Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Golden retriever-es gazdik...

Golden retriever-es gazdik kellene par tanacs 14 hetes kutyusommal. Segitenetek?

Figyelt kérdés
Miota az eszem tudom mindig kutyust szerettem volna.Eljott a lehetoseg 30 ev utan.Kivalasztottunk egy kutyust es a parom meglepibol elhozta.Kicsit rosszul esett mert en szerettem volna kivalasztani egy "nyugis" kutyust de o kivalasztotta a "legaktivabbat".Kicsit ehezteletem ra mert elvette tolem a almom egy reszet de mindegy.Viszont igy o lett a "falka vezer".En foglalkozom vele,etetem,jatszunk.Eleinte konyebben ment a tanulas.Megtanultunk az ul,marad,meg most a feksziknel jarunk,ez nehezebben megy.Sokaig bent volt de most mar van kint neki kenel amiben boven tud mozogni,vannak jatekok.Be is szoktuk engesni az eloterbe van amikor ugyes es nem jon be a laksaba de elofordul hogy megis szetnez.Ekkor vissza "zavarjuk" a helyere.Ha pisilni kell nem jelzi de parobalom kivinni fel-1 oranent.Mostanaban sokat ugar es ugral annak ellenere ,hogy mondjuk nem "szabad".A kislanyom(7) igy most nem is szivesen megy be hozza mert fel hogy hangosan ugat es ugral.Pedig direkt ezert vettem ezt a fajtat mert ugy tudtam ok "nyugisak".Vagy ez korral majd elmulik?Ha bent tanitgatom jutalom falatokkal akkor egesz ugyes de amint az udvaron vagyunk elengedi a fule mellett a dolgokat.Sokszor nem jon oda ha igen csak ugral ram.Mit tanacsolnatok ezekre.Nekunk az elso kutyus es szeretnem nyugotan kiengedni a gyereket hozza ,ha jonnek vendegek ne ugralja oket ossze es a legfontosabb hogy ne csak a paromra hallgasson hanem ram is!Ha o felemeli a hangjat a kutya rogton reagal ha en mondom hogy gyere,ne ugralj....sokszor elkell mondanom mire megcsinalja.Tudom meg kicsi de nem szeretnem az elejen elrontani!Szeretnek egy huseges kis baratot aki odabujik hozzank nyugisan.Elolre is koszonom a tanacsokat!
2015. okt. 18. 14:07
 1/4 A kérdező kommentje:
Meg azt elfelejtettem ,hogy ha adok neki valamit kezbol akkor nem veszi el szepen hanem harapva odakap volt hogy mar odakapott a kezemhez meg most is ott van a nyoma.
2015. okt. 18. 14:50
 2/4 anonim ***** válasza:

Eleve hibás választás volt első kutyának, gyerek mellé a legaktívabb kutyát elhozni. Szerintem aznap jelezni kellett volna a tenyésztőnek, hogy váltanátok, ha van rá lehetőség.

nagyon ajánlatos lenne egy kutyaóvodát keresnetek, ahol neked fogják megtanítani, a leírt gondokat hogyan tudod neveléssel eltüntetni. mert ezeket szinte minden kölyökkutya így csinálja, amikor gazdához kerül.

A jutalomfalatnál a csukott öklödet tedd az orra elé. ha odaszagol, ne engedd, hogy be akarja kapni a kezedet. Ezt egy nemmel tudod tanítani. ha szépen lenyugszik, kitárod a kezedet és elveheti a tenyeredről a jutit. Nem fog elsőre, sem másodikra sikerülni. Gyakorlás kell, mint oly sok mindenhez.

2015. okt. 18. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

"Pedig direkt ezert vettem ezt a fajtat mert ugy tudtam ok "nyugisak"."

Vegyük át még egyszer, mire is tenyésztették a golden retriket?

Arra, hogy a vadásznak odavigye a lelőtt víziszárnyast. Egyébként nagyon jó választás a golden retri CSALÁDI kutyának: végtelenül barátságos, engedelmes, könnyen nevelhető, gyerek mellé is jó választás (a szárnyashurcolás miatt puha a szája) csak éppen a kis mozgásigény nem jellemző rá :)


Másrészt mivel kifejezetten CSALÁD centrikus eb, nem tartom jó ötletnek, hogy kennelben legyen. Ha megoldható, legyen inkább bent veletek, vagy ha nagyon muszáj, akkor kint, de akkor az egész kert legyen az övé.

