Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » A szaporítás csak erkölcstelen...

A szaporítás csak erkölcstelen, de nem illegális?

Figyelt kérdés
2018. júl. 2. 11:07
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
85%
Aki otthon nyomtatott törzskönyvvel vesz kutyát, az megérdemli. Annyira egyszerű utána nézni, milyen is ma az itthon elfogadott törzskönyv .
2018. júl. 2. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
72%
Rohadtul erkölcstelen, de Mo.-n saj os nem illegális. Nyugatabbra kutyánként marha nagy pénzbírságot kap az ember, itt meg semmi.
2018. júl. 2. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
70%
Nem közokirat, hanem személyes okirat. Így nem büntetnék, de a szaporító nem ad törzskönyvet :)
2018. júl. 2. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 A kérdező kommentje:

Pontosan. Bár ezt törvényileg nem nagyon lehet korlátozni, de én sem fogok saját gyereket vállalni, mert minden rokonom, 3 nagyszülő a négyből, anyukám és apukám is és az egyik nővérem is rákos. Anyukám paranoid skizofrén, és nekem is vannak kisebb pszichés problémáim.

Meg még sorolhatnám.

2018. júl. 2. 12:46
 15/20 anonim ***** válasza:
40%
Egyetértek. Ez tényleg erkölcstelen dolog, és sajnos itthon legális. De a szaporítás fogalmával nem vagytok tisztában. A szaporítás annyit jelent, hogy olyan emberhez születnek kölykök, aki nem tenyésztő. Az, hogy milyen kutyát rak össze milyennel, oltja, féreghajtózza-e őket, mikor választja el, kinek és mennyiért adja, és egyáltalán miért szaporít (pénz miatt vagy sem) az nincs meghatározva.
2018. júl. 2. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
33%

Nem mondanám se erkölcstelennek, se illegálisnak. Illegális max. akkor, ha adótcsalunk vele.

Az erkölcstelen szót meg elég esetlennek érzem ebben a témában. Ha emberi kéz által felborul valahol az ökoszisztéma, mert egyes fajok túlszaporodnak, az sem "erkölcstelen", hanem inkább felelőtlenség. Ha a szaporítás által degenerált egyedek születnek az is inkább felelőtlenség. Ha az állatok nincsenek normális körülmények között tartva, akkor az büntetendő.

2018. júl. 2. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
20%

Magyarország fejletlenségét jól mutatja az, hogy "szaporítás" címén mindent egybe mosunk ami nem törzskönyves tenyésztés. Tőlünk nyugatabbra bizonyos fajták keverékei népszerűbbek és drágábbak mint sok fajtatiszta kutya, és ugyanolyan tenyésztői munka van bennük mint a törzskönyvezett kutyákban. Vannak köztük divatkutyák is, de olyanok is amiket azért kezdtek tenyészteni, hogy kiküszöböljék a túltennyésztés, és rossz standard miatt kialakult fajtabetegségeket.

Önmagában a szaporítás se nem illegális, se nem erkölcstelen. Ha azonban a kutyákat ketrecben tartják, vagy csonkítják, a kicsiket 8 hetes koruk elött eladják. Esetleg még törzskönyvet, oltási könyvét is hamisítanak akkor már illegális, a jelenlegi magyar törvények alapján is.

És tetszik vagy sem, 10-ből 5 embernek tökéletesen megfelel egy sima keverék kiskutya. Ezért mindig is lesz szaporítás. Az állatoknak a legtöbbet az olyan állatvédők ártanak, akik ugyanabba a kalapba teszik az állatkínzó szaporítókat, az olyanokkal ahol a kutyáknak saját szobájuk van a lakásban szabad ki/be járással a kertbe. Közben a tenyésztést kritikátlanul az egekig magasztalják, miközben némelyik tenyésztőnél a kutya egész életében napi 22 órát egy kenelbe van bezárva, de vannak neki kiállítási eredményei, meg szűrése mert az a lényeg, a kenel mérete pedig megfelel az állatvédelmi törvénynek.

