Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Honnan az elmélet, hogy a...

Honnan az elmélet, hogy a fajtatiszta kutyák "túltenyésztettek" és "ideggyengék"? Valaki nem is venne fajtatiszta kutyát, mert a keverék "nem beteges".

Figyelt kérdés

Vannak, akik egyenesen elutasítják a fajtatiszta kutya gondolatát is, és kizárólag a keverékekre esküsznek. Mondván a keverék kutyák strapabíróbbak, kevésbé betegesek, míg a fajtatiszták mind túltenyésztett, ideggyenge kutyák.


Ez mégis miből, honnan ered?


Igen, vannak bizonyos kutyafajták, ahol nagyobb eséllyel fordulnak elő adott genetikai betegségek.


De alapvetően egy lenyomozható háttérrel rendelkező, fajtatiszta, szűrt szülőktől származó kutyánál ez azért minimális eséllyel fordul elő.


Nem vezethető vissza ez az ideggyenge/túltenyésztett sztereotípia a szaporítós kutyákra? Merthogy 2017 ellenére még ma is rengetegen élnek teljes nyugalommal abban a hitben, hogy 20-30 ezerért egészséges, fajtatiszta kutyát kapnak bárkitől. Így gondolom, elterjedt, hogy azok a "fajtatiszta" kutyák betegesebbek.


Nektek mi a véleményetek erről?



2017. febr. 6. 15:37
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
85%

Ez az "elmélet" (ahogy te nevezed, én ténynek hívom) természetesen a szaporítós kutyákra igaz, tenyésztőtől vett, szűrt szülőktől származó kutyákra ez nem igaz. Viszont még mindig több a szapis kutya Magyarországon, mint a rendes tenyésztőtől való, mert a szapisok a mennyiségre, a tenyésztők a minőségre mennek. És ez az egész dolog a szaporított kutyákra vezethető vissza, valószínűleg, ha valaki kijelenti, hogy tenyésztőtől vesz egy törzskönyves kölyköt, azt nem fogják lebeszélni róla azzal az indokkal, hogy ideggyenge, betegs kutyát kap, viszont, ha kijelenti, hogy 30 000-ért találtam olyan szép kis "fajtiszta" (direkt így írtam) németjuhász kölyköt, 6 hetesen már el lehet vinni, akkor neki elkezdik magyarázni miért rossz szaporítótól venni kölyköt.

Egy keverék és egy fajtatiszta, törzskönyves kutya körülbelül ugyanannyira strapabíró, de ezt semmi kézen fogható dologgal nem lehet alátámasztani, és azt sem, hogy a keverékek egészségesebbek lennének a törzskönyves, szűrt szülőktől származó kutyáknál.

2017. febr. 6. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim válasza:
24%

Őszintén szólva nem értek a kutya témához, de a véleményemet leírhatom.

Ha valaminek a szaporodása nem természetesen, hanem mesterségesen történik, voltaképp törvényszerű, hogy "gyengébb" legyen. Míg a kevert kutyáknál életbe lép az evolúció, és szó szerint "az erősebb kutya b..zik", addig a tenyésztett kutyáknál azok szaporodnak, akiket az emberi szem szépnek talál. (Nem tudom a konkrét elvárásokat, de gondolom vannak olyan kutyák, ahol az a cél, hogy hegyes legyen a füle, vagy nagy a szeme, stb. így ezek lesznek a meghatározó szempontok).

2017. febr. 6. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
98%
Szerintem némely emberekkel azért fordul elő hogy tenyésztőtől "hibás" kutyát vesznek mert még ott is a legolcsóbbat keresik... nekem volt 2 keverékem most egy törzskönyves kutyám van. Az egyik keveréknek annyi baja van hogy felsorolni is nehéz a másik makk egészséges soha nem volt beteg, 6 és 7 évesek. A törzskönyves kutyám 1 éves, már 2x voltunk vele orvosnál pedig egészséges fajta, jó idegrendszerű és immunrendszerű kutya. 1x megfázott és 1x a fülével lett valami az azóta is tart. Én azt mondom hogy igaz hogy törzskönyves kutyák között is akad "rossz", de ettől nem kell az összeset lenézni. Erre szerintem az is rásegít hogy sok ember örül ha hall valami rosszat egy tk-s kutyáról s ezzel építi az önbizalmát vagy mi...hogy is fogalmazzam hogy érthető legyen... sok embernek jobban tetszenek az olcsó árak, így ha törzskönyves kutyáról rosszat hallanak az erősíti a szapikba vetett "bizalmukat", ezzel próbálják megnyugtatni magukat hogy márpedig a szapik jók. És később másikat is biztatni kezdenek hogy vegyen nyugodtan szaporítótól, a tenyésztőtől származóak mind túltenyésztett és a keverékek (itt a szapis kutyákat értem, viszont ők azt hiszik hogy egy több generációs keverék ami többnyire tényleg "strapabíró" ugyan az mint a szapis túltenyésztett kutyák amikről kár beszélni...) sokkal egészségesebbek. Remélem érthető amit mondani próbálok, nem nagyon tudom jól megfogalmazni, bocsi :/
2017. febr. 6. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
89%

