Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Kutyanevelés, mit tegyek?

Kutyanevelés, mit tegyek?

Figyelt kérdés

1,5 éves a kutyám.

8 hetesen hoztam el a tenyésztőtől, onnantól naponta többször sétáltunk.

Ha sétálunk (ha van rajta póráz, ha nincs)más kutyákra támad. Ha nem lát kutyát, szófogaó, első szóra behívható, parancsra csak előttem vagy csak mögöttem hala, de ha meglát egy másik kutyát, hörögve-ugatva támad.

Kutyafuttatón nincs ilyen baj, ott képes órákig játszani a többi kutyával, nem féltékeny, nem zavarja, ha ilyenkor én más kutyákat simogatok, vagy labdázom velük, a játékát se félti.

De amint kilépünk, ugyanúgy támad, mint előtte.


A kutyaiskolában azt tanácsolták, hogy hajoljak fölé, és mély hangon szidjam le, ez nem ér semmit.


Kiskorában érte pár trauma, egyszer egy akita keverék dózerolta le, az első sétánk alkalmával meg egy kistestű, de kifejlett kutya ismerkedett volna vele, de ő megijedt, mögém bújt. Az idegen kutyát távol tartva, kértem a gazdit, hogy hívja el, erre kiabálni kezdett velem, én ezt nem hagyva leugattam.

Soha semmilyen helyzetben nem vettem fel.

Tanácsokra van szükségem, mert úgy érzem, hogy ez a probléma kezd túlnőni rajtunk, semmilyen módszerrel nem tudtam kibillenteni a kutyát eddig ebből az állapotból.


2016. febr. 25. 21:36
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Én hasonló helyzetben vagyok, csak emberekkel. Ami talán még súlyosabb. Nem mindenkihez, de néha odamegy ugatva, 1-1,5 méterről ugat, próbálja elzavarni az embert. Viszont ilyenkor olyan, mintha süket és vak lenne, máskor 100% behívható és kb 10 méternél nem megy messzebbre amúgy sem. Mindig figyel.

Nekem azt mondták, hogy nem vagyok elég határozott, a kutya nem érzi, hogy meg tudom védeni (ami nálatok is jogos lehet az akitakeverék miatt), ő is hasonlókat élhetett át emberekkel. :(

Én olyankor, amikor látom, hogy a kutya menne, figyel, megfeszül, megpróbálom lekötni valamivel. Általában labdával, jutifalattal. Ha elindul nagyon hangosan és határozottan rászólok, ha nem jön vissza, utánamegyek és visszarakom a pórázra. Fejlődünk lassan...

Az enyém még csak 6 hónapos.

2016. febr. 25. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Nálunk az a vacak, hogy sok ember nem törődik azzal, hogy épp próbálom lekötni a kutyámat, és közel engedik a sajátjukat.

Ilyenkor néha minden nőiességem elvesztem sajnos. Mondjuk legalább a kutya látja, hogy megvédem.

2016. febr. 25. 22:05
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Az nem megoldás, hogy te elzavarsz minden más kutyát meg veszekszel a gazdákkal, mert mindezt idegesen teszed.


Persze a tolakodó, pofátlan kutyákat el kell hárítani a tiedtől, de ha közben a tiéd érzi, hogy ideges vagy, akkor ő is egyre idegesebb lesz, valszeg ezért is támad.


Azt kéne megértetned a kutyáddal, hogy semmilyen körülmények között nem lehet agresszívan/hisztisen reagálni, mert TE intézkedsz. Egy idő után le fog nyugodni.


Nem leszidni kell, hanem a tudtára adni, hogy neki KUSS van, majd te cselekszel, ha kell.


Ha póráz nélkül is támad, akkor egyértelműen szájkosár kell neki, ez nem szégyen, így legalább te is nyugodtabban fogsz tudni vele gyakorolni, mert nem kell attól tartani, hogy kárt tesz valakiben.


Rögtön már az első ronda nézésnél, befeszülős póznál ki kell zökkenteni - a "nem" tiltószóval, oldalba bökéssel, vagy háttal leülteted a másik kutyának. Ha jól viselkedik, rádicsérni.

2016. febr. 25. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Ja és gyakorlás, gyakorlás, gyakorlás. Ha nincs javulás rövid időn belül, akkor meg házhoz hívj kiképzőt, akivel együtt sétáltok és így éles helyzetben látja a problémát és tud tanácsot adni.
2016. febr. 25. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Nem veszekszem ok nélkül, de ha az utcán üvöltve közlik velem, hogy a kutyát melyik testnyílásomba "dugjam fel" (ez volt az első és legemlékezetesebb), akkor igen, kikelek magamból.

Nem értem miért baj, hogy szólok a gazdiknak, hogy a pórázas kutyámhoz ne engedjék az övék, ettől hangos az internet, hogy pórázzal megkötött kutyához nem engedjük a sajátunk.

