Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Miért van az hogy a pásztorkut...

Miért van az hogy a pásztorkutyák közül állandóan csak a Sarplaninai juhászkutyát (Sárhegyi juhász) reklámozzák igazi farkasölőnek, míg a Komondor, Kuvasz vagy akár a Kaj és a Kangal is legalább olyan híres ezen a "munkaterületen", mint a Sarplaniai?

Figyelt kérdés
Nálunk a komondor simán felveheti a versenyt a Sárhegyi juhásszal, pláne hogy bundája még nagyobb védettséget nyújtott neki anno a harcban, nem beszélve a hírhedt küzdőképességéről.Hozzáteszem sokak szerint amúgy 1-1 ellen sincs igazán semmi esélye egy pásztorkutyának egy harcokban felnőtt , kifejlett kan farkassal szemben, ahogy sok szakértő ezt már kivesézte manapság, köztük kaj és kangal tenyésztők is a nagyragadozók és pásztorkutyák programban.pl: [link]

#kutya #farkas #pásztorkutya #kuvasz #komondor #farkasölő #kangal #sarplaninai juhász #Sárhegyi juhászkutya
2015. márc. 7. 23:15
 1/8 anonim ***** válasza:

A "farkasölő" csak egy roppant fantáziadús elnevezés, nincs benne semmiféle magyar fajtákat elnyomó hátsó szándék. Természetesen a felsorolt fajták mindegyike kb. azonos feladatkörrel rendelkezett.

Ez kicsit olyan, mintha azt nehezményeznéd, hogy a "német juhászkutya" nevében benne van, hogy juhászkutya, a puliéban meg nincs, pedig az még jobban is terel birkát.

2015. márc. 8. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 ödi2 ***** válasza:

Nekem van két sárhegyim,"valódi" munkakutyák,kiváló vérvonalból. Most nincs időm kifejteni,de holnap leírom a véleményem a kérdésről.

Annyit előljáróban,hadi kutyákat neveltem-képeztem anno,de a sárhegyi az egyik legjobb pásztor,azaz őv kutya a világon,amelyik genetikailag kódolt erre a munkára már... Amúgy 3-4 sárhegyi,akár medvéket is képes megfutamítani vagy akár megölni.

Nem vagyok elfogult,imádom a magyar pásztorkutyákat,de sajnos már nem lehet egy lapon említeni őket...sajnos...

Többet,holnap.

2015. márc. 8. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 ödi2 ***** válasza:
100%

Előljáróban szeretném leszögezni,h a farkasölő megnevezés a juhászkutyák között,teljesen kiérdemelt,de nem azért mert alkalmasabb vagy jobb a sárhegyi az általad felsorolt fajták közül. Egész egyszerűen a volt Jugoszlávia területén olyan nagy farkas populáció volt a század 50-es éveiben is még,hogy egyszerűen sokkal több esetben volt alkalmuk bizonyítani,még medvék ellen is...

A sárhegyinek még egy előnye van a felsorolt fajták közül,mégpedig a munkára való kihasználtság. Jelenleg is rengeteg pásztor mellett bizonyítanak a volt Jugoszlávia területén,Erdélyben,de terjed Svájcban és Franciaországban is az utóbbi 10-15 évben,pontosan azért,mert kiváló vérvonalú,VALÓBAN pásztorkutya genetikával rendelkező kutyák.

Nagyon hasonló a Kangal,de ott a Török kormány nagyon szigorúan belenyúlt a tenyésztésbe és eredményes is a módszerük,csak speciális esetben hozható ki tenyészpéldány tőlük,így védik a vérvonalat.

A hetvenes évek végéig,így volt a sárhegyivel is...

Sajnos a tenyésztőknek hála,nagyon felhígult a sárhegyik munka alkalmassága és ma már ott tartunk,hogy tényleg ott lehet VALÓBAN JÓ kutyát beszerezni,ahol a pásztorok mellett,generációk óta együtt vannak,viszont így ezeknek a kutyáknak így nem lesz tk...


Az én kutyáim is ilyen helyről származnak,nem lehet összehasonlítani sem a tenyésztőktől származó egyedekkel. Egy barátomnak kb fél évvel idősebbek a kutyái,melyeket súlyos pénzekért vett egy nagyon elismert tenyésztőtől és bizony tátott szájjal nézte az én kutyáimat,akkora a különbség a munka minősége és ösztönössége között.


Visszakanyarodva a kérdésre...

A magyar fajtákkal is már az a probléma,a kauval egyetemben,h túltenyésztett lett az állomány nagy része sajnos...:(

Egyszerűen nincs vagy nagyon ritka az igazán jó munkakutya köztük és amelyik kutya kiemelkedik,teljesen biztos vagyok benne,hogy akkor egy pásztor generáció tagja,neveltje és nem tenyésztőtől van...


