Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogyan szerezhetnék tekintélyt?

Hogyan szerezhetnék tekintélyt?

Figyelt kérdés

Próbálom következetesen, egyértelmű szabályokkal nevelni a kutyát. A hagyományos falkavezér-szabályokat is betartom, de úgy tűnik ez édeskevés.

Ha pl. az ágyra ugrik, olykor elég egy nézés és már ugrik le. Tehát vannak területek, ahol azért nincs gond.

Többnyire sajnos viszont elmondható, hogy szarik rám. Volt már rá példa, hogy megmorgott, ha a játékát el akartam venni tőle (nyilván játék közben, nincs mindig nála), ezzel szemben a tálját bármikor elvehetem tőle, még hátrébb is lép egyet.

Ha csak valami papírzsepit talál a "kérem"-re azonnal odaadja, ismeri tehát, de ha csontot talál, akkor alapos küzdelem jön.

Grabancrázás és földre nyomás ellen is küzd erősen, még szerencse hogy csak 7 kilós.


A dolgot nehezíti, hogy egyedül én vagyok a komoly nevelés híve, a családnak ő az utyuluputyulu kcsi kutya. Ezért hiába szimpatikus mondjuk a kajás kötődési tréning, esélytelen, másfél napot sem bírnának ki etetés nélkül, hogy csak én etetem ha megérdemli.


2014. okt. 11. 21:59
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
75%

Mennyi idős a kutya?

Amúgy például ne dőlj be annak, ha ért egy nézésből. Attól még ő felugrott, pedig tudja, hogy szabad. Legyen meg a retorzió.

Földre nyomni miért szoktad? Azt se jó túl gyakran, mert az normális esetben egy baromi kemény büntetés, nem jó minden apróságért csinálni, illetve jól is kell tudni csinálni, hogy a végén ne ő röhögjön a te arcodba.

A kaját tréninget meg ne sajnáld, annak semmi köze a kötődéshez vagy a tekintélyhez, a kutya gyomrára hat. Beles kutyáknál ránézésre használ, csak nem úgy, ahogy azt el akarják veled hitetni :)

2014. okt. 11. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
kajás tréninget*
2014. okt. 11. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
Ja, és "nem szabad" akart lenni az még az elején. Befejezem mára asszem... :D
2014. okt. 11. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 A kérdező kommentje:

Köszi a választ.

Kamasz, 1 év körüli befogadott kutyus, pár hónapja lakik velünk.

Földre nyomni csak akkor "szoktam" ha nagyon mérgesen rám morog, vagy ha például ki akarom venni a fent említett talált csontot a szájából és finoman, jelzés értékkel, de odakap. Nem tűröm, még finoman sem, mert ennél messzebb már nem is nagyon mehetne. Eddig kétszer fordult elő, az is az elején, ezért van zárójelben a szoktam.

Tudom hogy kamaszodik, de ezt akkor sem teheti meg.

2014. okt. 11. 22:29
 5/19 anonim ***** válasza:
89%

Nem ismerem nálatok a körülményeket, de így első hallásra, tényleg nem nagyon van tekintélyed. Én mindennapos sétát javasolnék legfőképp, mert a kellő mennyiségű testmozgás hiányában a kutyákat valóban nehezebb nevelni. Ha minden nap le van mozgatva a kutya, akkor már jobb eséllyel indulsz ellene. Így nem lesz felesleges energiája, amit arra használhat, hogy ellened tiltakozzon. A séta mellett pedig rendszeres tréning is kellene nektek. Először te foglalkozz vele, ha tanítasz neki dolgokat, pl. ül/fekszik/marad az sokat segít, mert rögzül nála, hogy hallgasson rád. Ezután pedig a családtagoknak is magyarázd el, milyen fontos a következetes nevelés, és állítsatok fel szabályokat, amiket mindenkinek be kell tartania (Pl. ha a kutya az ágyon van, lezavarjuk, stb.) így a kutya nem fog összezavarodni a szabályokkal kapcsolatban; mert ha mindenki máshogy viszonyul hozzá, valaki megengedi neki, hogy felmenjen, egy másik személy pedig nem, akkor a kutya végül nem fogja tudni eldönteni, hogy valójában mi is a helyes, és végül a saját feje után megy. Amiket mondtál, hogy rád morog, stb..., az is azért van, mert a többi családtag engedékeny vele, és a kutya ezt megszokta, és nálad is úgymond áttörést szeretne elérni (magyarul feszegeti a határaid, hogy hátha te is megenyhülsz a szabályokkal kapcsolatban- a többiekhez hasonlóan)

Ne büntesd, hanem fegyelmezd! A büntetés rossz emléket hagy a kutyában, azonban a helyes cselekedetet nem erősíti meg. A fegyelmezés (Korrigálás)- ha jól és jókor csinálod-kizökkenti őt a nemkívánatos viselkedésmódból, vissza a helyes viselkedéshez. {A büntetés következményei: a kutya félni fog tőled, mégsem fog szót fogadni, mert nem tisztel. A fegyelmezés következményei: a kutya tisztel téged, és hallgat rád, a helytelen viselkedés pedig abbamarad.} Tehát a jó falkavezér nem büntet, hanem fegyelmez (pl. a farkasfalkákban is: ha az egyik farkas tiszteletlen, az alfa hím odakap neki, földre nyomja-ez fegyelmezés; azért is hasznos a fegyelmezés, mert a kutyák a jelenben élnek, memóriájuk csupán néhány másodpercre terjed ki-pl amikor a kutya lepisili a falat, te pedig 3 perccel később leszidod érte, már fogalma sem lesz, hogy miért kapta a szidást-tehát ők maximálisan a jelenben élnek. A büntetés pedig kiterjed a jövőbe is-pl. mivel a kutya lepisilte a falat, ezért bezárom a hátsó szobába egész napra-tehát a büntetésnek nincs értelme, nevelő hatása pedig elenyésző/nincs is.)

