Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Miért nem szabad keleti...

Miért nem szabad keleti típusú pásztorkutyákkal őrző-védőzni?

Figyelt kérdés
Több helyről hallottam, hogy tönkreteszi az ösztönkészletét, de ez pontosan miben nyilvánul meg? Kiszámíthatatlan lesz?

2013. márc. 6. 10:35
1 2 3
 1/29 anonim ***** válasza:
0%

Mert mit gondolsz, amikor régen szentmihálytól szentmártonig kint voltak a mezőn a rideg-tartású állatokkal, éjjel ki ébresztette a pásztort, ha valami farkas, róka, hasonló környékezte meg az alvó állatokat?

A pásztorkutya!


A pásztorkutya a keleti, sztyeppei emberek kutyája volt, aki azt mondja, hogy ilyen-olyan célra ne használd, annak szerintem nagyon eladó valami gyenge minőségű, nyugati tipusú szoba-kutya.

2013. márc. 6. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/29 anonim ***** válasza:
92%

4 alapösztön van: zsákmány, területvédő, falka és szaporodás. Az őrző-védőzés a zsákmányösztönre épül. A pásztorkutyáknak viszont pont ez a "leggyengébb" ösztöne, nekik a legerősebb a területvédő és a falka.


Az őrző-védőzés nem más, mint személyvédelem. Az őrző-védő kutyákat fel kell építeni. Az őrző-védő foglalkozások során több lépcsőben hajtják ezt végre. Felfokozzák a kutyában a zsákmányszerző ösztönt nem mással, mint játékkal. Ezzel a kevésbé határozott kutyákat is ráveszik, hogy "bátrabb" legyen. A kutya nem lesz ezáltal bátrabb, csupán mivel játéknak fogja fel, ezért élvezi és csinálja. Ezek után egy (jobb esetben több) mozzanatot kismilliószor begyakoroltatnak vele. Ezek a kutyák gyakorlatilag az ember (gazda) parancsára cselekednek. Begyakoroltatják velük, hogy mit hogyan kell csinálni, hova kell harapni, mikor kell, mikor nem kell harapni, hogyan viselkedjen szituációkban. Az ember jelenléte, parancsa, utasítása nélkül a legtöbb ilyen kutya nem tudja mit csináljon, de pl. akkor sem, ha olyan mozzanat történik az esemény során, amire nem lett betanítva. Pl. a segéd eldugja a kezét, vagy ledobja a földre a fogókart. A legtöbb ilyen kutya ilyenkor összezavarodik, mert nincs mire harapni, az eldobásos verziónál pedig farok csóválva elszalad a karral és nem törődik a "támadóval".


Ezzel szemben a pásztorkutya önmagára volt utalva, a legtöbb esetben a pásztorember nem is volt ott, amikor a farkasok vagy egyéb ragadozók támadtak. A pásztorkutya falkának csapatosan, önállóan kellett cselekednie.

Az őrző-védő képzés a zsákmányosságra épül, a pásztorkutyáknak viszont ez erősen le lett redukálva az idők folyamán. Bennük minimális a zsákmányosság, hiszen ha valamelyik levadászta a haszonállatot, azt agyoncsapták.

A pásztorkutyák harcmodora is teljesen más. Ők nem tartják ki a fogást, hiszen az a ragadozók ellen a halálát jelentett volna, ha pl. belecsimpaszkodik a medvébe. Az egyszerűen agyoncsapta volna. A pásztorkutyának képesnek kell lennie felmérnie a támadó erejét és a szerint cselekednie. Nem az ölés a célja, hanem hogy elkergesse a támadót. Nem üldözheti, nem hagyhatja magára a nyájat, a falkát, hiszen az megint csak a halálát jelenti. A sakált és a rókát a fizikai erejével és a harapásával megölnie. A farkas, medve ellen harapni, ugorni, harapni, ugorni. Folyamatos mozgásban lenni és forgatni az "áldozatát".


Órákig lehetne ezt taglalni.

2013. márc. 6. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/29 A kérdező kommentje:
Köszönöm ezt a hosszú és tartalmas leírást, de az még mindig nincs meg, hogy miért veszélyes ez a dolog? Rengeteg kutya nem arra lett tenyésztve, amire a gazdi adott esetben hobbiból használja. Ott mégsem veszélyes. Csupán érdekel, hogy ez a pásztorkutyáknál miért van máshogy? Miért kifejezetten tiltott ez náluk?
2013. márc. 6. 11:38
 4/29 anonim ***** válasza:
100%
Kíváncsi vagyok,miért lett lepontozva a 11.33-as válaszoló....Aki lepontozta,kérem írja meg,hogy mi nem volt hasznos a válaszban.Én is válaszolni akartam,de a kolléga nagyon jól leírta,így csak egy zöld kezet nyomtam,ezzel egyetértve vele.Tehát kíváncsian várom a lepontozok véleményét.
2013. márc. 6. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/29 anonim ***** válasza:
6%
11:33 hát ne haragudj de elég egyoldalú a véleményed: az őrző-védő kutya nem jó semmire, csak játszanak vele, a pásztorkutya meg istenkirály... Ez azért egy kicsit árnyaltabb.
2013. márc. 6. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/29 A kérdező kommentje:
Egyáltalán nem ezt írta a 2-es válaszoló, te értesz valamit nagyon félre, kedves 73 %-os.
2013. márc. 6. 11:48
 7/29 anonim ***** válasza:
95%

Egyrészt azért, mert 15-30kg-al nagyobbak és jóval erősebbek, mint pl. egy klasszikus őrző-védő fajta, a németjuhász. A harapásuk a németjuhászénál 2,5x, a rottweilerénél 2x erősebb. Ez még nem akadály, mert pl. a bullmasztiff közel ekkora méretben és a harapása megegyezik a pásztorkutyákkal. Viszont a bullmaci nem tepmeramentumos, míg pl. egy kaukázusi vagy kuvasz igencsak az. Egyszóval jóval kezelhetetlenebbek.