Ami a farkasok ölését illeti... Minden felsorolt fajta,amennyiben jól képzett, nincs egyedül és megfelelő a habitusa,akkor eredményes a farkasok ellen,megóvják a nyájat.

A farkas falka nem harcol szemtől-szemben,mindig próbálnak egy kisebb csoportot,egyedet leválasztani és azt leteríteni. Ezért említettem tegnap,h hadi kutyákkal foglalkoztam,mivel etológusokkal együttműködve,egyféle "farkasmódi" szerint zajlott a kölykök nevelése és kiütköző volt a farkas-kutya közötti harcmodor különbség.


Szemtől szemben nincs esélye egyik fajtának sem egy farkassal. De nem ez a pásztorkutyák lényege és nagyon ritka valódi és halállal végződő eset.

Amely esetben pedig farkast öltek a pásztorkutyák,akkor pedig vagy csak egy magányos farkas volt,vagy egy kisebb 4-5 tagú család,nagyobb falka nem így támad és küzd.


Remélem tudtam segíteni a lényegi kérdésedben...

2015. márc. 9. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Igen tisztàban vagyok a mai pàsztorkutyàk túltenyésztésének, valódi munkaalkal

massàgukra való negatìv kihatàsukra.Viszont a farkas többnyire kerüli folyamatos közeli konfliktust, így sok esetben sarokba szorított helyzetben kémyszerül harcba bocsàtkozni,ahol még akàr 1:3 vagy 1:4 arànyban is félelmetes ellenfél, amivel a pàsztorkutyàk is tisztàban vannak még napjainkban is pl. Erdélyben is.Erre szàmos beszàmoló nyújt bizonyossàgot amikben rengeteg végződik a kutyàk halàlàval.Persze az is kérdés?

, hogy ilyen helyzetbe is hogy kerülnek tapsztalt farkasok...

Csak arra szerettem volna a

fő kérdéssel kitérni hogy azonos múltú és képességû, méretű pàsztorkutyàk igazàn megérdemelnék ugyanazt a "szakmai" jelzőt.

Egyébként nagyon kielégítő vàlaszt adott.Ebben a kérdésben is fontos a tényszerű, elfogulatlan ràlàtàs.

2015. márc. 10. 09:10
 5/8 A kérdező kommentje:

Igen, tisztàban vagyok a mai pàsztorkutyàk túltenyésztésének, valódi munkaalkal

massàgukra való negatìv kihatàsukra.Viszont a farkas többnyire kerüli a folyamatos közeli konfliktust, így sok esetben sarokba szorított helyzetben kényszerül harcba bocsàtkozni,ahol viszont még akàr 1:3 vagy 1:4 arànyban is félelmetes ellenfél, amivel a pàsztorkutyàk is tisztàban vannak még napjainkban is pl. Erdélyben is.Erre szàmos beszàmoló nyújt bizonyossàgot amikben rengeteg végződik a kutyàk halàlàval.Persze az is kérdés

, hogy ilyen helyzetbe is hogy kerülnek tapsztalt farkasok...

Csak arra szerettem volna a

fő kérdéssel kitérni hogy azonos múltú és képességû, méretű pàsztorkutyàk igazàn megérdemelnék ugyanazt a "szakmai" jelzőt.

Egyébként nagyon kielégítő vàlaszt adott.Ebben a kérdésben is fontos a tényszerű, elfogulatlan ràlàtàs.

2015. márc. 10. 11:35
 6/8 anonim ***** válasza:
... tehat minden pasztorkutya fajtanal akadnak munkakepes jo vervonalu kutyak, amelyek osei esztenan dolgoztak, minel divatosabb lesz egy fajta annal tobb a gyengebb elfasult egyed. ... az "odi2" felhasznalo 1 hozzaszolasaval nem ertek egyet, hogy a tobbi fajta egy lapon sem emlitheto a sarhegyivel, a masodik napon(masodik hozzaszolas) mar maskepp nyilatkozik, igy mar rendben van :-))).
2015. márc. 10. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 ödi2 ***** válasza:

Visszaolvastam,tényleg félreérthető,lemaradt a mondat második fele.


"Nem vagyok elfogult,imádom a magyar pásztorkutyákat,de sajnos már nem lehet egy lapon említeni őket az ötven évvel ezelőtti példányokkal...sajnos... "


Így helyes a gondolatom,csak nem volt akkor időm, siettem így lemaradt...:-)

2015. márc. 10. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
...hat igen ... akkor minden kutya munkavonalas volt, a masik dolog hogy valtozott a feladatkor is, szerintem a hazorzest tokeletesen vegzik(most az a dolguk), lehet hogy mint pasztorkutya nagy reszuk nem felelne meg, de par generacio esztenara helyezve es ujbol elotornenek az osi osztonok. Habar a kuvaszok peldaul jol teljesitnek, amelyeket esztenakra kihelyeztek.... na errol lehetne oldalakon at csevegni ... :-))
2015. márc. 11. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!