Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mi a véleményetek máltai...

Miamiu kérdése:

Mi a véleményetek máltai selyemkutyák pároztatásáról?

Figyelt kérdés

Egy ismerősöm szeretné pároztatni 3 éves, szuka máltai selyemkutyusát. Egyik szülő sem lenne törzskönyves (ennek ellenére nem szaporítótól származnak!) és a kölyköket nem kereskedelmi célból szeretnék.


Én azt javasoltam, hogy ne tegyék, de ha mindenképp akkor minden "felesleges" kölyöknek előre(!) keressünk gondos, megbízható gazdát, és minden hozzáértő felügyelettel történjen.

A kölykök elválasztása után pedig javasoltam az ivartalanítást a szuka részéről a későbbi betegségek megelőzése miatt.


Mi a véleményetek erről az esetről? Én lebeszélni nem tudom a dologról, de ha már hajthatatlan szeretném, hogy minél kevesebb problémával járjon. (Emiatt az is érdekelne, hogy kb. hány kiskutyára lehet számítani?)



2014. aug. 12. 16:42
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Nekem az a véleményem, hogy hülyeséget csinálnak.


Az mit jelent, hogy nem kereskedelmi célból szaporítgatnak? Elajándékoznák a kölyköket ingyen és bérmentve?


Hát talán egy próbát megér, ha megjegyzed, hogy a kölykök oltásai, féreghajtása, chipeztetése, illetve az ellésnél való orvosi asszisztencia mennyi pénzbe fog nekik kerülni, hátha elmegy a kedvük tőle.

2014. aug. 12. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
81%
ha van felesleges min 100E forintjuk, utána meg elég helyük, idejük, energiájuk,több pénzük hogy eltartsák a maradék kiskutyákat, nem érdekli őket az esetleges veszély hogy belehal a szuka az ellése,nem menhelyen kötnek ki akkor töllem aztán az ő dolguk.
2014. aug. 12. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

listát arról mit kell előtte csinálni:

Tenyészszemle

Kiállítás

Szűrni a kutyákat

Kennel név kiváltás

Sokat kell hozzá tanulni

2 hétig otthon kell lenni az alommal

Herpesz oltás kell a mamának, jó minőségű táp

Chip,oltás,törzskönyv a kicsiknek

Infra lámpa,ellető láda a szüléshez

3 ultrahang

Genetikai vizsgálatok

Hirtelen ennyi jut eszembe december még kell egy csomó minden

És ha a mamában megakad a kicsi császár amikhez készen létben áll az orvos

Ha elmegy a teje még éjjel is 2 óránként kell etetni.

És rengeteg tapasztalat kell hozzá.

És elég erő ha meghal egy kiskutya.

2014. aug. 12. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Így van, első! Elajándékoznák.


És köszönöm, a dolog pénzügyi vonzatait még nem szedtem össze érvként, még megtehetem. Viszont az az érzésem, hogy ez sem lesz elég akadály.


Én nem szeretnék belemenni abba, hogy ez "erkölcsileg" a tenyésztők szempontjából miért nincs rendben. Úgy érzem ezt kár is lenne mondanom...


Én egyedül a kutyákra gondolok, úgyhogy Hármas! Többet segítenél ha arról írnál nekem egy listát, hogy mit kell megtenni ahhoz hogy ez a szaporítás (mert nyilván nem lesz itt tenyészszemle, meg kennel)hogyan mehetne le viszonylag problémamentesen.


Szeretném úgy lebeszélni, hogy közben nem lehülyézem, és nem vagyok sértő, hanem egyszerűen felsorolom az elengedhetetlen velejárókat, amiből láthatja, hogy ezért vannak tenyésztők.


Valamint szeretnék felkészülni arra az esetre hogy nem tudom lebeszélni a dologról.

2014. aug. 12. 17:21
 5/11 anonim ***** válasza:
A kutyának nem tesz jót az ellés és a vemhesség, nagyon megviseli, és gondolom nem akarnak rosszat a kutyájuknak. A kölykök nevelése pedig óriási költség oltásokkal, chippel, táppal, mindennel. Aki ilyen fajtajellegű keverék kutyát szeretne (mert azok lesznek és már a szülők is azok) akkor menhelyről válasszon, rengeteg ilyen kutya vár gazdára ott. A kiskutyák "gyártása" nagy felelőtlenség és rontja a fajta génállományát.
2014. aug. 12. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 Imola Ágnes ***** válasza:
Aaaah, hol vannak ilyenkor azok a kérdések, hogy "sos, mivel etessem a 2 anpos kiskutyákat. a szuka meghalt azonnal a szülés után...sos...nem tudom mi legyen a kölykökkel...."
2014. aug. 13. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Köszi Neo! Egyébként ez a helyzettől független kérdésem: hogy érted hogy nem tesz jót az ellés?

