Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Milyen oltási programot...

Milyen oltási programot célszerű követni, és ennek fényében mikor érdemes a kölyköket leválasztani, és gazdihoz adni?

Figyelt kérdés
Több állatorvossal konzultáltam. Mindegyik a maga igazát hajtja, és logikusan le is vezeti. De hol az igazság a kettő között? Az egyik azt mondja, hogy 7 hetes korban oltsunk először, majd 9, de persze se egy oltással, se frissel ne adjunk kölyköt gazdihoz... Na de akkor mégis hol van az, hogy a kutya szempontjából 8 hetesen ideális hogy új gazdihoz kerüljön? A másik orvos a korábbi oltás híve, Ő 5 hetesen első, majd 7 hetesen második oltás, majd egy hetes oltással gazdi, 8 hetesen. Szerinte az anyai immun 5 hetesen már nem üti ki az első vakcinát. Kedves Tenyésztők! Ti hogy csináljátok? Hogy a szabályok is megfelelő módon legyenek betartva, és a kiskutya immunrendszere, és korai szocializációja szempontjából is jól döntsetek? Az igazi tenyésztők véleménye érdekel, akik a törvény betartása mellett a kiskutya érdekeit tartják szem előtt. Előre is köszönöm a válaszokat!

2018. dec. 21. 12:02
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
32%

Itt nincsenek tenyésztők, csak mezei állattartók és felelőtlen állatkínzó szaporítók mint te.


Nem a 8. hét a legideálisabb (inkább a 10-12 hét környéke) ez csak a törvényi maximum, amikor egy kutya elválasztható


Ergo bármelyik oltási programot követheted, ha esetleg úgy ajándékozod el őket, hogy még maradt egy be nem adott oltás, akkor hívd fel a leendő gazda figyelmét erre, az ivartalanítás fontossága mellett.


És annyi hogy mielőtt tovább adod őket, mindegyikbe chipet kell rakni.


És minél hamarabb ivartalanítsd a kutyádat

2018. dec. 21. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a rendkívül pozitív, és hozzáértő választ. Regisztrált hivatalos tenyésztő vagyok, bár nem gondoltam, hogy egy ártatlan kérdés mellé csatolnom kellene az fci regisztrációs számomat, a kutyáim törzskönyvét, a szemléjük és a dna szűrések másolatát... :D A többi tenyésztő, akikkel együtt dolgozunk is mind más elvet vall, ezért gondoltam, hogy a véleményekből tájékozódom, és vonok egy átlagot. Elsősorban terápiás célra tenyésztünk kutyákat, melyeknél rendkívül fontos a korai és helyes szociálizáció. Viszont még így is szakadék tátong az oltásokat illetőleg, ezért voltam kíváncsi, hogy a kérdést olvasó tenyésztők átlagban hogy gondolkodnak a kérdésről. Remélem ilyen irányú választ is kapok majd... :D bár azt hittem, hogy a kérdésem megfogalmazásából ez egyértelmű lesz, úgy látszik tévedtem.
2018. dec. 21. 12:36
 3/13 anonim ***** válasza:
73%

A megfogalmazásmódja ellenére annyiban igaza van az elsőnek, hogy 8 hetesen nem új gazdihoz kerül a kutyus, az az elválasztásra vonatkozik, vagyis már nem szopnak, nincsenek az anyjukhoz kötve, esznek szilárd táplálékot is.

A korai szocializáció nem csak annyiban fontos a kiskutyánál, hogy emberkézhez szokjon, családi körülmények között cseperedjen (ezt amúgy te kellene, hogy biztosítsd nekik), hanem azt is jelenti, hogy megtanul más kutyákkal megfelelően viselkedni, kialakul a személyisége, dominanciája, stb. Ezt pedig az anyja és a testvérei körében tudja elsajátítani - jellemzően a korán elválasztott kiskutyák körében sokkal nagyobb eséllyel alakulnak ki viselkedési problémák. Ha terápiás kutyának szánod a kicsiket, érdemes ezt is figyelembe venni, és pontosan ezért kivárni azt a plusz néhány hetet.


Ebből a szempontból az első verzió a jobb, 7-9 hetesen az oltások, hiszen így nem kezded túl korán a programot, a 10-12. hét között pedig bátran költözhet. Ideális ez abból a szempontból is, hogy három hónapos korára a féreghajtás is befejeződik, azt is 4 hetes kora után szokás csak elkezdeni.

2018. dec. 21. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
45%

Ha tényleg tenyésztő lennél nem itt keresnéd a választ.

Még azt se tudod mikor érdemes új gazdához adni a kölyköt

2018. dec. 21. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
96%
Elvileg 6 hetes korban már lényegesen kevesebbet szopnak a kölykök, hiszen addigra már a hozzátáplálás mennyisége is majdnem a teljes adag.Így az anyai immunátadás is csökken, Szóval, oltasd csak 6-8 hetesen és mehetnek gazdához.
2018. dec. 21. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
Természetesen mi is pár napos koruktól szocializáljuk Őket, ez egyértelmű :) Carmen teszttel, gyerekkel, kutyával, és minden tekintetben. Itt elsősorban az oltás menete érdekelt, mert ezen a téren szeretnék tisztán látni. Mi jelenleg 9-10 hetesen javasoljuk a gazdihoz kerülést, de már emiatt is ért minket negatív kritika.
2018. dec. 21. 12:59
 7/13 anonim ***** válasza:

Negatív kritika mindig lesz, nem tudsz olyat csinálni, ami mindenkinek jó, ehhez szokj hozzá. :) Ne kezdd el csak azért korábban elpasszolni a kutyákat, mert valaki beszólt a 9-10 hét miatt, az bőven jó, sőt, ahogy írtuk, még később is teljesen ideális lenne.

7-8 hetesen az első oltás, 9-10 hetesen a második, ennél hamarabb nem jó a kutyának se, amelyik doki ezt mondja, az nem szakmai szempontból javasolja.

2018. dec. 21. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, kb ilyen választ szerettem volna kapni. :) ez igazol, hogy én gondolkozom helyesen.
2018. dec. 21. 13:20
 9/13 anonim ***** válasza:
Az 5 hetes első oltás elég necces, vagy üti az anyától kapott immunvédelem vagy nem. A mi állatorvosunk 6-8-10-12-14 hetes oltási sorral olt. Ezen belül elsőnek parvo, másodiknak 5-ös kombi, harmadiknak és negyediknek 7-es kombi, aztán veszettség. 10-12 hetes kora között lehet vinni a kutyát, ha külföldre megy akkor a veszettséget és az utolsó kombit meglehet cserélni, így 12 hetes kora után vihető külföldre.
2018. dec. 21. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
Az én kutyám tenyésztője 6 hetesen adatta be az elsőt, 8 hetesen a másodikat, és az oltást követő napon hozhattuk el.
2018. dec. 22. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!