Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » A Japán Akita inu jó választás...

A Japán Akita inu jó választás lenne nekünk?

Figyelt kérdés

Tavasz körül szeretnénk egy kutyát, de a fajtákról nem vagyunk egy véleményen. Nem első kutya lenne, de csak hobbi célra. Mindenki nagytestű kutyát szeretne, de a 2 ami úgy mindenkinek tetszik, az a Japán akita és a Német juhász. A német juhásszal már vannak tapasztalatok, okos kutyák, de az Akitáról ahány helyen olvasok, annyi félét hallok. Tényleg nagyon makacsak, és meglógnak otthonról csak úgy kalandozni ha lehetőségük van rá?

Bármelyik is lenne, az itthoni nevelés mellett alap lenne a kutyaiskola. Sajnos a vállalkozás miatt nem tudna egész nap "szabadlábon" járni-kelni az udvaron, így a napirend így nézne ki:

Hétköznapokon

Reggel egy rövidebb, pár utcás séta, 7.30-tól egy elkerített kutyaudvaron lenne, addig, amíg én nem jövök haza. Ennek időpontja 14:30-tól 16.30-ig változik, de rendszeres. Amikor hazaérek, indulnánk is a hosszú sétára, ami minimum 1 órás lenne (késői hazaéréskor, máskor több).


Hétvégéken

Szombaton 7.30-tól délig van fix nyitvatartás. Innentől szabad a pálya, napközben is foglalkoznék vele, többet sétálnánk, ilyenkor lehetőségünk lenne autóval elmenni valami kiránduló helyre egy alaposabb túrára. :)


És itt jönne, az, ami miatt az Akitában nem vagyunk biztosak: a 7.30-as zárást nem én végezném, másképp ez 6.30-as lenne. Ha valaki este 6 után, vagy hétvégén szombat délután - vasárnap jönne, a kutyát be kéne zárni, és ennek könnyen kellene mennie. Az Akita ehhez túl makacs lenne? A kutyazárásról annyit, hogy nem egyedül lenne, mert valaki mindig van itthon, és ha kedve tartja, a kutyaudvaron is tudna szaladgálni.

És hát vannak macskáink. Szeretnénk, ha nem bántaná őket. Mindkét fajtából ismerek olyat, aki jól kijön velük, ezt lehet tanítani, szoktatni, vagy egyedenként változó?


Én gondoskodnék róla. Személyes okokból az Akitához ragaszkodom, bár vannak kétségeim felőle. Apám pedig inkább német juhászt szeretne. Anyukám Husky-párti, de az nem nekünk való, így az kilőve.


Minden véleményt meghallgatok, de elsősorban olyanok válaszára lennék kíváncsi, akiknek legalább az egyik fajta van/volt már.


Plusz kérdés: a teljesen fekete német juhászok különbözhetnek viselkedésileg, egészségügyileg vagy bármiben?



2017. jan. 5. 21:46
 1/7 anonim ***** válasza:
19%
Ennyi mozgáshoz ne vegyél kutyát.
2017. jan. 5. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
54%
hát elég kusza lett nem nagyon értem mennyit is lenne mozgatva. úgy kb semmit nem értek az egészből. Az akita nagyon makacs, ha eddig csak német juhászotok volt akkor elég nagy pofán csapás lesz egy akita, én csak ezért nem ajánlom. én úgy hallottam nem nagy a mozgásigénye de az én akitám imád a szabadban lenni, futni sétálni( mi naponta 3-4 órát sétáltatjuk). Na most szabadon engedni nem nagyon lehet olyan helyen ahol vad van, mert az akiták alkalmi süketek főleg ha vadász üzemmódba kapcsolnak. Az enyém igen gyorsan hozzá szokott a macskához, másoktól is halottam hogy macskájuk vagy más állatuk van mellettük és jól el vannak, de az akitáknál eléggé óvatosnak kell lenni ha más élőlényről van szó, olyat is halottam hogy nem csak más fajokkal de még a kutyákkal is agresszív lett mindenféle szocializáció ellenére. a kutyaiskola szinte kötelező mert a szocializáció nagyon fontos ennél a fajtánál. Még annyi hogy első rangú házőrzők, egygazdás kutyák, nem babusgatni való plüssök és kb 3x annyiba kerülnek mint egy német juhász. Miért pont akitát szeretnétek?
2017. jan. 5. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
75%

Német juhászt akkor vegyetek, ha dolgozni, sportolni akartok a kutyával, hiszen munkakutya, igényli, hogy történjen vele valami. Egyébként ő sem engedi magát feltétlenül idegennek kezelni, sőt, előbb harap oda érte, mint az akita. Ha családtag fogja bezárni, akkor viszont ebből a szempontból tök mindegy a fajta.

