Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Félek, hogy teljesen rosszul...

Félek, hogy teljesen rosszul nevelem a kutyámat (3,5 hó). Tanácsok, tippek, vélemények? (hosszú)

Figyelt kérdés

Nem érdekel a kioktató hangnem, a személyeskedés sem, csak nyugodtan, nem szeretném elrontani a kutya életét. Azt szeretném, ha mindkettőnknek a legjobb lenne.

Őszintén fogok írni, ezért nem fogok támadni az őszinte válaszokért sem.



7-8 hetesen hoztuk el. Tudom, törvény a 8 hetes kor, de nem tenyésztőtől van, mondhatni "megmentett" kölyökkutya, és az idős bácsi nem tudta pontosan, mikor született. A lehető legtovább vártunk az elhozásával. Öt testvérével és anyjával volt addig, bár a testvérei közül már 5-6 hetesen kezdett elhozni a többi falusi - nagyon barátságos emberek, akik nem a kutyának akartak rosszat, egyszerűen nincsenek tisztában az alapdolgokkal. (a kutyát természetesen ingyen hoztuk, nem kértek pénzt érte)

A kutya oltatlan, chipetlen, féregtelenítetlen volt, mindent nekünk kellett csinálni, most kapta a 3. oltását és már bolháttalanítva, féregtelenítve, chipeltetve van.


Igazából tipikus kölyökkutya: rosszcsont és szétszed amit lát. Megtanítottam ülni, jönni ("gyere"), maradni és pacsizni, de a pacsit kivéve igazából teljesen magától tanulta meg, hamar rájött (kézjeleket is használok, mert azt láthatóan jobban megérti). Etetésnél meg kell várnia a Tiéd! parancsot, addig nem nyúlhat hozzá - ezt is nagyon szépen megtanulta mostanra.


Viszont fogalmam sincs, jól csinálom-e, rosszul csinálom-e, mert elolvastam egy szakkönyvet, olvasgattam neten, kutyaiskolák honlapján, és hogy őszinte legyek, bár vannak hasonlóságok, de valamiben mindegyik mást mond.

Ha a kutya rosszat csinál, higgadt maradok (legalábbis próbálok), és teljesen tárgyilagosan rászólok, hogy NEM, és magyarázó hangnemmel közlöm vele, hogy nem szabad vagy rossz kutya. Megérti, jobb esetben összehúzza magát és látszik rajta a megbánás.

De van a másik eset, amikor épp teljesen túlpörgött, ha rászólok, csak "visszabeszél", veszekszik velem, és ilyenkor az sem segít, ha elkapom a grabancát és megrázom, közben rászólok, hogy nem. Inkább kapdos felém és meg akar harapni, ilyenkor szoktam azt csinálni, hogy elkapom a pofáját, és a bőrét benyomom a szájába, hogy azt harapja/egyszerűen összeszorítom egy pillanatra a száját. (persze nem használ, de ez zárójeles megjegyzés)

Ez így rendben van? Csináljam másképp? Hogyan?

Olvastam, hogy nem szabad verni a kutyát, és próbálom betartani, de néha csak egy nem túl erős pofon/orra csapás segít. Vagy az sem.


Nem szabad dühből szidni/büntetni a kutyát. Néha nehéz. Amikor szétszedte a New Yorkból hozott méregdrága fejhallgatómat (amit egy egyébként teljesen kutyabiztos helynek hitt helyre tettem, de leügyeskedte valahogy - sok munka lehetett, ezért is voltam rá nagyon mérges), voltak fura gondolataim. Aztán végül egy ujjal sem nyúltam hozzá, mert nem láttam, amikor szétszedte, csak a tetthelyet és az áldozatot (meg az ártatlan bociszemekkel bámuló kiskutyát).

Próbálok uralkodni magamon, de néha nem megy, és olyankor istenigazából lekeverek neki egyet. Nem fordul elő gyakran, de mégis... Tényleg lehetnek ebből viselkedésproblémák később?


Félek, hogy elrontom az egész falkavezérségi-dolgot, hogy kicsit sem tisztel... Ha rászólok, befejezi, ha épp nincs olyan tipikus kiskutyás túlpörgése. Ez megengedhető? Vagy a gazdi szava egy babakutyánál is minden esetben szent?

Nemrég szándékosan, nem játékból harapott meg, miközben elvettem tőle valamit, ami nem az övé. Kölyökkutyánál legyünk türelmesek?


Túlaggódom, tudom. Különösen mert van egy alaszkai malamutom is, ő a másik házunknál sajnos, 11 évesen kaptam, elképzelésem volt a kutyanevelésről. Kutyák közt nőttem fel, tehát csináltam az alapján, amit láttam/tapasztaltam. Semmi külön nevelési procedúra nem volt benne, mint amit most leművelek, mégis egy nagyon engedelmes, nyugodt felnőtt kutya lett belőle, aki pontosan tudja, hogy én vagyok a falkavezére - pedig bevallom, akkor az volt a nevelési taktika, hogy rászólás, ha az nem megy, orron verés. De bevált.


Ennél a lakáskutyánál viszont nem szeretném alkalmazni, mert így, szakkönyvek után attól tartok, tényleg olyan agresszív lehet a későbbiekben.


Nagyon kezdő kutyatartónak érzem magam, minden hülyeségért elnézést.


Nevelési tanácsok, tippek? Vagy inkább menjek vele kutyaoviba? Nagyon rosszul csinálom?



