Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Epilepszia. Mit tegyek?

Epilepszia. Mit tegyek?

Figyelt kérdés
Két éve vettem egy törzskönyvezett kutyát, továbbtenyésztésre. Ma felhívott a tenyésztője, hogy a kutyám apjánál volt epilepsziás roham. Már nem fedez a kutya, de a tenyésztő figyelmeztet minden tulajdonost, akinek a kutyája ettől a kantól származik. Az én kutyámnál eddig nem jelentkezett, de mit tegyek? Örökölhette? Milyen jeleket figyeljek? Van valami vizsgálat, ami kideríti, hogy az én kutyám is az? Tenyészthetek vele, ha nem epilepsziás? Vagy már tuti az lesz?

2015. dec. 9. 15:09
 1/6 anonim ***** válasza:
te tenyésztő vagy, vagy csak szaporítani akarsz? amúgy észre fogod venni ha rohama lesz. Az epilepsziás kutyáknak gyógyszert kell szedni.
2015. dec. 9. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Tenyészteni szeretnék. Eddig megcsináltunk minden tenyészvizsgát, genetikai szűréseket, várom a kennelnevet és a tenyésztő segítségével már kiválasztottuk a kant is, egy év múlva lenne fedeztetve. A kérdés, hogy maradjon e a terv, vagy ne is álmodozzak róla, hogy tenyésszek vele? Ha nincs roham, nincs tünet, akkor mi legyen?
2015. dec. 9. 15:35
 3/6 anonim ***** válasza:
75%

Semmi nem tuti. Amennyire tudom, nagyon sok dolog okozhat epilepsziás rohamot, betegség, láz, mérgezés, ütés is, tehát olyasmi is, ami talán soha többet nem fordul elő, így a kutya nem is "epilepsziás". Rendszeres roham is lehet daganat, születés közben fellépett oxigénhiány, stb miatt, ezek nem öröklődő dolgok (ill. a daganatos megbetegedésre való hajlam lehet, de ez megint más tészta). És van x% az epilepsziás megbetegedések közt, ami öröklődő. Valamilyen módon, ami tudtommal még messze nem tiszta, főleg, mert itt sem 1db konkrét, ismert okról van szó.

[link]

(14. oldal)


Szóval a kutyád tenyésztője jól tette, hogy figyelmeztetett, de ennyi info még messze nem jelenti szerintem azt, hogy minden utódot/rokont ki kell vonni a tenyésztésből. Milyen fajtáról van szó? Más kutya is epilepsziás a rokonok közül, nagyszülők, testvérek, unokatestvérek? Kivizsgálták az apukát, kiderült bármi azon kívül, hogy volt (1?) epilepsziás rohama?

2015. dec. 9. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Hát ha ilyen jó arc lelkiismeretes tenyésztőd van, akkor beszéld meg vele :)

Amúgy tudtommal nincs rá semmilyen teszt, onnan fogod tudni, hogy epilepsziás, hogy egyszercsak rohama lesz.

2015. dec. 9. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Ő azt mondta, hogy semmi sem 100%. A felmenők között nem tud ilyenről, de az oldalágit ugye nem ismeri teljes egészében, hogy volt-e. Ő azt mondta, hogy ne aggódjak ok nélkül, a kannál az ütés, mérgezés kizárt, a többit nem tudom. Nem igazán foglalkozik vele a helyi orvos, a kan tulajdonos talán tovább viszi a dolgot és keres valami komolyabb állatorvost. Várunk egy évet, aktívan végigdolgozzuk, aztán kiderül, hátha addig valamit megtudok, hogy mi történt a kannal. Tapasztalatok? Esetleg erre vonatkozóan tud valaki példát mondani, hogy mennyire fordul elő rokoni kapcsolódásban? (Remélem érthető: tehát ha az egyik felmenő az volt, akkor a közvetlen utódok esetleg azok utódai mennyire terheltek?). Csak véletlen, hogy ennyi az epilepsziás kutya? Fajtától függetlenül látom a fórumokon, hogy sok kutyát érint? Mi az oka ennek? Főleg, ha normális tenyésztőtől származik.
2015. dec. 9. 15:52
 6/6 anonim ***** válasza:

Keress rá neten a kutyád fajtáját is belevéve, hátha találsz valamilyen statisztikát. Nem nagyon fogsz sztem választ találni erre, épp azért, amit írtam, hogy nem sokat tudni az öröklődős részről sem, de ki tudja, talán pont a te fajtádban több adat van erről.


Én nem tudom, mennyi epilepsziás kutya van. Abból, hogy fórumokon többet látsz, szinte semmilyen következtetés nem vonható le. Nyilván, akinek beteg kutyája van, az tud beszélni róla, akinek nincs, nem fogja minden ilyen beszélgetéshez beírni, hogy náluk minden rendben. Plusz néha az epilepsziával kapcsolatban kialakul egy pánikhangulat, ami valahol érthető, hiszen elég randa betegség tud lenni, és ha ki lehetne szűrni valahogy, nagyon jó lenne.


Szerintem azt tudod tenni, amit írsz, 1 évig vársz, utánajársz. Minél több rokonnak érdemes utánanézni. Ha az az 1db kutya beteg csak, akkor pont annyi esélye van a tiédnek megbetegedni, vagy a kölykeinek, mint bármely más kutyának. Ami fél-5% fajtától függően.

2015. dec. 9. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!