhoztam tőle a kutyát de azthiszem megérdemli. Most nálam randalírozik és nekem kell elviselni az ámokfutását. Bevallom: kutyaimádó létemre nem igazán értek az ebek megneveléséhez, márpedig ez a kölyök nagyon is nevelésre szorul. Tényleg nagyon harapós és az én kertemben és összeszed mindent. A pórázt nem tűri. Ellopja a papucsomat, mindennel játszik amivel nem kellene, a játékaival meg nem igazán törődik. A cicámat folyton végig kergeti a lakáson, a macskakaját mindig fölzabálta, ezért az ablakpárkányra tettem a tálkát, de onnan is leveri: pedig van kaja az ő táljában is! Tele vagyok fogak és körmök által okozott sebekkel, pedig sosem voltam vele agresszív, mint az unokaöcsém. Nála ilyen a játék. Mellesleg velem alszik, és iszonyat aranyos ahogy bújik hozzám. Mindenhova utánam jön, még fürdeni sem hagy egyedül. Mindent kihisztizik magának. Utánaolvastam persze a fajtának, és nem túl bíztatóak a leírások. A dalmata makacs, lopós és nem reagál jól a szidása: ezt mind tapasztaltam. Amikor rászólok, hogy például ne rágja a papucsot rámugat, farkasszemet néz velem aztán elmegy, de két lépés után vissza fordul és megint rágni kezdi a papucsot, mire megint rászólok, és ő most engem is ugat és a papucsot is, majd vagy elszalad, vagy megfogja a papucsot és odébb vonul vele... nem tudom, hogyan fegyelmezzem meg, de nagyon rá férne. Próbáltam tanítgatni jutifalattal, az 'ül' parancs már megy, de csak ha épp nyugodt állapotban van. A fektetés még döcög, mivel vezényszóra és/vagy kézjelre nem teljesíti, hanem csak úgy ha lehúzom az orra elött a földre a jutifalit(kezdetlegesen ez se ment, szóval ez is nagy szó). A "gyere" parancs se megy mindig, a "marad" se. Ha épp aktív állapotában van és meg van kattanva egyszerűen kezelhetetlen.


Szóval érdekelne, hogy mit tudtok javasolni? Nem fogom menhelyre adni, én nem ilyen vagyok. De azért ezt se én, se a párom nem tudja elviselni túl dokáig. Tervezem a kutyasulit(az ő korában kutyaovit) de félek, hogy annyira szófogadatlan lesz, hogy nem lehet majd vele dokgozni, ugyanis ha kint van még jutalomfalattal se lehet hatni rá. A kutyus két hete van nálam és most 14 hetes.



2013. dec. 11. 08:59
1 2 3
 11/28 anonim ***** válasza:
szobatisztasággal most hogy áll? a szülők honnan vették a kutyát? tenyésztő vagy szaporító? az oltási programja rendben van?
2013. dec. 11. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/28 anonim ***** válasza:
50%

A lenyomkodás úgy hülyeség, ahogy van. A kutyák között sem úgy megy, hogy fizikailag kényszerítik a másikat megadó pozícióba, ezt a kutya magától veszi fel, ha szembekerül a nála erősebb akarattal, így a kutya nem érti, ha lenyomkodod, max. megtanulja, hogy "na most gazdinak dilije van, nyugton maradok, akkor elenged". Tapasztalatból mondom, hogy az ilyen max. alapból megadó kutyánál válik be.


Az is hülyeség, hogy egy kiskutyát ne lehetne megtanítani alap vezényszavakra, mint az ül. Én kifejezetten ajánlom a játékos tanítást, hogy a kiskutya agya stimulálva legyen. Ajánlom, hogy olvass a klikkeres tanításról, különösen a formálásról, ezt 14 hetes korban simán el lehet kezdeni, és ilyen kicsi kölyök 5 perc után úgy elfárad majd tőle, hogy csak na - viszont sokat fejlődik. :)


A kutyát nem összeszidni kell, hanem tanítani és fegyelmezni.

Nekem felevésre van egy tuti módszerem, ezzel az egyik kutyámnál még azt is elértem, hogy azt is felhányja, amit már tulajdonképpen lenyelt (a cél egyébként nem ez volt, de ha már így alakult...). A lényeg, hogy vezess be erre egy szót (mondjuk: fúj). Mivel nem figyel rád alapból, ezért először dörrenj rá rendesen, még mielőtt hozzáérne a kiszemelt zabához, ekkor jó esetben felfigyel rád, és adj neki jutit. A szabály legyen ez: ha kimondod, hogy fúj, és ő otthagyja, akkor kapjon cserébe jutit.


