Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Megtartsam, vagy tovább...

Megtartsam, vagy tovább ajándékozzam? Hogyan neveljem, hogy "jó" kutya legyen?

Figyelt kérdés

Ajándékba kaptunk egy KÁJ (közép-ázsiai juhász) kölyök kutyát. Még csak három hónapos. Szuka. Egy Négy éves skót-juhász szuka kutya mellé, kertbe szabadon, és két kislány (1,5 és 7-évesek), mellé érkezett.

Az ismerőseim egy része nem ismeri a kutyát. Egy másik része azt mondja, azonnal szabaduljak meg tőle, a harmadik rész pedig azt mondja, hogy nagyon keményen kell nevelni, de megéri.

Van, aki azt mondja, be kell zárni a kennelbe, van, aki azt mondja, be ne zárjam? Mi nem vagyunk nagyon kemények. mi szeretjük az állatokat. kedvencnek, házőrzőnek tartjuk őket és ami a legfontosabb elvárás, hogy a családtagokat és legfőképp a gyerekeket nem bánthatja.

Mi az igazság a kutyáról?

Mivel járnék a legjobban? Ha most továbbajándékoznám, amíg pici, vagy ha megtartanám?

Megjegyzésül még annyit, hogy a kutyák szabadon vannak a kertben és a gyerekek köztük, velük játszanak. A szomszéd gyerekei is.


2010. máj. 9. 23:15
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Kennelbe zárni soha, hacsak nem akarsz egy antiszopiális, kezelhetetlen, megbízhatatlan, harapós kutyát kapni. Épp elég példát láttam már erre, hogy óva intselek ettől.


A kérdésedből kitűnik, hogy magad nem nagyon értesz a kutya neveléséhez. Nem baj, erre való a kutyasuli. :-) Menjetek el oda a kutyussal rendszeresen, és egy engedelmességi vizsgát mindeképp javasolok. Valamint kisgyerekkel soha nem hagyjátok egyedül, felügyelet nélkül egyik kutyát se, mert a kisgyerek nem tud a kutyával bánni, és nem is lehet ezt elvárni tőle az ő korában.

2010. máj. 10. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Kennelbe maximum pár órára lehet csak betenni a kutyát, ha a helyzet gy hozza de a nagysága így sem lehet kisebb 10négyzetméternél(ezt törvény írja elő).


Ez a fajta az én tudomásom szerint jól kijön a gyerekekkel és család centrikus. De az idegenekkel szemben bizalmatlan és ha veszélyben látja a gazdit támadólag is felléphet. Jó örző védő.


Az, hogy a kutya mennyire tolerálja a gyerekeket nagy részt nevelés kérdése. Az előző válaszoló jól írta, hogy gyereket kutyával nem hagyunk kettesben mert a gyerek akaratlanul is fájdalmat okozhat, megijesztheti a kutyát, aki azért megtámadhatja. De mivel már van egy kutyátok a nagyobb lányotok nyilván tisztában van vele, hogy kell a kutyával viselkedni. A káj azonban jóval nagyobbra nő majd tehát akár akaratlanul is felboríthajta a gyerekeket.


A kemény kézzel nevelés szerintem nem azt jelenti, hogy ütjük verjük a kutyát, hanem azt hogy mindig következetesek vagyunk vele szemben!! Nincsenek olyan esetek amik miatt a kutya kibújhat a szabályok alól pl. jajj ma olyan kis rosszkedvű volt, ma had aludjon az ágyunkba..stb.

A pozitív megerősítés módszere szinte minden esetben elegendő.

Ennél a fajtánál talán fokozotabban fontos megmutatni, hogy ki is az úr a háznál. Itt egy nagyon jó 4 részes cikksorozat a figyelmedbe ajánlom(a cikk alján van a link a többihez):

[link]


Szerintem nem kéne elajándékoznotok a kutyust, csak határozzátok el magatokat, hogy odafigyeltek rá és problémás esetben segítséget kértek hozzá.