2016. febr. 25. 23:18
 6/7 anonim ***** válasza:
Zokkentsd ki az allapotbol ha mar keszul ugatni ... bokd meg az oldalat van egy pont ahol rogton ki zokkented.. ha ott lennek segitenek neked ugy egyszerubb mint le irni
2016. febr. 26. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

"A kutyaiskolában azt tanácsolták, hogy hajoljak fölé, és mély hangon szidjam le, ez nem ér semmit."

A kutyaiskolák között is vannak jobbak és rosszabbak. Értelemszerűen te az utóbbit találtad meg, mint ahogy a mellékelt ábra is mutatja, ez a tanács lószart sem ér. Érdemes lenne egy másikat (harmadikat, hatodikat...) felkeresni a problémával.


Na, a következő szituációt képzeld el: este későn a legjobb barátoddal sétáltok haza a moziból: sötét van, sehol egy teremtett lélek, hirtelen két rossz arcú fickó fordul be a sarkon, pisztollyal a kézben. Hogy reagálnál erre a szituációra?

És hogy reagálnál, ha ebben a helyzetben a barátod:

- sütivel kínálna?

- mély hangon leszidna azért, amit csinálsz?

- böködne, rángatna?

(Továbbá: attól, hogy pillanatnyilag kisebb gondod is nagyobb a legjobb barátod kekszénél/bökdösésénél alapvetően megváltozott-e a kapcsolatotok?)


A leírásod alapján a kutyádnak ehhez hasonló méretű stressz és pánik, ha más kutyákkal találkozik az utcán. Nyilván, ha már totál be van pörögve/pánikolva, akkor mindegy mit mondasz neki vagy hogy bökdösöd, úgysem tudod már vele kizökkenteni.

Tehát ebből logikusan következik ugye, hogy akkor kell megbeszélned a kutyával, hogy nincs gáz, amikor még nincsen rápörögve a másik kutya látványára. A kutyának vannak bizonyos jelzéseik, amelyekkel jelzik, hogy kényelmetlenül érzik magukat az adott szituációban, illetve jelzik a többi kutya felé, hogy eddig és ne tovább. Ezeket az itthon népszerű poroszos nevelési módszerek gyakran nem veszik figyelembe, illetve, mint nem kívánatos dolgot, kinevelik a kutyából.

Ilyen jelzések pl.: a szemfehérje villogtatása, ajaknyalogatás (amikor nem éhes), lihegés (amikor nincs melege), fej elfordítása, test elfordítása stb. Amit ki szoktak nevelni a kutyából az általában a komoly figyelmeztető jelzés: morgás, fogcsattogtatás. Ha a kutyád még használ ilyen jelzéseket, akkor legalább van min elindulnod.

Ha láttál már 1-2 részt a Victoria Stillwell-féle A póráz két végén műsorból, akkor ismerős a gyakorlat, a kutya nyugton van a póráz végén és feladatozik: ül, pacsit ad, stb. Ennek a gyakorlatnak a logikáját nem magyarázták el alaposan:

1. A félős kutya ingerküszöb alatt van: tehát már érzékelte a másik kutyát, de még nem reagál rá negatívan: nem pörgött fel, nem pánikolt be (ez a pont valószínűleg messzebb van, mint gondolnád)

2. A kutyáknál vannak egymást kizáró tevékenységek: ilyen pl. az evés és a páni félelem. Ha a kutya nem fogadja el a kedvenc jutalomfalatját, ott már nagyon nagy baj van.

3. Van egy nagyon-nagyon hasznos gyógyfeladat, amit szó nélkül játszik az ember a kutyájával: nyugodtan(!) megnézi a Félelmetes Kutyát, aztán rád néz, klikk, falat. Ennek millió-egy haszna van: megnézi a kutyát és rájön, hogy nem akarja megenni, sőt, csupa jó dolog történik, amikor nyugodtan ránéz egy kutyára, de amúgy töri a provokatív szemkontaktust is, nem utolsó sorban rád irányítja a kutya figyelmét. Ezzel nagyon lassan, de biztosan közelebb lehet araszolni a Félelmetes Dolgokhoz, de az Izgalmas Dolgokhoz is.

Természetesen a legjobb lenne néhány ismerős, abszolút jó viselkedésű beépített kutya, meg egy olyan kiképző segítsége, aki nagyon jól tudja olvasni a kutyákat.

Tehát a humán-példára visszatérve mit csináltunk: rávettünk téged, hogy ahelyett, hogy pánikba esnél, nézd meg alaposan a két pisztolyos rosszarcút: kiderült, hogy két hülye, langaléta fiatal, akik most jöttek az egyetem farsangi bulijáról :P


Abszolút megértem a problémád: mentett kutyám van, egy cuki, 10 kilós szőrzsák, vagy lefagy a kutyáktól vagy morog. Kertvárosban lakunk, aki itt hajlandó kutyát sétáltatni az többnyire normális, nálunk az önsétáltató kutyákkal van baj.

2016. febr. 27. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!