2014. dec. 2. 19:28
 1/8 anonim ***** válasza:

Nem olvastam végig amit írtál, tudod miért?? Mert nem lényeges! Tipikusan olyan vagy, mint amilyen én voltam annak idején a kölyök kutyámmal. Túlaggódtam, ami miatt el is rontottam a nevelését :) Egy a lényeg: ne aggódd túl, de tényleg! Élvezd, hogy még kölyök, mert hamar elrepül ez az idő, játssz vele sokat, szólj rá, ha valami olyat csinál, dicsérd meg, ha jót cselekszik és kb. ennyi.


Oviba egyébként mehetsz vele, de jól meg kell válogatni, hogy hova viszed, mert engem pl. az oviban és a suliban bizonytalanítottak el a legjobban. Szóval higgy magadban és a kutyában és semmi gond nem lesz!

2014. dec. 2. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

Elsőször is kalapom emelem az ilyen gazdi előtt másodszor mintha magamat hallanám kb 1 év távlatból. Csak saját tapasztalatot tudok írni!

Amit eddig elértél az szuper! A kutya úgy tanulja meg hogy ki a főnök, ha a kezed alá dolgozik. Erre kell rágyúrni! (Marad, ül, gyere, tiéd, kérem) aztán ezek nehezítve. Jutifalat letesz "enyém" amikor mondod "tied" elveheti, aztán messze mész tőle...ugyan ez aztán kimész a szobából.. ugyan ez. Vagy eldobod a labdát "marad" "mehetsz"re elfuthat érte.

Amire én azt mondom hogy halálos vétek az a harapás...ha ez játék hevében történt akkor felkiáltottam és elvettem a játékot majd otthagytam. Pár alkalom és figyelni fog! Agresszióból, játék/kaja féltésből soha nem morgott vagy kapott oda de ez fővel járó bűn lett volna, valószínűsítek egy grabancrázást baromi mérges morgással. Elvárnám hogy meghunyáazkodjon. Lelki terror? Lehet...de inkább most 1x mint később nagy baj legyen. Alap szabály hogy minden a gazdié...a helye a kajája a játéka. Így bármit bármikor elvehetsz.

A kutyát verni valóban nem lehet...de! Egy oldalbapöckölés egy grabancrázás tökénletesen érzékelteti hogy ez túlmegy a határon!

Meg kell hogy nyugtassalak ez így lesz még egy darabig..majd ha serdül és minden amit a fejébe véstél megkérdőjeleződik...tudja hogy nem szabad de csinálni fogja...következtetés és szigor ha rosszalkodik. De ha nem akkor szeretet szeretettel (nem tündibündizés)!

Illetve szintén saját rapasztalat bár lehet hogy hogy hülyeség de a napi szőr és egyéb ápolás szuper csapatépítő tréning. (Fültisztítás, karomvágás, fürdetés, nyírás, fésülés stb..) + a SÉTA!!

2014. dec. 2. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Az első válaszolóval valahol egyet értek és valahol nem. Igen..játék játék játék DE a gazdi szabályai szerint! Ha a kutya most nem tanulja meg hogy merre meddig nagy korába sem fogja tudni. Kutya oviba suliba mi nem jártunk de nem is bánom. Lehet sőt biztos hogy jó de amíg kezelni tudom a kutyát és a helzeteket addig nem.
2014. dec. 2. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

1-es vagyok.


Én sem azt írtam, hogy játsszon csak a kutyával mindenféle korlát és szabályok nélkül! Azt is leírtam, hogy fegyelmezni kell a kutyát, ha nem megfelelően viselkedik, dicsérni, ha igen... Az meg, hogy hogyan, mindenki maga fog rájönni, hiszen minden kutya másból ért. Nekem is a grabancrázás ajánlották, de a kutyám még csak jobban bepörgött tőle, stb, stb... szóval minden kutya más, tanácsot ilyen téren csak az tud adni, aki ismeri a kutyát, a gazdát, az ő kapcsolatukat. Akárhogy is, de a gazdának kell kitapasztalnia, náluk mi válik be.

2014. dec. 2. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Szia,

sok türelem kell hozzá. Én egy öreg nénitől kaptam tanácsot... jól bevált, bár nem minden kutya egyforma. Szobatisztaságra, rosszcsontkodásra is ezt használtam...ha valami nem tetszett, fogtam egy újságot és csapkodtam, közben szídtam. (nem a kutyát csapkodtam :D) Ezenkívül, ha valami tetszett, akkor jutalomfalat, vagy simogatás. És éreznie kell, hogy te vagy a főnök, még akkor is ha játék van.

Nekem így lett egy nagyon jól nevelt, szinte tökéletesen szocializálódott, ragaszkodó kutyusom.:)

2014. dec. 2. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Ha volt már dolgod kutyával , és, ahogy írtad, működött is , miért akarsz most egy forgatókönyv alapján kutyát nevelni? Azért, mert lakásban él egy kutya, attól még kutya.
2014. dec. 2. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
"Nem szabad dühből szidni/büntetni a kutyát. " Ez igy nem igaz. Ha azt akarod, hogy sulya legyen a raszolasnak, akkor ereznie kell, hogy duhos vagy. Csak arra kell figyelni, hogy ne ragadjon el jobban az indulat, mint amennyire indokolt.
2014. dec. 2. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Kedves Első! Nem megbántani akartalak ne haragudj! Arra céloztam csak, hogy nem szabad a ló túloldalára esni és túl lazára engedni mert akkor a gazdi fejére nől! Inkább legyen egy kicsit szigorúbban fogva mint ne.
2014. dec. 2. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!