Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Baba születése előtt miket...

Baba születése előtt miket érdemes megtanítani a kutyáknak?

Figyelt kérdés

Két kutyám van, egy 3 éves kuvasz és egy idősebb terrier. A kis terrier nyáron bent alszik, télen bent is lakik, a kuvaszé a kert, néha bejöhet. Mindkettőjükkel foglalkozunk, szocializáltak, bár vannak kisebb-nagyobb hiányosságok, elismerem... Nagy, 2000 nm-es kertünk van, falu szélén, békés helyen.


Nyár végén születik az első babánk. Nem óhajtom hermetikusan elszeparálni a kutyáktól, szeretném, ha a kezdetektől megtanulnának együtt élni.

Milyen hasznos dolgokat taníthatnék addig a kutyáknak? Ilyenekre gondoltam, mint pl. a tiltás tökélyre fejlesztése, laza pórázos séta minden körülmények között (sajnos ez gyenge pont, eddig nem vettem elég komolyan) stb. A "helyedre", "ereszd", "marad" és hasonló alapparancsokat ismerik, a kajájukat nem védik - tőlünk legalábbis, idegenek még nem mertek belekotorni a kuvasz tányérjába...

Kutyás szülők, nektek voltak olyan apró trükkök, praktikus vezényszavak, amik jól jöttek a gyerek mellett?

Ezen kívül elkezdem lenevelni őket az olyan szokásokról, amiket velünk meg lehet csinálni, de egy kisgyerekkel nem (pl. a kuvasz szereti szájba venni a kezünket a játék során, és jó erős pacsikat osztogat).


Vannak dolgok, amiket félek, soha nem fogok tudni tökéletesíteni a kuvasznál, ilyen pl. a vadászás. Legyen az macska, vagy őz a szabad séták során, bekattan és tojik a fejemre. (Ugyanakkor otthon a nyuszim szabadon van, soha nem bántja.) Kölyökkora óta küzdök vele, hogy 100% behívható legyen, ahogy a terrierem, de félek, kifog rajtam. Hívjak házhoz kiképzőt? De ez pont egy nehezen szimulálható helyzet, nehéz gyakorolni... Nem akarok lemondani a szabad sétákról, de nekem is jobb lenne, ha nem kéne állandóan paráznom, hogy mikor ugrik fel egy őz és hagy faképnél a kutyám. Főleg ha majd gyerek is lesz velem. Már elektromos nyakörvre is gondoltam... :(


Hogy érdemes megtanítani nekik, hogy a baba is családtag, és óvatosan kell vele bánni? Ugyanúgy, ahogy az új kisállataimat (macskát, nyuszit) bemutattam nekik?

Szeretném, ha tökéletesen megbízhatnék a kutyáimban. Nyilván a gyereket is úgy fogom nevelni, hogy ne okozzon nekik fájdalmat, ne bosszantsa őket, de pl. én is egy nagy kutya mellett nőttem fel, és a családi legendárium része, hogy milyen gyönyörűen bánt velem, védelmezett, és jelezte a szüleimnek, ha rossz helyre tévedtem. Természetesen nem akarnám a kutyákra testálni a gyerek őrzését, de nem bánnám, ha pár percre együtt hagyhatnám őket és közben mindenkit biztonságban tudhatnék.



