Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Van egy 3 éves kan Staffink....

Van egy 3 éves kan Staffink. Hazahoztunk mellé egy 4 hónapos kislányt. Pár nap után előjött a probléma. Mit tanácsoltok?

Figyelt kérdés

Szóval akkor részletesen... hosszú lesz, bocsánat. :)

Van egy 3 éves kan amstaff-unk. Elég erős személyiség, de általában kenyérre kenhető. Úgy gondolom értelmes kutya, még iskolába is jártunk vele. Úgy gondoltuk, jó lenne mellé egy társ, így hoztunk mellé egy fiatal szukát. Azt kizártam, hogy kant hozzunk mellé, nem akartam, hogy évek múlva majd hatalmi harc legyen köztük. Inkább maradt a szuka, és majd ivartalanítva lesz.

Nos, napokig nagyon jól elvoltak. Megismerkedtek, úgy nézett ki, hogy jól kijönnek. A kislány elég tüzes, úgy néz ki ő szeretne a főnök lenni. Sokszor megmorogta a nagyot, nem akarta felengedni az ágyra.. stb. Ezt kezeltük is, mindig rászóltunk, letiltottuk. A nagy nyugodtan viselte, még azt is hagyta, hogy a jutalomfalatot kivegye a szájából. 1-1 alakommal fordult elő, hogy a kan... hát, meg akarta hágni. Olyankor mindig rászóltunk erőteljesen, és abba is hagyta. Eleinte lassan szoktattuk őket, nem maradtak egyedül, utána csak rövid időre, míg az ablakból figyeltük őket. Tegnap éjjel már együtt is aludtak. Nos, ma reggel megtörtént a baj. Sétálni mentünk, ami eddig nagyon jól működött. A nagy pórázon, a kicsi meg mellette rohangál. Tudni kell, hogy amikor a nagy kicsit izgalomba jön, akkor... nos, néha izgalomba jön. Alig várja a sétát, az mindene. Ültünk együtt a kocsiban, indultunk ki az erdőbe. (Faluban nem lehet kutyát sétáltatni, sok a kóbor kutya, és az elvetemült, megkötve nevelkedett agresszív falusi kutya.) Hát, a nagy kutyus már nagyban nyüszített, hogy száljunk már ki, hadd szaladjon. A kicsi ilyenkor megmorogja néha, mert talán.. idegesíti? Nos, átszaladt előttünk egy nyuszi. A nagy nagy csaholva menne utána, és mivel nem tudott, így rávetette magát a kiskutyára. Összekapaszkodtak, gyorsan kicibáltam őket az autóból. Amennyire lehetett próbáltam kezelni a helyzetet, vártam mikor lazul a szorítás, addig fogtam a kan hátsó lábait. Szerencsére pár perc után elengedte. Gyorsan bevágtam a kocsiba, amennyire erőm engedte, hazaszáguldottam. Bezavartam az udvarra, leburítottam egy kis vízzel. Visszamentem a kicsiért (nem maradt egyedül, ketten voltunk mamámmal) és állatorvos. Szerencsére nem lett komoly baja, csak kicsit beduzzadt, ahol megráncigálta, meg kitört egy tejfoga.

Nagyjából ennyi az esemény. Most nem tudom mitévő legyek. Már olyan jól haladtak a dolgok az összeszoktatással, erre tessék... Azóta külön vannak, nem is látták egymást (ma történt), fogalmam sincs, hogy engedjem össze őket újra. Meg fog ismétlődni a dolog?

Mindig azt hittem az elmúlt pár évben, hogy tudom kezelni a kant, ritkán láttam agressziót rajta. Azt hittem én vagyok a falkavezér. Mégsem én vagyok? Valahol nagyon mélyen sejtettem, hogy van egy ilyen oldala, egy ösztönlény, aki csak az alakalomra vár. Szerette volna a dominanciáját bizonyítani?

Annak idején a kutyasuliban volt 1 hasonló eset, még egész picike volt ő is. Behoztak egy agresszióproblémás kutyát (szájkosárral, pórázzal), hogy szokja a csoportot. Nos, akkor is ráakaszkodott a miénk, mert rosszul reagált a morgásra. Semmi baj nem lett ott sem, és azóta nem történt hasonló. Igaz, hogy mindig próbáljuk kerülni a stresszt, mert hát jobb félni, mint megijedni.

Lehet, hogy mindig ott lappangott benne ez az.... jobb szó híján agresszió? Mégsem tudom kontrollálni, hiába hittem azt?

A kicsi is hibás, tudom jól. Próbál főnökösködni, de mindig rászólunk. Figyelétünk rá, hogy a nagy érezze magát továbbra is nyeregben, mindig ő szállt először kocsiba, ő kapott először enni, ő ment ki a kapun előbb... stb. Hol rontottuk el?

