Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogy szedjem ki a kullancsot,...

Hogy szedjem ki a kullancsot, mi történhet ha továbbra is benne marad?

Figyelt kérdés
Valószínűleg már több napja benne van, mert már elég nagy. A szüleim nem szokták átdögönyözni, így nem vették észre. A nyakánál van, de ahhoz hogy kitudjam szedni hátra kellene hajtani a fejét, vagy megtartani, de egyszerre nem tudom megcsinálni, a szőre is nagy, mert hosszú szőrű kutyusról van szó, és alapból utálja ha a nyakához közeledik valaki, a nyakörvet is csak úgy lehet ráerőltetni, és én sosem szedtem még ki kullancsot, mert 10évéből ez az első eset hogy belement, és nem is mini kutya hogy leszorítom és elintézem. Hogy szedjem ki egyedül?! Nem akarom hogy baja legyen. Már most kell valamilyen oltás miatt hívni a dokit, vagy csak akkor ha valamilyen tünete van? Nem akarom benne hagyni, de mi történik ha benne marad és magától esik ki? (olvastam sokmindent sokhelyen, de inkább olyanoktól várom a választ akik már voltak ilyen helyzetben) előre is köszönöm.
2016. máj. 30. 12:21
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
A kullancsot mihamarább ki kell szedni a kutyából. Nem szabad megvárni, amíg tünete lesz, mert akkor már késő. Ha magad nem tudod kiszedni, akkor sétáljatok el vele az állatorvoshoz, vagy kérd meg a szüleidet, hogy segítsenek legalább megfogni a kutyust. És csak nyugodtan! Nem leszorítani kell, hanem megnyugtatni, megölelni, és úgy tartani. A kezeddel elhajtogatod a szőrt, hogy jó közel a kutyus bőréhez tudd megfogni a kullancsot, és a hüvelyk és mutatóujjad körmei közé fogva, nyugodt mozdulattal eltávolítani.
2016. máj. 30. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:

A macskából sem mindig tudom kiszedni egyedül, tud tiltakozni az is. A szüleidet miért nem kéred meg, hogy segítsenek? Akiben van egy minimális jóérzés, az nem hagyja, hogy benne maradjon szegény állatban a kullancs.

Az állatok nyakát érdemes átnézni, a macskákban is szinte mindig ott találom meg őket, kullancsszezonban mindennap gondosan átnézem az idejárókat, akik nem is igazán a mieink, de némi alap gondozást azért kapnak.

Embernél más, nálam általában lábon van s még icipici korban észreveszem. Erdőjárás után nagyobb eséllyel megtörténik az ilyen, akkor érdemes különösen nézni.

2016. máj. 30. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
15%

"A kullancsot mihamarább ki kell szedni a kutyából."


Ez egy közkeletű tévhit.

Akkor van baj, ha a kullancs fertőzött és beszakad a feje vagy feleslegesen nyomogatják, akkor bepánikol és beleöklendezik a vérbe, így kerül a fertőzés a kutyába.

Inkább legyen benne négy öt napig, szívja meg magát, hogy magabiztosan ki lehessen szedni, mint hogy egy kis kullancsot tépkedj.


Van tapasztalatom, ha több száz kullancsot nem szedtem ki kutyákból, akkor egyet sem.

Úgy veszem ki, hogy észre sem veszi az állat. Nem kell lefogni, csak stabilan álljon vagy feküdjön.

Meg kell várni, amíg megszívja magát valamennyire, óvatosan megfogni, mert olyan mint a lufi, amit ha erősebben megfogsz, akkor kidurran és cseszheted az egészet.

Szóval ráfogsz óvatosan a kullancsra és elkezded valamelyik irányban forgatni, mintha egy kupakot próbálnál lecsavarni egy pillepalackról vagy dugóhúzóval lecsavarni a borosüveg dugóját.

Nálam öt-tíz-húsz tekerés után kijön, épen és egészségesen, a feje sose szakad be.