2016. febr. 17. 09:58
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
Amikor a babám már magabiztosabban mászott, óvatosan, szigorúan csak 1 kutyával összehoztam őt a folyosón. Szokniuk kellett őt ilyen formában is, mert ez valóban egész más volt, mint a karomban, ahol már a rizikósomnak se okozott gondot a gyerek. Mindezzel együtt azért a mászós korszaktól fogva kevesebbet voltunk közösen együtt a kutyákkal. Nyáron viszont tudatosan kivittem őt egy plédre, kutyák úgy feküdtek kinyúlva a nagy melegben, hogy arra se volt sokszor erejük, hogy a fejüket megemeljék, ez remek alkalom volt arra, hogy a baba mászkálhasson az udvaron anélkül , hogy minden kutyát a kert másik végébe kéne zárnom. Ettől függgetlenül ott voltam tőle 3 cm-re, soha egy másodpercre se hagytam egyedül velük, se egy kutyával, se többel. Ha a kutyák megelevenedtek, baba a karomba. Ha a szőrmók vagy a tacsi vagy a 18 éves volt ott, akkor mászkálhatott köztük is, de a 3 cm akkor is a maximum volt A rizikós kutyát is közel engedtem a babához, de csakis úgy, hogy a kutyát simogattam és kezem a pofáján volt. Az én kezemet nem kapta volna meg soha, így simogatva is volt, de kontrollálva is. Így akár meg is szagolhatta a babát, sőt egyszer egy puszifélét is adott neki, de nagyon tartózkodó volt, nem az a fajta, mint a szőrmókom lelkes csókjai. 2 hónapos kora után kb. 9-10 hónapos korában volt egy újabb fenyegető reakciója a kutyának. Ekkor a kicsi egyedül játszott a szobában a rácsos ágyban (kutyakerítés az ajtón), a rizikós kutyám a konyhában velem. A pici boldog kis játéksikongatására felkapta a fejét és felemelt farokkal, fenyegető testtartással elindult a szoba felé. Egyértelmű, hogy a kis sikolyok megint a vadászösztönt keltették fel benne. Próbaképp bementem vele a szobába, mi a szándéka és nyílegyenesen a kiságy felé tartott. Félelmetes volt. Akkor nagyon keményen rászóltam, mire észbe kapott, de a feszültsége nem múlt el. Megmutattam neki a babát a karomból, ez láthatóan hatott rá, de látszott a kutyán, hogy teljesen össze van zavarodva. Nem tehet róla, benne ezt váltja ki, amíg nem tud megbizonyosodni arról, hogy emberről vagy kutyáról van szó, minden kisebb teremtmény vadászösztönt éleszt fel benne a formája, mozgása, hangja miatt, plusz félős kutya is, rossz idegzettel. Ő bizony sokkal többet volt magányos a babám születése óta emiatt, de nem lehet a gyerekkel egy másodpercre se egyedül hagyni. Ettől függetlenül több krízis nála nem volt. Ez a 2 alkalom volt, amikor fenyegető magatartást vett fel, de nem is adtam rá nagyon lehetőséget, hogy több legyen. A következő lépcsőfok, amikor a baba felállt, és elindult, ez pontosan azt a megváltást hozta a kapcsolatukba, amire számítottam egy olyan kutyánál, akinek legfőbb problémája, hogy nem látja az embert a kisbabában, hanem valami állatnak nézi és emiatt támad. Ahogy a gyerek felállt, a kutya magatartása megváltozott, be tudta sorolni őt végre az emberek közé. Őket kettejüket sokszor szoktattam egymáshoz akkor, amikor a kicsi az etetőszékben ebédelt. Alig volt 10 hónapos, de már kínálta kajával ezt a rizikós kutyámat, aki a mai napig imád a kicsi lába közt turkálni az etetőszékben, ahova mindig hull valami morzsa, és a kislányom ezen hatalmasakat kacag, közben rugdossa a kutyát a lábával a nagy kalimpálásban, amit az fel sem vesz. Mégpedig azért, mert a kicsi magasabban van nála és abszolút be tudja azonosítani emberként. Ugyanezt nem lehetett volna előadni a földön, amikor a pici még nem tudott járni. Viszont a menhelyi kutyám, aki amúgyis ritkábban látta a gyereket, számára épp a kislányom lábra állása és elindulása volt rizikós fordulópont. Csak állt távol a gyerektől, amikor az nagy hévvel pakolt valamit és meredten figyelte (már tudtam, hogy baj lehet, mert látszott hogy meg van zavarodva, nem látta még őt járni) és felmordult. Ettől kezdve sokáig csak úgy engedtem, hogy lássák a kicsit, hogy a kerítés túloldaláról nézhették. (Többfelé van osztva a kert.) Kivétel persze az eleve abszolút nem rizikós kutyáim, őket egyszerűbb volt összeszoktatni a járó babával. De őket is kellett persze. De ez se egy nagyon veszélyes dolog, annyira fokozatos az egész. Az elején az ember úgyis fogja a kicsi kezét és egy normális kutya soha nem támadna meg senkit és semmit, ami a kezedben van. Amikor meg elengedheted, a kutyák megszokták, hogy köztük jár-kel, nem okoz számukra újabb megrázkódtatást. Igazából az egész folyamat ilyen: a kisbaba úgyis normális esetben egész nap rajtad lóg. Van aki persze másként csinálja, de valójában kismajmok módjára kell rajtunk lógniuk a mászós korszakig, hogy megkapják azt a lelki biztonságérzetet, ami egész életükben kitart. Lehet ám tanulni a kutyáktól és más védőnők által lenézett állatoktól, akik soha nem tennék külön szobába a pici kölykeiket, főleg nem a szoptatós kölyköket! Szóval amíg a pici rajtad lóg, semmiféle veszélyben nincsen. Egyetlen kutyád se fogja letépni a testedről. Amikor nem rajtad lóg, akkor nem szabad kutyával kettesben hagyni!!!
2016. febr. 23. 01:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:
Aztán új korszak jön a mászással. Pl. járókában én simán biztonságban tudhattam a gyereket, mert bár nem lett volna lehetetlen a járóka hálóján keresztül megtámadni őt, akkor már abszolút emberformája volt, tehát zsákmánynak nem nézte automatikusan a rizikós kutyám se, plusz a járóka fala megadta azt a biztonságérzetet a kutyának, ami miatt esze ágában se volt támadni a gyereket. Így se voltak kettesben, de órákat töltöttünk így együtt nagy békességben, miközben a kutyák öntudatlanul is szokták, hogy a kicsi olykor nagyokat zuttyan a járókában vagy kifelé kalimpál, hajigál dolgokat (szegény kutyák ilyenkor jobbra-balra menekültek.) Később a járókában már úgy egyedül hagytam az udvaron, hogy a nem rizikós kutyák is ki-be járhattak arra az udvar részre. A konyhaablakból rájuk láttam, plusz nyitott ablaknál mindent hallottam, soha semmi gond nem volt. Rizikós kutyával nem hagytam volna még így se együtt. Féltem tőle, mi lesz ha elindul, attól tartottam, hogy onnan kezdve abszolút nem lehet egy kutya se a közelben. De épp a fordítottja történt. Most 22,5 hónapos. Jelenleg simán megeteti kézből kutyatáppal a veszélyes kutyámat, aki úgy veszi a kezéből ki a tápot, mintha hímes tojás lenne. (Ez is az ölemben ülve kezdődött, amikor egy-egy falatot ledobott a kutyának, majd a kutya végtelen finomsággal vette ki a kezéből a felé nyújtott falatot.) Simán jár-kel a kutyák közt, ott vagyok, de már nem kell 3 cm-re ott lennem, egyszerűen látszik, hogy abszolút helyére tudták tenni a gyereket. Arra kell figyelnem, ha a kicsi vadulna, akkor azonnal közbe kell lépnem a 2 rizikós kutya esetében. Ez csak annyit tesz, hogy arrébb pakolom a gyereket vagy elküldöma kutyát, semmiképp nem durvulhat velük és nem is szeleburdiskodhat. Ettől függetlenül múltkor óvatlan voltam és a kicsi teljes szeretetével rárohant a veszélyesre és magasból ráhuppant átölelve a kutyát, aki erre abszolút semmit se reagált. Pedig akkor levert a víz, de tényleg, abszolút jól kezeli már nagyon-nagyon régóta a gyerek hirtelenségeit, csak én nem tudom megszokni, hogy kevésbé kéne parázzak miatta. Nem is akarom megszokni egyébként, ő az a kutya, aki amúgy alkalmatlan gyerek mellé és soha nem lehet őket egy percre se kettesben hagyni, de olyan szintet el tudtunk érni, hogy felügyelettel igenis veszélytelen és abszolút jóindulatú a gyerekkel szemben. A menhelyi veszélyesebb, pedig ő csak egyszer mordult rá. De rajta látom, hogy sokkal jobban meglepődik a kicsi hirtelenkedésein. Ez az egyik mutatója, hogy veszélyes-e a kutya, hogy mennyire lepi meg a kicsi esetlensége, esetleges durvasága. Természetesen tilos a durvaságot hagyni a gyereknek, de lehetetlen mindent kiküszöbölni. A gyerekeknek jön a pofozkodós, rugdosós korszaka, amiből idő kinevelni őket, a kutyának tűrnie kell egy ilyen váratlan durvulást, amire a szülő sincs felkészülve. Ilyenkor amúgy egy-két figyelmeztetés után fogom a kicsit és bepaterolom a szobába a kutyakerítést rázárva. Ekkor jön a könnypatak. Csak akkor jöhet újra kutyák közé, ha megszeretgeti őket bocsánatkérés képpen. Nagyon jól tűri egyébként ezeket a kis kirohanásokat még a veszélyes kutyám is, bár ő kapta a legkevesebbet, lévén ha ő bent van, tényleg állandóan felügyelek. Szőrmókom és a 18 éves már szinte felügyeletet sem igényel. Mindig rajtuk van a szemem, de pontosan érzem, hogy nincs szükség a 3 cm-re. A 18 éves kutyám is szereti a lányomat. Annyira sokszor dörgöli kedveskedve vigyorogva a fejét a kicsihez, pedig hányszor, de hányszor okozhat neki fájdalmat akár azzal, hogy boldogan megölelgeti a szivacson. Néha menekül is, de többnyire visszasomfordál a kicsi mellé, szereti a társaságát. Kislányom imádja a kutyákat. Sajnos az összeset. Az utcakutyákat is. Nem is tudom, hogy fogom neki megtanítani, hogy nem minden kutya egyforma.
2016. febr. 23. 01:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:

