Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Kutyatartás előtt állok....

Kutyatartás előtt állok. Tanácsokat kérnék "szakértőktől". Válaszolnátok?

Figyelt kérdés

Próbálok rövid, de még is lényegretörő lenni.

Alapvetően kutyás család vagyunk, de tudásban eléggé hátul kullogunk. 2-3 éve pusztult el a szeretett házi kedvencünk, aki szinten mindenben kielégítette az igényeinket, megfelelt a feltételeinknek. Egy éve hoztunk egy új, keverék kutyát, aki körülbelül 8-9 éves volt. Sajnos teljesen tönkretette a kutyákhoz való kapcsolatomat, és ebben - úgy gondolom - én is hibás vagyok. A vége az lett, hogy visszavihettük oda, ahonnét hoztuk. Most a család meg van őrülve egy újabb kutyáért, aki fajtájában az utolsó előtti társunkkal egyezne meg. Én tartok tőle, hogy vele is előbb-utóbb gond lesz, viszont egy vásárolt kölyöknél nem lehet úgy tenni, hogy visszaadod, vagy menhely, stb... Főleg azért érzem ezt nagy felelősségnek, mert a kutya az enyém lenne, lényegében nekem is kéne vele foglalkozni. (séták, játék, nevelés.) Persze én is szeretném, mert nagyon jó lenne újra egy igazi kutya, egy társ.

Tehát, ami számunkra feltétel a kutyát illetően:

- Ne kaparja szét az udvart. (Saját hely biztosítva lenne, ott áshat persze, de ne minden 2. bokor alatt legyen egy bányameddő, és ne minden 3. virágot feküdje ki.)

- Ne menjen ki a kapun. (Automata kapunk van, a szüleim munkájából adódóan sokat nyitjuk-csukjuk, nem szeretnék minden egyes alkalommal a másik utcába rohanni érte.)

- Ne bántsa a tyúkokat és a macskát

- Ne jöjjön fel a teraszra

- Csak kinti kutya lenne (Szigetelt, új kutyaház biztosított)

(remélem nem hagytam ki semmit.)


Ezeket mind tudta teljesíteni az előző kutyánk (nem a keverék), a fajtája pedig berni-pásztor lenne.


Ivartalanítani szeretnék, de amúgy szukában gondolkodunk. 1. Én úgy gondolom, hogy jobb lenne egy kölyökkel kezdeni, mint sem egy érett 2-3 éves kutyával, akinek már megvannak a maga szabályai. Viszont kölyök kutyát nem tudom, mikor érdemes ilyen feltételekkel elhozni, hogy már az első éjszakát is egyedül tudja tölteni.

2. Tanítani, mint írtam én fogom. Van "101 kutyatrükk" c. könyvem, abból már tanítottam meg dolgokat a korábbi kutyáinknak, viszont arra nincs ötletem, hogy az udvarban maradást, hogyan tanítsam meg. (Pl. akkor is maradjon bent, ha tárva-nyitva a kapu hosszabb időre is.)

3. A kaparós dolog tanítható, vagy tőle függ?

4. 2 másik telkünk is van, ha ott dolog van, természetesen vinném magammal. Mindkettő nagy udvar, ezernyi új inger érné ott, de természetesen mozgatni is kell. Az előző kutyánk egyáltalán nem igényelte, mert nagyon lusta típus volt, hiszen már idős is volt. De gondolom ez egy 2-3 évessel már nem így lesz.

Arra gondoltam, hogy mivel alapjáraton 6-kor kelek a suli miatt, ezért inkább felkelnék 5-kor és vinném sétálni. A reggeli séta rossz ötlet? Mennyi időre, távra lenne szüksége? Délutáni séta már nem lenne 100%-os, mivel este 5-6 körül érnék haza, plusz tanulás, és egyéb feladataim is lennének.

5. A tanítást eddig jutalomfalattal csináltam, nem tudom, érdemes-e klikkerrel dolgozni? Ha igen, az miben másabb? Hogyan kell vele dolgozni?

6. Kocsizást, egy kutyával lehet-e végezni? Ha igen, könnyen megtanítható (hogyan?), és mekkora súlyt bírna el, hámmal? Hobbiból, havi néhány alkalomra szeretném, hamár a fajta egyik védjegye ez.

7. Gondoltam vele futni is, illetve úgy, hogy én biciklin, ő pedig pórázon mellettem. Ilyet még sosem csináltam. Hogyan érdemes vele próbálkozni? Ez a fajta igényli ezt a fajta mozgást? Veszélyes rá és rám nézve?