Nagyon akaratos, valóban, de ennyire? Amikor suliba járt, akkor is éreztem, hogy nem való neki az a módszer. Tükör suliba jártunk, és a jutalmazós módszer, meg az én akaratom az erősebb az sosem jött be igazán. Az az igazság, ezeknek a pitt-eknek akkora akaraterejük van, mint 5 másfajta kutyának együtt.. Nem lehet őket egy kalap alá venni. Azt hittem ura vagyok a helyzetnek, de már másképp gondolom.

Segítsetek! Hozzáértők tanácsát várom! Volt már valaki hasonló helyzetben? Hogy szoktassam össze őket anélkül, hogy komolyabb kár esne a kislányban?

Viki



2015. ápr. 15. 12:32
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:

Nem kell hozzá feltétlenül segítség, bár tény, hogy nem árt. Mindenesetre a többség otthon is kivitelezhető, kis érzékkel egyedül is megoldható. Lógatás, gumihúzás, huzakodós játék, pecázás, intenzív labdázás - minden, ami harc, küzdés és vadászat, mehet neki napi szinten, változatosan.

Plusz a kontrollos játékok: labdázás közben feladatok, ülés, fekvés, bármi, amit tud, jutalomból mehet a labda, de előbb koncentráljon és kontrollálja magát. Aztán helyben marad, amíg eldobod a labdát, és csak engedélyre mehet utána, eleinte nyilván pórázon, mert ki fog törni, aztán szabadon is. Huzakodás közbed ereszd-fogd vezényszavak vannak, nem csak agyatlanul meg a harcolás. Kézből nem veszi ki a játékot, csak engedélyre foghat meg bármit, akkor is, ha íncselkedve lóbálod előtte, vagy dobást imitálsz. Nem fog rögtön menni, kicsiben kell kezdeni, de nagyon megéri.

Merrefelé laktok? Hátha tudunk mondani jó sulit.

2015. ápr. 15. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:

Én amúgy nem feltétlenül tartanám őket külön, ha nem áll fenn a veszélye annak, hogy a nagynak megint eldurran az agya. Ezt nektek kell eldönteni, hogy csak a nyúl okozta a problémát, és nagyon ritka esetről van szó, vagy otthon is történhet ilyen (szomszéd macska, madár, akármi miatt).

Közös séták viszont mindenképpen legyenek, meg közös foglalkozás felügyelettel (természetesen mindenki biztonságára odafigyelve, póráz, vagy akár szájkosár használatával), mert a teljes szeparálás többet árt, mint használ.

2015. ápr. 15. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm, nagyon jókat írsz!

Győr mellett lakunk.

Jó ötletnek tűnnek ezek a játékos gyakorlások a labdával. Ilyen ereszd el parancsot még sosem tanult. Hát most majd akkor fog. :)

És most akkor kezdjük előről az összeszoktatást szép finoman.

2015. ápr. 15. 15:54
 14/15 anonim ***** válasza:
5%

Szia!

Szerintem jobban le kellene mozgatnod a kutyust. Nem tudom, hogy hol van a kutyus(kertes ház, kennel, házban) de a kutyáknak nem elég a pórázon való sétálás főleg ha nagy termetű. Neki magától kel futkároznia arra amerre ő szeretne. Talán ha összeengeded őket egy olyan helyre ahol tudnak szaladgálni szabadon és te ott vagy és rászólsz erélyesen akkor talán egy kicsit jobban felfogja hogy rosszat csinált és nem egy órával később megbüntetni. És mivel nagy kutya ezért a kisebbet nem havernak hanem inkább "prédának tekinti". Persze ez neveltetéstől függ. Ha nem volt nála kisebb állat a háznál és nem volt mással összeszoktatva akkor felesleges is küszködnöd mert már nem kölyök kutya. Az én akitám például pórázon remekül megy és szót fogad de ha el van engedve teljesen felszabadul és úgy játszik mint egy gyerek és ha nem szólok rá erélyesen akkor figyelembe se vesz.2 pincsim van mellette és nem szabad összeengednem őket ha nem vagyok ott mert ha a pincsik futnak előtte azt hiszi, hogy el lehet kapni. Ösztönből cselekszik és játszana de azért van egy kis különbség egy 5 és egy 35 kilós kutya között. Ha nagyobb lesz talán jobban elfogadja hisz a kicsinek is komolyodnia kell(bár ha nem lesznek kiskutyái teljesen sose lesz komoly).

2015. ápr. 15. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 A kérdező kommentje:

Sziasztok!

Köszönök minden tanácsot! Találtunk egy nagyon jó kutyasulit, és egy remek szakembert! :) Minden rendben lesz! Sokat segítettetek!

2015. ápr. 22. 09:31
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!