Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » 8 hónapos német spicc kutyusom...

8 hónapos német spicc kutyusom még mindig nem szobatiszta. Már nagyon el vagyok keseredve. Mit lehetne tenni?

Figyelt kérdés

Pedig egyáltalán nem egy buta kutya, sőt, nagyon is okos, az egyik intelligensebb kölyök, akit láttam. Az ül, a fekszik és a marad vezényszavakat kevesebb, mint fél óra alatt megtanulta, szinte mindent azonnal megért. De a szobatisztasággal valamiért egyáltalán nem haladunk.

Egy német spicc kan kutyusról van szó, még nincs ivartalanítva, de azt is tervezzük.


Panellakásban lakunk, rendszeresen van sétáltatva, naponta 3-4 alkalommal visszük le. Minden nap bizotsítva van neki reggel egy 20-30 perces séta meló előtt, délután 1,5 óra séta, mikor hazajövünk munkából, este pedig szintén van egy 1 órás séta. Hétvégére haza szoktunk menni párom anyukájához, ő családi házban lakik, a kutya olyankor van, hogy akár fél napokat is odakint szaladgál a kertben, ehhez képest ugyanúgy bekakil és bepisil idebent is...


Ha otthon vagyunk vele, nincs vele gond, de amint kitesszük a lábunkat a lakásból, akár csak 10 percre is, míg leszaladok a boltba, vagy mittomén, azonnal bepiszkít, még akkor is, ha előtte voltunk lent vele sétálni. Mintha direkt csinálná, amiért otthon hagyjuk. Talán annyi a javára írható, hogy legalább mindig ugyanoda megy és egy helyre csinál, a fürdőszobába... De attól még nem vagyok rá büszke.


Hétvégén anyósnál meg ugyanígy egy helyre jár, olyankor a lenti konyhába szokott piszkítani, szerencsére a lakásba nem. De akkor se értjük, hogy miért csinálja ezt, mikor sokszor kint van órákat, és amint bejövünk vele, szalad pisilni a lent konyhába... Pedig ezt odakint is elvégezhette volna, hiszen azért lett kiengedve a lakásból!


Anyós már teljesen ki van rajta akadva, mert összepisilte az összes zsák kukoricát, amit az ősszel eltettünk, plusz a párom tesójának a kondigépeit, amik lent vannak...

Azt mondta, ha tavaszig nem lesz szobatiszta, akkor onnantól kezdve kinti kutya lesz, mert elege van, és szerinte ennyit nem lehet takarítani, mert az nem normális, hogy naponta 4X kell felmosni miatta, ha nem többször... Mondjuk valahol igaza van, én se repesek tőle, hogy mikor fáradtan hazaérek a munkából, sikálhatom fel a fürdőszobát minden egyes áldott nap. És persze, én vállaltam a kutyát, úgyhogy nekem egy szavam sincs, sose panaszkodom, viszont nagyon örülnék neki, ha erről lassan leszokna és megtanulna végre valahára odakintre piszkítani, mert tényleg nem egy leányálom ennyit pucolni utána minden nap.


Anyós azt mondta, mivel eddig idebent volt a kutya és nem lett téli bundája, ezért még idebent kitelelhet, de tavasztól megy ki a kertbe kinti kutyának, mert nagyon haragszik rá, amiért a kutya tönkretette a kukoricát.


Szóval tavaszig kaptunk határidőt, hogy valahogy megtanuljon végre a nagyságos úr szobatiszta kutya módjára viselkedni, és nagyon szeretnék ötleteket kapni, hogy ezt mégis hogyan érhetem el nála, mert mindenki kezd besokallni, hogy rendszeres sétáltatás mellett se volt képes 8 hónapos korára megtanulni, mit hová szabad pottyantani, és hová nem... :/


Amúgy első kutyánk, nagyon szeretjük, oltva, féreghajtva, chipezve van, nem arról van szó, hogy nem foglalkozunk vele eleget, vagy nem törődünk vele, csak gondolom, nem értünk hozzá annyira, mint a tapasztalt kutyások... pedig nagyon sokat foglalkozom vele, minden mást nagyon gyorsan megtanult, behívható, sőt, póráz nélkül jön mellettem, vezényszóra ül, fekszik, pacsit ad, még halottat is játszik, tényleg minden hülyeséget képes pillanatok alatt megtanulni, épp ezért zavar, hogy pont ezt az egyet sehogy nem tudjuk neki megtanítani.


