Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Miért mondják, hogy a pásztork...

Miért mondják, hogy a pásztorkutyákkal nem lehet őrző-védőzni?

Figyelt kérdés

Itt most nem a bemutató jellegű "szerezd meg a csibészkart" játékokra gondolok, hanem tényleges munkára, teszem azt, hogy megvédje a gazdáját, vagy elkapja, aki éjjel bemászik a kerítésen.


Van az a hülyeség, hogy "a pásztorkutyákat nem kell tanítani, mert már alapból tudnak mindent" - ez a tévhit lehet ennek a hátterében is? De hogy várjon el az ember őrző munkát egy kutyától, ha még soha az életben nem használta a fogait és a harapását az evésen kívül semmire?

És hát ha az ember normálisan nevelte és szocializálta, akkor fel sem szabadna merülni a kutyában, hogy ember ellen forduljon - nem kéne ugyanúgy megtanítani nekik az alapokat, mint mondjuk egy német juhásznak? Hogy mást ne mondjak, hogy parancsra eresszenek, pont azért, mert a pásztorkutyák azért még ösztönerősebbek, mint sok más fajta, ergo alapjáraton veszélyesebbek is.

Vagy a legtöbb kiképző német juhászokon meg rotikon szocializálódott és nem tudja, hogy kell bánni a más jellegű fajtákkal?


2014. dec. 18. 12:18
 1/9 A kérdező kommentje:
Vitaindító kérdésnek szántam, jöhet hideg-meleg, persze lehetőleg érvekkel alátámasztva, hozzáértőktől!
2014. dec. 18. 12:19
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

" De hogy várjon el az ember őrző munkát egy kutyától, ha még soha az életben nem használta a fogait és a harapását az evésen kívül semmire? "

Amit elvár az ember, azt úgy hívják---ösztön.

Minden kutya a fajtájára jellemző módon működik. A komondornak nem a harapás a legfőbb fegyvere, hanem a nagysága, ereje. Borít és lent tart.

2014. dec. 18. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Az ösztön persze fontos dolog, de nem kizárólagos. Öröklött és tanult viselkedésekre egyaránt szükség van (nem csak az Ő-V során). Egyik erősíti a másikat.

Az emberben is benne van az úszás ösztöne, mégis kevesen tudnak "zsigerből" úszni.

2014. dec. 18. 12:28
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem te félreértessz valamit. Amit örző-védőzésnek hívnak, az egy szabályok mentén működő kutyás sport, márpedig a pásztorkutyákat nem erre találták ki. Az ösztöneik szerint ők másként működnek.
2014. dec. 18. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Az örző-védő munka a kutyáknak azt tanítja meg, hogy úgy védjék a gazdájukat/területüket, ahogy az emberi törvények (amit a kutyák honnan is ismernének) előírja.

A kutyák ösztönösen falka támadásnak megfelelő taktikával támadnak, ezt kell magányos támadási technikára "átírni", valamint meg kell tanulni, hogy parancsra leálljon.

A juhászoknak (puli,pumi) nincs meg a testtömege, egyéb fizikai adottságai. (nem tudják az embert hanyatt tönteni)

2014. dec. 18. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

"Van az a hülyeség, hogy "a pásztorkutyákat nem kell tanítani, mert már alapból tudnak mindent" - ez a tévhit lehet ennek a hátterében is?"


Ez nem hülyeség és nem tévhit. :) A pásztorkutyás ösztönpróbák pont erről szólnak. Nyers kutyákat elvisznek egy idegen helyre, ahol vadidegen, bundába öltözött segédek behatolnak a területükre, megtámadják őket vagy a gazdájukat. Az a jó pásztorkutya, amiben a védő ösztön alapból ott van, mindenféle tanítás nélkül.


És hogy miért nem jó az őrző-védő tréning pásztorkutyának? Mert pont azt a fajta ösztönt és harcmodort teszi tönkre, ami a pásztorkutyák sajátja.


