Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mi volt ez a viselkedés a...

Mi volt ez a viselkedés a kutyám részéről? Átrendeződni készül a, , sorrend"?

Figyelt kérdés

Három kutyám van, két ivartalan kan, 9 és 11 évesek, illetve egy ivaros kölyök szuka. A rangidős kutyám világ életében domináns volt, ő is volt itt legelőször, utána érkezett a most 9 éves kanom, aki egy abszolút omega típus, így nem is volt kérdés, hogy az öreg lesz kettejük között a főnök. Megérkezett aztán később a kis szuka is, aki persze eleinte a rangsor legalján volt, mostanában viszont nem egyszer arra lettem figyelmes, hogy amit az öreg addig nem engedett neki és makacsul birtokolt, azt az utóbbi pár hétben nem egyszer láttam, hogy átengedi. Pl megindultak szaladni mindketten a labda után, az öregem ért oda hamarabb, de ahelyett, hogy szokás szerint lemorogta volna a kölyköt, ahogy a kicsi odaért, hátrébb húzódott és átengedte neki a labdát. Ilyen és ehhez hasonló megnyilvánulását mostanában láttam már párat és elgondolkodtam, nem érzi-e úgy, hogy lassan ,,leáldozik" az ő ideje, ereje már fogytán van, reszketeg öreg kutyává lett és látja, hogy a fiatalabbé a jövő? Persze tudom, hogy nem gondolkoznak pont így, csak valami hasonlót tudok elképzelni idős kutyám viselkedését magyarázandó.


Ami viszont nagyon meglepett, ami a kérdésemet ihlette, az a korban a középső (a 9 éves) ivartalan kanom. Mindig is ő volt ugyebár az alárendelt, az esze sem vág annyira, mint akár az idősebb vagy a kölyök kutyámnak, és úgy tűnt, mindig is ő lesz rangsor alján lévő - a kölyök már most domináns, nem kérdés, hogy a későbbiekben törekedni fog a vezető szerepre. Amit viszont pár napja láttam, teljesen ledöbbentett. Este hazaérkezve a kutyák felpörögtek és a nagy általános pörgésben egyszercsak a fiatalabb kan ráugrott az öregre és hágó mozdulatokat kezdett rajta végezni - ami pedig a döbbenetes, hogy a saját személyes terét egész életében makacsul védő idős kutyám ezt hagyta! Pár hónappal korábban egy ilyenért minimum odamorgott, de meglehet, oda is kapott volna a másik kutyámnak - bár az is tény, hogy eddig erre soha nem volt példa, valószínűleg azért nem, mert az öreg vezető szerepét nem kérdőjelezte meg a fiatalabbik kutyám. Elképzelhető, hogy azért történt az egész, mert az idős kutyám most kezd már tényleg ,,gyengülni" mind fizikai, mind mentális értelemben és ezt a gyengeséget látja/érzi a másik kutyám? Vagy más oka is lehet ennek? Elképzelhető, hogy a világ életében domináns öregem teljességgel hagyni fogja, hogy a fiatalabbak felé kerekedjenek? Kíváncsian várom a válaszokat, előre is köszönöm!


2015. jan. 25. 21:12
 1/3 anonim ***** válasza:
0%

Szerintem inkább arról lehet szó, hogy a 9 éves kan kutyádban (az ivartalanítás ellenére) túl sok hormon termelődik. Ez a probléma már régebb óta fennállhat, de eddig nem mutatkozott, most azonban, a szuka érkezése és serdülése serkenti a hímben a hormontermelést, ami arra készteti, hogy az általad említett viselkedést produkálja. Én csak erre tudok gondolni, sok kutya az ember lábát is "meghágja", vagy egy másik kan kutyát, más állatokat, stb... annak is hormontúltengés szokott lenni az okozója.

A te kutyádnál a szuka jelenléte válthatta ezt ki.

2015. jan. 25. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Én is ugyanígy vagyok. 13, 9, 6 éves kutyáim vannak. Mióta az öregen tényleg látszik, hogy öreg, azóta nem úgy bánnak vele mint régen. Nem bántják meg semmi, mert jólneveltek, de bizony ha felhergelődnek, pl házőrzésnél, akkor rámorognak, evésnél ha véletlenül közel megy az ételükhöz. Előttem nem nagyon csinálják, de ha mégis, rájuk szólok és azonnal abbahagyják. Rá is a kicsi néha, persze csak akkor ha nem tudják, hogy látom. Ja és a kicsi nálam ivartalanított szuka, szóval nem hiszem, hogy a hormonoktól lenne. Az öreg úgy csinál mintha észre sem venné. A középső meg világ életében egy mimóza volt, érzékeny, nem tudja feltalálni magát úgy mint az öreg, most mégis úgy viselkedik mintha ő lenne a főnök.

Az én véleményem szerint ez azért van mert öregszik az első kutya, és nem igazán aggódok, hisz meg vannak nevelve, bántani nem fogják egymást. Akármennyire is az emberek között élnek, a kutyák még mindig állatok, és gondolj bele, az állatok között egy öreg, tehetetlen egyed csak kárt okoznak a falkának.

Amúgy ha jól emlékszem Jan Fennel könyvében is volt egy ilyen eset (csak betegségtől lett gyenge a kutya) és ő nem nevelési problémának könyvelte el, pedig az sokkal komolyabb volt, nem lehettek egy légtérben.

2015. jan. 25. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

*rá is mászik

Amúgy nekem mindegyik kutyám szuka.

2015. jan. 25. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!