Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Szenvednek az állandó jellegge...

Szenvednek az állandó jelleggel szabadon tartott kutyák, vagy csak nekem túl nagy a szívem?

Figyelt kérdés
tudjuk jól, régen nem kerteltek annyit a kutyatartással. télen nyáron kinn élt a kutya, állandó jelleggel. esőben sárban, kemény mínuszokban. behúzódott a melléképületekbe, vagy valahová a ház körül ahol tetőt talál a feje fölött. és ezt természetesnek tartották. és valóban így is eléltek a kutyák. talán túl nagy a fantáziám mikor ilyenekbe belegondolok hogy ők "szenvedtek"-e ezzel, hogy pl az egész telet eltölteni a mínuszokban, holott egyszerűen az ember ha kinn lenne egyhuzamban talán 2 napot se bírna és kihűlne, ők pedig éjjel-nappal..zudom más a hőháztartásuk satöbbi de mégsem tűnik kellemesnek. aztán ugye hallani komondorokról akik az életüket egy hordóban élik le, vagy a mai napig látok kutyákat vidéki telephelyeken egy rossz kis összetákolt valamihez kikötve... az ilyenekkel megbirkóznak a kutyák, elfogadják, betudják hogy ez a helyzet? talán csak neveltetés kérdése. a mi kistestű kutyánk is kinn él, éri a hideg de az eső hó nem (kamrában alszik, egy fiók van neki a földön kibélelve egy rossz paplannal) de azért úgy tűnik ő is vágyna mindig a jóra jobbra, kérezkedik a konyhába a macskákkal mikor jönnek be, odaül, nézi hogy eszünk annak reményében hogy ő is kap belőle..ilyenekre gondolok. szóval lehet ő is csak elviseli ezt a helyzetet de nem szereti, szenved, fázik? végülis lassan 10 éve ilyen életmódban él nem hiszem hogy nem szokta volna meg. tudom jókor kérdem már de így jutott eszembe fontosabban hogy lassan megöregszik. régen egyszerűen letudták azzal hogy a kutyának kinn a helye és tényleg el is volt minden fajtájú és termetű kutya odakinn..ma meg már azon gondolkodik az ember hogy legyen a legjobb hogy ne is kényeztesse el mellé a kutyáját...
2010. jan. 31. 10:44
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem attól szenvedhetnek a kinti kutyák,hogy nem tudnak az emberrel lenni.A kutya alapvetően az ember közelségét szokta meg,felnéz rá,lesi minden mozdulatát,kommunikál vele,részt vesz az életében,azaz családtag.A kutya igényli az ember közelségét állandóan.
2010. jan. 31. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
A kutya nem ember,és ezt sokan nem értik.Állatkinzás láncra verni és hagyni saját szarában hugyában fetrengeni térdig érő hoban,esőben,fagyban. Viszont egy olyan kutya akinek van megfelelő,meleg kutyaháza,esetleg kenele is jól érzi magát kint. Nincsenek olyan igényei mint nekünk,nincsenek elkényelmesedve ha nem szoktatod rá őket,a lényeg hogy legyen egy meleg,fedett,száraz saját helyük ahová visszahúzódhatnak. Foglalkozz vele sokat,vidd sétálni,kapjon megfelelő ételt,és igy egy eégszséges kutya egyáltalán nem szenved kint,Sőt nagyon is jól fogja magát érezni. A kutyákban alapvetően van egy területvédő ösztön,mindegy hogy tacskó vagy dobermann,szeretnek rálátni a kapura,szeretik belátni a teret,ezért nem is szoktak igazán mélyen aludni,inkább szunyókálnak. A kinti kutyusok maximum azért kéredzkedhetnek befelé a macskákkal,mert féltékeny a cicákra,vagy csak simán izgatja az új hely,ahol új szagok vannak.
2010. jan. 31. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

A mínuszok szerintem kevésbé zavarják. Amit egy kutya igazán szeretne: a gazdájával lenni, folyton mellette lenni, az asztaláról enni. MIndegy, mit. Ha száraz kenyérhéj pottyan le az asztalról, azt is szívesebben megeszi, minta finom tápot a tányérjából. (Az én kutyám legalábbis ilyen.)


Na meg aztán a magyar parasztember nem westie-t meg vizslát tartott odakint, hanem jó hosszú szőrű vagy gubancos terelőkutyát. (A vadászatra tartott kutyákat mindig is a gazdagabbak tartották, és soha sem ridegen, hanem mindig házban.) Egy komondor nem is érezné jól magát a fűtött szobában, főleg nem akkor, ha jó vastag zsírréteget növesztett a bundája alá.


