Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Valaki kicsit "mesélne" a...

Valaki kicsit "mesélne" a klikkerről, klikkerezésről?

Figyelt kérdés
Videót is láttam, olvastam cikkeket, de tulajdonképpen még most sem sikerült megértenem, hogy miért van "dicsőítve" tanítás szempontjából, ezzel majdnem szidva a jutalomfalatot. Meg valami olyasmi, hogy a klikkerrel szabadabb a kutya, azért van vele megdicsérve, amit nem kértek tőle. De akkor az miért tanítás? Még valami: egy kutya jutalomként miért örülne jobban egy hangnak, mint finomságnak?
2015. jan. 1. 23:38
 1/10 anonim ***** válasza:
3%
Rendben holnaptól te is csak akkor kapsz ebédet meg csokit ha megirtad a leckédet.
2015. jan. 1. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Attól tartok te valamit nagyon félreolvastál... A klikker módszerben ugyanúgy van jutalomfalat: a hang után mindig rögtön az következik, így előbb utóbb a kutya összeköti a hangot a jutalommal, szóval rájön, hogy a kilikk=jó dolog. Ez azért praktikus, mert könnyen el lehet kapni a jó pillanatokat, hiszen csak meg kell nyomni a klikkert (meg persze odaadni a jutit). Leginkább bonyolultabb trükkök tanítására szokták használni (szóval nem ilyen ül-fekszik-pacsi jellegűekre, azokat "simán" is meg lehet tanítani). Én nagyon régóta klikkerezek, szerintem nagyon hatékony módszer.
2015. jan. 2. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
0%
Asszonyt akkor a csucs elott majd mindig kikerezem, aztan egyszer kiprobalom a klikkert vendegsegben.
2015. jan. 2. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

#2-es köszönöm válaszodat! :)

Bár több videóban is azt mondták, hogy pont azért van, hogy ezzel helyettesítsék a jutit, ne kelljen azzal húzni az időt.

2015. jan. 2. 00:33
 5/10 anonim ***** válasza:
Linkeld már ezeket a videókat légyszi
2015. jan. 2. 01:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Igen, linkeld be őket légyszíves.


A klikkeres tanításban a jutalomfalat nagyon lényeges elem. A klikkernél nem a hanggal jutalmazunk, hanem falattal vagy játékkal.


Az egész klikkeres tanításnak az az értelme, hogy a kutya esetében kb egy másodperced van az adott viselkedés jutalmazására, különben már mást fogsz jutalmazni (a viselkedést követő viselkedést). A jutalomfalat előbányászása és odaadása viszont gyakran több idő, ráadásul van, hogy a jutalmazott kutya nem közvetlenül a gazda mellett áll. A klikker hangjára bekondicionált kutya viszont tudja, hogy a hang két dolgot jelent: 1. a hang elhangzásának pillanatában valami jót csinált és 2. ezért a nagyon közeli jövőben jutalmat fog kapni


Szóval a klikkerrel egyrészt pontosabban meg tudod határozni a jó viselkedést, így gyorsabbá válhat a tanulás, másrészt időt adsz magadnak a jutalmazásra.

2015. jan. 2. 02:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

A klikkeres tanításnál a klikk a megerősítés, az étel vagy a labda pedig a jutalmazás. Ha megfelelően kondicionálod, a kutya a megerősítésre figyel főleg, nem a jutalomra, de persze az is elengedhetetlen! Minden klikk után kell az étel/játék, de a kutya nem a jutalomra figyel, hanem a megerősítésre, annak a pillanatára, hogy azt miért, milyen cselekvésért kapta. A jutalom azért kell, hogy a viselkedést rögzítsük a kutyában és persze fenntartsuk a motivációját.

Mint a másik kérdésben írtam, a klikkeres tanításnak 6 módszere van, ebből az egyik módszert, a formálást enélkül nem lehet csinálni. A formálást pedig kár kihagyni, mert hihetetlenül kinyitja a kutya elméjét. De ezen a módszeren kívül a klikker egyébként csak annyiban több a szimpla jutalmazós tanításnál, hogy a kutyának egyértelműbben, gyorsabban, tisztábban meg lehet tanítani ezzel a feladatokat.

2015. jan. 2. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Bocsi, én voltam figyelmetlen a videóknál; a rágós jutalomfalat volt szidva (pl. száraz táp), és ezt kell helyettesíteni az azonnal lenyelhetővel (pl. virsli). Bocsi még egyszer. Még egy kérdésem lenne: sajnos nemrég elpusztult a kutyánk, nem sokára veszünk újat. Neki több dolgot szeretnék megtanítani, összetettebbeket (pl. lelövés átbújás láb között szlalomban stb.), ezekhez és hasonlókhoz érdemes klikkert használnom? Természetesen könyv beszerzésével.
2015. jan. 2. 12:21
 9/10 anonim ***** válasza:

Azért jó a klikker, mert egy adott pillantban történt mozdulatát a kutyának abban a konkrét pillanatban tudod jóváhagyni a klikkel és adódhatnak olyan helyzetek, amikor csak nehezen tudnád neki azonnal odaadni a kaját. Így klikkelsz, a kutya leveszi, hogy "most jó" és utólag megkapja érte a kaját is.


A könyvet sem feltétlen kell megvenni, a honlapon leírják, hogy hogyan kell használni és milyen módjai vannak a képzésnek. A lényeg, hogy gyors legyél, pontos, következetes, így könnyen érthető a kutya számára.

2015. jan. 2. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Ezek elég egyszerű trükkök, leginkább megvezetéses tanítást igényelnek csak. De persze, érdemes itt is klikkert használni. :)
2015. jan. 2. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!