Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mi kell ahhoz, hogy valaki...

Mi kell ahhoz, hogy valaki kutyakiképző legyen?

Figyelt kérdés
Régóta kutyákkal foglalkozok, vállalok kölyökkutya képzést, de mégis milyen iskola kéne ahhoz, hogy kutyákat képezhessek?
2016. nov. 17. 23:36
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
71%
Hogy lehet, hogy régóta ezzel foglalkozol és nem tudod? Nem kell semmilyen iskola. Magyarországon bárki mondhatja magát kiképzőnek.
2016. nov. 18. 05:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Van valami 3 hónapos okleveles képzés, ami esetleg tekinthető egy alapnak, de nem több ennel.
2016. nov. 18. 05:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Azért nem tudom, mert én ebbe az egészbe csak belecsöppentem 4 éve. Először csak kutyaséták, aztán már vigyáztak is rájuk utána jött a "kiképzés"része. Rájöttem, hogy mennyire jó és a kutyák is szeretnek meg hallgatnak rám. Azt gondoltam , hogy van erre suli, de akkor ezekszerint nincs. Köszi a válaszokat!
2016. nov. 18. 09:15
 4/11 anonim ***** válasza:
4 év alatt nem hiszem, hogy elég tapasztalatot tudtál volna gyűjteni ahhoz, hogy komolyan oktathass.
2016. nov. 18. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Érdekes, 4 év elég ahhoz, hogy valaki embereket oktasson, de akkor ezekszerint a kutyák oktatásához több tanulás kell, mint ahhoz, hogy valaki tanár legyen.... döbbenet :D
2016. nov. 18. 11:01
 6/11 anonim ***** válasza:
76%
Ugyan kérdező, ne értsed félre direktben az egyik válaszolót. A 4 éves tanárképzés az arról szól, hogy a hét 5 napján reggeltől délutánig ezt tanulod direktben, Te nyilván nem ilyen időintervallumban foglalkoztál kutyákkal. Az meg hogy Morzsi szépen leül és visszajön még csak alap engedelmesség, nem kiképzés. Egy kiképzőnek tudnia kell kezelni a szeparációs szorongásos problémával küzdő kutyát ippeg annyira, mint a félelmi agresszív, vagy domináns, szocializálatlan ebet, boldogulnál ezekkel is? Aki profi, mert ez az élete és hegyomlásnyi tapasztalat és referencia áll mögötte, annak nem kell papír, "szájhagyomány" útján is hírét viszik és mindig lesz dolga, aki meg szakbarbár papírral, az lasszóval sem fog tudni jelentkezőket fogni sosem. Dícséretes amit írsz, de kutyás tapasztalatban a 4 év saccperkábé annyi, mintha az unokaöcsém, aki éppen megtanult pótkerék nélkül bringázni elénk állna, hogy jövőre irány a tour de france. Lehetsz kiképző, persze, ha van érzéked, képességed, türelemed és normális tapasztalatod is hozzá. Ha úgy nyitnál, hogy ikszipszilonzé eseteket nem vállalok, nem lennél túl sikeres. Tedd fel magadnak a kérdést, ha Horvátzé holnap megkeres egy félemi agresszív, 40 kilós színizom bull tipusúval, aki nekimegy(vagy menne) mindennek ami mozog és a tanácsodat kérné, tudnád hogy állj neki? Ha igen, akkor hajrá, ha csak annyi a repertoár, hogy elviszed őket az engedelmességig, akkor annyira nem volna még érdemes belevágnod, még akkor sem, ha a legtöbben még ennyire sem képesek.
2016. nov. 18. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
73%

Azt mondod, hogy a kutyák hallgatnak rád. Ez nem azt jelenti, hogy jó kutyakiképző vagy, hanem azt, hogy valamennyi érzéked van hozzá, és nem fogtál még ki igazán komplikált eseteket (ami kölykök esetében annyira nem meglepő, ők még nagyon könnyen alakíthatóak).

Viszont egy kutyakiképző általában elsősorban gazdákat oktat, méghozzá általában olyanokat, akiknek már van valami problémájuk, vagy komolyabb céljuk, amihez valószínűleg kevés a tapasztalatod. Ezen felül nem elég, hogy te meg tudod csinálni, amit kell, hanem tovább is kell tudnod adni a tudásodat. Ahhoz pedig tanulni kell, elméletet is, hogy legyen mit tovbbadnod, meg kell ismerni különböző irányzatokat, hogy széleskörű tudásod legyen és tudj válogatni az eszközökből, egyszóval kutyázni kell, de nem csak otthon a kert végében, hanem a nagy közösségi kutyás életben. Az tanulás. Amit eddig csináltál, az tapasztalás, ami ugyan legalább annyira fontos, de önmagában kevés.