Vannak akik azt vallják, hogy a kutyának falkavezérnek kell tekinteni a kicsit is. Olvastam egy nagyon jó fórumvitát ezzel kapcsolatban. Ott valaki azt írta, hogy szerinte ez óriási tévedés, mert a kutyák nem hülyék és nem néznek falkavezérnek egy 1-2 éves gyereket. A lényeg, hogy ne falkavezérnek, hanem kölyöknek lássák, mert akkor sok mindent elnéznek neki. Abszolút igazolni tudom ezt az állítást. Nem csak, hogy a gyerek falkavezérsége nem elismert, de valószínűleg az enyém se minden esetben. Pedig amúgy szót fogadnak, de épp a gyerekre a legveszélytelenebb kutyám az, aki mindig előttem akar bemenni az ajtón és mindig aggódik értem és vigyáz rám és vigyáz a papucsomra, szóval abszolút nem tekint igazi vezérének, mégis imádja a gyereket és agyoncsókolná kezdettől fogva, ellenben a veszélyes kutyám mindig előre enged az ajtóban, mindig alázatos velem szemben, soha nem enged meg magának semmiféle tiszteletlenséget, nos ő ennek ellenére veszélyes a gyerekre. Viszont az, hogy felimerték-e a kölyköt a kicsiben, az mindent eldöntött. Természetesen ettől még tudják, hogy a mi babánk, a mi kölykünk, ezért sem bánthatják, de önmagában is az a tény, hogy kölyök, védetté teszi őt, mert neki megengednek sok mindent, amit egy felnőttnek egy percig sem tolerálnának. Pl. a veszélyes kutyám soha nem hagyná, hogy más kutya rááljon a hátára. Kislányom simán rátehénkedhet és átölelheti a nyakát, a hátát és csókolgathatja, a kutya békésen, lomhán tűri, sőt, legtöbbször nagy farkcsóvával fogadja. Persze ilyenkor én is ott vagyok, de mindegy, mert ha a másik kutyám nehézkedne így rá a testére, akkor se tűrné, ha ott lennék.