Hirtelen csak ennyi jutott eszembe. Ugrást, apportírozást is szeretnék neki tanítani, hogy ha délutáni séta nem is megvalósítható, azért ha van rá idő, a mentális fárasztás is meglegyen neki, illetve személyes vágyam is lenne, hogy így tudjunk játszani.


Szeretnék olyasvalakiktől válaszokat kapni, akik tényleg értenek a kutyákhoz, és nem csak 3-4 családi kutya tartásából szerzett tapasztalatokkal rendelkeznek, hanem valóban zsenijei a dolognak, és segítenének nekem abban, hogy a jövendőbeli négylábú társammal egy mindkét felet boldogító közös életünk lehessen. Főleg, ha valaki megtenné, privátban is folytathatná a tanácsadást, ha bármi kérdésem felmerülne.



2017. júl. 21. 17:31
 1/4 anonim ***** válasza:
50%

Az ásás az tiltható de a majd kiderül hogy fog-e a tiéd. Kapu,terasz tanítás a tyúkos szoktatás de persze ez is tanítós. Szerintem megtanulja ezt a kutya hamar.

Ivartalanítás jó ötlet. A tenyésztők 8 hetes korban adják oda a kutyákat de akár 10-12 hetes korig is elcsúszhat. Ezt a tenyésztő szabja meg. Amikor a kutyát elhozzátok akkor veletek kell laknia a házban addig amíg meg nem kap minden fontos oltást. Az hogy a kutya hogyan viselkedik azt nem lehet megmondani,majd kiderül. Bár nekem még 1 kutyám sem nyüszörgött kicsiként. Egyik kutyámat amikor meghoztuk és leraktuk a házban aztán egyből bevágta magát a spejzba aztán másnap reggelig ott aludt.

Az jó hogy fogod tanítani de ovi és suli sem ártana.

A reggeli séta nem rossz ötlet főleg nyáron. De fel tudsz majd kelni minden reggel 5-kor?

Ha eddig ment klikker nélkül akkor ezután is fog. Amúgy iskolában tanítják a klikker helyes használatát stb.

Ezt a kocsizást csak 3 éves kor környékén kezd el,mert ha korán megterheled a gerincét akkor annak a későbbiekben lehet hátulütője. Ezt óvatosan.

Rád lehet hogy veszélyes a biciklis ha még nincs szoktatva a kutya. De a futást sem szabad egyből mert ez megerőltető egy kölyöknek.

Még annyit hogy ha majd a kutya felnő akkor vagy felezd el a napi adagját tehát reggel az adag 50%-a este a másik 50-% vagy ha nem így lesz majd akkor figyelj rá hogy evés után 1-2 órát nem mozoghat aktívan. Inkább csak feküdjön. Azért van erre szükség mert ezek a fajtákat fenyegeti a gyomorcsavarodás ami halálos lehet ha a gazda nem veszi észre.

Apportírozni nem nagyon alkalmas de visszahozza a labdát vagy bármit.

2017. júl. 21. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
45%

Ha ilyen sok elvárás van a kutyától,mindenképp olyat válassz,ami az anyától frissen vált le. Egy kölyök kutyát lehet tanítani,egy felnőttet már nem! Rengeteg törődést,türelmet és komoly odafigyelést igényel! Sokat kell vele foglalkozni,gondolom ezt tudod. Főként az első hetekben,minél több időt tölts vele, tanítsd. Ha ügyes jutalmazd,ha kell büntesd. De az utóbbit mértékkel,különben nem lesz motivált a tanulásra.

Az udvar rongálása elkerülhetetlen,nem lehetsz vele 0-24ben,és akármilyen okos kutya is, kölyök! Fő tevékenysége a játék. A többi állattal fokozatosan kell össze szoktatni. Elsőként tartsd bent a kutyát,akkor vidd ki az udvarra,ha vele vagy,így könnyen össze tudod barátkoztatni őket. Bár ha berni pásztor, nem fogja támadni a többit, ő lesz a főnök,pásztorkutyaként ösztöne hogy terelje és fegyelmezze a társait. Csak ugye a macska nagyon hajlamos a szemtelenkedésre,a kutya pedig akkor védi magát.Nincs visszafogottság, ösztön lények. Később össze szoknak, a Te felugyeleted mellett.