2018. júl. 2. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
55%

"Magyarország fejletlenségét jól mutatja az, hogy "szaporítás" címén mindent egybe mosunk ami nem törzskönyves tenyésztés."

Pedig ez az igazság. Ami nem törzskönyves tenyésztés, az szaporítás.

2018. júl. 2. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
89%

Szerintem azért erkölcstelen a szaporítás, mert ha valaki szaporít, az 98%, hogy a kutyáit nem szűri a genetikai betegségekre, stb... Akkor meg már ott van az a pár 100ezer keverék, jobb génekkel rendelkező kutya a menhelyen, akik ugyan úgy lehetnek fajta jellegűek, mint egy szaporítós kutya.

Azért, hogy védejem is egy kicsit a szaporítókat, hozzáteszem, hogy szerintem ha valakinek a kutyája szül egy almot, és a kölykökről gondoskodik a tulaj, el tudja őket helyezni jó helyen, elviszi őket orvoshoz, törődik velük, akkor még azt mondom, hogy oké.

De azt undorítónak tartom, amikor az 5 éves szukát bevágják a menhelyre, mert már csinált 10 almot, nem jön már belőle több... Azt sem értem, amikor valaki pároztatja a kutyáját, mondván, hogy legalább egyszer ő is élvezhesse magát, majd megszületnek a kölykök, és se gazdijelölt, se pénz, amivel az orvosi költségeket fedezni tudná a tulaj...

2018. júl. 2. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
83%

Tulajdonképpen az a helyzet, hogy a rengeteg szűrés fele hangyafsznyit sem ér. Ott van pl a csípődiszplázia. Régen 100%-ig meg voltak győződve róla, hogy genetikai alapú. Kizárták a tenyésztésből az A-nál rosszabbakat, mégis előjöttek C-sek, még évtizedek múltán is. mostmár elismerik, h kb 50% genetika és 50 külső környezet.

Az orvostudomány, a géntudomány folyamatos fejlődésben van. Ami most ezer százalék tuti biztos, hogy a genetikán múlik, az pár év múlva talán cáfolva lesz.

Ismertem egy kutyát. Aktívan dolgozó dobermann. Félévente 24 órás szívritmust vizsgáló szerkezet volt rajta. 4 évesen játék közben megállt a szíve, holott két hónappal azelőttig minden vizsgálat, minden-minden makkegészséges kutyának mutatta. A gazdája újraélesztette, rendbe is jött, majd két hét múltán egy sima laza séta során újra megállt a szíve. Vége volt.

Hiába a sok szűrés, egyszerűen nem tudunk mindent kivédeni, hiszen még a tudomány sem tudja teljes bizonyossággal megmondani, hogy milyen betegségnek konkrétan mi az okozója.


És én úgy látom, sok tenyésztő éppen azt felejti el, ami a feladata lenne, a tenyésztés lényege. A fajtanemesítés, ami ugye magával vonja a szelektálást is. Ha valamelyik kutya igazoltan betegnek született, vagy eltussolják( ha nem látványos) vagy elajándékozzák, s lehet rossz kezekbe kerül pl egy szaporítóéba. Aztán tovább öröklődik a hibás gén.


Elítélem a szaporítást teljes mértékben, de sok hivatalos tenyésztő háza táján is érdemes lenne szétnézni. Rossz körülmények, hamis egészségügyi igazolások, szűrések...

Sok tenyésztő is csak a pénz után megy. Nem fontos számukra az adott kutya. Inkább hamisítanak egy szűréseredményt/ lefizetnek vkit a hamisításért, s eladják a kutyát, mint "makkegészséges" ebet.


Sok kutyafajta van haldoklóban a szaporítók és a rossz tenyésztők miatt.

Igazán szörnyű faj az ember.

2018. júl. 2. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!