Már tényleg nem tudok másra gondolni, mint hogy bosszúból csinálja. Alkalmi szobatiszta, ha itthon vagyok vele, sose piszkít be, de amint kiteszem a lábamat akár csak 1 órára is, már be is csinál... Mert amúgy vissza tudja tartani, tudom, hogy vissza tudja. A múltkor kiugrott a bokám a kutyafuttatón, mikor beleléptem egy gödörbe, és 3 nap ágynyugalmat rendelt a doki, egyáltalán nem bírtam ráállni a lábamra, így nem tudtam lemenni a kutyával se. Akkor a párom sétált vele reggel, mielőtt dolgozni ment volna, meg este, amikor hazajött, és bizony volt, hogy a kutyának 12 órát kellett kibírnia, de simán vissza tudta tartani estig, csak azért, mert otthon voltam vele.

Máskor meg 1 órát se bír ki, míg elugrom a közértbe meg haza... Egyszerűen fogalmam sincs, miért csinálja ezt velünk! :S


Ötletek? Tippek?


Előre is hálásan köszönöm a segítséget:

Egy el elkeseredett, első kutyás gazdi



2014. dec. 30. 13:20
 1/8 anonim ***** válasza:

Azt írtad, hogy okos, értelmes kutya. Ebben az esetben csakis a büntetés-dicséret jöhet szóba.

Ha tudod, hogy hova piszkít a lakásban akkor azt a helyet domesztoz be, vagy használj olyan szagmintát amit a kutya nem szeret. Vagy ha van rá mód tegyél oda valamit, hogy ne férjen hozzá.

Ha észreveszitek, hogy éppen menne pisilni vagy éppen csinálja, akkor kell büntetni. Ilyenkor az orrát a elvégzett dolga elé tolni,(nem belenyomni, csak odatolni) és "ROSSZ!" vagy "TILOS" vagy "NEM "hangos szóval jelezni, hogy nem jó amit csinál. Viszont utána azonnal kivinni, és várni amíg kint is elvégzi amit otthon nem tudott befejezni. Ha kint elvégzi a dolgát akkor megdicsérni akár jutalomfalatkákkal is.

Sajnos ez a módszer időigényes, és állandó figyeléssel jár, de megéri..

Viszont büntetni akkor már nem érdemes ha a piszkítás után rögtön nem tudod büntetni. Felesleges büntetni akkor amikor hazamentek és látod, hogy megint összepisilte a lakást. A kutyáknak ugyanis nincs hosszútávú memóriájuk, és ha akkor bünteted nem fogja érteni miért is kapott ki. Mindig akkor kell büntetni amikor ÉPPEN rajta kapjátok. Amikor pont csinálja, jöjjön a bünti, majd gyorsan ki az udvarra..

2014. dec. 30. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm, igazából az elején így is csináltuk, odakint mindig meg van dicsérve, ha elvégzi a dolgát, de a szidással bajba vagyunk, pont azért, mert ha otthon vagyok, nem piszkít be. Ha elszaladok a boltba, vagy valamiért otthon kell őt hagynom, akár csak 20 percre is, olyankor szokott bekakilni, no meg persze éjszaka. Reggelre mindig vár valami kis "szeretetcsomag" a fürdőben. Meg délután, mire hazaérek.

Így igazából nem nagyon van alkalmam leszidni. Próbáltam azt is, hogy utólag dorgálom meg érte, odahívtam a kupachoz, rámutattam és hangosan rászóltam, hogy "Ezt nem szabad!" A párom ugyanígy, ha ő vette észre előbb a "balesetet", akkor odahívta a kutyát, rámutatott a termésre és emelet hangon megkérdezte, hogy "Mi ez itt? Mit csináltál?". Egy ideig azt gondoltuk, hogy ért belőle a kutya, mert egyből elszégyellte magát, behúzta a lábai közé a farkát, sőt, adott esetben hanyatt is vágta magát ebbe a furcsa 'megadom magamat' pózba, de aztán rájöttünk, hogy igazából érdemi változást ezzel se érünk el, mert hiába tanúsít megbánást, attól még legközelebb is ugyanúgy be fog kakilni. Volt olyan, hogy amikor hazaértem és megláttam a kupac kutyakakit, még el se kezdtem szidni a blökit, ő máris hanyatt vágta magát. Meg se várta, hogy egyáltalán kinyissam a számat, inkább gyorsan előre megadta magát, mert tudta, hogy úgyis abbahagyom a dorgálást, ha felveszi ezt a "mindent bánok" pozíciót.


Egyszóval utólag leszidni sajnos tényleg felesleges (ezt már a saját példánkon is tapasztaltuk), de éppen akkor meg soha nem tudjuk tetten érni, mert sose akkor csinálja, ha otthon vagyunk, hanem olyankor, amikor nem vagyunk otthon. Ha elmegyünk és ő valamiért nem jöhet velünk, vagy éjszaka, mikor alszunk.


