Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mindig mondják, hogy "ha a...

Mindig mondják, hogy "ha a kutyának nincs törzskönyve, akkor nem is lehet fajtatiszta". Ez a terelő és pásztor kutyákra is igaz? Puli, mudi, komondor, kuvasz, stb.

Figyelt kérdés

Csak mert ha belegondolunk, akkor ezeket a kutyákat évszázadokig (illetve szerintem még ma is) agresszívabban munkára szelektáltál, igen kis létszám maradt életben egy alomból... És így tenyésztették ki tenyésztői szakértelem és törzskönyv nélkül.

Mégis kialakult egy fajta jelleg, s elfogadták Őket egy fajtának, de pl. ilyen értelemben a mudi az egyik legfiatalabb fajta a világon... De akkor a nem törzskönyvezett, de az eredeti hagyományokat örző parasztok kutyáit lehet e mondani fajtatisztának?


Kicsit nehezen megy most a fogalmazás de gondolom értitek a problémámat.

Az évszázados tradició onnantól kezdve megtört, hogy elfogadták ezeket a kutyákat és törzskönyvel adják Őket, egy tenyésztő azért nem bánik úgy ezekkel az állatokkal ahogy a parasztok, ami be kell vallanunk már az állatkinzás határait súrolja, vagy talán át is lépi (annak ellenére, hogy a megtartott kutyákat szeretik) és nem illik ebbe a századba. Mégis az azért érdekes, hogy a tenyésztők kutyáit mondhatjuk fajtatisztának és az eredetit azt nem?


2018. jún. 9. 14:49
 1/8 anonim ***** válasza:
86%

Igen, igaz.

A fajtatiszta egy jogi fogalom. Az a kutya minősül annak, amelynek a felmenőit igazolja a törzskönyv, hogy mind ugyanabba a fajtába tartoztak.

Ettől még a munkára szelektált juhászkutyák nem érnek kevesebbet, de jogi értelemben nem fajtatiszták.

2018. jún. 9. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Értem, de hát ezekből a kutyákból nem is oly rég, pl. mudiból 40-50 éve csak munkára szelektált volt.

Így ez elég paradoxon, hogy belőlük lettek jogilag fajtatiszták, ki dönti el, milyen bizotság, hogy mi legyen a követendő fajta jelleg? Laikus vagyok eléggé...

Lehetne mondani, "ennyi erővel minden kutya a farkasból lett", de szerintem az a hosszabb idő miatt teljesen más.

2018. jún. 9. 15:04
 3/8 anonim ***** válasza:
46%

Évszázadokkal ezelőtt is volt törzskönyv. Nem csak a kutyáknál, hanem a szarvasmarhától kezdve a disznókig minden olyan állatnak, amelyiket tenyésztésbe vontak. Attól mert a magyar tudatban az a kép él, hogy a "hagyomány őrző" Pityu bácsi a pipáját megszívva, a pávatollas kalapjában figyelte a nyájat, ahol dolgozott a mudi, amelyik úgy szaporodott ahogy tudott - nos, nem ez az állattenyésztés... Így vagy mudi, vagy nem, csak találgatni lehet.


Amúgy olvass utána az új kutyafajták elfogadásának. Van erre valami, hogy akkor elfogadott, hogy X generáció után is megmarad a fajtajelleg. Ha most tk nélkül 2 random kutyát összehozunk, amikről azt se tudni ki fia borja, csak kb olyan mudiszerű, lehet full mix kutyák lennének amiknek semmi közük a mudihoz. De ha tk-val visszavezethető, hogy adott kutyának már az ükszülei és annak az ükszüleik is mudik voltak, akkor nyilván csak így érhető el a fajtajelleg. Akkor valószínű nem lesz abból simaszőrű "mudi" meg ilyenek...

2018. jún. 9. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
60%

Az "eredeti" is lehet fajtatiszta. A legtöbb fajta így indult, volt egy bizonyos jellegeket mutató kutyákból álló populáció, ami alapján kialakították a standardod, és ezekkel a kutyákkal kezdődött a tenyésztés.

A törzskönyv egy olyan dokumentum, aminek segítségével évtizedekre visszamenőleg vissza lehet keresni egy kutya őseit. Minden ős az első törzskönyvezett kutyáktól kezdve nyilván van tartva. Így lehet bizonyítani, hogy a kutya fajtatiszta, hiszen a vérvonalban csak mudik vannak például.