A fórumon azt írta az illető, hogy fontos, hogy a gyerekben ne erősítsük a falkavezér szerepet, nehogy a kutya rivalizálni kezdjen vele és be akarja sorolni a falkasorrendbe, pontosabban az a lényeg, hogy a kutya fejében a gyerek kölyök maradjon és nem valami felettes (holott sokan ezt tanácsolják) a fenti okból. Ez egyébként nagyon nehéz, mert a kicsi utánozni kezdi a szüleit. Kislányom is kiordít az ablakon, ha nagyon ugatnak, hogy „Babík!”, rájuk szól, ha útban vannak, hogy „Tütűt! Sipirc!”, hívja őket, hogy gyere, nekiáll megetetni őket a kutyakajás zsákból, amit azok határtalan lelkesedéssel fogadnak…Szóval hiába nem akartam, sok falkavezéri teendőmet eltanulta a gyerek. Egyelőre azt látom, hogy a kutyák ennek ellenére kölyöknek tekintik és ez a lényeg.

5-6 éves koráig kell nagyon figyelnem, legalábbis addig fordul elő a legtöbb harapásos eset. Most, hogy 2 évhez közelít, most látom rajta, hogy elkezdett tudatosan rosszalkodni a kis bestia. Most úgy érzem, újabb fordulópont jön, megint jobban oda kell figyelnem, mert most jön az a pont, amikor már nem elsősorban a kutyát kell nevelnem, hanem a gyereket. Le kell szoktatnom róla, hogy vaduljon velük, de biztosan sikerülni fog, látom ismerősi körben, hogy 6 éves gyerek már úgy nyúl a kutyához, mint a hímes tojáshoz, miközben egyébként egy rettentő vadóc kiskölyök. Megtanulta, hogyan kell az állathoz nyúlni. Sajnos kicsi az esélye, hogy az én szőrmók bandám megérje a gyerek 6 éves korát, de azért reménykedem. Másik gyereket nem mernék vállalni, igaz, ezt az egyet se mertem volna, ha a férjem nem erőlteti. Azért ahhoz túl sok az 5 kutya, hogy ha 2 gyerek kéfelé szalad, akkor biztosan vigyázni tudjak rájuk és közben azért ne kelljen elzárnom a kutyákat évekre tőlük. Ha a 2 rizikós kutyám nem volna, akkor viszont be mernék vállalni még egy babát, mert a másik 3 kutya abszolút gyerek-kompatibilis.

