Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » A komondor és a kuvasz veszély...

A komondor és a kuvasz veszélyben van?

Figyelt kérdés
Egyre kevesebb helyen látok kutyákat ebből a két fajtából, különösen a komondorból.
2014. dec. 14. 00:26
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
12%
Igen, szinte már végük is van. Főleg, hogy a törzskönyvesek nagy része is már csak küllemre tenyésztett (bagy arra sem) selejt. De gyakorlatilag már a két világháború nagyjából kivégezte a fajtákat és azóta is lejtmeneten vannak. Csak idő kérdése, sajnos.
2014. dec. 14. 01:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
100%

Ez persze ebben a formában nem igaz.

Veszélyben vannak, de nem jellem ügyileg, bár tény, hogy a küllemkutyák nagy része alkalmatlan a régi feladat ellátására, de vannak küllemtenyésztők, amelyeknél nagyon is alkalmas kutyák vannak. Ráadásul ott vannak a munkavonalas tenyésztők is.

A veszély inkább abból áll, hogy nagyon kevés egyed születik évente, mivel nincs kereslet, többnyire tévhitek miatt. Emiatt egyre jobban beszűkül az állomány.

2014. dec. 14. 02:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 A kérdező kommentje:

Igen, én is hasonlóra gondoltam. Ha valakinek nagy kutya kell, sokkal előbb választ kaukázusit, sajnos. Félreértés ne essék, én is szeretem a kaukat, de szerintem sokkal nagyobb kincsek a fent nevezett fajták annál, minthogy egyszerűen hagyjuk elveszni őket.

Habár, amilyen gazdák manapság vannak, inkább ne is kerüljön a kezükbe ilyen fajta, mert annak csak a fajtamentő program lesz a vége.

Ismerek olyan családot, ahol már vagy 15 éve élnek nagyobb testű kutyák, de még a "behívás" szót sem hallották, nem hogy tisztában lennének a szabályaival.

2014. dec. 14. 09:08
 4/23 A kérdező kommentje:
Hál' istennek, eddig elkerülték a keményebb diókat.
2014. dec. 14. 09:13
 5/23 anonim ***** válasza:
100%

Ezek a fajták nem átlag kutyatartónak valók, de még csak nem is átlag kutyásnak (kéretik a két fogalmat külön kezelni...) Ráadásul annyi városi legenda kering róluk, hogy fele is sok lenne. Esküszöm, nem tudok úgy végigmenni a kuvaszommal az utcán, hogy valaki ne szóljon be, hogy majd jól belenő a csont az agyába és széttép öregkorában. Nem tudom, röhögjek vagy sírjak.

Tényleg kevés van belőlük, a faluban, ahol lakom, 2000-en élnek, és az enyémmel együtt 3 kuvaszt tudok, komondort egyet.

A kauról meg a KÁJról még nem terjedt el ennyi rémhír, ezért a népszerűség. Pár évtized és néhány tragédia után az emberek majd rájönnek, hogy nem kell KÁJ kölyköt venni a nagyinak azért, mert fél a betörőktől...



De szerintem ahogy az emberek egyre tudatosabbak sok tekintetben, a hazai termékek vásárlásától kezdve a hazai turizmusig bezárólag, szerintem egyre inkább megvan a közönsége a kuvasznak és komondornak azért, mert magyar fajták. Pár évtizede "sikk" volt a "nyugati" fajtákat venni (rottweiler, doberman), ma meg a magyar fajta sikk. Van ebben nyilván némi jó adag színpadias hazafiasság, de szerintem az emberek lassan kezdenek rájönni, hogy ezek is KUTYÁK, ugyanolyanok, mint egy berni pásztor, nagyjából hasonló igényekkel. Ugyanúgy kell őket szeretni, foglalkoztatni, kutyaiskolába hordani, mert a régi mítosz, hogy "A kuvasz magától is tud mindent", vezet oda, hogy 6-8 évesen a gazdája ellen fordul.


Cesar Millan megmondta: elsősorban állat, másodsorban kutya, harmadsorban valamilyen fajta. Ha ezt az emberek felfognák, nem érné őket váratlanul, hogy egy csivava is "megőrülhet" és egy kuvasz is lehet bújós plüssmackó.


Röviden: szerintem nincs veszélyben a két fajta, ellenkezőleg: egyre inkább azok tartják őket, akik valóban alkalmasak a feladatra, nem a plebs.

2014. dec. 14. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 A kérdező kommentje:
Egyik barátoméknak is van egy kuvaszuk, rendesen hordták iskolába, soha semmi baj nem volt vele. Tény, hogy nem hozza a vendégségbe érkező idegeneknek a teniszlabdát, hogy dobálják neki, de nem is mar ész nélkül.
2014. dec. 14. 09:50
 7/23 anonim ***** válasza:
Sajnos a komondor fajtamentés egyedszáma napról napra növekszik....
2014. dec. 14. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:

Vidéken, tanyákon még ma is nagyon sok van ám belőlük, sajnos elég gázos körülmények között - gondolom a fajtamentőkhöz sem a kanapén lakó kutyák közül kerülnek be egyre többen.


Én nagyon szeretem őket, főleg a komondorokat, nagyon kedves kutyák, valamelyik nap pedig egy kérdésben linkeltek egy külföldi kuvasztenyésztőt, jó volt látni.


Szóval szerintem nincsenek veszélyben, habár az tény, hogy több gazdát is ismerek, akik pl. kaukázuit, bordert is tartanak, de mellette mindnek van komondora is.

Kuvaszt viszont már régóta nem láttam sajnos.

2014. dec. 14. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:
Nekem mind a két fajta tetszik nagyon. Hallottam én is nagyon sok rossz és negatív dolgot róluk de egyszerűen nem hiszem el. Úgy mint azt sem, hogy a doberman a szomszédba széttépne amikor egy aranyos játékos kutya akinek a kerítésen keresztül dobálom a labdát mert hozza. Amúgy nekem óriás testű fajtám van. A kan 70 kg körül lesz a szuka most 50 kg. Semmi pénzért nem cserélném le őket, életem legjobb döntése volt ezt a fajtát venni és ha újra kezdhetném is ezt választanám.
2014. dec. 14. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:
De mint pásztorkutyák, veszélyben vannak. Az lehet, hogy megmaradnak a fajták, de pásztorkutyák nem lesznek már, az biztos. Így nem is lehetnek már ugyanazok, mint régen. Egy dolgot jegyezzetek meg: a farkas teszi a pásztorkutyát. Ha nincs farkas, nincs pásztorkutya sem.
2014. dec. 14. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!