A másik mód a fajtatisztaság igazolására a genetikai teszt. Ha jól tudom elég jól ki lehet mutatni, ha pl. a kutya anyai nagymamája más fajta, vagy keverék volt. De egy bizonyos generáció után (ha már nagyon régen volt a keveredés) fajtatisztának számítható a kutya.


Tehát a törzskönyv csak egy bizonylat, ami szerint a kutya ősei között igazoltan a bizonyos fajtához tartozó egyedek voltak csak a fajta törzskönyvezésétől számítva. Ettől még egy tk nélküli kutyára is igaz lehet ez, csak nem tudod bebizonyítani. Csak a küllem nem mérvadó, totális mixek is kinézhetnek fajtatisztának, akár olyan fajtának is, ami nincs bennük.


Sok fajtát tenyésztenek munkavonalon is szerencsére, ahol a küllem mellett ugyanolyan fontos, hogy használható legyen az eredeti célra a kutya. Egyes fajtáknál a küllem és a munka vonal szét is vált, és nem is néznek ki ugyanúgy az egyedek. De ettől még mindkét verzió fajtatiszta, és ugyanúgy törzskönyvezik a munka vonalúakat is.

2018. jún. 9. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Standardet kérvényezni bármilyen fajtára lehet, és amint él egy standard, az a kutya számít fajtatisztának, amelynek ősei megfelelnek a standard követelményeinek. Leegyszerűsítve én így értelmeztem a dolgokat, amiket olvastam.
2018. jún. 9. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
95%

Évszázadokkal ezelőtt nem volt semmiféle törzskönyv, sem kutyára sem más állatra. Az FCI-t 1911-ben, az AKC-t 1884 ben alapították. Ezen szervezetek határozták meg néha teljesen önkényesen a fajta sztenderdeket, és ehhez kapcsolódóan a törzskönyvezést.


A fajtatiszta kifejezés pedig elsősorban biológiai, innen került be a jogba. Ezért a fajtatiszta kutya törzskönyv nélkül is fajtatiszta, csak éppen ez egyértelműen nem bizonyítható, de szakember képes megállapítani. Pl mudinál máig létező b törzskönyv.


Amúgy jól látod a problémát. Az összes kutyafajta törzskönyv és "hozzáértő" tenyésztés nélkül jött létre. Igen gyakran több fajta keresztezésével. Ma is ugyanígy jönnek létre új fajták, pl a Sinka. Aminél mellesleg a fajtát kiszaporító - mert ugyebár törzskönyv nélkül még kitenyésztettnek sem szabad nevezni szerencsétlen kutyát - csúnya, állatkinzó szaporítók nem véletlenül harcolnak kézzel-lábbal a fajta FCI elfogadása ellen. Igaz, hogy így a Sinka csak egy szapis keverék, de ezt ők pont telibe sz***ák, és igazuk van. De mudit is így hozták vissza a sírból. Csak ezekről nem illik beszélni, a kutyafajták azok csak úgy lesznek, a kutyafán teremnek vagy nem tudom.

2018. jún. 10. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
96%

Ritka nagy hülyeséget írtál második, de mindjárt bocsánatot is kérek, mert nem akarlak bántani. Igen, jól írta valaki, tk csak az 1800-as évek végétől van. Ettől függetlenül kutyatenyésztés és szelektálás volt, sokkal jobb és hatákonyabb, mint most. A gróf úr agara, kopója szaporulatát felügyelték, de a felesége pincsije sem volt összeengedve akárki kutyájával. Vagy a pásztorkutyák. Senkit a világon nem érdekelt a küllem, csak a használhatóság. Ha jól dolgozott, kapott enni, sőt szaporodhatott. Ha nem, egy percig nem etette senki. Agyonütötték, felakasztották tétovázás nélkül, nem volt érzelgés, kutyamenhely, kóbor kutya, csak kőkemény világ. De a kutyák "működtek", kiváló volt a szelekció.

Amit most csinálunk a kutyákkal, az semmiképpen nem jó. Egyrészt az eszetlen, felelőtlen szaporítás, másrészt a küllemre való tenyésztés. Mindkettő tönkreteszi a fajtákat. De mit lehet tenni, nincs már igazi munkájuk a kutyáknak, csak nagyon kevés dolgozik.

2018. jún. 16. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
97%
Előző vagyok. Buta elképzelés, hogy Pista bácsi hagyta úgy szaporodni a kutyáját, ahogy jött. Miért gondolod, hogy teljesen hülye volt? A nyájból élt, a kutya fontos volt, egy híres terelő kölykéért akár borjút is adtak, nézz utána.
2018. jún. 16. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!