Máskor simán kibírja, ha mi is otthon vagyunk vele. :/ Ezért nem értem, hogy ha olyankor vissza tudja tartani a sétáig, akkor napközben, ha épp egyedül van, olyankor miért nem?

2014. dec. 30. 13:56
 3/8 anonim ***** válasza:

Azért csinálja mert így "lázong", hogy egyedül maradt.

Ebben az esetben ha tudod, hogy csak akkor piszkít ha otthon hagyjátok egyedül akkor csináljátok meg többször azt, hogy Elmentek otthonról, őt otthon hagyjátok. Vártok 5 percet, majd visszamentek. Ha akkor bepiszkít, jöhet a szidás. Ha nem vigyétek le.

Ha ez sem válik be, akkor érdemes felkeresnetek olyan szakembereket akik kutyákkal foglalkoznak, és tőlük tanácsot kérni. Nyilván Cezar Milant nem kérhetitek meg, hogy segítsen, de vannak Magyarországon is jó szakemberek akik értenek a kutyákhoz, és ilyen problémákhoz. (de az is segítség lehet, ha Cézar Milan dokumentum filmjét megnézitek ahol az egyik részben ugyanez a gond volt az egyik gazdinak.)

2014. dec. 30. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Szia!

Huh, hát csak azért olvastam itt mindent végig, mert megsajnáltalak, ugyanis ismerős a dolog, anno egyszer sajnos én is így jártam és akkor nem értettem az egészet, de ugyanígy mint Te, én is elkezdtem kutatni az okokat és rájöttem. Nem vagyok még most sem szakértő, de rengeteget tanultam az esetről pár hónap alatt. Három szó a probléma és a megoldás összesen: szeparációs szorongás, szobaketrec!

Ha ennek a két dolognak utánaolvasol, sikerülhet még rendbehozni a dolgokat. Leírják részletesen, hogy miért csak akkor wc-zik be a kutya amikor nem vagytok ott és rájössz mennyit ér egy szobaketrec használata, amit eleinte elleneztem, de rájöttem, hogy a kutyának is jó és tényleg ez a megoldás! Bármily hihetetlen, de a szeparációs szorongással küzdő kutyus csak így gyógyulhat!

2014. dec. 30. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Az én kutyám 3 hónapos korára lett 98%-ban szobatiszta, bár eleinte ő is megpróbálkozott ezekkel a kis bosszú-játékaival, hogy ahogy (amiért) bezártam, magára hagytam, abban a percben be is pisilt, holott előtte végezte el a kis-és nagydolgát is az udvaron. Mivel esetünkben egy hihetetlenül intelligens, de dominanciára fokozottan hajlamos kutyáról van szó, akit tenyésztőnk szerint is kemény kézzel kell fogni, ahogy rajtakaptam a benti piszkításon, iszonyatosan összeszidtam érte, míg ezzel szemben ha kint végezte dolgát, hatalmas nagy disco-party-örömködés, jutalomfalat, dicséret, minden játszott. Még egy kevésbé tanulékony kutyának is egyértelmű a különbség a benti piszkolással járó szidás és a kintivel járó dicséret között - miért ne választaná az utóbbit? Két dolog lenne nagyon fontos az esetetekben.


Az egyik a fent említettek, hogy sokkal határozottabban kell hozzáállni a dologhoz. A kutya számára semmilyen visszatartó erővel nem bír az, hogy némán feltakarítasz, vagy esetleg egy kis ejnye-bejnyét kap. Nem kell komolyan büntetni (annak meg kakaevés és társai lehet a vége) de nagyon éreztetnetek kell vele, hogy most iszonyú csúnya dolgot csinált és még egyszer ilyen elő nem fordulhat. A kinti pisi-kaka ugyanez, vigyél magaddal jutalomfalatot (amit nagyon szeret, tehát ne a szokásos kajáját, ne is tápot, hanem pl virslikarikát, sajt-vagy párizsi darabkát, stb) és ahogy kint elvégezte a dolgát, kapjon irdatlan nagy dicséretet és jutalmat. Pluszban segíthetsz a későbbi dolgokon, ha a dolgára készülődve (és közben) mondogatod neki, hogy ,,pisi" -ezzel elérheted, hogy ha esetleg egyszer-egyszer nincs időtök, csak egy gyors egészségügyi sétára, akkor is az ismert szóval hamar ráveheted. Az én kis ördögöm is megtanulta ezt, késő este már csak ennyire engedem ki a kertbe, mondom neki, hogy pisi és már guggol is lefelé, aztán szalad vissza a házba. Bármikor hasznos lehet, ha tudja, hogy pl egy hosszú utazás során nem azért álltok meg, hogy fél órát elszaglásszon, hanem hogy gyorsan tegye a dolgát, aztán irány tovább. A lényeg a határozottság, mind a benti piszkolásnál való leteremtéskor, mind a kintinél való dicséretkor.