Végül is ez egy természetes folyamat, nyilván megterhelő ahogy egy embert is megterhel, de úgy éreztem a szavaidból hogy kimondottan károsnak tartod. Megfelelő orvosi felügyelet mellett nem vagyok biztos benne hogy "káros". Kérlek erről írj bővebben! :)


És igen, az első érveim között van, hogy fajtatiszta csak a törzskönyves lehet, ez sima szaporítás, illetve az is,hogy túl sok ilyen kutyus van menhelyen így is...


Imola (vagy Ágnes)! Én azért tettem ki ezt a kérdést, mert nagyon szeretném elkerülni az olyan kérdéseket amiről írtál!

Ezeket a válaszokat én olvasom, és én abszolút nem támogatom az ilyen fajta szaporítást (nekem ivartalan is a kutyusom).

Abban bízom, hogy jó érveket írtok a dolog ellen, amiket csokorba gyűjtve felsorolhatok az ismerősömnek.


Illetve hogyha nem sikerül (mert sajnos én nem dönthetek a kutyáról) akkor azt szeretném hogy a lehető legjobb legyen a kutyáknak az adott helyzetben!

2014. aug. 13. 13:36
 8/11 Imola Ágnes ***** válasza:

Figyelj, normális, természetes körülmények között a szuka nem biztos hogy vemhesülne, a kan pedig nem biztos, hogy fedezne.

Ismered azt a mondást, hogy az erősebb kutya b....? nah,az arról szól, hogy a természet tökéletesen gondoskodik arról, hogy csak az arra való egyedek szaporodjanak. Csak a legerősebbek, legsikeresebbek, legegészségesebbek, és a legstabilabbak. nah, most jött az ember, és szétválasztotta a falkákat, és mesterséges családokba pakolta a kutyákat, ahol az szaporodik, aki akar. Ha falkában élne az a kutya lehet, hogy soha életében nem lenne esélye a fialásra, vagy a kannak a fedezésre. Falkában csak az alfa hím fedez, és csak az alfa szuka szül. Nem véletlenül... Ha véletlenül más szuka vemhesül, az alfa szuka ált. megöli azokat a kölyköket... egyszerűen azért, mert a falka csak 1 almot tud felnevelni. Nincs harag, nincs sértődés, ez a természet szabálya. Szóval ne beszéljünk arról, hogy egy kutyának ez természetes folyamat, mert köze nincs már ennek a természethez... sőt, annak sincs sok köze a természethez, hogy egy máltai sokszorosan kissebb minden ősénél....

2014. aug. 13. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Igazad van, teljesen jogos amit írsz.

De még te is beleírtad hogy előfordul hogy nem a leginkább "rátermett" szuka fial. Biológiailag ugyanúgy képes elvileg rá a kevésbé domináns szuka is. Azért a fialásra való képesség egy emlős állatnál szerintem még belefér a természetes kategóriába!


Egyébként ezt a "káros-e, nem természetes-e a fialás" kérdést nem kimondottan a máltai selyemkutyára vonatkoztatva gondoltam. A válaszod nem csak rájuk vonatkozott, tudom, csak úgy érzem hogy az alapvetően általános kérdéshez képest más téma az, hogy mennyire természetes a fajta jelenlegi formájának kialakulása.


Egyébként az is felmerült bennem, hogy akkor úgy mindent összevetve onnantól hogy tenyészteni kezdtük a kutyát már nem természetesen mennek a dolgok. És egy mai tenyészetben sem feltétlen úgy lesz egy alom hogy az adott "falkában" az erősebb kutya b*szik.


Ne érts félre, nyilván azért tenyésztő a tenyésztő mert ért a dologhoz és képes megítélni hogy melyik két kutyának lesz egészséges kölyke, stb. Tehát nem akadékoskodni akarok! Csak én még mindig úgy érzem, hogy a fialás mint olyan egy szuka kutyánál mégiscsak természetes dolog.


Az meg, hogy van amelyik belehal szintén "természetes", hiszen az ember nélküli környezetben is tuti hogy volt amelyik belehalt, sőt megkockáztatom hogy még az alfákkal is megesett néha.


Persze ettől még nem gondolom, hogy kockáztatni kell a szuka életét, és egyáltalán nem kívánom védeni a kérdésben leírt helyzetet! És köszönöm a válaszod, elgondolkodtatott, és örülök hogy el tud indulni egy beszélgetés a nyomán :)


Azért "kukacoskodom" hogy tudjuk folytatni, és még több olyan dologra emlékeztessetek, ami egyértelmű ugyan de nem jut eszembe!

2014. aug. 14. 00:13
 10/11 Imola Ágnes ***** válasza:
Igen, előfordul, hogy nem a legrátermettebb szuka fial, de azoknak a kölykeit meg is ölik azonnal, vagyis a szervezetét már nem terhelte a szoptatással.
2014. aug. 14. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!