Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogy lehet hogy a tenyésztőktő...

Hogy lehet hogy a tenyésztőktől származó border colliek ilyenek?

Figyelt kérdés

Meg kell hogy mondjam az őszintét, nagyon kevés tenyésztőnél láttam eddig olyan minőségi border collie kölyköket, akiknek nem ez a "medve" szerű szőrzetük és testalkatuk van (tisztelet a kivételnek). Nekem egy kifejezetten "egyedi" elképzelésem van a fajtáról, ugyanis jobban tetszenek az agility testalkatú félhosszú szőrű kutyák, de ilyeneket sosem látok szinte "hivatalos" tenyésztőnél, ők mindig ilyen show kutyákat tenyésztenek csak. Biztos hogy vannak kivételek, de nagyon jól rejtőzködnek. Ezzel ellentétben a "szaporítós" kutyák között kinézetre sokszor összehasonlíthatatlanul szebb kutyákat látok, főleg amelyekkel rendesen dolgoznak is. (Ne értsetek félre most nem arra irányul a kérdésem hogy mert a szaporítós kutyák jobbak vagy rosszabbak, de "szaporító" és szaporító között is különbség van.)


A kérdésem az lenne hogy miért a fajtának ezt a "nagyon szőrös" zömök testalkatú változatát tenyészik? Hogy őszinte legyek nem igazán tetszenek ezek a showra kicsicsázott spiccszőr szerűen álló puffasztott szőrű zömökebb jószágok, jóval szebbnek találom a fényes testre lapuló a megfelelő helyeken hosszú szőrű egyedeket.



2017. márc. 27. 18:37
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
100%
Tenyésztik a show vonalú, hosszú szőrű bordereket is, meg tenyésztik a munkavonalas, rövid szőrű verziót is. Nem rejtőzködnek, csak az agilitysek között kell körbenézni :) Ha rákeresel, hogy munkavonalú border collie, vagy working border collie, ki fog dobni egy csomó kennelt rövid meg félhosszú szőrű kutyákkal.
2017. márc. 28. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
61%

Akár csak a német juhásznál, a bordernél is már szinte külön fajta a munka és a küllem vonal. Más küllem, más ösztönműködés, más idegrendszer, más habitus. A kiállításon a kicsi, nagyon szőrös bc-ket szeretik a bírók, a küllemtenyésztésben pedig egyszerűbb, ha a kutya nem túl ösztönerős, mozgékony és munkamániás. Így van az, hogy már rengeteg küllem border nem labdázik, nem kajás és nem tud terelni sem. Sajnos egyre ritkább a kivétel, az "univerzális" kutya.

A munkában persze nem számít a küllem, csak a funkció, így lehetnek olyan magas, hosszú lábú, olykor nagyon rövid szőrű kutyák, amik már nem is hasonlítanak a fajtára. Főleg az agilitys vonalakra jellemző ez.

2017. márc. 28. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
95%

"Így van az, hogy már rengeteg küllem border nem labdázik, nem kajás és nem tud terelni sem."


Azért ezt így kijelenteni elég meredek, mert szerintem nagyon nem így van. Itthoni viszonylatban, tenyésztőknél legalábbis tuti.

2017. márc. 28. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
79%
Sajnos saját tapasztalatból mondom, hogy nagyon sok bc-t ismerek, látok, amikben nincs ösztön, nem terelnek és nem is apportosak, vagy csak nagyon kis mértékben. De ha megnézed a küllem kenneleket, látod, hogy hány kutyával dolgoznak ott bármilyen sportban, munkában is és hánynak van munka eredménye. Elszomorító, hogy milyen kevésnek. És ez erősen kihat a kölykök minőségére.
2017. márc. 28. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:
100%

Én is tapasztalatból mondom :))

Ha a szülők nem is versenyszinten, de azért jól végzik a dolgukat agilityben és terelésben is. A kiskutyák dettó, sőt, a dog dancing sem áll távol tőlük. Úgyhogy azért lehet találni belőlük is.

2017. márc. 28. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:
40%
Kérlek, nem erről volt szó. Hanem, hogy a kiállításokon gyakran látható bc-k 90%-val nem csinálnak semmit! Csak arra vannak, hogy szépek legyenek és szépen álljanak. Járok terelni, látom a kutyákat, meglepően sok bc van, amelyik nem mutatja a fajtára jellemző ösztönöket, tulajdonságokat.
2017. márc. 28. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:
81%

A border colliesok kedvenc, kimeríthetetlen vitatémája a munka border vs. show border- én nem szeretem azt sem, mikor a show borderesek ekézik a munkabordereket (úgy néz ki mint egy keverék és társai) és fordítva sem (nem jó semmire, szőrpuffancs, stb.). Véleményem szerint mindkettőnek van létjogosultsága, egy bizonyos szintig, mindkét oldalnak megvannak a maga problémái, a maga szélsőségei, a maga 'titkai'.

Viszont szerintem rosszul látod, hogy Mo-n csak show kutyákat tenyésztenek, egyre több a munkavonallal foglalkozó (vagy magát annak vélő :D ) kennel- az már más kérdés, hogy milyen minőségű kutyákat tenyésztenek, meg mennyire átgondolt párosításokat hoznak létre. (Megjegyzem, show kutyásoknál sem jobb az arány...) Vannak ilyenek is, csak onnan általában nem szokott kölyök jutni a gyakorikérdéseken művelődő érdeklődőknek.

2017. márc. 29. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!