Az, hogy milyen juti kell, a kutyától függ. Ha nem elég a parizer, lehet érdemes lenne sült májjal felhívni magadra a figyelmet.


Pórázfegyelmet érdemes elkezdeni minden sétánál: amikor a kutya átlépi a combod vonalát, akkor fordulj meg a kutyával. De amíg nem szokja meg a pórázt, ezt fölösleges elkezdeni, addig inkább csak csatold rá, és legyen rajta a kertben, ha ezt megfogta, vedd a kezedbe és csalogasd magad után.


Amit még érdemes csinálni, az a gesztus-evés (Jan Fennel könyv).


Ha büntetni akarod, ne nyomkodd le, hanem a grabancánál emeld meg kissé és rázd meg kicsit - ezt érteni fogja, mert az anyja is ezt tette.


Ha játék közben harap, akkor jajdulj fel éles hangon, és hagyd ott - ezt is érteni fogja, mert az alomtársai is ezt tették.


Én messze vagyok Kőbányától, de asszem a közelben van Cerberos is és Tükör suli is, meg talán az Akela sincs messze, nyugodtan próbáld ki mind a hármat, és járj a legszimpatikusabba.


Most így ennyi jutott eszembe, asszem a 2. válaszoló voltam. :)

2013. dec. 11. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/28 anonim ***** válasza:

Jól tetted, hogy elhoztad. Most irány a kutyaovi vele. És kezdd el a Hogyan legyek falkavezér szerint nevelni. A google-ban megtalálod. Egyébként az hülyeség, hogy 14 hetesen ezeket még nem tudhatja. Csak nevelés kérdése.


Sok sikert!

2013. dec. 11. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/28 anonim ***** válasza:
66%

Véleményem szerint meg a lenyomkodás nem hülyeség, de mint írtam sokan annak tartják. ez van.

Az való igaz, ha a grabancánál fogva megrázod is hatásos, de a lenyomás is.

Elég régóta képzek kutyákat, és az én módszerem a kiképzőtársaimhoz képest még igen barátságos.

És, egyébként, ha két kutya összemordul, akkor nagyon sokszor a "győztes" lenyomja a földre a vesztest, és áll felette, majd odébb sétál. Szóval egymást közt is igen gyakran alkalmazzák ezt a módszert.

Azért meg, mert neked valamilyen módszer nem tetszik, nem kell rávágni, hogy hülyeség, mert csak pozitív megerősítéssel nem lehet kutyát nevelni. Ha kifogsz egy domináns kutyát, aki harap, mikor eszik, és pl megrángatod a grabancánál fogva simán rád haraphat, mert tud úgy kapni, hogy elkapja a kezed, a lábad vagy a hasad, amit ér.Ha lenyomod, akkor pár percig próbálhat ellenkezni, aztán feladja. Ezzel meg nem azt fogja értelmezni, hogy a gazdi idegbeteg, mert nem idegesen kell odamenni, hanem határozottnak kell lenni. Ugyan ezzel az erővel a grabancrázásra is mondhatjuk, hogy a kutya azt hiszi, hogy a gazdi őrjöng, és az még fájdalmasabb is neki. Morgás közben aztán lehet alkalmazni a pozitív megerősítést....megvárod a szünetet két morgás közt, és dobsz neki jutalomfalatot? Biztos érteni fogja, hogy azért kapta, mert épp levegőt vett, és nem a morgására...

A kutyának tudnia kell, hogy ha jót cselekszik, akkor jutalom jár, és azt is tudnia kell, hogy ha hülyeséget csinál, azért meg bünti. Persze a hülyeség mértékének megfelelően kell büntetni, én se nyomkodom mindenért a kutyákat a földre, ez a végső megoldás, ha a szóbeli fegyelmezés sikertelen.

