Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Miért viselkedik így a kutyám?...

Miért viselkedik így a kutyám? Mit b*szok el?

Figyelt kérdés
Két kutyánk van, egy 8éves kistestű hím, és egy 6 éves nagytestű nőstény. Míg kicsi volt a lány kutya elég sokat balhéztak, de most már nagyon ritkán veszekednek, szépen elvannak évek óta szerencsére. A kertünk két részre van osztva, ők hátra vannak zárva a kisebb részre, napi általában 5ször jó alaposan megfuttatom őket (labdázunk), minden szép és jó, de mikor próbáljuk többet kiengedni őket előre,hogy velünk legyenek, akkor a nagy utána (mindig!) annyira hisztis lesz, és ha visszazárjuk őket,akkor folyton idegesíti a kicsit, nem hagyja békén, az meg ugye emiatt morog folyamatosan. Nagyon durván hisztis a nagytestű kutya ha engedjük neki többet,hogy kint legyen, ezért általában pár hét után csak játéknál engedem ki, máskor nem, és akkor egy idő után szépen visszaáll minden a nyugodt kerékvágásba. Tudom,hogy valamit elcseszek/elcseszünk, és nagyon szeretném őket kiengedni sokat, tökjó lenne, de így nem merem, nem akarom hogy egymásnak ugorjanak. :/ Előbb utóbb sajnos az lesz a vége, hisz a kistestű megunja egy idő után a folytonos b*szogatást,neki támad, de sajnos azután is ő szívja meg, mert a nagytestű simán legyőzi. Valaki ért a kutyákhoz? Tudna segíteni,hogyan engedjem ki őket,hogy utána ha visszazárom mindkettőt,ne legyen ez a feszültség, agresszió,hiszti. (Ami amúgy nincs, ha "folyton" bevannak zárva.)

2018. aug. 7. 07:57
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
87%
Viszed őket sétálni??? Vagy az elkerített kertrész az életük?
2018. aug. 7. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
91%
Mindent elcseszel! Tudod, miért hisztis? Mert nincs se nevelve, se mozgatva, se szocializálva, hanem ki van csukva a kertbe. Tudod, miért "elégeli meg" egy idő után? Mert nincs se nevelve, se mozgatva, se szocializálva, konkrétan a kert az élete.
2018. aug. 7. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
91%
Vitted őket valaha is sétálni? Találkoztak valaha is más fajtársakkal? Jártak valaha a telken kívül? Foglalkoztál velük AZ ÉLETÜK SORÁN?
2018. aug. 7. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

A kutyák közül ki van a rangsorban előrébb? Ezt például etetésnél lehet látni. Ha előre engeditek őket, akkor melyikkel foglalkoztok jobban? Azzal, amelyik "rangban" feljebb áll? Nem lehet az, hogy a nagy a főnök, de szerinte a kicsivel többet foglalkoztok? Mert nekem az első tippem valami rangsorral, féltékenységgel kapcsolatos dolog volt. Egyik ismerősöm például amikor elvitte sétálni a fiatalabb kuvaszukat, de az öreget nem, akkor az öreg utána nekiesett a fiatalnak.

A másik tippem az lenne, hogy nagyon felpörögnek amikor előre vannak engedve, de a nagynak ez nem elég ahhoz, hogy testileg és szellemileg is kifáradjon. Ha utána sétálni viszed őket, akkor is megy utána a balhé? Sétánál természetesen a rangsorban feljebb álló kutyáé az elsőbbség.

2018. aug. 7. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
58%
Utolsó elég naív vagy, hogy rákérdezték a sétára. Teljesen egyértelmű, hogy szerencsétlenek a kertben élték le eddigi életüket :(
2018. aug. 7. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Az a gond,hogy számotokra minden fekete vagy fehér. Ha nem viszem őket, akkor neveletlen meg hisztis,ha meg viszem, akkor meg biztos,hogy boldog és szófogadó kutya..... Nem hisztisek, se neveletlenek. Boldog,nyugodt kutyák,akik hallgatnak parancsszavakra, és kézjelzésekre is.Tényleg ennyire nehéz lenne megérteni amit fentebb is próbáltam kifejteni? Egyébként hét éve el kellett altatnia az egy éves kutyámat a doktornak, elakartam kezdeni vinni sétálni őket, az első alkalommal mérget evett és meghalt. Az a kínkeserves,fájdalmas vonyítása,halálhörgése, rángatózása életem végéig kísérni fog , most se tudtam sírás nélkül leírni, senkinek nem kívánom ,hogy átélje ezt az állata, és embernek se, hogy ezt végignézze.

