Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Süket, vak kutyánkal mit...

Süket, vak kutyánkal mit csináljunk?

Figyelt kérdés
5 éves Cavalier spánielünk megsüketült fél éve, ezt nagyon jól kezelte, sajnos 1 hete megvakult és nagyon szomorú. Állatorvosok keresik a bajt, de nem ez lenne kérdésem, hanem valaki járt már így? Tanácsot kérhetnék
2014. okt. 3. 02:13
 1/5 anonim ***** válasza:
Nem lehet, hogy valami örökletes, veleszületett rendellenessége van? Ilyen fiatalon másképp nem tudom, hogy vakulhatna, süketülhetne meg egy kutya csak úgy, és ilyen hirtelen. Nem volt kezeletlen fülgyulladása esetleg?
2014. okt. 3. 03:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Különben a mi kutyánk is hasonló cipőben jár, de őt sikerül kezelgetni, nem teljesen süket, vak.
2014. okt. 3. 03:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
80%

Függetlenül az októl, egy ilyen kutya fokozott figyelmet igényel.


Nekem előző kutyusom öregkorára teljesen megvakult és 95%-ban megsüketült, szóval hangos visításon kívül mást nem hallott meg :) Egyik rokonom tacsija is így járt.


A legfontosabb: TÜRELEM. Ne legyél ideges, ha felborít valamit, stb, maradj nyugodt. A SZAGLÁSÁRA kell ráerősíteni. Én azt csináltam, hogyha az enyémet meg akartam simogatni, először odatartottam a kezem, hogy érezze, hogy hopp, ott van a gazdi. Ébresztést is úgy csináltam, hogy csak enyhén ráfújtam mondjuk az orrára és akkor felébredt, érintéstől megrémült.


A lakást/házat úgy rendezzétek át, amennyire lehet, hogy ne tudjon kárt tenni magában. Pl. Ha a porszívó vagy partfis olyan helyen van, hogy nekimehet és eleshet/belegabalyodhat akkor tegyétek egy félreesőbb helyre. Meg fogja tanulni a járást vakon is!


Utcán mindenképp hámot használjatok és gyengéden irányítsátok, ha falnak akar gyalogolni akkor lassan állítsátok meg és forduljatok másmerre. Ha magas a járda, emeljétek le, de azt is lehet, hogy bevezettek egy jelzést a járdáról való lelépés előtt, pl. 3 rövid kis rántás a pórázon. Csak néhány megszokott útvonalon járjatok eleinte, hogy megtanulja a tájékozódást a szagok alapján.


Nyilván azért szomorú a kutya, mert tehetetlen és kényelmetlen ez a helyzet, de ha rávezeted erre az ORR alapú tájékozódásra, akkor biztos fel fog bátorodni :)


Foglalkozz vele sokat, fejlesszétek a szaglást(akár különböző kajákkal, tárgyakkal) és ne csüggedj! NEM LEHETETLEN egy ilyen kutyával együtt élni, csak más módszereket kell alkalmazni, ennyi :)

2014. okt. 3. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, kutyus kint él Németországban édesanyáméknál, mindent elmondok a leírtakból, kivizsgálásra csak jövöhét pénteken megy időpont miatt.

Megprobálunk mindent majd, egyébként van mellette eg bischon kutyus is. Szép napot :)

2014. okt. 3. 10:26
 5/5 anonim ***** válasza:

Tudom, hogy most nehéz, de hidd el, a kutyák sokkal könnyebben feldolgozzák a vakságot, mint egy ember. Egyrészt, mert nem agyalnak és őrlődnek, másrészt, mert a szaglásuk nagyságrendekkel fontosabb, mint a hallás és látás együttvéve.


Előttem nagyon jókat írtak. Akadálymentesítsétek a házat, és sok türelemmel tanítgassátok. Ne hagyjatok az útban pl. székeket, cipőket. Szánnivalóan bele tudnak keveredni.

Nekem a régi kutyám öregkorára szinte teljesen süket és vak volt - éles napsütésben valamit azért látott, de a szobában szinte semmit. Megvoltak a kis ösvényei a kertben, amiket napjában többször végigjárt, szimatolt. Nem emlékszem, hogy a kertben valaha is eltévedt volna - olyan volt, hogy valaki az útban felejtett egy biciklit, és majdnem nekiment, de a szagáról vagy nem tudom még az előtt megtorpant, hogy hozzáért volna, és szépen kikerülte. A lakásban többször bekeveredett az asztallábak közé, akkor meg kellett menteni. Érezte a padló rezgéseit, a szagunk alapján tájékozódott, még a többi kutyával együtt is ugatta a vendéget.


Ismerősöm süket (bár látó) kutyáját dobbantásra tanította: ha toppantott a padlón/földön, bár a kutya nem hallotta, de a rezgéseket érezte és odafigyelt.

2014. okt. 3. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!