Az akita tényleg nehéz eset, elég öntörvényű darab. Nem lehetetlen nevelni, de nem való olyan embernek, aki jellemzően hamar feladja, ha túl nehézzé válik a feladat.

A macskákkal való viszony nevelés kérdése.

Mindkét kutyával nehéz dolgotok lesz, ha csak kint akarjátok tartani (ez nem volt nekem egyértelmű a szövegből), de az akitával különösen. Eleve annyira magának való típus, hogy ha kizárjátok a mindennapi életetekből, megfosztjátok a passzívan együt töltött időtől, akkor jó eséllyel tényleg problémás lesz. A német juhászt is megviseli, de ő azért nem önállósodik nagyon, ha nem muszáj neki.


Egyébként hogy ejtettétek ki a huskyt, ha az akita meg a német juhász bent maradt? Sok szempontból hasonlóak. Melyik nem tetszett a huskyban?

2017. jan. 5. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
65%

Kezdésnek talán a sétákkal, foglalkozás időtartalmával lenne egy kis fenntartásom, mert az Akita elég sok foglalkozást igényel, nem hiszem, hogy ez elég lenne neki ami pedig egyenesen vezet az általad vázolt félelmekhez. Ha sokat unatkozik megszökik. Talán ebből a szempontból inkább mondanám a NJ-t de ennyi mozgás még neki se elég. Ráadásul ezen felül még szellemi foglalkozás is kell neki.


Az akiták egygazdás kutyák így az, hogy más zárja be reggelente nem fog neki annyira tetszeni és ez megint visszavezethet a szökéshez.


Macskákkal vagy kijön van nem, ez igazából szoktatás kérdése, de persze a vadászösztönt nem tudod elnyomni benne teljesen. Ilyen szempontból a NJ valamivel macskatűrőbb, legalábbis a nagyátlag.


Ha ez a két fajta közül szeretnél választani akkor semmiképp sem az akitát ajánlom neked. Egy akita felnevelése rengeteg időt és kitartást igényel és ezt csak egy ember végezheti, de az időrended alapján nem biztos, hogy ezt bírnád.


Ha már szóbakerült kitérnék a huskyra is, mozgásigénye valamivel nagyobb mint az akitának de személyes tapasztalatom szerint könnyebben kezelhető és mivel ő falkakutya jobban ragaszkodik az emberhez. Viszont ha nincs lefárasztva akkor nála is ugyan úgy elő jön a szökés mint az akitál.

Az én huskym jól kijön a macskákkal, de ez is szintén szoktatás kérdése.



Nemutolsó sorban még azt hozzáteszem, hogy egy Akita alsóhangon 800-1000€.