2013. dec. 11. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/28 anonim ***** válasza:
53%

Én láttam már két kutyát összeverekedni, de olyat még nem láttam, hogy konkrétan az egyik megragadja a másik grabancát, és lenyomja a földre. Ilyen szerintem nincs. Olyan van, hogy a másik kutya lefekszik, és a győztes fölé áll - olyat csak ember csinál, hogy a terpeszben álló, lábát megvető 10 kg-os kutyát gazdi próbálja mind a 80 kg-jával leteperni a nyakánál fogva, majd mikor nem megy, kiszedi alóla a lábait, és úgy fekteti oldalra. xD


Egyébként meg, pont az én kutyám olyan eset, olyan domináns és erős munkakutya, amilyet te itt leírsz (kivéve, hogy velem szemben nem agresszív, de ez a 14 hetes kölyök sem az), és a lenyomkodást anno ki is próbáltuk, 0 eredménnyel. Nem azért nevezem hülyeségnek, mert nem tetszik vagy elveim ellen való, egyszerűen az az oka, hogy még soha életemben nem láttam olyat, hogy ez működjön, és én magam sem tudtam kivitelezni.


A bökdöséshez meg irtó könnyen hozzá lehet szoktatni egy kutyát.


Ha meg a felzabálnivalótól a gazdi elhúzza, az csak még kívánatosabbá teszi azt. Sokkal egyszerűbb megtanítani a kutyának, hogy mit vársz tőle.


Abban viszont igazad van, hogy kell a büntetés meg a pozitív megerősítés is, mint egy hideg-meleg játékban.

Ezt viszont a kérdező már csak egy jó kutyaiskolában tudja megtanulni, mert ez a legtöbb gazdinak nehézséget okoz - elsősorban az, hogy ne csak büntesse a rossz viselkedést, hanem az ugyanarra irányuló jó viselkedést jutalmazza (mondjuk mind a kettőt hanggal).


Szerintem ezzel a kölyökkel a legnagyobb gond az, hogy nem tanulta meg (az előző gazda alkalmatlansága miatt), hogy az emberre, a gazdára érdemes és kell is figyelni. Ezt a figyelmet viszont csakis sok foglalkozással és pozitív megerősítéssel lehet kifejleszteni.

2013. dec. 11. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/28 A kérdező kommentje:
Köszönöm a sok hasznos választ :) nem szaporítótol van, de nem is csilli villi kennelből, egy ismerős ismerőse ajánlotta az ismerősét(ezt a levezetést...:) ), akinek a dalmata szukája pont akkor ellett három kölyköt. A mamakutya fedeztetve lett, az alom pedig jó környezetben nevelkedett, a mamakutya szelíd és kedves, a gazdája hobbiból szerette volna a kölyköket egyet még meg is tartott, a többit meg ismerősöknek passzolta el áron alul persze törzskönyv nélkül.
2013. dec. 11. 12:07
 17/28 anonim ***** válasza:

Mindennek van egy technikája. Nálam bevált a lenyomós módszer, nem is egy kutyánál ezért ajánlom. Ha nem vált volna be nem mondanám senkinek, hogy használja.És ezt se úgy képzeld l, hogy vérben forgó szemekkel, ordibálva a kutyának megragadom a torkát, és lenyomom, szinte már fojtogatom, hanem rászólok, hogy nem szabad, ha nem érdekli, akkor megfogom a tarkójánál, meg a mellkasánál, és lenyomom, nem markolom a bőrét, hanem kinyújtott tenyérrel tartom a mellkasát, és egyszer elmondom határozottan, hogy nem szabad. Persze az is igaz, hogy kutyája válogatja, mert nincs két egyforma kutya, és nagyon sok kutyánál más módszerek válnak be.

PL saját kutyám, ha megrángatom a grabancánál fogva, akkor teljesen máshogy reagál, mint ha pl lenyomom. Ha lenyomom, utána elszégyenli magát, bevonul a helyére és lefekszik, ha megrángatom, utána fél tőlem, és úgy mindenkitől. Neki sok a grabancrázás, és azért olyan komoly bűnöket sem szokott elkövetni, amivel kiérdemelné.

A lenyomás se mindennapos, nagyon max, ha fél évente tesz olyat, amiért ehhez kell folyamodnom. Utána nem csinálja többet azt, amiért lenyomtam.

Egyik ismerősöm, aki szintén kiképző meg a szöges nyakörvre esküszik, amit ha a kutya rossz,húz, vagy ugat más kutyát, felemel, és a levegőben tartja a kutyát a szöges nyakörvvel. És ő is ÖV-öt oktat, nem is kis sikerrel. Nagyon jó kutyák kerülnek ki tőle, de a módszereit én nem kedvelem.

Ja, és amúgy a többi lepontozótól kérdem, akik mind engem, mind a vita partnerem lepontoznak, hogy ha tudnak jobb megoldást, akkor írják le, hátha mi is tanulunk belőle valami hasznosat.