Szóval nekem a sétáltatás elég traumás dolog, nem akarom,hogy ilyen fájdalmas módon pusztuljon el megint egy kutyám. Aztán sokkal korábban még kisebb gyerekként a kutyámat mikor sétáltunk megtámadta egy hatalmas kutya, én kicsi voltam, a kutyám meg tacskó volt, de szerencsére elmenekültünk, nem lett probléma, de rengeteg a kóbor kutya. Plusz volt hogy emberek petárdázták a kutyámat mikor sétáltunk , elszaladt, de szerencsére hazatalált egyből, és nem lett baja. Meg volt,hogy kerítés mögött lévő kutyától ijedt meg , három napig nem került elő, aztán szerencsére hazatalált.Plusz egyébként én se szívesen sétálok, volt hogy megrúgdostak, máskor busz elé akartak lökni , meg valamiért megverni (felnőtt férfi, akkor voltam kb 12 éves lány). Na mindegy , a lényeg,hogy egyáltalán nem keserves az életük bent a kertben, nem is ezt írtam le, szép,csillogó szemük és bundájuk van, nagyon értelmes, szófogadó,boldog kutyák, kézjelekre, parancsszavakra is hallgatnak. Van velük foglalkozva, és nem sokallnak be a kerti élettől, nem is ezt írtam, bár olyan szépen kifejtettem ezt felülre, nem értem,hogy hogyan értettétek sokan ezt ennyire félre. Meg miért kell ennyire gonosznak és kegyetlennek lenni? 1 évesen se értettem ezt, soha nem is fogom.

2018. aug. 7. 17:58
 7/11 A kérdező kommentje:

"4"es köszönöm, te voltál az egyedüli,aki megpróbált segíteni az értelmes válaszával,nagyon sokat jelent ez nekem, ez egy szép és becsületre méltó dolog. Majd igyekszem ezt megfigyelni, átgondolni, és változtatni rajta.

Egyébként nem azért vannak kiengedve,hogy ezzel fárasszam le őket, nagy mozgásigényük van, ezzel tisztában vagyok, azt sok futással vezetjük le.

2018. aug. 7. 18:04
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Sajnos újabb "ezer sebből vérző történet".

A problémátok komplex és nem oldható meg varázsütésre. Meglehetősen drasztikus változtatásokat kéne eszközölni a kutyákkal kapcsolatban.

Miért kell őket hátra zárni? Az a gond, hogy amikor végre nagy ritkán kiengeditek magatokhoz, versengeni kényszerülnek a kegyeitekért. Tudják, hogy a jó világuk időszakos és véges. Annyira izgatott és túlfűtött üzemmódra kapcsolnak ilyenkor, hogy felspannolják magukat, és egymásnak mennek. Nem jó, hogy ünnepnapnak kell érezniük azt, hogy veletek érintkezhetnek.

A másik és egyben legnagyobb hiba, hogy nincsenek megnevelve. Maguk között rendezgetik az erőviszonyokat, rangsort, amit nektek, mint felettük állóknak kellene leszabályozni. Nem szabadna hagyni, hogy harccá fajuljon kettejük versengése. Meg kell tanulnotok a hatékony tiltást. Amikor "hiszti" és verekedés készül kitörni, le kell tudnotok állítani őket!

A megnevelt kutya fogalma nem csak annyi, hogy parancsra leül meg visszahozza a botot. Ilyesmi egy idegen ebnek is tíz perc alatt megtanítható. A jólnevelt kutya éles helyzetekben, fenntartások nélkül hallgat a gazdájára.

Ha azt mondod, tilos nekimenni a másiknak, akkor nem acsaroghat és kész, tudomásul kell vennie.

