Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogyan szoktassan a border...

Hogyan szoktassan a border colliem szobatisztaságra?

Figyelt kérdés

Liza már elmúlt 1 éves, de sajnos még mindig nem szobatiszta. Van egy kenelje ahol alszik, oda sosem piszkít, de a házban sajnos igen. Jelzi többnyire ha ki kell mennie, de van hogy nem veszem észre és akkor meg sem próbal ugatni, hogy ki kell mennie csak elvégzi a dolgát házon belül.

Ha van köztetek bárki akinek ilyen fajta kutyája van, szívesen elbeszélgetnék vele.



2016. nov. 1. 20:03
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
100%

Ez nem függ fajtától.

Hogyan próbáltad eddig?

Úgy kezeld, mintha kölyökkutya lenne. Kb. 2 óránként vidd ki, kora reggeltől késő estig. Fokozatosan emeld az időtartamot.

Legyenek rendszeresek a séták, közel azonos időpontban legyenek minden nap. Az etetés szintén. Fontos egy kiszámítható rendszer a kutya életében. És igyekezz észrevenni, ha jelez. Az én kutyám is csak úgy jelez, hogy odamegy az ajtóhoz.

2016. nov. 1. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 A kérdező kommentje:

Az a baj, hogy az enyém is csak úgy jelez hogy odaáll az ajtóhoz, de van hogy nem veszem észre (pl.főzök vagy el vagyok valamivel foglalva) és ilyenkor meg se próbál ugatni. (amit persze képes a nap nagy részében ha valami nem tetszik neki)

Próbálkoztam már újságpapírral, pelenkával, nem szídtam le ha mégis bepiszkított, de mostmár így, hogy elmúlt 1 éves már szörnyen zavaró. Járok vele kutyasuliba is ott is kaptam tanácsot hogy csak pozitívan, örülni ha kint végzi el, de lassan már elég nehéz pozitívnak lenni. Ha elmegyünk sétálni az erdőben sem képes elvégezni az dolgát (vagy csak nagyon ritkán) többnyire megvárja míg hazaérünk és csak akkor.

2016. nov. 1. 20:23
 3/21 anonim ***** válasza:

Megvan a napi 3 séta?

Fontos, hogy nagyjából azonos időben vidd le és hasonló időközönként, tehát pl. ha reggel 7-kor van az első séta, akkor ne este 7-kor vidd le legközelebb, hanem legkésőbb 3-4 órakor.

Napi 3 sétával ki kellene bírnia, ezt a "jelez, ha kell" dolgot nem is értem.

2016. nov. 1. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
100%

Újságpapír, pelenka sajnos pont nem jó: arra való, hogy a kutyát arra tanítsd, hogy bent kell vécéznie. Valami összezavarodott a fejében, talán pont emiatt, vagy már elég korán.

Mennyire van rendszer az életében? Ugyanakkor kiengedni (ha kertes ház) vagy levinni, ha lakás, mindennap. Eleinte gyakrabban, később elvileg napi 3-4 sétával (kiengedéssel) ki kell bírnia.

Ha kertes ház, könnyebb a dolgod talán: legyen többet kint, bent pedig a kenneljében. Ha lakás, akkor több/rendszeresebb sétát tudok mondani, alapos lefárasztást, és ha nem tudsz rá figyelni, akkor legyen a kenneljében.

2016. nov. 1. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 A kérdező kommentje:

Naponta 2x sétálunk vele. Reggel 9kor és délután 5.30-kor. Az esti séta tulajdonképen biciklizés utána az agyát próbálom fárasztani. Amíg 7 hónapos nem lett párom öccse vigyázott rá és vitte ki 2 óránként, de akkor napi 3x kapott enni. Lassan átszoktunk a napi egyszeri étkezéshez ami este 8kor van.

Sajnos nem tudom 3x kivinni egy nap sétálni mivel dolgozom. De amíg nem vagyok itthon Liza vissza is tartja ami tökéletes, de ha hazaérek az az első hogy megyünk biciklizni, de ő nem hajlandó sem pisilni sem kakilni sehol csak a legjobb esetben az udvarban. De sokszor ha hazajövünk még ott sem. Csak egy pár óra elteltével abban a pillanatban amikor pont nem figyelek már a házon belül piszkít.

2016. nov. 1. 20:44
 6/21 anonim ***** válasza:

A bordereknek sokszor van fontosabb dolguk az ürítésnél. Nálam tudják a vezényszót, hogy pisil meg kakil és kész. Maguktól van hogy "elfelejtenék".


Plusz a magas aktivitás, mozgás után, mindig jobban megjön nekik az ihlet, ilyenkor hagyni kéne neki levezető, szaglászó időt a környéken, az udvarban, hogy elvégezhesse a dolgát.


Amit még megpróbálnék. Séta után amikor felviszed, egyből beteszed a kennelbe. Majd fél-1 óra után kiveszed, és leviszed egyből, csak egy pisikörre. A kutyanevelésben az a fő cél, hogy ne hagyjuk hibázni a kutyát, ugyanis a sorozatos hibák könnyen szokássá tudnak válni - ahogy látható a Ti esetetekben is. Addig tenném mindig vissza a szobakennelbe, amíg kint nem ürített. Mert egyébként kontroll nélkül megint becsúszhat egy nem kívánt csomag, ami azáltal hogy nincs következménye sem, megerősítést nyer.