Egyébként az, hogy valaki elkezdhet oktatni (az iskolai humán tanárokra gondolok, amit említettél), nem azt jelenti, hogy ő jó oktató. Az iskolában a többi tanár segít a kezdőknek, és így is kell nekik még jó pár év, mire tényleg tudni fogják, hogy mit csinálnak, és nem csak azt nyomják, amit megtanultak, meg amit maguktól, tapasztalat nélkül kiokoskodtak. A kutyázással ugyanígy van. Ha te négy év után elkezdesz egy közösségben oktatni, ahol segítenek, az rendben van. De hogy egyedül, segítség nélkül állj neki, az nincs. Mert jó eséllyel az lesz a vége, hogy elkezdesz hülyeségeket csinálni, ha nem tudod azt mondani a gazdának, hogy te ehhez kevés vagy és menjen máshoz. Minden kiképző életében eljön az a pont, amikor azt hiszi, hogy ő jobb mindenkinél, és ilyenkor ha nincs fék, nincs senki, aki az orrodra koppintson, akkor óhatatlanul is egy öntelt hozzá nem értő gyökér lesz belőled. Nyitottnak kell lenni, és ezt én a helyedben azzal kezdeném, hogy felismerem, hogy négy év kölyökképzés az lóf***.

Egyáltalán tudod, milyen kiképző szeretnél lenni, milyen irányba akarsz elmenni a kutyázáson belül? Mert akkor minden rendben, fogd a kutyádat és menj. Keress képzéseket, szemináriumokat, rendezvényeket. Lásd, hogy valójában mi a kutyázás, ne csak azt tudd, amit egyedül meg könyvekből kiokoskodtál. Hivatalos képzés ugyan nincs, de önképzési lehetőség annyi van, mint égen a csillag. Használd ki :)

2016. nov. 18. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Mondom ezt úgy, hogy én saccra tíz év önálló kutyázás után döntöttem el, hogy most már kiképzősködök, amiben volt több év menhelyezés is, problémás viselkedésű kutyákkal. Elmentem egy kutyaiskolára tanulni néhány hónapot, és amikor azt láttam, hogy ott már többet nem tudok magamra szedni, akkor kezdtem el önállóan, de mai fejjel már sokmindent nagyon másképp csinálnék, pedig az sem volt régen, öt éve talán. Az egyetlen mentségem, hogy eleinte nevetséges áron vállaltam, pont azért, mert tudtam, hogy nem fogok tudni még olyan színvonalat nyújtani, mint a profik, viszont a tapasztalatra szükségem volt, és szerencsére nem is futottam bele olyanba, amire azt mondanám, hogy hát ezt elcsesztem. De csinálhattam volna jobban.

Azóta pedig nyitottunk egy kutyaiskolát (nálam tapasztaltabb kollegával), ami önmagában is nagyon sokat segített abban, hogy jobb lehessek, de ezen felül is folyamatosan képzem magam, szélesítem a látókörömet, fejlesztem a tudásomat és a lehetőségeimet, mert hiába jók a visszajelzések, hiába tudom, hogy jó vagyok a saját szakterületemen, azért látom, hogy hova lehetne eljutni, mire lenne még igény, hogyan lehetne teljesebb az, amit nyújtani tudok a gazdáknak, akár a sulin, akár egyéni képzés vagy problémamegoldás terén. Ez egy ilyen szakma :) Sosem mondhatod azt, hogy na, van mögöttem X év, most már készen vagyok, jöhet bármi. Nem egy gazdát küldtünk már tovább máshoz, mert mi nem tudtunk segíteni abban a típusú képzésben, ami neki kellett, és nem egyszer kértünk segítséget adott területen tapasztaltabbaktól. De ahhoz ismernünk kellett a saját korlátainkat, és a többi kiképzőt, hogy tudjuk, hogy amúgy van megoldás a problémára, és meg is tudtuk mondani, hogy ki fog tudni segíteni.

Teljesen egyedül ez egyszerűen nem megy.

2016. nov. 18. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Én igazából arra lettem volna kíváncsi, hogy hol tudnék tovább tanulni. Hétfőtől vasárnapig kutyákkal vagyok amúgy 0-24-ben, nappal kutyaséta van délután pedig mindig marad pár kutya akire vigyázni kell plusz a sajátom. Nem egy nem két rosszul szocializált , agresszív , 1 évesen nem szobatiszta és még sorolhatnám a problémás kutyákat akik a kezem közt voltak, de megoldottam. Egyszerűen csak tovább szeretnék fejlődni a témában, csak nem tudtam hogyan...
2016. nov. 18. 12:07
 10/11 anonim ***** válasza:
100%
Pont ilyen irányban, amerre most tartasz. Szerezz tapasztalatokat, minél többet. Járj szeminariumokra. Olvass sokat, beszélgess kiképzőkkel.
2016. nov. 18. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!