Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Ez nem számít szaporításnak?

Ez nem számít szaporításnak?

Figyelt kérdés
Azt mondják, hogy az a tenyésztő és a szaporító között a különbség, hogy a tenyésztő kutyáinak vannak kiállítási eredményei, szűrései, szerződéssel adja el őket. De ha valaki pl. mudit tenyészt és a kutyáinak mindezek megvannak, de ösztönpróbájuk vagy bármilyen munka eredményük nincs, akkor az nem szaporítás? Hiszen ezzel rontja a fajtát. És mégis, sok köztiszteletben álló tenyésztő egyáltalán nem figyel a munkakészségre. Ez miért nem szaporítás? Ha felsoroljátok a tenyésztő ismertetőjegyeit, akkor miért nem említitek a munka eredményeket? (Nyilván nem yorkira gondolok.)
2010. febr. 27. 20:15
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
100%
Jó és tanulságos a kérdés. Szerintem a dolog alapvetően abban hibádzik, hogy a MEOE nem teszi kötelezővé bizonyos fajtáknál a munkavizsgát, vagy jelen esetben az ösztönpróbát ill. terelő vizsgát. Ez nagy baj. Lásd, a bordernél pl. már különvált a munka és kiállítási vonal (bár nem tudom, mudinál ez mennyire lehetséges, de az biztos, hogy a fajta képességének és alapvető tulajdonságának rovására mehet, ha a munkakészséget nem veszik figyelembe, csupán a küllemi jellemzőket és a standardot). A bordernél a munkavonalban már-már túlérzékeny, túlpörgő kutyák vannak, ahogy azt mudis barátnénk is szokta mondani, csak kicsit nyersen ugye. :D Míg a kiállítási kutyáknál sajnos megesik, hogy nulla terelőösztöne van a kutyának és a küllemre tenyésztés végett már túlságosan erős felépítésű mackós kutyák vannak. Szerintem az ideális az arany középút lenne, munkakutyáknál kiemelten fontos szerepet szánva az eredeti tenyészcélnak (mudinál, bordernél a terelés), de megőrizve a jó küllemi és természetesen idegrendszeri tulajdonságokat. És természetesen emellett a szűrések is nagyon fontosak. Mindezekért azonban a MEOE-nek is tennie kéne, a szűrővizsgálatok és ösztönpróba kötelezővé tételével.
2010. febr. 27. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
100%
És hogy a kérdésre válaszoljak, mert ez kimaradt. Ha amúgy minden klappol, igazából ettől ez még nem szaporítás, de nem tartom hogy is mondjam... etikusnak. Mert akkor egyébként valamilyen szinten az, mármint szaporítás. Abból a szempontból mindenképpen, hogy a tenyésztés értelme és célja a fajta nemesítése és jobbá tétele, márpedig a mudinál a terelő ösztön elsődleges szerepet kellene, hogy kapjon. Ugyanez a borderről is elmondható (?). Tehát az, hogy szaporítás-e, sarkosan és leegyszerűsítve tulajdonképpen nézőpont kérdése.
2010. febr. 27. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 A kérdező kommentje:
Na igen, csak a küllemtenyésztőknek ez nem érdeke. Mudinál be akarják vezetni a kötelező ösztönpróbát és karaktertesztet. Úgy tudom, nagy felháborodás volt bizonyos körökben... Láttam olyan bordert terelni, aki megállt a birka mellett, bámult, a gazdája ordított, hogy KERÜLD MÁR MEG!!! a kutya meg csak állt, majd nagy nehezen felfogta, hogy mi van és megkerülte a nyájat. Pedig már évek óta versenyeztek. És azok a tenyésztők, akik ilyen kutyákat tenyésztenek bármelyik fajtában, ők azok, akik leghangosabban mondják, hogy a border a világ legokosabb kutyája, a puli milyen kitartó terelőkutya stb. miközben a kutyáiknak már sokszor terelőösztönük sincs és egyáltalán nem okosak. És lenézik azokat, akik munkára tenyésztenek.
2010. febr. 27. 20:39
 4/19 anonim ***** válasza:
100%
Hát igen. Én meg azt mondom, azokat nézem le, akiknek csak a küllem fontos. :S Azt hiszem, ebben egyet is értünk...
2010. febr. 27. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 Akiteki ***** válasza:
82%

Szerintem nem az a fő ismertetőjele, hogy kiállításra viszi-e a kutyát.