Itt egy link ez egy fórumra visz ahol a közép ázsiai juhászkutya a téma minden tekintetben. Ha ide leírod a kérdéseidet, kétségeidet tapasztalt káj gazdisok tudnak rá reagálni:

[link]

2010. máj. 10. 01:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
0%

Itt is ugyanezt fogod hallani.

Ami a lényeg: nézd meg kiknek van ilyen kutyája és hogyan bánik vele: nagyon durva, veszélyes kutyák igenis, és gyerek mellett kész gyilkosság tartani, de ivaréretten a másik kutyát is ki fogja nyírni.

Jó hogy feltetted a kérdést, még időben elajándékozhatod!

2010. máj. 10. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Hát fogy , amennyire leszűrtem kezdő kutyás vagy és én azt tudnám javasolni h menj el 1 kutyasuliba ahol elmondják hogyan kell megnevelni.Még ha nem is viszed a kutyát (pedig jó lenne ) akkor is sokat tudnak segíteni a nevelésben azzal h elolvasol 1-2 könyvet cikket , az még nem azt jelenti (sztem) hogy tudod h hogyan kell nevelni a kutyát.

Ha szánsz rá időt/pénzt h normálisan megneveld , akkor tartsd meg , de ha nincs rá időd/kedved/türelmed h megneveld normálisan akkor inkább tényleg jobb lesz mindenkinek ha elajándékozod.

2010. máj. 10. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
83%

Ma Magyarországon a közép-ázsiai juhászkutya nagy zárt területek, gyárak, üzemek, porták és családi házak biztonságos őrzője. Sportkutyának, munkaversenyekre nagyfokú önállósága miatt nem alkalmas. Igénytelen, de a láncon vagy csak kennelben tartást nehezen tűri. Komoly kutya, komoly emberek számára. A közép-ázsiai juhászkutya elsődleges feladata napjainkban is az ember védelme és segítése. Legyen az juhászkunyhó vagy fényes palota, a közép-ázsiai minden támadástól megvédi. Feladata ellátásához a fizikai alkalmasság mellett képesnek kell lennie a területi hovatartozás felmérésére. Eredeti élőhelyükön a kutyák sohasem dolgoztak egyedül, mindig csak falkában. Szükség esetén együttműködtek, segítették egymást.

Napjainkban a fajta munkája új területtel bővül a lakhely őrzése mellett, hiszen személyi testőrként is használják. Ehhez viszont közelebbi kapcsolatot kell kialakítania az emberrel. Egy csorda vagy több ezres juhnyáj mellett gyakran csak „létezett” az ember mellett, végezte a dolgát, sokszor azt sem tudta, mi az a dicséret, kedvesség, hiszen az ember maximum egy kavics célzott dobásával fejezte ki kívánságát. A városi élet ennél jóval szorosabb viszonyt követel meg Ember és kutya viszonya ilyenkor úgy alakul, mint egy falkában; természetesen az embernek kell a falkavezér szerepét betöltenie.A közép-ázsiai juhászkutyának számos előnyős tulajdonsága van. Tiszteletreméltó külsővel rendelkező, erős kutya. Hatalmas és fenséges. ő nem feláll – felemelkedik, nem fut – száguld, és nem harap – leterít. Egy kifejlett kutya egy felnőtt férfit könnyedén elbír a hátán; persze hamar tudtunkra adja, ő nem hátasló. Kitartó és fáradhatatlan, akármeddig követi a biciklit vagy lovat. Nagyon erős az idegrendszere, nem ég ki a hosszú munkától, folyamatos megerőltetéstől.

Nagyon nyugodt kutya, nem ugrabugrál a lábunk alatt, nem szaladgál ugatva fel-alá, nem lehet zavarba hozni. Nagyon igénytelen, lakásban és kertben egyaránt jól érzi magát. Igen értelmes kutya, hiszen évszázadokon át önállóan kellett döntéseket hoznia munka közben. Hátrányai talán éppen ebből adódnak. Hajlamos a makacsságra, és manapság nem mindig szerencsés, ha önállóan hoz döntéseket.