Az is kapitális hiba (bár ez csak közvetett módon okozza a fenti viselkedésproblémákat), hogy nincsenek szocializálva, nem éri őket elég inger -talán ezért is reagálják túl az eseményeket. Lehet, hogy lefárasztod őket fizikailag, sőt talán agyilag is feladatokkal, de behatás nem éri őket.

A séta nem csak azért tesz jót, mert mozognak, sokkal inkább a közös élmények miatt, amik egységgé kovácsolnak titeket. Az az ideális, ha minél több pozitív dolog éri a kutyát a gazdájával vagy a fajtársával (többek között ezért is célszerű két kutyát semleges terepen, séta alkalmával összeismerkedtetni -hogy rögtön kellemes képzettársítása alakuljon ki a másikkal).

A sétával kapcsolatos fenntartásaid pedig azt kell mondjam irreálisak. Meg kell tanítani, hogy az utcán ne egyen fel semmit a földről. Hiába baleseteztem, minden nap újra és újra autóba ülök...érthető remélem.

Azt is levettem, hogy rossz környéken laktok. Az lenne a legjobb megoldás, ha nem egyedül mennél, hanem legalább ketten vinnétek ki a kutyákat. Paprikaspray, kövek a zsebbe, lovaspálca a kezedbe is nagy magabiztosságot adhat. Erélyes fellépéssel azonban szinte minden kóbor elijeszthető, a többire ott vannak az említett eszközök.

Nem vagy már kislány, ne ragadj bele az áldozatszerepbe! Mondom ezt minden rosszindulat nélkül...naponta millióan sétáltatnak kutyát rettegés nélkül. Természetesen bárkit érhet, és ér is atrocitás vagy más probléma. Meg kell oldani, fel kell rá készülni. A séta pluszt ad, építi a kapcsolatotokat. Kár lenne régi, megszürkült félelmekre alapozva lemondanotok róla...

2018. aug. 8. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Igen, tisztában vagyok vele,hogy nekem kellene lennem a "falkavezérnek", a dominánsnak, igyekszem minden erőmmel jól csinálni, de sajnos még nem jöttem rá,hogyan csináljam, de igyekszem. Szerintem a nevelőapám a falkavezér a kutyák szemében,de ő meg pl sehogy se neveli őket,hagyja hogy morogjanak egymásra,mindig nevet ezen. Miatta is vannak elzárva, de hálistennek végre anyu az én nézeteimet kezdi látni,követni,úgyhogy engedjük kifelé őket , már a nevelőapám is kezdi megszokni a helyzetet. 1-2 hónap és költözünk ha minden jól megy, és akkor már nem lesznek elzárva. Plusz már vettem hámot a kistestű kutyámnak, mert mindig folytogatta magát a nyakörvvel régebben. Következő lépés,hogy szájkosarat vegyek nekik, azzal szerintem nem tudnának felenni semmit a földről. Szóval igen, az új helyen már én is szeretném őket vinni, belátom,hogy nagy élmény lenne nekik. Azt is belátom hogy sokmindenre nem vagyok képes, pedig nagyon igyekszem,hogy jó életük legyen, kiegyensúlyozottak legyenek, és hallgassanak rám.
2018. aug. 8. 09:29
 10/11 A kérdező kommentje:
Ja meg azért én magam már magától a sétától nem tartok így 23 éves fejjel (csak tegnap eszembejutott szegény kutyám sorsa meg minden f***ság), de már évek óta minden oké, már így felnőttként nem b***ogatnak. Úgynéz ki eddig csak azért merték mert gyerek voltam, szóval már nincs bennem félelem, mint régen. :D csak tegnap felbosszantott,hogy itt szapulnak, meg hogy milyen rossz a kutyáimnak, de segítő válasszal nyilván nem tudnak szolgálni..... Most továbbra is minden nap kifogjuk engedni őket, próbálom a konfliktust elkerülni, fegyelmezni őket, türelemmel állok hozzá,szerintem előbb utóbb sokkal nyugodtabbak lesznek, meg tényleg mostmár veszek szájkosarat nekik a napokban, nincs mese, aztán sétálunk sokat. :) :D
2018. aug. 8. 09:48
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!