Türelmesen ki kell várni, hogy elérje a megfelelő nagyságot, mert egy csöpp kullancsot nem lehet befogni a hüvelykujj és a mutatóujj közé.


Anyukámba is belement, ő elment a dokihoz, aki bőrrel együtt szikével kivágta, mert a szakember, azaz a doki sem tudja kiszedni, amíg kicsi. A vérvételből kiderült, hogy anyukám sajna elkapta a kullancstól a Lyme-kórt.

Ez van, nem ő az első a családban.



A lehetőségeid:

1. elviszed állatorvoshoz, aki szikével kivágja

2. megvárod, amíg megszívja magát és óvatosan kiszeded


NEM TÉPED, mert beszakad.

A kullancs csipeszek semmit nem érnek, kézzel simán ki lehet szedni.


Miután kiszedted, nyomd össze és semmisítsd meg, mert még az összenyomás után is életben maradhat. Nagyon szívós jószágok.

2016. máj. 30. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 piriiiii ***** válasza:
65%

Kérj meg valakit, hogy tartsa. Keríts egy csipeszt (a legjobb, ha olyan, mint a szemöldökcsipesz), azzal csípj a kullancsa minél közelebb a bőrhöz, és csavard meg. Arra persze vigyázz, hogy a bőr ne szoruljon a csipeszbe. :)

Az én kutyámba, hiába nézem minden séta után át (szintén hosszú szőrű), már sok kullancs volt. Hétköznapi eset. De még mindig él. Ez nyilván nem azt jelenti, hogy felelőtlenül nem tartom veszélyesnek a kullancscsípéseket, de, amíg nincs rosszul a kutya, vagy nem kezd el látványosan változni a csípés helye, egy csípés miatt én nem vinném orvoshoz. De, ha a lelkiismereted úgy lesz tiszta, vidd el.

Ha benne marad, nem szeded ki, akkor egyszerűen kiesik, miután megszívta magát. Két eset lehet: vagy fertőzött volt (és én, mint írtam, erre látok kevesebb esélyt), vagy nem, és nem történik semmi.

Hogy mit történik, ha benne marad... hát, sok minden történhet, a neten erről rengeteg írás van. A legrosszabb eset, amit én olvastam, az a kutya lebénulása, viszont, amennyire rossz ez, annyira kevés rá az esély.

2016. máj. 30. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
90%

ma 13:01

Milyen kútfőből merítetted ezt a sok "okosságot" ?

2016. máj. 30. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

Veszel majd a patikában kullancskiszedő kanalat. Mert egyre több a kullancs.

Most pedig , hogy ennyire nincs kézhez szoktatva a kutya, vagy elviszed dokihoz, vagy megvárod, míg kiesik. Az utóbbinál viszont, ha fertőzött a kullancs, amíg teljesen megszívja magát bőven nyomja a kutyába a fertőzést. Plusz, ha élve kiesik, valahol lepetézik és lesz sok kicsi kullancsotok a háznál.

Egyébként van orvos, aki beadja az imizolt már simán egy kullancs észlelése után. Van, aki azt mondja, meg kell várni amíg jelét adja a kutya, hogy megfertőződött.

2016. máj. 30. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

#1 : nem megvárni akartam a tüneteket és azután kiszedni, hanem ha elkapott valami betegséget a csipés miatt, de még nincs tünete akkor van valamilyen oltás amit be lehet neki adatni vagy sem. erre is voltam kíváncsi.

#2 : mi idáig szerencsések voltunk, mert sem bennünk, sem az állatainkban nem volt egyszer sem. a kérdés kiírásakor egyedül voltam itthon így 6 óráig nem tudtam megkérni senkit.