Lényeg az hogy tanítsd,fegyelmezd. De egyébként,ha volt ilyen fajtád,nem vagy jártas ebben? Mint egy gyereket,nevelni kell. De rá érzel úgyis,minden tanácsot úgysem tudsz követni. A kutya személyisétől függ,hogy hogyan tudod alakítani a szokásait. Semmilyen szabályszerűség nem fontos,csak az egyéni tulajdonságai,és a te hozzáállássod.

2017. júl. 21. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Valakik nagyon lepontoztak titeket első és második. Sajnálom, felőlem ment volna még 100 db zöld kéz...

Nagyon nagy köszönet, hogy írtatok, már is jobban állok a témához.

Ami a sulit és ovit jelenti... igen kihagytam a leírásból, hogy se suli, se ovi nincs a környéken, szocializálni meg nem igen van alkalmas kutya, társaság. Szomszédban egy eléggé "letojt" kutya van, hihetetlen okos, de az asszony nagyon nem szereti, mert ás, és állandóan elverné. Minden más kutya meg csak van a kertben és ennyi. Esetleg még ismerek valakit, de annak egy hatalmas kanja van, (kb. mint egy argentín dog, nem tudom milyen fajta, de nem az), és ilyesmit még soha nem csináltam. Falun lakunk, így azt hiszem érthető... A kölyök a házban dolog pedig a szüleimtől függ sajna, náluk a szabály, hogy állat nincs a házban. Ámbár a macskánkat is befogadták egy pár órára télen. Itt mi is lenne a szempont? Hogy védett helyen legyen, vagy az hogy velünk?

Mert az elsőre lenne más megoldás is, viszont félek, hogy ha megszokja, nehéz lesz megértetni vele...


Most szinte minden nap reggel 5-kor kelek, mert megyek dolgozni, ezért gondoltam úgy, hogy a kutyával is megszoknám, egész évben.


Még abban, tudnátok segíteni, hogy hogyan, mennyit mozogjak vele?

Pl. ha elhozzuk 8-10 hét körül és ahogy nő persze gondolom emelni kell a sétákon. De mennyivel kezdjek, 2-3 éves korára mennyire álljak be? Mondjuk gondolom ez is tőle függ majd, hogy mennyit igényel.


És igen, a tapasztalatom a fajtával abszolút pozitív. 5 éve volt egy kölyköm is, csak ő sajnos 11 hónapos - valószínűleg mérgezésben - elpusztult. (Erre most már nem lenne esély.) Csak akkor ugye még ott volt a nagykutya, úgy gondolom, úgy másabb volt a helyzet, mint lenne most.

Az állatokkal való összeszoktástól nem tartok, mert mint írtad, a pásztorkodás megoldja.


Az első kölyökkel volt egy probléma, még pedig az, hogy harapott (jó nyilván harapadálnak, amikor még kicsik :D), de volt hogy eldurvult vele és morgott. Ha ilyesmit tapasztalnék, akkor mit kell tennem? Abbahagyom a játékot, tiltom és békén hagyom egy időre?


Illetve, nem feltétlen maholnap hoznánk el a kiskutyát. Van egy fajtamentő, tenyésztő a közelben, ahonnan hoztuk az előző kicsit, most is őt választanánk.

Szerintetek mikor lenne érdemes bevállalni? Most, még a nyár derekán, ha volna egy alom, vagy jegyeztessünk elő, és tavasszal vágjunk bele, a jó időben? (Amikor már a suli is lazább, illetve én is szívesebben térek át a hajnali kelésre, megyek el sétálni vele.)


Még ennyi jutott eszembe, de szerintem tuti lesz még kérdésem...


Mindenesetre még egyszer ezer hálám a válaszaitokért!

2017. júl. 21. 19:16
 4/4 anonim válasza:
20%

Elhozni szerintem tavasszal a legjobb ötlet,mert mire jön a hideg addigra nagyobb lesz és jobban bírja kint,ugye ilyen nagy kutya nem lehet becsukva semmiképp. De írtad h van szigetelt háza,az jó neki.

És ha kertes házban laktok,van nagy udvar akkor a mozgás igénye mindenkepp ki van elégítve. De ha szeretnéd pórázra szoktatni akkor azt már a legelején el kell kezdeni. Szerintem nem igényelné,mert nem az a fajta aki szereti ha irányítják,de ha ezzel akarod közösségbe vinni mondjuk jó ötlet. 2. voltam

2017. júl. 21. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!