Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Akkor én vagyok a főnök, vagy...

Akkor én vagyok a főnök, vagy a dominánsabb?

Figyelt kérdés

Az előbb olvastam egy kérdést itt, hogy miért az apukáját követi a lakásban a kutya holott ő foglalkozik vele meg ilyenek és írta az egyik válaszadó, hogy mert a kutya családon belül is megérzi a hiearchia rendszert és hogy nyilván az apja a főnök otthon családon belül.

Felütötte a fejemet, hogy akkor itthon én lennék a "főnök" vagy csak egyszerűen a dominánsabb?

Mindkét kutyámnak én vagyok az "etalon" én foglalkozok velük, etetem őket, hát nyilván, mert az enyémek. Persze előfordul ha nem vagyok otthon, hogy a család többi tagjának kell levinnie őket. Egyik kutyám nagyon makacs, a másik nagyon behódoló. Nem azt mondom, hogy a lakásban nem követik a család többi tagját, mert igen, a makacsabbik azért, hogy adjanak neki enni, ők meg mindig adnak is. Tuti hogy nem tiszteli őket olyan szinten, mert nagyon pofátlan velük. A másik a behódoló ő mindenkinek megadja magát, nem ellenkezik. Követi is a másikat ha úgy van,hátha valaki leviszi, vagy kaját ad, de ő nem pofátlan nem erőszakoskodik mint a másik. De például őt elengedni sem merik, mert nem biztos, hogy vissza menne nekik, illetve szökött is már el tőlük.

Szóval akkor ezek szerint itthon én lennék a dominánsabb?


2016. jan. 9. 12:14
 1/2 anonim ***** válasza:

Nem ilyen egyszerű ez a kérdés. Van az a fajta követés, amikor a kutya folyton az ember seggében van, ha kell, ha nem, folyton egymással foglalkoznak - na az nem jó, ott vélhetően nem a gazda a dominánsabb fél. Ilyenkor általában arról van szó, hogy folyton pozitív visszajelzést kap a kutya arra, hogy ott van, tehát nyilván nyomulni fog, hiszen azt hiszi, hogy ez az elvárás. Néha ez eldurvul odáig, hogy azt hiheti, hogy nélküle félnek, azért kell mindig ott lennie. Illetve ugye van az, amit mondasz, amikor a kutya tudja, hogy lehet kaját/simit/bármit szerezni, és amikor kedve van, megy és megszerzi, itt is nyilván ő irányít, szóval ez sem a legjobb. Meg persze ezek keveredése, ritkán tisztán csak egy oka van ennek :) Mindenesetre ha a kutya így aktívan rá van tapadva egyes családtagokra, az általában nem kiegyensúlyozott jó viszonyt feltételez.


De! Van az a fajta követés, amikor a kutya igazodik a gazdához, de nem akar tőle igazából semmit - nálunk pl. ha kimegyek a konyhába, a kutyák átvonulnak a közelebbi fekvőre, de nem bámulnak, meg nem telibe hozzám jönnek oda, csak úgy veszik, hogy átvonultunk falkástul A-ból B-be. Ugyanezért csinálják pl. azt, hogy ha az út közepén megyek, akkor ők is kolbászolnak, de ha felmegyek a járdára, amint észreveszik, jönnek utánam, szólni se kell. Ez a vezetőhöz való alkalmazkodás, az ő tetteihez igazodás, vele együtt mozgás, ez jó.


Szóval nem lehet így egyértelműen kimondani, hogy egy ember követése ennek vagy annak a jele. Nálatok valószínűleg az említett családtagokat nem fogadják el vezetőnek, hiszen nem követelik meg. Ha veled normálisak, meg hallgatnak rád, akkor vélhetően ja, te kivívtad a tiszteletüket a megfelelő viselkedéssel.

2016. jan. 9. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Nálunk ez úgy működik, hogy ha valaki tart a konyha felé akkor a kutya megy utána, főleg a makacs. Ha jön az ebéd, akkor a kutyák kivonulnak leülnek. Én bent eszek. Most is kimentem, behoztam az ebédemet a "makacs" bejött bekísért és szaladt is ki kunyerálni a többiektől. A másik kutyám most épp nincs kint, alszik, szerintem nem vette észre hogy kajálnak kint. Ebédnél mindig kimegy ő is hozzájuk. Ha hozzám ülnek le én is néha adok egy-egy falatot a végéből nekik. Engem napközben nem követnek a kutyák, fekszenek a helyükön. Csak akkor jönnek utánam, ha hosszabb távon nem térek vissza a szobámba, akkor megnézik merre vagyok és lefeksznek a közelembe. Vagy például ha tusolni megyek akkor az ajtó előtt várnak, néha be is jöhetnek, de nem kaparják az ajtót vagy ilyenek.

A többieket is inkább csak akkor követik ha valamit el akarnak érni a "makacs" hogy enni adjanak neki. Ha valaki öltözik akkor a másik azért, hogy hátha viszik őt is mert ő kis energia bomba. Nálam is rögtön felpattan ha úgy látja, hogy készülök. De ha ő nem jön, akkor mondom neki, hogy helyedre és akkor nem táncikál az útba feleslegesen. De ha sietek akkor hozzá se szólok, csak cipő és megyek ki. Nincs sírás utánam.

2016. jan. 9. 13:00

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!