Sok kutyát hordanak, olyanokat is, aki nem ütik meg a mércét. A bírókat meg nem érdekli, csak osztogatják a címeket, mert azért fizetik őket.

Ha tenyésztő valaki, akkor van elképzelése a fajtáról, tisztában van a kutyái jó és rossz tulajdonságaival és ezek alapján próbálja a legjobbat kihozni a következő generációból. Legyen ez küllem vagy munka.

Az, hogy egy kutya nem végez munkát, még nem jelenti, hogy nem is tud.

2010. febr. 28. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 A kérdező kommentje:

"Az, hogy egy kutya nem végez munkát, még nem jelenti, hogy nem is tud."


De ha a munkakészség nem szelekciós tényező, akkor pár generáció múlva tényleg nem fognak tudni.

2010. febr. 28. 10:35
 7/19 Akiteki ***** válasza:
23%

Honnan tudod? Bizonyította ezt valaki?

Egyébként meg azt árulja el nekem valaki, mi az a terület, ahol manapság szükség van generációkon átívelő munkakészségre?

A kutya értékelése átalakult. Már nem használati eszköz, hanem a társunk. (ideális esetben, nem kérem a láncos kutyák példáit sorolni)

2010. márc. 11. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
100%
Ha nem számítanak a fajták eredeti értékei, ami sok esetben a munka/munkakészség, -képesség és bizonyos ösztönök megléte, akkor ilyen értelemben mondhatnánk azt is, hogy ha már úgyis csak társként fontos a kutya, akkor a fajtatenyésztés létjogosultságát veszíti. Nem gondolod? És akkor nem kéne fájjon senkinek, hogy hibrid fajtákat hoznak létre, mint pl. a goldendoodle. Akkor csak keverékek kéne legyenek, akiket lehetne tetszés szerint küllemre szaporítgatni. Amúgy igen, a legtöbb munkára tenyésztett fajtának már esélye sincs az eredeti feladatát végezni, melynek egyik legismertebb példája talán a collie. De én azt mondom, az arany középút lenne az ideális, mert adott fajtának az is sajátja, ami benne van, de kívülről nem látható. Én pl. sokkal jobban vonzódom a pásztorkutyákhoz, mint a vadász kutyákhoz és a kettő közti különbséget belső tulajdonságok tekintetében elég jól el lehet határolni. Na már most ha a munka nem fontos, pont ez a különbség halna ki előbb vagy utóbb, így már nem maradna köztük, csupán csak küllemi eltérés.
2010. márc. 11. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
100%

jo kerdeskort feszegettek! valaki irta h a kutyat mar nem dolgozni tartjak hanem hobbiallatkent!szerintem ez sajnalatos, hiszen a legtobb kutya imad dolgozni megha nem is munkakutyanak tartjak. nem szabad szetvalasztani a kullemet es alkalmassagot.

szeretnek mudikat tenyeszteni, na jo ez tulzas de egy ket almot egy tenyeszpartol! az elsodleges szempont nalam a munkakeszseg, utana persze a kullem!


egyenlore egy ivartalinott szuka mudink van, akinel hamar eszrevettuk a tereles szenvedelyet..

itt helyben a juhasz is mudival dolgozik, hat oda jarunk gyakorolni...:) ott generaciorol generaciora szall a kutyak kozt a tereles tudomanya, egy kis emeberi kozbenjarassal!

sokszor nagyon nehez szetvalasztani a szaporitot a tenyesztotol, mindenkepp szemelyes helyzeteket is figyelembe kell venni!

2010. márc. 11. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
A szaporító az aki úgy fedezteti a szukáját, hogy igazából nem érdekli milyen a kan, illetve hogyan örökít. Pl: van-e valamilyen örökletes betegsége, ami aztán az utódokban is megynyílvánul. Nem törődik az újdonsűlt babákkal sem, hanem eladja amilyen gyorsan csak tudja. Bárkinek, csak hogy pénzhez jusson. Tenyésztőnek vallja magát(az is, hiszen törzskönyves kutyákat árul), de ő csak szaporít. Ez csak nagy vonalakban.. persze ennél sokkal kevesebbért is szoktak valakit szaporítónak hívni.
2010. márc. 11. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!