Másrészt a pásztorkutyák átfognak. Nem csak a karra fog harapni, hanem beleharap a lábba, beleharap az ágyékba, sőt, fejre is támadni fog. Nem hiába vannak a pásztorkutya bátorságteszteken bukósisakban a segédek, több kutyának csattant már a foga a bukón. Egy bullmasztiffos tenyésztő mesélte, hogy amikor a kutyáival őrző-védőzött, odahoztak egy komondort, amelyik ezt el is játszotta a segéddel, aki ez után kijelentette, hogy soha többet nem akar pásztorkutyával őrző-védőzni. Komoly sérüléseket szenvedett el, amikor a kutya az odanyújtott karba belekóstolt, utána pedig átharapott a két lábába.


A harmadik gond pedig ott van, hogy a pásztorkutya nem dolgozik parancsra. Ha nem érez veszélyt, ő nem fog rátámadni a segédre, nem tudod pl. utánaküldeni a futó ember után, hogy csibész fogd meg! Ez a zsákmányösztön alacsony mivoltja miatt van.


A szovjetek megpróbálkoztak anno a kauk őrző-védő használatával, komoly szakemberek, kinológusok, tenyésztők. Nem sikerült. Több okból sem. Egyrészt mert a pásztorkutya egygazdás. Igor mellett volt a kutya, ő nevelte fel, majd mikor szolgálatba került és Szása, Iván, Szergej, stb. is kivitte volna őrjáratra, a kutya nekik támadott. Ezekkel a kutyákkal később azt csinálták, hogy a börtönöknek adták és elkerített részen, teljesen elszeparálva mint egy várárok rendszer körbe voltak kerítve és védték a börtönt.

Pont e kudarcok miatt lett kitenyésztve a moszkvai őrkutya és az orosz fekete terrier, hogy végre egy kezelhető őrző-védő kutyát kapjanak.

2013. márc. 6. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/29 anonim ***** válasza:
0%

Nekem ne akard már azt bemagyarázni, hogy a pulinak az őrző-védő ösztöne a leg-gyengébb. Akkor te még nem láttál munka közben dolgozó pulit. Méghogy besorolod a terület-védők közé!


A többit már el sem olvastam. Te is csak a könyvből tanult kutya-okos vagy!

2013. márc. 6. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/29 anonim ***** válasza:
0%
Szerintem meg pont ezt taglalja féloldalas válaszokban. Minden jót a pásztorkutyákról és a többi meg egy nagy semmi. Elég tipikus válasz az ilyen típusú kutyát tartóktól. Amúgy meg az őrző-védő kutyák nagy része is egygazdás, sőt nekem terelő kutyám van és még az is egygazdás. Az hogy nem ölik meg ha valaki másnak a kezébe kerülnek, 2013-ban, a városban nem biztos, hogy olyan rosszat jelent. Nem sokan élnek már a pusztákon nyájat terelgetve és az innen már rég kihalt medvékkel és farkasokkal harcolva.. És a legfontosabb tulajdonság: az alkalmazkodás képessége elég komolyan hiányzik ebből az általad tökéletesnek leírt típusból.
2013. márc. 6. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/29 anonim ***** válasza:
92%

11:47


Egyáltalán nem ezt írtam, szövegértelmezési gondjaid lehetnek. Az őrző-védő kutya nagyon is jó, azt a feladatot amit ők tudnak, egy pásztorkutya sem tudja utánuk csinálni. És fordítva is igaz ez.


Az a baj a mai világgal, hogy elfelejtik, a kutyák funkcióra lettek kitenyésztve és ezt a mai napig be kellene tartani. Az őrző-védő, személyvédő fajták (németjuhász, rottweiler, óriás schnauzer, malinois, bullmasztiff, stb.) abban a legjobbak, amit csinálnak. Közülük kilóg a mali és a NJ, ez tény. Más szakterületen is használhatóak. Míg pl. egy németjuhász remek vakvezető, mentőkutya, nyomkövető, próbáld ezt meg egy rotival. A NJ szerintem a leguniverzálisabb fajta, szinte mindenre jó, de semmiben sem a legjobb.


Ami a kutyaiskolákban folyik őrző-védőzés címszó alatt 98%-ban bohóckodás, játék vagy show. Nem tudom eleve komolyan venni azokat a foglalkozásokat, ahol foxit, golden retrievert, agarat, stb. nem arra a funkcióra kitenyésztett fajtát őrző-védőztetnek. Ott egyszerűen nem értenek hozzá és/vagy pénzlehúzásról van szó.


Magyarországon kevés az olyan iskola, ahol valóban értenek hozzá és csak a rendőrségnél vannak igazi őrző-védő kutyák.

2013. márc. 6. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!