Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Van egy 3 éves kan Staffink....

Van egy 3 éves kan Staffink. Hazahoztunk mellé egy 4 hónapos kislányt. Pár nap után előjött a probléma. Mit tanácsoltok?

Figyelt kérdés

Szóval akkor részletesen... hosszú lesz, bocsánat. :)

Van egy 3 éves kan amstaff-unk. Elég erős személyiség, de általában kenyérre kenhető. Úgy gondolom értelmes kutya, még iskolába is jártunk vele. Úgy gondoltuk, jó lenne mellé egy társ, így hoztunk mellé egy fiatal szukát. Azt kizártam, hogy kant hozzunk mellé, nem akartam, hogy évek múlva majd hatalmi harc legyen köztük. Inkább maradt a szuka, és majd ivartalanítva lesz.

Nos, napokig nagyon jól elvoltak. Megismerkedtek, úgy nézett ki, hogy jól kijönnek. A kislány elég tüzes, úgy néz ki ő szeretne a főnök lenni. Sokszor megmorogta a nagyot, nem akarta felengedni az ágyra.. stb. Ezt kezeltük is, mindig rászóltunk, letiltottuk. A nagy nyugodtan viselte, még azt is hagyta, hogy a jutalomfalatot kivegye a szájából. 1-1 alakommal fordult elő, hogy a kan... hát, meg akarta hágni. Olyankor mindig rászóltunk erőteljesen, és abba is hagyta. Eleinte lassan szoktattuk őket, nem maradtak egyedül, utána csak rövid időre, míg az ablakból figyeltük őket. Tegnap éjjel már együtt is aludtak. Nos, ma reggel megtörtént a baj. Sétálni mentünk, ami eddig nagyon jól működött. A nagy pórázon, a kicsi meg mellette rohangál. Tudni kell, hogy amikor a nagy kicsit izgalomba jön, akkor... nos, néha izgalomba jön. Alig várja a sétát, az mindene. Ültünk együtt a kocsiban, indultunk ki az erdőbe. (Faluban nem lehet kutyát sétáltatni, sok a kóbor kutya, és az elvetemült, megkötve nevelkedett agresszív falusi kutya.) Hát, a nagy kutyus már nagyban nyüszített, hogy száljunk már ki, hadd szaladjon. A kicsi ilyenkor megmorogja néha, mert talán.. idegesíti? Nos, átszaladt előttünk egy nyuszi. A nagy nagy csaholva menne utána, és mivel nem tudott, így rávetette magát a kiskutyára. Összekapaszkodtak, gyorsan kicibáltam őket az autóból. Amennyire lehetett próbáltam kezelni a helyzetet, vártam mikor lazul a szorítás, addig fogtam a kan hátsó lábait. Szerencsére pár perc után elengedte. Gyorsan bevágtam a kocsiba, amennyire erőm engedte, hazaszáguldottam. Bezavartam az udvarra, leburítottam egy kis vízzel. Visszamentem a kicsiért (nem maradt egyedül, ketten voltunk mamámmal) és állatorvos. Szerencsére nem lett komoly baja, csak kicsit beduzzadt, ahol megráncigálta, meg kitört egy tejfoga.

Nagyjából ennyi az esemény. Most nem tudom mitévő legyek. Már olyan jól haladtak a dolgok az összeszoktatással, erre tessék... Azóta külön vannak, nem is látták egymást (ma történt), fogalmam sincs, hogy engedjem össze őket újra. Meg fog ismétlődni a dolog?

Mindig azt hittem az elmúlt pár évben, hogy tudom kezelni a kant, ritkán láttam agressziót rajta. Azt hittem én vagyok a falkavezér. Mégsem én vagyok? Valahol nagyon mélyen sejtettem, hogy van egy ilyen oldala, egy ösztönlény, aki csak az alakalomra vár. Szerette volna a dominanciáját bizonyítani?

Annak idején a kutyasuliban volt 1 hasonló eset, még egész picike volt ő is. Behoztak egy agresszióproblémás kutyát (szájkosárral, pórázzal), hogy szokja a csoportot. Nos, akkor is ráakaszkodott a miénk, mert rosszul reagált a morgásra. Semmi baj nem lett ott sem, és azóta nem történt hasonló. Igaz, hogy mindig próbáljuk kerülni a stresszt, mert hát jobb félni, mint megijedni.

Lehet, hogy mindig ott lappangott benne ez az.... jobb szó híján agresszió? Mégsem tudom kontrollálni, hiába hittem azt?

A kicsi is hibás, tudom jól. Próbál főnökösködni, de mindig rászólunk. Figyelétünk rá, hogy a nagy érezze magát továbbra is nyeregben, mindig ő szállt először kocsiba, ő kapott először enni, ő ment ki a kapun előbb... stb. Hol rontottuk el?

