Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » A kutyáknak hosszútávon nem...

A kutyáknak hosszútávon nem árt meg az ivartalanítás?

Figyelt kérdés

Mielőtt a fejemet vennétek, kiszögezem, hogy az én kutyám is meg van műttetve, és nem tervezek almokat lehozni.

Ez a kérdés azért merült fel bennem, mert a kutyámon egyre több olyan betegség jön elő, ami a hormonhiány miatt is bekövetkezhet.



2014. júl. 3. 12:04
 1/10 anonim ***** válasza:

mennyi idős a kutyád?

enyém 7 éves és semmi baja

2014. júl. 3. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Én is olvastam arról, hogy hormonhiány miatt bizonyos betegségek, pl. osteosarcoma előfordulása nagyobb. Az első kutyám 5 évesen ki lett pakolva, neki mindenesetre nem lett később sem ezzel kapcsolatba hozható baja.
2014. júl. 3. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Lehet, hogy vannak káros mellékhatásai, de az ivartalanítás hiánya még jobban megárt: kan kutyáknál csavargás, verekedés, elszökés, jelölgetés, nőstényeknél a sok-sok vemhesség megterhelő az állat szervezete számára. Mivel a kutyákat nem igazán lehet önmegtartóztatásra rávenni, valamilyen módszerrel meg kell akadályozni a nem kívánt szaporulatot, és ennek szerintem a legkevesebb hátránnyal járó módja az ivartalanítás.
2014. júl. 3. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

10 éves kan kutyusom van. 1 vagy 2 éves korában műttettük meg. Amit a második válaszoló írt, nálunk pont most kezd jelentkezni. Ezért kezdtem ezen elgondolkodni, hiszen nálunk embereknél is, ha ilyen jellegű súlyos műtétet hajtanak végre, akkor hatványozottabban fordulhat elő rákos és egyéb súlyos megbetegedés.

A jelölgetést most is csinálja.

2014. júl. 3. 15:46
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Az ivartalanítás hátrányai (amit itt nem mondanak el):

-Ovarian remnant szindróma

-gyakoribb a csípőízületi diszplázia olyan kutyákban, amelyeket 5 hónapos koruk előtt ivartalanítottak

-gyakoribb a térdízületi elülső keresztező szalag szakadása

-hormonhiány miatt előfordulhat szimmetrikus szőrhullás

-2010-ig 2 tanulmány jelent abban a témában, hogy gyakoribb a pajzsmirigy alulműködése ivartalanított kutyákban

-a pubertás kor előtti ivartalanítás mindkét nemben a növekedési zónák későbbi záródását eredményezi, hisz elmarad a nemi hormonok növekedési zóna lezáródását segítő hatása.

...


de erről az oldalról szemezgethetsz:


[link]


Persze mindegyik betegségnél oda van írva, hogy nem bizonyított, meg blabla, de azért van alapja. Különben egy állatorvos nem írná ki a honlapjára!


Az a baj, hogy itt a gyk-n mindig csak az előnyöket írják meg. Ezért sok gazda félinformációk alapján dönt.

ha embert műtenek, akármivel is, elmondják az előnyöket, hátrányokat is. Legyen ez így a kutyáknál is!

2014. júl. 5. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Azért ezek egy részét élből lehet cáfolni.

Pl a dp-t mai napig nem tudják, h mi alapján alakul ki. Mivel rengeteg tényező játszhat szerepet. Ráhúzni erre az ivartalanítást...elég mókás.

A szalagszakadásról nem is beszélek.


Nekem 10 éves a kuityám 1 évesen lett ivartalanítva, végig sportolta az életét és semmi baja, köszöni. És több ilyennel találkoztam. Olyannal, akinél probléma lett volna normális, odafigyelt életmód mellett, nem. Persze biztos vannak kockázatok, de mérlegelni kell - megjegyzendő az ivarosságnak, a túlzott tesztoszteron termelődésnek is vannak hátrányai, ami meg ivartalanítzással mérsékelhető, szüntethető meg. Ha tömeges és általános lenne h ivartalanítás után ilyen-olyan betegsége tuti lesz a kutyának, már nem csinálnák. De nem ez az általános.

2014. júl. 5. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Az ivarosságnak szerintem sokkal több kockázata van, mint az ivartalanításnak, de ezt persze mindenki döntse el maga.

Az viszont tény, hogy betegségek léteznek, akkor is, ha fejre állunk. Csökkenteni lehet a kockázatokat, de megszűntetni nem, már csak azért sem, mert a kutya genetikai állománya is nagyban meghatározza, hogy egyáltalán mire hajlamos. Nyilván ha ezeket tudnánk még ivartalanítás előtt, eldönthetnénk, hogy melyik a jobb, de mivel képtelenség megmondani előre, ezért csak tippelhetünk.

