Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Egy kilencéves kutyánál át...

Egy kilencéves kutyánál át lehet venni a falkavezérséget?

Figyelt kérdés

9 éves bichon havaneseunk van. Igazából a barátom kutyája, ő kapta gyerekként, de már együtt lakunk, így az enyém is. Most költöztünk albérletbe, és kipróbáltuk, hogy mi lesz ha egyedül hagyjuk. Elkezdett keservesen sírni, ugatni, vonyítani, kaparni az ajtót, zenget tőle a folyosó. Utána olvasgattam, hogy mi lehet ennek az oka, (nekem ez előtt sose volt kutyám, nem értek hozzájuk), és rátaláltam, hogy amiatt lehet, hogy azt gondolja, hogy ő a falkavezér, és félti a falka tagjait, mert ha nem vagyunk ott, nem tud megvédeni. Jobban beleástam magamat, és rájöttem, hogy kb minden el lett rontva ebben a tekintettben a kutyánál. Mindig ő ment előre, ő ment először az ajtón, sétánál arra mentünk amerre ő akart, ő kapott először enni, nem vettünk el a kajáját ha ott hagyta, ha kunyerált akkor adtunk neki, stbstb...


Elkezdtem három napja azt csinálni, hogy sétánál nem engedem előre, mellettem kell, hogy jöjjön, és nem mehet arra, amerre akar, ajtón én megyek be először, liftbe én szállok be először. Kutyákhoz nem engedem oda mindig, ma reggel kiöntöttem a tápot a táljára, majd ráraktam egy kistányért, és arra a szendvicsemet, és elkezdtem enni előtte. Ez mondjunk vicces volt, úgy nézett rám, mint a véres ingre. :D Utána oda adtam neki a tápot, és meg is ette(ez nem igazán szokása, mert ugye mindig elöl volt,így úgy gondolta, hogy ő akkor eszik amikor akar, tegnap viszont elvettem tőle reggel, miután egy óra múlva se dugta bele az orrát).


Úgy látom kezd alakul, de van rá esély, hogy teljesen átvegyem a vezérségét? És ha ez sikerül, akkor már nem lesznek ilyen problémák az ugatással?


Ha valakinek esetleg van még tippje, szívesen fogadom. :)



2017. febr. 20. 09:14
 1/7 A kérdező kommentje:
Kifelejtettem: Az előző lakásban is ugatott, de ott kb nem vettük észre, mert vastagak voltak a falak, az ajtó, illetve ha elindultunk akkor már nem is hallhattuk. Tegnap viszont kipróbáltuk az előző lakásba, hogy kimegyünk, és ott is ugatott, de nem ennyire. Aztán tegnap itthon is kipróbáltuk újra, és már nem volt annyira keserves, mint négy napja, sírás már nem is volt.
2017. febr. 20. 09:18
 2/7 anonim ***** válasza:
Fontos, hogy ne csak egyedül csináld, hanem a barátod is tartsa-tartassa be az új szabályokat, különben nem sokra mész.
2017. febr. 20. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Igen, van rá esély, jól csinálod, kitartás és következetesség csodákra képes.
2017. febr. 20. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

A vezérség egy viselkedési forma, aminek többek között azok is elemei, amiket elkezdtél. A kutya alapvetően nem szeretne vezér lenni - mint a társadalmunk sem - hanem lehetőleg az alárendeltek nyugalmával szeretne követni. Csak akkor lép előre, ha a pillanatnyi helyzetben nincs betöltve a vezér szerepe.

Tehát korfüggetlenül átvehető, ha a kutya élete fokozatosan kontroll alá kerül, azaz mindent más dönt el helyette.


A magára hagyás lehet szeparációs szorongás, de egyébként sem fog menni egyik napról a másikra, hogy új, idegen helyen a "falka" magára hagyja. Itt egyrészt meg kell szokja a helyet, hogy ez az új territóriumotok = otthon, illetve fokozatosan, hogy ki-be jártok, kisebb nagyobb időközökkel, de mindig visszajöttök, és ezért legjobb átlustulni ezt a séta vagy kaja idejéig (mert megérkezve semmi törődést, kellemeset nem kap, sem távozáskor, így értelmetlen ezen eseményeknél felpörögni, hisztizni).


Jó az irányod.

2017. febr. 21. 06:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Koszonom a valaszokat! Megnyugtato, hogy jo fele haladunk. :) Termeszetesen a baratom is betartja a jatek szabalyokat, egyutt csinaljuk. :) Amikor eloszor itt hagytuk, akkor pont az volt a cel, hogy csak 10 percre megallunk az ajto elott, hogy szoktassuk. De annyira sirt es nyuszitett, hogy muszaj voltunk bemenni. :( Remelem minnel hamarabb megszokja az uj otthont. Koszonom a megerositest es a segitseget!
2017. febr. 21. 07:39
 6/7 anonim ***** válasza:

Akkor azt ott elrontottátok...

(Evvel a "muszáj volt bemenni mert annyira sírt, nyüszített"-tel.)

Nagyon fontos, hogy következetesek maradjatok!

A kutya hamar rájön, hogy ha kitartóan hisztizik, akkor előbb-utóbb úgyis eléri, amit akar, ergo visszamentek hozzá. Ilyet többet ne csináljatok, mert még nehezebben fog leszokni a vinnyogásról.


(Ha visszamész hozzá, ha hangoskodik, azzal tulajdonképpen megjutalmazod ezért a viselkedéséért, legalább is ő ezt így fogja értelmezni.)


Amúgy minden mást jól csináltok, csak így tovább! :)

2017. febr. 23. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Igen, csak ugye az volt bennunk, hogy most koltoztunk ide, es nagyon kilehetett hallani a folyosora, es nem akartunk ebbol problemat. Viszont raparnapra valami riaszto megszolalt a lakotelepen, es a mellettunk lebo lakasban a pitbull begozolt es elkezdett ugatni. A mi lkasunkban szinte alig lehetett hallani, de a folyoso zengett tole, igy mrgnyugodtam, hogy a ki kis vakarcsunk se fog senkit zavarni. :D Ma pont itt kellett hagynunk, azt csinaltam, hogy megkapta a kajajat, es gyorsan el is hagytuk a lakast. Vartunk az ajto elott tiz percet, hogy ugat-e de nem ugatott. Ugy hogy szerintem menni fog. :) koszonom a segitseget!
2017. febr. 23. 12:56

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!