Nagyon akaratos, valóban, de ennyire? Amikor suliba járt, akkor is éreztem, hogy nem való neki az a módszer. Tükör suliba jártunk, és a jutalmazós módszer, meg az én akaratom az erősebb az sosem jött be igazán. Az az igazság, ezeknek a pitt-eknek akkora akaraterejük van, mint 5 másfajta kutyának együtt.. Nem lehet őket egy kalap alá venni. Azt hittem ura vagyok a helyzetnek, de már másképp gondolom.

Segítsetek! Hozzáértők tanácsát várom! Volt már valaki hasonló helyzetben? Hogy szoktassam össze őket anélkül, hogy komolyabb kár esne a kislányban?

Viki



2015. ápr. 15. 12:32
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
71%

A saját kutyádat sem ismered és tudod kezelni megfelelően. Kár volt még egy kutyát hozni. Azzal, hogy igyekszel elkerülni a stresszt, mert jobb félni, mint megijedni, csak elhárítod a kutya nevelésének gondjait.

És igen. A kutya ösztönlény. A gazdájának a dolga, kötelessége ezeket az ösztönöket irányítani, ha kell kordában tartani.

2015. ápr. 15. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
Figyelj ezt eddig is tudtam. A problémára nem adtál választ. De azért köszönöm a véleményed, értékelem.
2015. ápr. 15. 12:53
 3/15 anonim ***** válasza:

Bakker ezért ódzkodnak az emberek a pitt típusú kutyáktól, és ezért lenne szerencsés kemény, de jó irányba tartó gazdinak lenni.


Meg ne haragudj a fentiért nem neked szántam, csak úgy bele a világba.


Egyébiránt azonnal fölkeresnék egy szakembert és ecsetelném neki a dolgot, mert valóban nem kellett volna még egy kis vakarcs nektek, de mivel írod, hogy jó irányba haladtatok - valószínüleg valamit nem igazán jól csináltál és nem volt aki korrigáljon.


Nincs veszve semmi, de kösd föl a gatyád - érzelmeidet mélységesen átérzem - és keress egy hozzáértő embert.


Mivel jártál már suliba, az ottani kapcsolatok által, vagy írj ide:


www.cerberoskutyaiskola.hu

2015. ápr. 15. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm!!

Egyébként tényleg egyetértek veletek, dehát ha évekig úgy gondoltuk, hogy nem problémás a kutya... :( Vannak kutya barátai, az embereket imádja... És ezt is megoldjuk, csak még tanácstalan vagyok.

2015. ápr. 15. 13:06
 5/15 anonim ***** válasza:
68%

"A kislány elég tüzes, úgy néz ki ő szeretne a főnök lenni."

4 hónapos, ne már. Csak játssza az eszét.


"A nagy nagy csaholva menne utána, és mivel nem tudott, így rávetette magát a kiskutyára. "

Ilyet a frusztrált kutyák csinálnak. Le van mozgatva rendesen és rendszeresen, kap olyan megterhelést, ami tényleg neki való (rövid, intenzív, ami után lóg a nyelve, és kiélheti rajta a vadász/küzdőösztönét)? Próbáljátok mérsékelni ezt a túl izgatott állapotot, vagy elfogadtátok, hogy néha bepörög és irányíthatatlan?


"Amennyire lehetett próbáltam kezelni a helyzetet, vártam mikor lazul a szorítás, addig fogtam a kan hátsó lábait."

A helyedben mondjuk kicsit határozottabban álltam volna hozzá a témához, ha van rá mód, hiszen saját kutya, és nem kell attól tartani, hogy a kicsi kiszabadulna és megtépné. Simán kiemeltem volna nyakörvvel, amíg el nem engedi. Jut eszembe, ismeri egyáltalán az ereszd vezényszót, és gyúrtatok rá, hogy felfokozott idegállapotban is hallgasson rá?


"A kicsi is hibás, tudom jól. "

Már miért lenne hibás? Mert hagyta magát berakni abba az autóba, ahol egy másik kutya agya elkattant, és a szájába vette? 4 hónapos, basszus, SEMMIÉRT nem lehet hibáztatni. Mondjuk a nagyot se, mert valószínűleg nem nettó rosszindulatból fogta meg a kicsit, csak nem tudta kontrollálni az ösztöneit, mert valószínűleg ezt sem tanítottátok meg neki.

2015. ápr. 15. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:

Nem feltétlenül titeket hibáztatlak egyébként, nem igazán nézem ki a tükörsulikból, hogy tudják/elmondják, hogy az ilyen kutyáknak lehetőséget kell adni a vadulásra, és nem csak tükör ŐV-n, hanem otthon is. Igénylik ezt a felfokozott állapotot, és az lenne a lényeg, hogy úgy is kezelhető maradjon a kutya. Nem mindig egyszerű, több hónapos kihívás egyre és egyre több kontrollt rakni az "őrjöngő" kutyába, de szükséges. Játékosan, a napi foglalkozás részeként. Különben ez lesz, hogy meglát egy nyulat és szó nélkül bekapja, ami az arca elé kerül. Kis önfegyelem kéne bele, hogy tudja, hogy nem így működik a dolog, hogy meglát valami potenciálisan vadászható dolgot és leszáll a vörös köd az agyára és ő onnantól kezdve vadászik. Nem. A vadászható dologra várni kell nyugton, feladatot kell előtte csinálni, nem lehet ész nélkül megindulni, ezt kéne belerakni. Többek között.