Ha fegyelmezni akarod (amikor pl morog rád),akkor a harapás módszert javaslom (az ujjaiddal kutya szájat formálva úgymond meg kellene böknöd(harapnod)- a nyakán vagy a bordáknál-de ne fájjon neki nagyon, mert nem az a cél, evvel a "harapással kizökkented a helytelen viselkedésből, vissza a helyesbe. A harapás közben mondhatod a "csitt" hangot- így később elég lesz a hangot mondanod, és az is kizökkenti őt a rossz viselkedésből, anélkül ,hogy hozzá kellene érned.)

A harapás azért is jó, mert ez a fegyelmezés áll a legközelebb a kutyák természetes fegyelmezési mozdulataihoz (gondolj a farkasos példámra- ők is harapással zökkentik ki egymást a jelenlegi állapotból)

Emellett pedig javasolnám a kutyaiskolát. Nagyon hasznos dolgokat tanítanak ám ott, ha van lehetőséged, látogass el hasonló helyre. Remélem segítettem! :)

2014. okt. 11. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
uú előző vagyok, bocsi hogy ilyen hosszú lett! :O
2014. okt. 11. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat. Lakásban tartott kutyus, persze hogy sétálunk rendszeresen. Ha zsúfolt napjaink vannak csak 4szer (napi szinten összesen 2 órát), ha itthon vagyok pl hétvégén, akkor viszont nagyobb sétákat teszünk, van hogy egy séta alatt órákat kint vagyunk. Hétköznap erre kevesebb lehetőség van, mert előfordul hogy szinte egész nap nem vagyok itthon. De akkor is labdázással stb megpróbálom valahogy kárpótolni.


Természetesen én tanítom, mivel az én kutyám. Észre is vettem hogy a tanult dolgokat első sorban nekem csinálja meg, a többieknek kevésbé, de ugye bennük kicsit más kép van a kutyák neveléséről.


Tudom, hogy utólag már nem fegyelmezünk, ezt mindig be is tartom. Ha valamit utólag veszek észre magamban esetleg bosszankodom, de felé semmit nem mutatok belőle.

A fegyelmezés is ismerős. Nem büntetni akarom, hanem fegyelmezni. Abban az adott pillanatban, és nem úgy, hogy aztán féljen tőlem. Erre mondják hogy a szolga engedelmeskedni fog, de szeretni soha. Ez esetben szót fogadna, de félelemből, és amint azt látja hogy nincs meg a hatalom (pl póráz nélkül van) már azt csinálna amit akar.


A kutyasuli problémás. Őszintén mondom, nem a pénzt sajnálom, mert megérné. A városban van egy, de jó véleményt nem hallottam még róluk. Azt viszont nem tehetem meg, hogy amiről csak rosszakat hallok, azért még fizetek is. Következő suli 40 km-re van tőlünk, így az elég necces. Ott van több is, de róluk véleményt sem hallottam.

2014. okt. 12. 09:04
 8/19 anonim ***** válasza:
100%
A többiek nagyon jókat írtak, egy dolgot jegyeznék meg. Nem biztos, hogy az egész napos felgyűlt energiákat labdázással a legjobb levezetni, hiszen az egy izgatottságot okozó tevékenység, mikor a kutya a felgyűlt energiától már amúgy is izgatott. Talán jobb lenne egy gyors tempójú séta, bringa mellett futtatás, vagy ha mindenképpen labda, akkor azt szabályokkal tarkítva (pl. nem mehet el érte, csak ha te szólsz, tiltod róla pár dobásonként), így nő az önuralma, és játék közben, ami egy felfokozott állapot is tudod őt kontrollálni. Ez sokat javíthat a tekintélyeden.
2014. okt. 12. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ! Valahogy erre nem is gondoltam még, hogy játékkal növeljem az önuralmát. Kajával csinálom, hogy elé rakom de nem ehet bele, amíg el nem hangzik hogy "tiéd". Lasztival vagy egyéb játékkal még nem próbálkoztam, hogy tiltom róla. Ki fogom próbálni!

Tegyük fel hogy eldobom, és hiába kap parancsot hogy maradjon, leszarja, elszalad érte. Mit tegyek ekkor?


A bringával futás egyelőre még nem teljesen szimpatikus, mert nem bízom meg benne 100%-osan. Elég egy macska, vagy egy másik kutya és sunyin, csak alig érezhetően el kezd húzni.

Futni viszont lehet, hogy eljárok majd vele, annál kivédhető az elrántás.

2014. okt. 12. 11:35
 10/19 anonim ***** válasza:
100%

Bringánál való futáshoz eleinte a fojtónyakörv, rövid póráz, lassú tempó kombinációt ajánlom. Nem tudom, van-e a közeletekben földút, egyéb ilyen erdős, mezős hely, ott póráz nélkül is futtathatnád. Ha elmegy, is beéred bringával:) De a futás is nagyon jó. A lényeg, hogy olyan mozgás legyen, ahol nem felspannolod, hanem nyugodt lelkiállapotban futhat. Nem tudom, milyen fajta kutya, de akár testméretéhez illő súlyt is húzhat.


A labdis tiltáshoz pedig eleinte hagyj rajta pórázt, később csak egy vékony, hosszú madzagot, amire rálépsz. Próbáld őt minél hitelesebben tiltani, kizökkenteni, a póráz csak egy biztosíték legyen. Ha nem megy el, mehet a jutalomfalat, dicséret, majd mehet a labdiért. Ne várd el, hogy elsőre 5 dobás erejéig egy helyben maradjon, fokozatosan haladj vele.

2014. okt. 12. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!