2013. dec. 11. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/28 anonim ***** válasza:

Én se úgy képzelem el, hogy őrjöngve nyomod le, meg nyilván akkor neked egy érzékenyebb típusú, megadóbb kutyád van. Az én kutyám azonban ellenáll, ilyenkor szerintem a lenyomás semmit nem ér, mert az ember max. annyit tud bizonyítani vele, hogy két ügyes keze van és 8szor nehezebb. :)

De akkor nem mondom, hogy nettó hülyeség, csak hogy szerintem viszonylag kevés kutya-gazda párosnál válik ez be - ezt el tudom fogadni.


Én is úgy csináltam anno, hogy nyugisan leküzdöttem, aztán fél kézzel tartottam. Miután rájött, hogy ilyenkor nyugton kell maradni, akkor már nem is kellett ott tartanom, de ilyenkor akkorát sóhajtott, meg még a szemét is forgatta (szóval szerintem ő ezt ilyen dilinek fogta fel), és mikor felengedtem, ugyanúgy folytatódott minden, mint azelőtt. xD


Még átgondolva az előző hozzászólásomat, azt szeretném kihangsúlyozni a kérdezőnek, hogy először mutassa meg a kiskutyának, hogy érdemes rá figyelni, mert egy király gazdi, akinél játék van meg finomságok, és izgalmas dolgokat lehet vele csinálni. Ha ez megvan, akkor könnyebb lesz a fegyelmezés is, mert nem pusztán háttérzajként fogja értékelni a hangodat.

Ami még fontos: ne beszélj vele hangosan. Nem kell suttogni, de csak az igazán nagy dolgok miatt dörrenj rá. Ha visszatekerhetném az időt, én suttogtam volna a kutyámhoz, hogy most, mikor elrohan macska után, akkor ne úgy kelljen üvölteni utána, mint a sakál, hanem elég legyen vmi kulturált kiáltás is. xD

2013. dec. 11. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/28 Platypus ***** válasza:
0%

A kutyád 14 hetes és már egy kis akarnok, nagyon meg kell emberelned magad, hogy ne nőjön a fejedre. "Mindent kihisztizik magának", írtad, ez pedig nagyon de nagyon nem jó jel. Nem a kutyát illetően, hanem rólad árulja el, hogy határozatlan vagy, mert rád tudja kényszeríteni az akaratát.

A viselkedése teljesen normális egy domináns kiskutyától, aki határozatlan gazdával rendelkezik. Ez legalább annyira gazdajelleg, mint amennyire a fajtából jön a makacsság.

Sürgősen el kéne olvasnod valami jobb könyvet, a beszerzésig meg a neten rákeresni a kutya+dominancia párosra. Már most egy csomó mindent elrontottál, amivel megerősítetted a kutyát a saját kis beképzelt főnökségében, például felengedted az ágyra amikor hisztizett, és hagytad hogy megegye a kaját, amit nem neki szántál. Ezek egy kutya fejében a főnöknek járó jogok, és azzal, hogy hagytad neki, megerősítetted, hogy ő van fölül, és joga van engedelmességet követelni tőled. Amikor tetszik neki a viselkedésed, akkor kedves és bújik. Amikor meg engedetlen vagy, akkor megpróbál helyretenni. Ez nagyon nem egészséges kapcsolat, és csak idő kérdése, hogy komoly baj legyen belőle, ha nem rakod helyre a dolgokat.


A kutyasulitól meg ne félj, ha engedetlen, hát engedetlen. Az a dolguk, hogy NEKED megtanítsák, hogyan kell viselkedni a kutyával. Elmagyarázzák mit is kell tenned, és két kutyasulis foglalkozás között dolgozhatsz az ügyön.

2013. dec. 11. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/28 anonim ***** válasza:
Nekem is bevált a lenyomós módszer. Kamasz rotim úgy gondolta, hogy megtépi a kiskutyámat, ő meg visszatámadott, mindkettő le lett nyomva egymás mellett, megvártam, míg lenyugszanak, aztán mehettek. Összvissz. 2x kellett eljátszanom, azóta puszipajtások. Persze nem mindegy, hogy milyen energiával csinálod, és ezt tényleg csak a nagy bűnökre szabad alkalmazni. Egy kölyöknél még nem igazán alkalmaznám.
2013. dec. 11. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!