Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Egy társasház alapokiratát...

Egy társasház alapokiratát lehet módosítani? Kutyatartást akarják megszüntetni egy társasházban

Figyelt kérdés

2016. aug. 27. 07:13
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Az alapokirat módosítható, de magas százalék kell hozzá, minimum 90, ha még a régi szabályozás él. a többségi tulajdonosok bevehetnek a házirendbe új pontokat is. viszont azt tudni kell, hogy ebben az esetben is a szabályozás csak az érvénybe lépéstől hatályos, ergo visszamenőlegesen nem él. Így, ha az állattartást szabályoznák (amúgy nem vagyok benne biztos, hogy ezt megtehetik, szerintem más jogot sért, tehát azért a házirendben és az alapokiratban sem köthető ki minden, hiszen visszaélésre adna okot, következőnek meg azt találnák ki, hogy nem jöhet afro-amerikai, vagy meleg pár, vicc), nos tehát ha ez mégis megtehető, csak az újonnan érkező állatokt érinthetné, az ott élőeket nem. Arra ugyanis nem ad a jog lehetőséget, hogy tetszőlegesen kipaterolhassanak bármi nekik nem tetszőt. Zutána kellene nézni, de szerintem tedd fel ezt a kérdést a ttörvények/jog kategóriába inkább, ingatlanjogász/vagy társasházkezelésben jártas tudni fogja. Vélményem szerint lehet, hogy elérhető hogy teszem azt október 1-től új állat nem költöztethető, de a már ott élőket nem távolíthatják el. Nálunk pl. az is szabályozva van (12.ker, társasház), hogy hánytól hányig rázhatsz ki bármit is az erkélyen/teraszon (komolyan), de pl. szőnyeget sosem, arra ott van a poroló. Ide lehet kutyát hozni, de csak akkor, ha előtte mindenki beleegyezik. Hogy ez mennyire szabályos, azt nem tudom, de eddig még nem mert lázadni senki, mi meg már régi motorosok vagyunk itt. Konkrét szabályozás van arra is, hogy mi az ami korlátozható házon belül, nem enged a törvény sem akármit, csúnya világ lenne. Mondom, kérdezd meg azemlített kategóriában.
2016. aug. 27. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
2016. aug. 28. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Ezt egy jogász írta tegnap (2016.09.02.)


Örömmel tájékoztatom a társasházban lakó ebtartókat, hogy a mai napon iránymutató döntés született a Fővárosi Törvényszéken.

Egyes társasházak, az utóbbi időben több esetben módosították úgy a Szervezeti Működési Szabályzatukat, illetve házirendjüket, hogy megtiltották, illetve korlátozták a magánlakásban tartható ebek számát, noha a 41/2010(II.26.) Kormányrendelet és az azt értelmező alkotmánybírósági, illetve kúriai döntések már elvi éllel mondták ki, hogy ebtartás darabszámra nem korlátozható.

Az AB az önkormányzati rendeletek vonatkozásában már egyértelművé tette, hogy a jogszabály országos hatáskörű, azzal ellenkező tartalmú önkormányzati rendelet nem születhet, arra azonban még nem volt precedens, hogy bárki a társasházi SZMSZ-t elfogadó közgyűlési határozatot támadta volna meg hasonló okból.

Ma JOGERŐS ítélet született a Társasházi törvény 17.§ (1) a )helyes értelmezéséről aminek lényege, hogy a társasházi SZMSZ csak azt tilthatja meg, hogy a lakó magánlakását , nem lakás, hanem pl. irodai célra használja, vagy hasznosítsa. Még ebben az esetben is az SZMSZ-ben pontosan meg kell határozni, mely célra nem hasznosítható, de ezt is csak a jövőre nézve. Ilyen lehet pl., hogy magánlakásban nem működhet nagy forgalmú iroda, üzlet, vagy más nyilvánvalóan nem lakáscélú tevékenység. Az, hogy ki, mit tart a lakásába magánügy, ha valaki azt állítja, hogy a tevékenység zavaró, birtokháborítási pert indíthat, amiben azt bizonyíthatja, hogy a tevékenység szükségtelen mértékben zavaró.

Dr.Pozsonyi Anikó ügyvéd

2016. szept. 3. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%
Első vagyok, gondoltam visszajövök és belinkelem, de megelőztél utolsó :) Amúgy is utánanéztem, mert engem is érdekelt, elvben is ütközött a AB döntésével, csak kellett egy precedens értékű jogerős ítélet, amire ezentúl hivatkozni lehet! Ajvé! :)
2016. szept. 5. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!