Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » ★Skót juhászosok!...

★Skót juhászosok! Tapasztalat? ★

Figyelt kérdés

Szeretnék mindent tdni a colliekról!!!! Nagyon tetszik ez a fajta, és jó lenne tapasztalatokat hallani, hogy pl. milyen a természete, menyit eszik, ápolása, oltások, stb...

Meg még azt szeretném tudni, hogyha olyan fél év körüli lesz, otthon maradhat-e olyan 5-6 órát úgy h ránéz sűrűn a szomszéd, meg még a mamám is..tudom h sok de imádom a kutyákat, mindent tudok róluk, és minden álmom egy kutya, de csak ìgy lehetne megoldani, mert nekem suli, anyukám dolgozik...szóval ez van. De tényleg megőrülök a kutyákért!!!!!! 



2014. okt. 9. 18:13
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Szia! Hát "mindent" nem fogunk tudni így elmondani, de nekem 24 éve van collie-m, szóval mondhatni, van tapasztalatom vele. Általában intelligens, könnyen tanuló, alkalmazkodó kutyák, nagyon ember és gazdaközpontúak, családi kutyának ideálisak. Többnyire barátságos természetűek, de sokuk idegennel azért tartózkodó, vannak félősebbek is. Mindenképpen érdemes olyan helyről venni a kölyköt, ahol az idegrendszer és az egészség is fontos szempont, nem csak mindenféle kiállítási babérok. Nézd meg, vannak-e egészségi szűréseik a felnőtteknek, pl. szemszűrések (CEA, PRA), veseszűrés, egyéb genetikai szűrések. A vese azért fontos, ment némelyik vonalban fiatalkori veserendellenesség öröklődik, és az ilyen kutyák sajnos csak egy pár évet élnek maximum. A genetikai szűréseknél szerintem fontos az MDR1, ami a gyógyszerérzékenységgel kapcsolatos, a skót juhászok hajlamosak genetikailag érzékenyek lenni olyan gyógyszerekre, amelyek más kutyáknak meg se kottyannak. Ami még új, és érdemes odafigyelni rá, az a DM vagyis degeneratív myelopátia, egy idősebb korban kialakuló gerincbetegség (bár spec az én második kutyámnál 7 évesen alakult ki), amitől a kutya lassan lebénul és gyógyíthatatlan. Jellemre ha azt látod, hogy egy tenyészetből származó kutyák mást is csinálnak, mint kiállításon szerepelnek, pl. agility, terelés, akkor az már jó ajánlólevél.

A collie-t nem nehéz nevelni, viszont finom módszereket igényel, mert főleg a szukák elég érzékenyek tudnak lenni. Ugyanakkor a következetesség itt is fontos.

Nekem eddig csak lánykutyáim voltak, ők nem esznek sokat, de hogy mennyit pontosan, azt nem lehet így megmondani, nem mindegy, mivel etetsz és minden kutya más egy kicsit. De sok collie hajlamos picit hízásra.

Ápolás: elég a teljes bundát hetente-kéthetente max kikefélni, a csomósodásra hajlamos részeket (fülek, hajlatok) érdemes többször. Sétakor minden növényi részt hajlamosak felszedni, remek bogáncsbegyűjtők, érdemes naponta átnézni a bundájukat főleg toklászszezonban. Én kullancs ellen is naponta minimum egyszer átbogarászom őket, hiszen minden védekezés mellett belemehet egy, a dús bundában nem könnyű megtalálni (előnyben a világosabb színűek). Nedves időben hasig koszosak, sárosak tudnak lenni, igaz ha megszáradnak ez magától lepereg, de ez lakásban azért nem túl ideális. :) Tehát koszmennyiségtől függően ilyenkor meg kell törölgetni vagy le is mosni a piszkos részeket. A szőrt még nagyon tudja szennyezni a pisi-kaki, főleg ha hasmenés van, ilyenkor bizony mosni kell.

Oltások és egyéb egészséggel kapcsolatos dolgok állatorvossal megbeszélendők, ami fontos: tudjon róla a doki, hogy mely szerekre lehetnek érzékenyek a collie-k!

Ha fokozatosan van szoktatva az egyedülléthez, fél éves korára 5-6 órát már ki fog bírni, főleg ha nincs is végig teljesen egyedül. Ha van rá lehetőség, érdemes előtte jól lemozgatni nagyobb sétával illetve játékkal, akkor leginkább aludni fog. Szeretik a mozgást, tehát nagy sétákat igényelnek, lehet velük futni, sportolni, és persze agymunkára is készek, de ami nagyon fontos, hogy embercentrikusak, tehát igénylik a foglalkozást bármilyen formában ahhoz, hogy boldogok legyenek.

Ha vannak konkrét kérdéseid, szívesen válaszolok még rájuk, akár privátban is írhatsz.

2014. okt. 9. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Jaj, ez a mennyit eszik, mennyit kakil, mennyit pisil jellegű kérdések... Annyit, mint bármilyen közepes termetű kutya. Oltásokban sem tér el, ugyan akkor és ugyan annyi kell, mint bármelyik kutyának. Kicsit fura, hogy azt írod "mindent tudsz", mégis ilyen alapokat kérdezel...


Mielőtt kutyát veszel, gondolj bele, hogy ez 10-15 évről fog szólni. Képes leszel ilyen hosszú ideig gondját viselni a kutyának jóban-rosszban, minden nap sétáltatni és foglalkozni vele legalább 2 órát és naponta 15-25 percet áldozni a szépség oltáránál? Mert nincs olyan, hogy "most nincs kedvem", mert a kutya a nap további 22 órájában csak a gazdájára vár.

Dolgozol? Megengedhetitek magatoknak, hogy 80-100 ezer forintért vegyetek kutyát? El tudjátok látni a következő 10-15 évben? Ezeket gondold át...

2014. okt. 9. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!