Az ivartalanítással ugye élből pofáncsapsz egy párféle rákot, de ez nem jelenti azt, hogy máshol nem nőhet daganat a kutyában. A hormonok is nagyon fontosak a szervezetben, de a túltengésük legalább olyan káros lehet, mint a hiányuk (lásd álvemhesség, emlőgyulladás, satöbbi). És igen, beszélhetünk túlzott hormonális hatásokról, hiszen nem az emberi mesterséges környezetre van felkészítve a szervezetük, nem a folyamatos megfelelő hőmérsékletre, kielégítő táplálásra, és főleg nem az ezekből fakadó évi kétszeri tüzelésre, ami a szukáknak és a kanoknak is elég nagy stressz, és alaposan túlpörgeti a szervezetüket. Ha visszahelyeznéd őket a párszáz évvel ezelőtti melós életükbe, rögtön csak egyszer tüzelnének (az erdélyi kuvaszosoknál ez történt), arra van gyárilag beállítva a szervezetük.


Egyébként megmutattad állatorvosnak, megvizsgálta rendesen, és ő mondta, hogy hormonhiány, vagy csak úgy házilag diagnosztizáltad?

2014. júl. 6. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Lassan már egy éve folyamatos orvosi megfigyelés alatt áll. Mindig más és más betegség üti fel a fejét. A legújabb az arthrozis... Perpill csak az ivartalanításra tudom fogni, bár lehet, hogy egyszerűen ilyen ősöket fogott ki. Teljesen keverék kutyus; az az egy biztos, hogy anyja tacskó. Eddig volt allergia, bár ez lehet a régi étkeztetése miatt is, de arról már régóta átálltunk. Volt és a most is van daganata, de nem merjük megműttetni, mert a májával is volt gond és a legutóbbi műtétből nagyon nehezen ébredt. Legújabb hobbija a random fuldoklás, amire az orvos sem talált magyarázatot..., és persze, amit fent leírtam.
2014. júl. 6. 16:42
 9/10 anonim ***** válasza:

De miért akarod bármire is ráfogni? A genetikán felül is ezer hatás éri a kutyát élete során, olyan nincs, hogy minden baját egyetlen esemény okozza. Vannak betegesebb kutyák, mint ahogy betegesebb emberek is, ezt el kell fogadni. A daganat meg aztán különösen olyan dolog, amire durván lehet örökölni a hajlamot. De rásegíthetett az etetés, a városi szmog, a vegyszerek, amikkel esetleg találkozott, az életmódja, akármi. Vagy az is lehet, hogy minden tökéletes volt, aztán mégis beteg lett. Felesleges mindenáron bűnöst keresni; ha nincs egyértelmű kapcsolat sehol, akkor így osztotta a lapokat az élet, ez van sajnos.


Legjobb példának a két kutyámat tudom felhozni, ivartalan keverék szukák, az egyik 11 éves, a másik 2,5, mindkettő 1 éves kora körül lett ivartalanítva. Na most az öreggel életében nem jártam annyit dokihoz, mint a kicsivel az alatt a másfél év alatt, mióta nálam van, pedig ő még szar olcsó tápokat is evett élete nagy részében, amíg nem voltam képben vele, hogy ez mennyire fontos. Mégis penge az immunrendszere, januárban a kivizsgáláson (vér, UH, minden volt) a doki makkegészségesnek találta, semmit nem tudott mondani, amivel akár csak vigyázni kellene. Ezzel szemben a kicsi bűzmirigyével hónapokig járkáltunk dokihoz, benyalt hányós betegséget, rendszeres begyullad a füle, fájt a lába, szóval még pár év, és végigmegyünk az összes létező testrészén. Hangsúlyozom, ugyanolyan tartási körülmények között. Genetika, ez van.


Rossz emberi szokás, hogy mindig keresni kell bűnbakot, mintha attól jobb lenne bármi is... Ne hibáztasd az ivartalanítást, lehet, hogy pont azzal adtál neki még pár évet, hogy nem évekkel előbb lett daganatos. Nem tudhatod.

2014. júl. 7. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Igazad van, csak fáj látni, amikor beteg, és rosszul érzi magát. Nagyon szeretem és szeretnék neki mindent megadni. Talán könnyebb találni egy bűnbakot és azt hibáztatni. :(
2014. júl. 7. 20:38

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!