A helyetekben én is meglátogatnék egy rendes sulit a témával, de ezen valószínűleg akár háznál is lehet segíteni.

2015. ápr. 15. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:

Hát, a lemozgatás az biztosan megvan. Napi 2 séta, + úszás ha szép idő van.

Igazad van, én sem úgy értem, hogy a kicsi hibája. Csak arra gondoltam, hogy betelt a pohár a kannál.

Az az igazság, hogy ösztön szinten talán nincs igazán ingereknek kitéve. Ritkán találkozunk kutyákkal, vadakkal, hasonlókkal, ha lehet inkább kerüljük az ilyet. Ez lehet a probléma? Nem kerülni kéne, hanem szembenézni vele?

Igaz amit írsz a suliról, én már amikor oda jártunk is úgy éreztem, hogy ez nem egészen a neki való módszer.

Felpörgött állapotban valóban NAGYON nehéz kontrollálni. De mivel ez alig-alig jön elő, nem hittük, hogy komoly probléma. Tévedtünk.

Írnál még erről az ösztön-levezetésről? Hogy kéne nekiállni? Mondjuk biztosan segítséggel. Körbeérdeklődök melyik suli foglalkozik a környéken hasonlókkal.

Köszönöm a válaszodat!:)

2015. ápr. 15. 13:38
 8/15 anonim ***** válasza:

"Gyorsan bevágtam a kocsiba, amennyire erőm engedte, hazaszáguldottam. Bezavartam az udvarra, leborítottam egy kis vízzel."


Fölösleges volt! Ha azonnal nem büntetted meg,hiába öntöd le vízzel nem tudja miért kapja.

Enged össze őket nem lesz baj,csak egy "vita" volt. Javaslom,hogy menj velük valami normális kutya suliba,ne a tükörmódszeres sz*rba.

2015. ápr. 15. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:
Ja és... arra még nemigen írt senki, de akkor egyenlőre tartsam őket külön? :(
2015. ápr. 15. 13:44
 10/15 anonim ***** válasza:

Ott kezdődik, hogy a kutyát az előírt módon szállítjuk! Beraktad volna egy szállító ketrecbe, akkor nincs ilyen gond. Nem csak ezért, baleset esetén is a ketrec a legbiztonságosabb az utasok és a kutya számára is. Ráadásul ha a kutya még ugrál meg felspannolja magát utazás közben, külön balesetveszélyes, akár a te öledbe is ugorhatna. Én azt mondom, ez itt a kezdő felelőtlen lépés, ezen kapásból változtatnék. Persze ez nem oldja meg a problémád, de egy kockázati tényezőt máris kiiktattál (arról nem is beszélve, ha a rendőr elkap szabadon szállított kutyával 5-20 ezerre büntet!)


Másik, napi 2x séta szép és jó. De ha a kutya ilyen szinten, hogy kiugorna a kocsiból vagy rátámad a másikra (mert nyilván ez is az idegállapotának tudható be, nyugalmi helyzetben valószínű nem bántotta volna), akkor a kutya nincs lefárasztva. Fizikailag lehet, hogy mozdulni sem tud, de pont az ösztönviselkedések miatt veszélyes, ha a kutya agyilag nincs lefárasztva, arra is szüksége van, nem elég, hogy az izmai fáradtak. Erre is figyelj oda a későbbiekben, amíg ez nincs rendben, addig bármikor bekattanhat.


És ahogy írták, keressetek szakembert. Nem ismerem a kutyát, de ha csak ennyit sikerült a tükörrel elérni, akkor valószínű, hogy elvet kéne váltanotok, vagy minimum utána érdeklődni, hogy melyik hogy kezeli az ilyen helyzeteket. A későbbi vizes borogatást meg tényleg hanyagond, semmi értelme. Vagy ott, a helyszínen a rossz viselkedésminta büntetéseként szolgáljon, vagy sehogy, mert így nemcsak hogy nem tudja hova tenni a mostani vizet, de a későbbiekben ez a büntetés elveszti büntetésértékét, hisz tudja, hogy múltkor hazaértve kaptam, pedig semmit nem csináltam, most is biztos csak unatkozik... Minden jutalmazást és büntetést következetesen kell alkalmazni és úgy, hogy az állat értse, bizonyos dolgokkal össze tudja kötni, különben több a kár, mint a haszon.


Most állj neki újra az "összeszoktatásnak", csak felügyelettel, több ember is lehet, szépen lépésről lépésre. Szerintem az eset nyugodt körülmények között nem fog megismétlődni, de ne hagyd magukra őket.


Összefoglalva: szakember, következetesség, igények teljes körű kielégítése.

2015. ápr. 15. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!