2017. jan. 5. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
40%
Pásztorkutyát ajánlanék csak nem bezárva napközbe, meg ő nem túl kirándulós. Kuvasz, komondor? Ilyenben nem gondolkodtatok? Ezek biztosan megférnek a macskával meg mindennel, mert nagyon erős bennük a falkaösztön. Akitát vadászatra használták, azaz baromfi, macska, stb. az neki kaja. Németjuhász meg teljesen elveszett a gazdája nélkül. Husky meg örökmozgó, szánhúzó, állandóan futtatni kell, mozogni vele, nem napi 1-2 órát. Erre ideális kutyát én nem tudnék mondani, mert a retriverek is vadászok voltak régen, a labrador, meg a golden retriver, tehát oké jó hobbi kutyának meg családi nyaralásokra, de vadászösztöne miatt azonnal levadássza a macskákat. De akkor is inkább golden retriver vagy labrador, ami azért csak szolga lelkű, és kevésbé verekedős, mint egy akita. Pásztorkutyák meg kiváló házörzők, ők meg a vállalkozás miatt nem ideálisak, mert nem néz ki jól, hogy aki betéved annak a kerítés mögül a kutya a nyakát akarja átharapni, tehát területörző meg erre nem ideális, bár ha nagy értékű a vállalkozás akkor meg egy pásztorkutya az biztos megvédi éjszaka a betörésektől, idegenektől. Hobbi célú kutyák viszont a retriverek, vagy Pireneusi amit nagyon-nagyon ajánlanék még. Kuvaszra erősen hajaz a külseje ezáltal a Kuvasz "híre" miatt a rossz szándékúak össze csinálják magukat ha meglátják, ugyanakkor a Pireneusi inkább családi kutya, mint sem makacs, önálló, megvesztegethetetlen pásztorkutya. Ha rászólt, vagy csitítod ő abba hagyja az acsarkodást, a család barátait ismerőseit megjegyzi, velük nem is keménykedik, nem ugat, falkaösztöne miatt gyerekeket és kisállatokat, baromfikat, macskákat erősen védelmezi. Nagyon családszerető, családtagokkal ritkán domináns, de idegen kutyákkal hajlamos lehet rá. Hasonló karakter szerintem mint a Berni pásztor, csak a kuvaszos külső miatt riasztóbb a rossz szándékúaknak. Igazából a Pireneusi talán a leginkább urbanizált pásztorkutya, azaz városban tartáshoz szoktatott, viszont szinte soha nem beteg, minden időjárásnak ellenáll. Nyugodt, intelligens kutyák, falatért tuti a helyükre mennek. A helyetekben ezen a Pireneusi fajtán elgondolkodnék, nagyon nyugodt, kiegyensúlyozott, stabil idegzetű, család barátaival toleráns, más háziállatokat és gyerekeket erősen védelmező fajta, viszont igényli a gazdák közelségét, szeretetét. És mivel egy "modern" kutyának mondható ezért lélekben már nem a tanyákon, a pusztákon él, mint a klasszikus pásztorkutyák, tehát szerintem kirándulni is lehet vele.
2017. jan. 6. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Umaku ***** válasza:
36%
Ennyi okoskodó, negatív embert egy rakáson. Ennyi erővel ha nem tudunk egész nap melletük lenni NE is legyen kutyánk? Na ne röhögtessetek.
2017. febr. 25. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 vida1989 válasza:
Figyu..nemtudom, hogy még aktuális-e ez a kérdés, de elmondom az én tapasztalataimat! A mi Akitánk iszonyat okos, emiatt igazi zsivány, már kölyökként meg kellett vele tanítani ki a főnök a házban, de ez kell neki...nem tutujgatós, de szereti ha símogatják, ha ő is akarja! Én ajánlani tudom! Korábban olvastam hogy "nem való lakásba" meg "vegyél inkább szőnyegcirkálót"! Ezekre ne hallgas, mert mindenkinek más és más tapasztalatai vannak! Az én Flokim már 1.5 éves gyönyörű, mindenki megcsodálja, és ezzel a kutya is tisztában van, mert mint mondtam nagyon okos! Szőr az van, de ez legyen a legkevesebb, am is naponta kell porszívózni.Szabadban imád lenni sokat ugrál, de gyorsan elfárad szal másnap egésznap alszik. Nagyon hűséges, minden bajodat megérzi. Tanul más kutyáktól, pl.ül,fekszik,lábhoz...egyik napról a másikra megcsinálta, persze a kellő dícséretet megkapta érte! Sok kutyatartó ismerős megcsodálja, és van egy kutyatréner ismerős, ő is mondta hogy eszméletlen mennyi eszük van, és ha jól van nevelve, őt nem kell iskolába vinni! Az enyém sem volt és szabadon sétál velünk a városban, nem harap, nem fut el, ha azt mondom neki üljön le míg mi beállunk a sorba fagyiért akkor tőlünk 3-4 m re ül és vár. Ajánlani tudom, csak szeresd! És ez lehet fura, de ne úgy mint egy kutyát hanem mint egy családtagot, és akkor meg fogja hálálni!
2017. júl. 10. 03:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!