"Ekkor vissza "zavarjuk" a helyere." A kutya helye NEM a büntetés helye. A kutya helyén csak jó dolgok történhetnek. (Amúgy ha nem akarsz nagy balesetnek lenni a kis gazdája, ne engedd a lányod a kutya helyére, pláne felügyelet nélkül.)


".Ha pisilni kell nem jelzi de parobalom kivinni fel-1 oranent."

Ilyenkor neked kellene sasolnod, hogy mikor kezdi keresni a helyét. Valamelyik kutyánál nagyon egyértelműek a jelek, valamelyiknél alig lehet észre venni. Ha máshogy nem megy, kösd magadhoz pórázzal, úgy biztos szem előtt lesz!


"hangosan ugat es ugral." Naná, hogy majd kiugrik a bőréből, hogy végre történik valami. A megoldás egyszerű, addig nem figyeltek rá, amíg abba nem hagyja az ugrálást, ugatást, pörgést. Karokat mellkas előtt összefon, kutyának hátat fordít, még csak egy sanda oldalpillantást sem vet rá, és vár. Sokáig. Akkor lehet rádicsérni, amikor megnyugszik: arrébb megy, leül, mással kezd foglalkozni. A dicsérettől valószínűleg újrakezdi az egész hisztit, de egy idő után kimatekozza, hogy hiszti = nincs figyel, nyugi = figyelem. (Rászólni nem érdemes, ugyanis a negatív figyelem is figyelem.)

Vendégekkel is hasonló a helyzet: vagy lefizetsz egy rekesz sörrel néhány beépített vendéget, vagy pórázra veszed a kutyát, arrébb sétáltok, megvárod míg lenyugszik, visszamentek, aztán ismétel orrvérzésig.


"Ha bent tanitgatom jutalom falatokkal akkor egesz ugyes de amint az udvaron vagyunk elengedi a fule mellett a dolgokat."

Mert az udvar izgi! Van fű, meg fa, meg virág, meg szöcske, meg levelek, meg égbolt, meg illatok, meg...

Ha ritkán vagytok kint (ilyen takony őszi időben gondolom én az előtérben vagytok leginkább vagy a kutya egyedül a kennelben), az még rátesz néhány lapáttal.

A kutyáknak a gazdikkal (és a gyerekekkel :D) szemben rettentő jó a megfigyelőképességük. Ezért egy dolgot nem elég csak egyszer megtanítani nekik (mondjuk bent a házban), ki kell gyakorolni mindenféle helyen, szituációban és figyelem elterelő tényezővel (a kennelben, kint az udvaron, kint az utcán, pórázon, póráz nélkül, lányod szavára, hogy van/gurul egy labda, hogy sétál a szomszéd Terike néni, hogy ott van Bodri és Buksi is stb). És pont mint a gyerekeknél folyamatosan kell nehezednie a feladványoknak (a 7 éves is először összeadni meg kivonni tanul meg és csak később köbgyököt vonni :P)

De ugyanezért nem jó ötlet pl. jutalomfalat-tartóval az öveden gyakorolni mindig: a kutyának feltűnik, hogy csak onnan jön a finomság, aztán pont leszarja az embert, amikor nincs rajta.


"Megtanultunk az ul,marad,meg most a feksziknel jarunk,"

Ebből hiányzik a behívás és az elküldés. Érdemes ám rögtön párban tanítani őket, a behívást értékes jutalomfalatokkal, a küldést olyan unalmasan/szívfájdalommal, mintha a világ legunalmasabb helyére küldenéd szegény szerencsétlen kutyust (természetesen jutalom nélkül). Tanulja csak meg az a kutya, hogy a gazdihoz menni jó és amikor a gazdi mellett van, csak jó dolgok történnek vele.