2016. nov. 1. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
Érdekes probléma, de hogy nem fajtafüggő, az biztos. Az én border collie-m már az első nálunk töltött éjszakán (8 hetesen!) jelezte, hogy ki kell mennie és csak akkor pisilt néha be, amikor vendég jött és nagyon örült, vagy nem vettük észre, hogy odaállt az ajtóhoz. Szóval szerencsénk volt, de őt egyáltalán nem kellett tanítani, pedig egy 10-személyes alomból származott, nem valószínű, hogy ezzel az előképzettséggel kaptuk. Előfordul, hogy kb. 12 órát bent tölt, aztán reggel kimegyünk és eszébe sem jut pisilni, de természetesen odabent sem. A kutyapelenka egyébként működik, több kutyás gazditól hallottam, hogy nekik bevált elég makacs kutyáknál is. Az a lényege, hogy ha már rászoktattad, akkor vidd egyre közelebb az ajtóhoz, végül az ajtón kívülre és akkor ki fog kéredzkedni, ha el akarja végezni a dolgát.
2016. nov. 2. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 A kérdező kommentje:

Köszönöm a tanácsokat. :)

Meg tudnád mondani pontosan hogy hogyan lehet megtanítani vele a pisil, kakil vezényszót?


Próbálkoztam már amúgy azzal, hogy séta után még kint maradtunk az udvaron és már térden állva könyörögtem neki hogy végezze el a dolgát, de 2,5 óra után feladtam.


Azt hiszem a ne hagyjuk hibázni részt már teljesen elszúrtam mert szokásává vált hogy bent piszkít ha nem veszem észre hogy odaáll az ajtóhoz.


Esténként le szoktunk ülni a kanapéra filmet nézni, többnyire elszundítok egy két órára és az esetek többségében addigra összepisili kakilja az egész konyhát nappalit.


Ha itthon vagyok nincs szívem bezárni a kenelbe séta után mivel amíg dolgozom végig ott van.


A pelenkára térve próbálkoztam mindig közelebb és közelebb vinni az ajtóhoz. Egy ideig működött is. Aztán minden kezdődött elölről.


Hihetetlen hogy megtanítottam hogyan nyissa csukja az ajtót, fiókot adjon pacsit, beszéljen, ugasson, kússzon és még sok minden másra de arra hogy szobatiszta legyen nem vagyok képes.

2016. nov. 2. 21:14
 9/21 anonim ***** válasza:

Egyszerűen, amikor pisil-kakil mondom neki a vezényszavakat, utána még jutalomfalatot is kapott. Mindkét borderem tud parancsra, legalább pisilni - a kaki csak akkor ha előtte nem kakilt.


Jól értem, hogy a kutya lakásban van és csak kétszer viszed ki egy nap?

Az is látszik a leírtakból, hogy rossza az időbeosztásotok, illetve lusta vagy odafigyelni rá. Ha tudod, hogy van egy olyan időszak amikor be szokott piszkítani, akkor tudnod kéne azt is, hogy ne szundíts el a tv előtt hanem menj ki vele akkortájt. A másik, hogy neki kialakult és természetessé vált, hogy bent kell elvégezni a dolgát. Plusz ha nem vagy hajlandó áldozatot hozni (jaj sajnálom szegénykét boxba tenni séta utána.. és utána még egyszer lemenni vele egy egészségügyi sétára), akkor ne csodálkozz, hogy nem fog menni. Ez a szituáció, ami kialakult, azt már csak áldozatok és energiabefektetés árán tudod megváltoztatni.

2016. nov. 3. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 A kérdező kommentje:

Igen jól érted házban tartjuk. Szívesebben tartanám napközben az udvaron amíg dolgozunk, de nem tehetem mert ha ugat kint (persze miért ne tenné hiszen kutya) akkor a szomszédok feljelenthetnek.


Így igen naponta kétszer visszük ki, persze hétvége az más kategória akkor többnyire állandóan kint vagyunk és megtehetjük hogy többször elvisszük.


Igazán talán nem is lustaság, persze vehetjük így hogy elalszok a kanapén de többnyirre mellettem szundít (azt a pár percet leszámítva amikor összepisili kakailja a házat).


Próbáltam összefüggést keresni hogy etetés után mennyi idő kell neki hogy szükségét érezze a wczésnek, de egyszerűen nem lehet behatárolni, mint már írtam, volt hogy közel 2.5 órát ácsorogtam kint vele hátha..de semmi...


Illetve még 1 dolog, ha esik az eső akkor meg végképp nem hajlandó kitenni lábát a házból hogy pisiljen úgy kell kituszkolni.


Hát minden esetre megpróbálom hogy séta után bezárom egy kicsit és megint kimegyek vele. Remélem beválik.

2016. nov. 3. 18:14
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!