Későn érő típus, testileg és szellemileg egyaránt, másfél évesen ne várjunk még tőle tökéletes munkát. Mivel a fajta farkasölő volt, nem kedvelte a más típusú kutyákat sem, így a városban egyrészt emiatt, másrészt a területőrzés miatt is fokozottan agresszív lehet más kutyákkal, mert a sétáltatás során az ismert területet sajátjaként kezelheti. Az ilyen agresszív magatartást időben észre kell venni és megváltoztatni. A kölyökkel kicsi korától kezdve lehet és kell foglalkozni, hiszen mindent megtanul, de túlságosan is okos ahhoz, hogy azt is megtanulja, hogyan bújjon ki a tiltások alól.

Sohasem fogunk unatkozni nevelés közben! Ne feledkezzünk meg a friss benyomások és információk szükségességéről, ezek a „vitaminok” a kutya értelmi fejlődése számára.

Kifejezetten akadályt ugrani nincs értelme megtanítani, mert alapvetően idegen számára ez a viselkedésforma, de ha rájön az ízére, könnyedén átugrik egy kétméteres kerítést is, amire ugye semmi szükség, Amint megvannak a kölyök szükséges oltásai, a közép-ázsiainál fokozottan érvényes, hogy minél többet legyen kutyakölykök társaságában. Ha túl agresszív lenne kortársaival, vigyük kiegyensúlyozott felnőtt kutyák közé, akik hamar rendre utasítják. Ne féljünk, nem fogják bántani a kölyköt, csak tudtára adják, mit nem szabad

2010. máj. 10. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Akiteki ***** válasza:
29%
Azzal, hogy egyáltalán felmerült a kérdés Benned, már válaszoltál is rá: szabadulj meg tőle.
2010. máj. 10. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat. Felveszem a kapcsolatot pár tenyésztővel és meglátjuk, mit mondanak ők. Bár tudom, ők nagyon elfogultak lehetnek és biztosan azért foglalkoznak ezzel a kutyával, mert nagyon szeretik.
2010. máj. 11. 20:48
 8/8 anonim válasza:
Nekünk is most lett egy kicsi 8hetes KAJ kutyink. Én azt mondom olvass utána és próbáld meg leszűrni hogy képes vagy e keményen nevelni. Nekem már a 3.napon a kezem után kapott és egy jó nagy taslival és egy nyakonragadassal viszonoztam a dolgot kicsit ellenkezett de behódolt. Most 10hetes múlt nem vagyok sem a.kuzya sem a kutya veres híve de amikor kb 100x rá szólok hogy fúj és nem szabad és ó továbbra is ragja a lábam amit teszek hozzá 1 hete műtöttek akkor nekem is elgurul a gyógyszerem...es hat megint kapott egy taslit amikor oda hívtam már behódolva nyüszített. Nos azóta ha rászólok abba hadja.De azt is hozzá tennem hogy frankon besértődött és nem jött a közelembe. Nekem is rossz de ha 10hetesen nem tudom ezeket a dolgokat rendezni vele mi lesz akkor ha lesz 70kg?Csak úgy tartsd még ha elég erősnek és szigorúnak érzed magad ahhoz hogy oda csapj ha kell.En úgy olvastam toleráns a gyerekekkel de ez egyedenként változhat...ha félted a gyerekeket és a másik kutyát és nem vagy elég "tökös "falkavezér azt ő is érezni fogja és akkor már tényleg veszelyes lesz rátok nézve. Akárhogy is döntesz jól gondold át és remélem rendeződik a helyzet. Mivel régi a kérdés gondolom azóta eldőlt a dolog...kíváncsi lennék végül mi lett a sorsa...de biztos jól döntöttél 😉
2017. okt. 6. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!