A másik, ami kimaradt és hasznos, a "nézz rám". Hasznos, ha tudja jelzésre is (észben tartja, tudja, hogy kérheted tőle ezt a viselkedést), később a kutya "alapbeállításainál" lesz szerepe, külön jelzés/kérés nélkül: ajtó előtt rád néz, kiléptek az ajtón rád néz, ijesztőt lát utána rád néz stb.

Sok mindent a kutya úgy tanul meg, hogy magának logikázza ki, mit szeretnél tőle (pl. nem ugrál, nem ugat izgalmában, vagy a Ketteske által leírt jutalomfalatos történet). Gyakran, ha csak vársz (pl. az ajtóban, vagy a jutalomfalattal a kezedben), a kutya elkezd gondolkodni azon, hogy neki mit is kéne csinálnia, hogy történjen valami (pl. kimenjetek a fránya ajtón, megkapja a jutalomfalatot) és a te kérésed nélkül elkezd mindenféle viselkedésekkel kísérletezni (rángat, nyüszít, ugat, bekapja a kezed, mancsol, ráhagyja, rád néz, ül stb.) Ilyenkor neked annyi a dolgot, hogy kiválasztod és megerősíted a megfelelőt. Aztán vagy csatolsz hozzá jelzést vagy nem. "Alapbeállításhoz" (pl. hogy megyünk ki az ajtón, vagy hogy vesszük el a jutalomfalatot) nem szoktunk.


"Viszont igy o lett a "falka vezer"." Most eltekintve attól, hogy a falkaelmélet mennyire és hányszor dőlt meg: jól nevelt kutya a család minden tagjára hallgat.


"Szeretnek egy huseges kis baratot aki odabujik hozzank nyugisan."

Ha ennyire kis pörgettyű, akkor amint befejeződött az oltási programja érdemes lenne elvinnetek kutyaoviba. Kölyökkutyát még nem szabad fizikailag terhelni, csak annyit mozogjon és olyan ütemben, amit és ahogy magától is mozog. Viszont kutyaoviban nem csak alapvető szocializációt tanulhat, hanem a többi kutyával szervezett, kontrollált körülmények között kipörögheti magát.

"Vagy ez korral majd elmulik?" Felnőtt korában annyival lesz sokkal könnyebb, hogy fizikailag is lehet majd terhelni.

2015. okt. 18. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Kutyaovi.


Amúgy meg ne várj el túl sokat egy ilyen pici kölyöktől. Persze, hogy nem figyel rád, hiszen még nem tanulta meg, hogy azt is lehet/kell/érdemes. A szobatisztaság is odébb van még, főleg ha valami trébb helyről való, ahol nem lakásban volt tartva szobatiszta felnőtt kutyákkal. Meg főleg akkor, ha az ő élettere a kennel, a lakásba meg csak ritkán mehet be. A szobatisztaság ugyanis azt jelenti, hogy a kutya nem piszkít a saját életterébe. Szóval a lakás ilyen szempontból nem számít neki, ha csak ritkán lehet bent.


"van kint neki kenel amiben boven tud mozogni,vannak jatekok" - ez tuti, csak a kutya nem hörcsög, nem fog magától mozogni és magával játszani. A kennel legyen olyan hely, ahol pihenhet, az aktívkodást meg csinálja veletek. Játékokkal egyébként se kell elhalmozni, mert értéktelenek lesznek számára. Legyen bent egy-kettő, amit szeret rágni, több nem kell. Amivel meg ti akartok vele aktívan játszani, azt csak akkor vegyétek elő, amikor ténylegesen vele foglalkoztok.


És még egyszer: kutyaovi. Ott megtanítják neked, hogyan tudsz hatni a kutyára.

14 hetesen amúgy ne keverd bele a falkavezérséget. Az a kutya kölyök, és ő ezt pontosan jól tudja. Pusztán azért szarik rád, mert megengeded neki :) De a kölyökfegyelmezés mindig nehéz téma, mert ugye az ember nem akar neki semmilyen kölyökkori traumát okozni a túlzással, de a kevés meg nem hat, ezért is lenne érdemes oviba mennetek, mert ott elég gyorsan meg lehet nézni, hogy mikor mi az ideális technika és intenzitás.

2015. okt. 18. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!