Az, hogy egy kutya jól van szocializálva, nem azt jelenti, hogy támadás vagy területre behatolás esetén nem fog embert támadni, harapni.

A parancsra eresztést sem kell megtanítani, mert a jó pásztorkutya a támadás befejezése esetén elereszti az ellenfelét


Abban van igazságod, hogy a kiképzők nem értenek a pásztorkutyákhoz és sajnos sok más fajtához sem. Sajnos rengeteg kutyaiskolában lehet látni, hogy erőltetik az őrző-védő képzést a labradoroknak, a vizsláknak, stb. fajtáknak, amelyeknek ez teljesen életidegen, de akár a teljesen más habitusú német juhászt is.


És most rugaszkodjunk el a kutyaiskolákban látható őrző-védő sporttól vagy néha inkább bohóckodásnak nevezhető valamitől. A komoly őrző-védő helyeken (pl. a rendőrségnél) sem minden kutya lesz járőr vagy tömegoszlató kutya. Vannak, amelyek egyszerűen félősek vagy alkalmatlanok arra, hogy támadjanak. Azokból viszont remek bomba vagy kábítószer kereső lehet, de akár vakvezető is.

2014. dec. 18. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
62%
'És hát ha az ember normálisan nevelte és szocializálta, akkor fel sem szabadna merülni a kutyában, hogy ember ellen forduljon -' Ez is butaság.
2014. dec. 18. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 ödi2 ***** válasza:
100%

Jó vita kérdés lehetne,de a pásztorkutya az igazi ő-v kutya,csak kicsit másként...:-)

Még főiskolásként kerültem hollandiába és a suli mellett kutyakiképzők mellett vtam először segítő,majd oktató-kiképző rendvédelmi malikkal. Utána rendvédelmi malikat,nj-kat neveltem,képeztem és kb 10 évig rendvédelmi kutyák rehabilitációját is végeztem,h a szolgálati idejük után,megfelelő minőségű élet adassék meg nekik.

Miután haza költöztem a civil munkám mellett már csak szívességből,barátoknak vállaltam rehabilitációt,egyszerűen nem volt több időm.

A lényeg amiért ezt leírtam,h jelenleg egy menhelyről elhozott,rehabilitált nj az egyil kutyám,akit lényegében őv kiképzéssel tudtam helyes irányba terelni,mert a benne 1,5 éves korára kialakult agressziónak valamerre utat,teret kellett adni,de viszont így teljesen kontrollált,hihetetlenül jó társ lett belőle.

Ezenkívül két sárhegyi boldog tulajdonosa is vok,akik már 3 hónaposan kísérték,terelgették a kacsáinkat...:-) Azt pedig h egy pásztorkutya alkalmas lehet e őv szerepre kérdezd meg az unokatesómtól akit a nyáron az akkor,alig egy éves sárhegyi kutyáim, leültettek az udvar közepén és míg kb egy óra mva hazaértünk,addig bizony nem mozdulhatott onnét... Azóta már nevet rajta ô is,de mindig ideszól mielőtt jön...:-) 2 ötven kilós sárhegyi,elég meggyôző tud lenni harapás nélkül is...:-)

Ösztönből cselekednek,tudnak önnálló döntéseket hozni,de MINDIG engedelmeskednek egy megfelelő gazdának. Az ő-v képzett kutyák CSAK parancsra és betanított feladatra alkalmasak,viszont arra maximálisan. Ott is vannak ösztönök,de az alárendelt a feladatnak.

Nem egy kategória,más célt szolgálnak,de remek társak és kell ennél több?

2014. dec. 18. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Nekem vizslám van. Jól szocializált, az embereket imádja, de amikor valaki "csak besétált", a nadrágot leszedte róla... (Az őrző védőről elzavartak, mert csak bután nézett a segédre)
2014. dec. 18. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!