A láncon tartást viszont kínzásnak tartom. Ugyanúgy állatkínzás betenni a kutyát egy kennelbe, és csak naponta egyszer látogatni: amikor viszem neki a maradékot. Szüleim két szomszédja is így tartotta a kutyáját, és mind a kettő aranyos kölyökből megbízhatatlan, antiszociális, harapós kutya lett.


Szintén állatkínzás otthagyni a kutyát egy telepen, hadd őrizze, ez a dolga. NEM! A kutyát éppen az küéünbözteti meg az összes többi állatfajtól, hogy az ember a lételeme: az emberre koncentrál, ha választhat, akkor a fajtársai helyett az embert választja, és egész életét kitölti az emberre való figyelés. Ebben különbözik alapvetően a farkastól, a rókától, a macskától stb. A kutya attól kutya, hogy a gazdája van az élete középpontjában. Ettől megfosztani, elzárni... :-((


Ehhez képest hogy bent alszik-e a házban vagy odakint, az teljesen mellékes. A lényeg a kapcsolat.

2010. jan. 31. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Egy állatorvos barátunk szerint,a kutyáknak semmi bajuk azzal,hogy hideg van,vagy esik az eső.Megfelelő kalóriadús kajával simán áttelelnek.Nekem 14 kutyám van,és mondhatom imádják a havat, van amelyik a hó tetején fekszik-pedig megfelelően szigetelt tégla épület van nekik építve-mint, hogy bemenne a helyére.Én is azt vallom,hogy egy kutyát se megkötni,se bezárni,sem pedig bántani nem szabad.(Nagyon szép lenne a világ,ha csak olyan emberek tartanának kutyát,akik szintén így gondolják)Attól nem kell tartani,hogy elkényeztetsz egy kutyát,a kutyáknak sok szeretet,és törődés kell,és akkor is kikell menni hozzá,ha kint döngetnek a mínuszok...EGYSZER OLVASTAM VALAHOL,HOGY EGY KUTYA MEGHALNA A GAZDÁJÁÉRT,HA ÚGY ADNÁ A HELYZET...ÉS MI EMBEREK?Lehetne még filozófálgatni,de a lényeg az,hogy a kutyádnak nem lesz baja kint,és nagyon szeresd,nem fogod elkényeztetni vele.
2010. jan. 31. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

A mi két kutyánk hosszú szőrű, meleg óljuk van, rengeteget foglalkozunk velük, kirándulunk, játszunk, gyakorlatokat tanulunk, de ha beengedjük őket nem szivesen vannak bent, kint szeretnek lenni.

A világ telis tele van kint élő állatokkal...ezen gondolkozz egy kicsit.

2010. jan. 31. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Ha olyan a kutya, amelyik bírja a kinti időjárást, és van egy jó kutyaháza, emellett a gazdi is foglalkozik vele eleget, akkor nem szenvednek egyáltalán.

Régen viszont az emberek többet voltak kint a szabadban, ahol a kutya velük lehetett, manapság csak munkába menet meg onnan hazajövet látják sokan a kutyát, ettől lehet nekik rosszabb, mint régen. Na meg az sem mindegy, hogy mennyire emberközpontú a fajta illetve az egyed. Ha éjjel-nappal a gazdival lenne, mégis ki van csapva a kertbe, akkor nem fogja jól érezni magát, hiába jó a szőre meg a kutyaháza. Szóval ez elég összetett kérdés, némelyik kutyát tényleg nem szabadna állandóan kertben tartani, mások meg kifejezetten igénylik, hogy egyedül őrizhessék a birtokot.

2010. jan. 31. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Nekem 2 kuvaszom van, és attól szenvednének ha bent kéne lenniük!


Télen a hó tetején alszanak a minusz 10 fokban, pedig van házuk is meg fűtött pince is de nem szeretik.

2010. aug. 25. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Szia, nekem border colliem van, és kinti kutya. Igen, nagyon szereti velem tölteni az időt, eleinte beengedtük télen, de aztán leszoktunk róla, mert pár perc után kéredzkedik ki, melege van. Ha sokat lenne benn, elkezdene kihullani a szőre és megfázna odakinn. Egyébként a házába is alig megy be, kinn fekszik a kövön, és imád rohangászni a hóban. Sokszor néz befele nagy szemekkel, de tényleg nem bírja sokáig, no és unatkozik is,mert benn nem lehet rohangálni. Nem egy pamlagkutya.