A másik dolog a tekintély. Első bent tartott kutyámnál volt szerencsém megfigyelni, hogyan fejlődik vissza a szobatiszta kutya, amint nem én teszem be őt a szobájába, hanem pl anyukám. Ha el kell mennem valahová és előtte megpisiltetem, majd én zárom rá az ajtót azzal, hogy ,,maradj", akkor ha 5-6 óra múltán jövök haza, mindent rendben találok, nincs pusztítás, nincs sem betojva, sem bepisilve. Ha viszont előfordult, hogy nem töltöttem itthon 1-2 napot és a szüleimre volt bízva, képes volt rögtön a kinti pisilés után bent is pisilni, amiért anyukám bezárta, a rombolásról már nem beszélve. Ezesetben a tiszteletről, anyukám felé annak hiányáról van szó - arról, hogy a kutya elfogad-e téged főnöknek (falkavezérnek, ki hogyan) vagy pedig tojik magasról a parancsaidra. Az, hogy sok trükköt tud, egy dolog, bármelyik kutyát meg lehet legalább az alap dolgokra (ül,fekszik, marad) tanítani, de a tekintély, a tisztelet kivívása és az engedelmesség megint más tészta. Erre lenne jó rágyúrni egy kicsit, hogy érezze a kutya, hogy nem csak egy kajaadagoló játszópajtás vagy, aki néha némi jutalom ellenében még trükköket is tanít, hanem a főnök, aki nélkül megáll az élet, akinek mindenkor engedelmeskedni kell. A benti pisilés simán lehet szeparációs szorongás is, mert még mindig nem gondol sem téged, sem a párodat a rangsorban feljebb valónak, ezért aggódik értetek és ha elmentek, egyből be is pisil a nagy stresszben. Nagyon fontos, hogy soha ne az ő akarata érvényesüljön, az ajtókon mindig ti menjetek ki előbb, ti egyetek előbb, őt pedig ne engedjétek kunyerálni, ne is kapjon soha a ti ételetekből, simogatni, játszani sem akkor kell vele, amikor ő dörgölőzik oda meg viszi a játékát, hanem amikor és ameddig ti akarjátok. Legyetek mindenben határozottak, szeressétek nagyon, de állítsatok fel neki szabályokat és azokat mindenkor tartassátok is be. Jan Fennel-t sokan ajánlgatják itt előszeretettel, ha a tekintély kiépítéséről van szó és az ő könyveit javaslom most én is, meglehet, hasznotokra válik.

2014. dec. 30. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Ez szeparációs stressz,annak olvass utána.
2014. dec. 30. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a tanácsokat! Mindenkinek hálás vagyok, de a kedves #5 Válaszolónak külön is szeretném megköszönni ezt az alapos és részletes leírást. :)


Amit a kedves #3 és #4 Válaszoló írt, azt is megszívlelem, köszönjük szépen a sok hasznos tippet, igyekszünk mindent megfogadni és mindent megtenni azért, hogy rendezzük ezt a szobatisztaság-kérdést. Bízom benne, hogy ezek után azért csak megtanulja a kutyus a rendet. :)

2014. dec. 30. 16:45
 8/8 A kérdező kommentje:

Nem fogjátok elhinni, de egyik napról a másikra, teljesen magától szobatiszta lett. :D

Nem is értjük, hogy miért, mert nem igazán történt semmi olyasmi, ami ezt kiválthatta volna belőle, egyszerűen csak a kutya kb 2 hete úgy döntött, hogy mostantól nem piszkít be. Azóta abszolút balesetmentes napjaink vannak, nem pisil be, nem kakil be, szépen megvárja, míg reggel felkelünk és addig visszatartja, nap közben sincs vele azóta gond, 2 hét alatt egyszer se kellett utána felmosni. :D

Nagyon örülök neki, csak nem értem. De ettől persze még szuper, hogy végre megtanulta, mit várunk tőle és ekkorát változott a jó irányba! :D


Volt esetleg valaki másnak is ilyen élménye, vagy tapasztalata? :) Mitől változhatott meg hirtelen így?

2015. jan. 13. 13:53

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!