Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Akadályugrás veszélyei?...

Akadályugrás veszélyei? Csigolyák elmozdulása, porckorongsérv?

Figyelt kérdés

Fiatal, közepes testű kutyámmal 3 éven át hobbiszerűen csináltuk az akadályugrást. Most hirtelen lebénult mindkét hátsó lábára. A röntgenfelvételen az látszódott, hogy két csigolyája összecsúszott, és emiatt porckorongsérvet kapott. Túl van a műtéten, de még mindig "élettelenek" a hátsó végtagjai.

Elképzelhető, hogy az akadályugrás okozta a sérvet?


Részletek: Menhelyről befogadott, fiatalnak ítélt, energikus, 25 kg-os vizsla keverék kan kutya. 3 éven át ugrott akadályt otthoni körülmények között. Hetente egy alkalommal csináltuk csak, kb. 15-20 percig. Legtöbbször betonon, néha füvön ugrott, bot fölött. Magasugrásban 80 cm volt a rekordja, távolugrásban 1 méter. Ezeket a rekordokat nem sokszor "feszegettük", általában inkább kisebb akadályokat kapott, néha raktam csak ki neki ilyen nagyokat. Élvezte, fájdalmat sosem jelzett. Egy reggel feltűnt, hogy nehezen járt, estére lebénult. Előtte lévő nap nem ugrott, sőt, az eset előtt 2 héttel ugrott legutoljára akadályt. Tehát, az utolsó ugrálás után 2 hétig nem volt baj, ezért gondoltam, hogy nem ettől lett. De már sejtem, hogy mégis.

Azt viszont nem értem, hogy sok kutya gyakrabban is agility-zik, és éveken át, mégse lesz ilyen bajuk. Más kutyák meg nem ugranak akadályt, és akkor is kapnak porckorongsérvet. Ez hogy lehet? Genetika vagy csak szerencse? És szerintetek ha én okoztam a bajt, akkor hol rontottam el? Rosszul csináltam vele az ugratást?



2016. dec. 6. 23:50
 1/7 anonim ***** válasza:
93%
Valószínűleg az ugratás az oka. Hosszú gerincű kutyák hajlamosak rá sajnos, bár én elsősorban a tacskójellegűket félteném. Szerintem nem igen lehet jól csinálni az ugratást, bár gondolom hogy a beton kifejezetten káros lehet. Nekem egy tacsi felépítésű kutyusom attól lett porckorongsérves, hogy fel-, le ugráltattam az ágyon pár percig. Igaz, azt megelőzően évek óta lépcsőzött is, ami szintén tilos a hajlamos fajtáknak. Nem bénult le, de közel állt hozzá. Őt helyrehozta egy injekciókúra, de élete végéig maradtak fájdalmai. A lépcsőzésről sosem tudtam leszoktatni. Azóta egyetlen kutyámat se ugráltattam, igaz volt olyan aki magától megoldotta (kerítésmászás, eszetlenkedés, stb.), lett is vénségére egy jó kis porckorongsérve, szerencsére nem olyan helyen, ahol lebénulhat, de egy időben nem tudta emiatt felemelni a farkát. A lépcsőzést meg se tanítottam nekik, igaz csak benti lépcsőnk van és elég életveszély, de azért volt amelyik megtanulta fölfelé, viszont lefelé minden körülmények közt a karomban utaznak, mert az érzékeny gerincűeknek a lefelé lépcsőzés is végzetes lehet:(
2016. dec. 7. 03:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Valaki 30 évesen tüdőrákban hal meg, más meg 70 év szivarozás után ágyban párnák közt...
2016. dec. 7. 04:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Ez elsősorban valószínűleg a kutya erre való hajlamán múlt. Ha nem ugráltatod, akkor is kijött volna, maximum kicsit később.
2016. dec. 7. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat!

Sajnos nem tudhattam, hogy mennyi idős és hogy erre hajlamos lehet. Nem is hallottam erről a betegségről azelőtt, így biztos voltam benne, hogy nincs félnivalónk.


Sajnos a jelenlegi állapotát elnézve, még fél év biztos kell hogy lábra álljon. Ha egyáltalán sikerül neki valaha.

Olyan bűntudatom van miatta... :(

2016. dec. 7. 10:28
 5/7 A kérdező kommentje:

Nem lépcsőztettem szinte soha, tudtam hogy az káros.

De azért fura a dolog, vizslák általában nem hajlamosak erre a betegségre. Talán egy kis labradort is látok benne elkeverve, lehet hogy az hajlamosabb fajta erre.

2016. dec. 7. 10:31
 6/7 anonim ***** válasza:
58%
Genetika sajnos. Az ugrás egy természetes mozgásforma, tehát nem szabadna gondot okoznia, akkor ennyi erővel megse mozduljon, mert az is káros... szóval nyugi, nem te tehetsz róla. :) Az én kutyám is folyton ugrál, elsősorban ettől fárad le (na meg a futástól), ha ezt "elvenném" tőle nem tudom mit csinálna :D mostanában döntöttem úgy, hogy adok neki valami ízületvédőt, elvileg ez segít megelőzni a porckopást stb. (Saját példa: testvérem macskája veseelégtelenségben pusztult el 6 évesen, pedig semmi előjele nem volt, strapabíró utca macska volt, mégis ez történt vele... sajnos a genetika ilyen, nem lehet előre tudni :(
2016. dec. 11. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
26%
A veseelégtelenség nem genetika. Annyi veseelégtelen macska van...A táp a hibás.
2016. dec. 12. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!