Szerintem nem szenved.

2010. aug. 25. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Tudom, hogy már régi kérdés, de azért még válaszolok.

Szerintem sem szenvednek. Ők lapvetően ehhez vannak szokva, az evolúció során úgymond arra fejlesztették ki magukat, hogy kint éljenek. Mi azért nem bírnánk ki, mert az ősember is barlangokba húzódott, sőt elkezdett ruhát készíteni magának,felöltözni a hidegben, tüzet gyújtani és így tovább. Most már ugye az ember kényelmesen él, igazából mondhatnánk azt is, hogy letértünk a helyes útról. Mert persze jó ez és jó, hogy tiszta házban tudunk élni, védve az időjárás viszontagságaitól, viszont az immunrendszerünk is megváltozott. Olyankor érezzük igazán, hogy nem vagyunk elég erősek és valami hiányzik, amikor betegek vagyunk. Súlyosabb betegségre kell gondolni inkább, nem egy sima pár napos megfázásra.

Szóval a kutya nem vágyik többre, s bár okos és lenyűgöző állat az emberi intelligencia megint csak más, épp ezért építünk mi házakat, nem pedig az állatok. Ők nem így gondolkoznak, persze ha rossz körülmények között tartják őket akkor szomorúak és nyilván szeretnék, ha jobb lenne, de alapvetően beérik azzal, ami van.


Nálunk vidéken, még mindig így tartják a kutyának nagyrészt, itt nem divat a házba beengedni (mondjuk yorkie és hasonló nincs is senkinek...). Kint vannak egész évben, van egy kutyaházuk vagy egy kosaruk fedett helyen, télen leginkább meleg ételt kapnak és ennyi.

Ráadásul itt a többség nem áldoz minőségi kutyatápra (nem is feltétlenül tudna), már az is előrelépés, ha elfogadható tápot kap. A legtöbb kutya viszont házikoszton él. S érdekes módon ugyanannyi ideig, vagy még tovább élnek, mint a nagy gonddal nevelt, prémium kategóriás táppal etetett társaik.


Igazából lehet, hogy érdemes fűthető padlójú kutyaházat vásárolni, vagy be is lehet építtetni ilyesmit, kimennek, lerakják mint valami kis padlólapokat. Némelyik nyáron hűt is. Mert a téli hideg az ízületeikre nincs jó hatással, amik lehet csak pár év múlva éreznek majd meg igazán, akkor lesznek fájdalmaik mozgáskor.


De alapvetően a kutyák már alkalmazkodtak, télre más jellegű bundát is növesztenek. S bár én is mindig frászt kaptam, amikor a kutya hideg esős napokon csurom vizesen lefeküdt a hideg betonra és ott aludt órákig (szaladtam ki betakarni, áttörölni) sőt télen sokszor még fel is öltöztettem éjszakára, a saját felsőimet vittem ki és adtam rá, mert néha láttam rajta, hogy fázik a téli estéken. De reggelre mindig leszedte magáról, pedig nem akadályozta a mozgásban és puha, irritációt nem okozó, jól szellőző anyagból készült. Rengetegszer eljátszottuk ezt, reggel mindösszesen egyetlen alkalommal volt rajta a felső, amúgy mindig leszedte. Gondolom ha nagyon fázott volna x nap, hét után csak rájön, hogy ne rángassa le magáról a ruhákat. Ergo annyira nem fázhatott.


A rövid pofájú/orrú kutyákat nem szabad kint tartani télen, mert némelyik erre érzékeny és mivel hosszabb orrú társaival szemben neki hidegebb levegő jut a tüdejébe könnyen tüdőgyulladást kaphat. De ha megfigyeled a németjuhász is úgy alszik, hogy összegömbölyödik és hátulra, a farka alá dugja az orrát. Legalábbis az enyém sokszor így aludt télen. Természetesen a hideg betonon, pedig 2 kutyaházat is berendeztem neki, hogy a kapunál a ház előtt tudjon aludni a rendes óljában, de aztán amikor a ház másik részébe költöztem ha nem zártuk be a kaput odajött a fenti ajtóhoz, így oda is kellett építenem neki egy "ágyat". Attól függően a ház melyik részében aludtam, úgy váltogatta melyik ólban alszik. Tehát egyetértek az előttem szólóakkal, inkább azért menne be a házba, mert vonzzák az új szagok, s mert te is ott vagy.

2011. dec. 26. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!