Kicsit túlértékeled a tenyésztőket, mondom ezt úgy, hogy mindig tk-s kutyáim voltak és nem is szeretnék keveréket.

Sajnos vannak fajták, amik már annyira tönkre vannak téve, hogy gyakorlatilag akkor is nagy a kockázat, ha normális helyről veszedz maximum kisebb, mint egy szapis kutyánál. Lásd a borzalmas csapott hátú német juhászokat, a természetes úton szülni se tudó, levegőt alig kapó bulldogokat, a max 8-9 évig élő óriástestű fajtákat stb.

2017. febr. 6. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
73%
Tényleg sok baj van a fajtatisztákkal, de persze vannak kivételek,átlagban egészségesebb fajták, de pl tudtad hogy az angol bulldognak olyan a testfelépítése hogy nem tud természetes módon szülni? Németjuhászoknál a csípőjével szokott gond lenni nagyon sokszor. Persze az igazi munkára tenyésztett kutyák (nem fajták, azokból is van tenyésztő aki esztétikára megy, azokra gondolok akik aktív munkára, pl rendőrkutyának tenyésztenek) egészségesebbek hiszen ott ez a lényeg, viszont 2 fajta keveréke nem lesz sokkal jobb, főleg a kisebb kutyáknál, náluk nagyon sok gond van, a keverék kutya egészségesebb dolog akkor igaz ha a kutyában már annyi fajta van hogy a gondokat okozó gének nem öröklődnek tovább, pl utcagyőztesek.
2017. febr. 6. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
88%
Szomszédunk pl az ország másik sarkába ment a Németjuhászáért de az a kutya brutális, de az a kutya valami brutális, serdülőként már akkora mint egy felnőtt, ez nem kutrya lesz basszus hanem medve :D Na de ő tényleg arra ment hogy minél egészségesebb, fittebb kutyája legyen.
2017. febr. 6. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
100%
#6 a német juhászok sokkal gyorsabban fejlődnek mint a többi közepes testű kutya, viszont ez nem azt jelenti hogy olyan hatalmas lesz. Míg más fajták kb 9-10 hónaposan érik el a majdnem felnőtt méretet addig a német juhászok már 7-8 hónaposan majdnem akkorák mint egy kifejlett példány (lehet hogy a hónapokat rosszul írtam)
2017. febr. 6. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%
6: nem biztos, hogy az esztelen méretnövelés a fittség jele.
2017. febr. 6. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
47%
Főleg hogy a nemetjuhasz kan:60-65cm 30-40kg szuka 55-60cm 22-32kg tehát nem mondanám oriasnak,maximum az ember alacsony hozza.
2017. febr. 6. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
0%
Nem minden esetben,de van,amikor ez igaz.Nekünk fajtatiszta németjuhászunk volt,tk-s rendőr anyától-apától.Egyszer kaptunk valahonnan birkahúst.A kutya ahogy megérezte a szagát,szinte vérben forgott a szeme és kb megvadult.Többé nem hoztunk birkahúst haza.Pár évvel később egyre agresszívabb lett,már féltünk tőle.Volt,hogyha valamitől megijedt,bejött a konyhába.Nem lehetett kizavarni,mert ha hozzá szóltál,morgott és vicsorgott.Ő ideggyenge volt.Végül elaltattuk.Utána lett egy skótjuhász-német vizsla keverékünk.Nem szapis!Immáron 11éves.Iszonyat okos,nem is hinné az ember.Jó géneket örökölt,így okosabb a szüleinél.A szaporítókat énis elítélem,de Ő véletlen "csúszott be" és ajándékba kaptuk.Egyébként van benne ráció,mert a vérfrissítés következtében ellenállóbb lesz a kutya immunrendszere.
2017. febr. 7. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!