#3 : a kullancs már megszívta magát. több napja lehetett bent. de most akkor baj ha benn marad a feje vagy sem? és a csavargatós módszer jó vagy a határozott kittépés? egymást ütő dolgokat lehet hallani/olvasni, de akkor mi az igazság. menhelyen dolgozó ismerősöm is azt mondta hogy nem baj ha benn marad a feje a lényeg a potrohának az "épségben" maradása. bár bennem az is felmerült milyen egy ép kullancs test?

az elégetése elég biztos?

#4 : köszönöm a kedves választ és a tapasztalataid :)

#5 : van kullancskiszedő csipeszem mert olvasok, tudok a létezésükről és ilyen szinten felvoltam rá készülve. de mivel életemben először láttam kullancsot arra nem voltam felkészülve hogy álljak neki úgy hogy ne parázzal az miatt hogy ezzel is ártok a kutyámnak pl. ha szétnyomom. másrészt hülyeséget írsz. nem a szoktatással van a probléma vagy ha igen sajnálom így sikerült. apukámtól fél, mert mindig ő fogja le amikor az állatorvos jön hozzá, és már ismeri a mozdulatát amikor arra készül, és elmenekül előle. erről úgy érzem nem tehetünk. ugyanúgy ahogy emberek között állatok között is vannak félénkebbek.

szóval imizol..köszi a tippet, megérdeklődöm.


amúgy sikerült kiszedni. én lefogtam, tesóm kiszedte, aztán megsemmisítettük. köszönöm a hasznos válaszokat!

2016. máj. 30. 18:30
 8/13 anonim ***** válasza:
7%

"de most akkor baj ha benn marad a feje vagy sem?"


Igen, baj.


"és a csavargatós módszer jó vagy a határozott kittépés?"


Tilos tépegetni!

Épp az a lényeg, hogy egyben jöjjön ki és ne sérüljön a kullancs.


"egymást ütő dolgokat lehet hallani/olvasni"


Mert tudatlanok az emberek.

Húsz éve még azt a marhaságot mondták, hogy olajat, meg kenőcsöt kell rákenni, és akkor majd kijön magától.


Amondó vagyok, még az se baj, ha megszívja magát és magától kipottyan.

A lényeg, hogy a kutya ne kaparja el.



Az imizol oltás nagyon csíp, a kutya utána bizalmatlan lesz az állatorvossal szemben.



Egyébként jellemző, hogy lepontozgatnak, de kötve hiszem, hogy másnak lenne akkora tapasztalata, mint nekem.


Már arra is gondoltam, hogy felveszem videóra a módszeremet és felteszem a netre.

Villámgyorsan ki tudom szedni, akár idegen kutyából is úgy, hogy szinte észre sem veszi.

Nem nyomom, nem tépem, hanem óvatosan kicsavarom.


Nincs szükség csipeszre.

2016. máj. 30. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
0%

"Milyen kútfőből merítetted ezt a sok "okosságot" ?"


Nagyképű, lekezelő, felháborító stílusod ellenére válaszolok:


1. szakorvos

2. állatorvos

3. saját tapasztalat


Az orvosi diplomád másolatát majd küld el nekem e-mailben.


Megjegyzem, ha ez a csipeszes tépős módszer annyira faszájos lenne, akkor vajon az orvos miért úgy veszi ki a friss kullancsot, hogy szikével kimetszi a bőrdarabot, amibe belement? Érzéstelenítő, kimetszés, kötés, aztán ha lelkiismeretes, akkor vérvétel.

Nem nyúl a kullancshoz, nem kockáztat, nehogy beszakadjon.


Persze te nagyokos vagy, menj és hülyézd le az orvost.

Végül is csak 6 évig tanulta a szakmát...

2016. máj. 30. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

ma 18:52

Igen ritka az az orvos, aki kimetszi a kullancsot, holott simán ki lehet kapni. És ezer hivatalos oldalon olvasható, a bent maradt fej max annyi gondot okoz, hogy elég lassan lökődik ki, és az érzékenyebb kutyáknál kissé begyullad a környéke.

Ajánlom a kullancsszövetség oldalait olvasni.

2016. máj. 30. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!