Sajnos a kutyatámadásos esetek háttere nem igazán van feltárva a nyilvánosság előtt, pedig úgy lehetne igazán tanulni belőlük. Nem mindegy a kutya fajtája sem. Sajnos a védőnők nagy része – az enyém pl. – minden kutyát egy kalap alá vesz, holott nem kéne az én szőrmókjaimat együtt említeni olyan kutyával, aki rettegésben tartja a fél utcát vagy tépett már szét másik kutyát. Van ilyen is, olyan is. Emberben is van aki lehúzza a WC-n a gyerekét. Az meg, hogy a kutya rámordul a gyerekre, nem jogosítja fel az embert arra, hogy rögtön megszabaduljon az állattól. Pedig sokan megteszik. Szerintem szíve joga annak az állatnak így jeleznie, hogy átléptek nála egy határt. Maximum a gazda azt a határt kicsit jobban helyre teszi a kutya agyában vagy a gyereket kell megtanulni a határ betartására, és ha ez évekig tart, akkor közben évekig felügyelni és biztonságot teremteni.

2016. febr. 23. 01:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:

Egy kisgyerekre gyakorlatilag minden veszélyt jelent. A lépcső, a polc sarka, a gáztűzhely, a forró leves, a másik gyerek, az autó, stb…stb…Mégsem tehetjük meg, hogy ezektől a dolgoktól teljesen elszeparáljuk őket. Meg kell tanulniuk ezekkel a dolgokkal együtt élni. Ez fokozottan igaz egy másik élőlényre, aki tőlünk függ, akiért felelősséget vállaltunk. Szerintem egy kutya mellett akkor is biztonságban lehet egy baba, ha a kutya nem épp gyerekkompatibilis. Csak be kell tartani néhány játékszabályt:

Kettesben soha ne maradjanak.

Állandóan óvatosan szoktatni őket egymás látványához (tilos a teljes elszeparálás).

A fordulópontokon különösen észnél lenni: első találkozás, baba első fejelemése, első kúszás-mászás, első felállás, első elindulás

Durvulást nem engedni a gyereknek.

A kutya érezze magát teljesen biztonságban a gyerek jelenlétében. Ne kelljen magát megvédenie, tudatosítani kell benne, hogy a gazda megvédi őt a gyerekkel szemben ha szükséges. Ez szerintem azt jelenti, hogy lehetőleg ne szidjuk össze a kutyát a gyerekkel kapcsolatban, ne érezze azt a kutya, hogy magára maradt és meg kell magát védenie. Persze vannak esetek, amikor rá kell szólni a kutyára, de ha a kutya mindig csak azt éli meg, hogy a gyerek bármit tesz, mindig ő lesz leordítva, akkor nem igazán fog benne erősödni a biztonságérzet, magyarul védekezni fog a gyerek vélt vagy valós támadásával szemben. Ha a gyerek durvul, őt kell megbüntetni, mégpedig úgy, hogy a kutya nagyon jól értse, hogy a gyereket helyre tettük. Én legalábbis így gondolom, ezt tapasztalom, hogy így működik, mert kislányom durvaságaira egyetlen kutyám sem reagált még agresszíven, simán átadták nekem a fegyelmezést és háttérbe vonultak.


Még egy érdekes tapasztalat: az én neveletlen kutyáim bizony előszeretettel ugráltak rám hazatérésnél, vagy ha nagyon örülnek valaminek, pl. hátraengedem őket egy másik kertrészbe. Gondoltam is, hogy le kéne szoktatni őket erről a baba érkezése miatt. De hát 10 éve ilyen kis neveletlenek…szóval nem sok esélyt láttam belekezdeni se. A kislányomra mégsem ugrálnak. Soha egyiknek se jutott még eszébe.

2016. febr. 23. 01:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!