Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Kutya koncentrációját mivel...

Kutya koncentrációját mivel lehetne javítani?

Figyelt kérdés

Engedelmességizünk verseny szinten, egyelőre még csak BH1-ben, de jövőre megyünk életünk első BH2-s versenyére.

A probléma az, hogy a kutya stresszhelyzetben szétesik. Dolgozik ő olyankor is, de sokkal rosszabbul, pontatlanabbul, mint egyébként. Nem koncentrál. Új hely, oké, de mikor gyakorlásnak felviszem a pályára a versenyen, akkor tökéletesen figyel, majd lejövünk és élesben elvesztettem a kutyám figyelmét.

Senki nem hiszi el, hogy így teljesít, mert mikor gyakorolunk pályán, akkor elképzelhetetlennek tűnik, hogy ez a kutya szétesne. Ott annyira összeszedett, annyira koncentrál, hogy az elképesztő. Mindnekinek ő volt a "feltörekvő csillag" , a "csapat legjobbja" erre versenyen meg ég az arcomon a bőr, annyira silány munkát mutat be. Siet előre, nem jön láb mellett, lefelé bámul, eltávolodik, pontatlanul fekszik le és még sorolhatnám.

Ettől természetesen én is ideges leszek, mert ebben a kutyában több van ennél csak úgy látszik másnak nem akarja megmutatni.

Próbáltam ingergazdag környezetben is magamra vonni a figyelmét, de egy láb mellé igazodás erejéig sem sikerült. Mondjuk ez azért van, mert teljesen ki van élezve arra, hogy csak pályán vagy pálya szerűségeken kell dolgozzon, utcán nem, szóval ezt még elnézném neki.

Viszont az, hogy stresszhelyzetben a pályán sem csinálja rendesen az már gáz.

A kutya pozitív megerősítéssel van nevelve és képezve, fő motíváló erő a kaja. Ezt is szeretnénk mérsékelni, mert amint kikerül a kaja a képből, ő sem hajlandó rendesen figyelni.

Játékkal az a baj, hogy nem nagyon motíválható. Szeret játszani, de nem figyel a játékra, ha azzal akarnám jutalmazni.

Valami tipp? Akármi jöhet. Akár munkakutyás oldal vagy valami cikk.


Egyébként van edzőnk, heti 2x van vele edzésünk. Szerinte az a baj, hogy még egy viszonylag fiatal kutya én meg sokat várok el tőle és már így is gyorsabban haladunk, mint a többi vele egykorú kutya.

Lehet tényleg velem van a baj, csak ismerem a kutyám és látom, hogy van benne még több.


2018. dec. 27. 21:55
 1/7 anonim ***** válasza:

Az a baj, hogy látatlanul nem lehet érdemi tanácsokat adni, csak általános dolgokat mondani. Egyrészt késleltetett jutalmazásokkal kellene egyre inkább dolgozni, illetve ezzel párhuzamosan motivációt is kellene növelni. Valószínűleg fontos lenne, hogy a szociális jutalmazásnak sokkal nagyobb hatása legyen, mert az az egy eszközöd van, amit a pályára is magaddal vihetsz. Emellett én pl bekondicionálom a kutyáimat, hogy a feladatok közti átmenetben, feladatok előtt már triebbeljék magukat, amit bármelyik versenyen használhatok. A figyelem fejlesztésére vezethesz be koncentrációs tréningeket, ahol megtanítod a kutyának, hogy irányított zavarásokat ki tudjon zárni, megtanuljon mellettük is rád figyelni.

Emellett van az a szint, ahol csak pozitív megerősítéssel már nem tudsz tovább lépni. Kell, hogy bevezesd szabálynak, hogy nem kapcsolhat szét. Általában az ilyen esetekben a kutya fejében pl egy menetelésnél meg van az a lehetőség, hogy elnézzen, hisz nincs következménye. Ha viszont a figyelem megtartása elvárás lesz, stresszhelyzetben sem fog lenézni, szétesni. Ezt már egy komcentrációs tréningen is behozhatod. Ha jól alapozod meg, nem fog konflintus maradni a kutyában.

Sokat segít, ha egyszer-egyszer fehér kutyaként mész versenyekre.

2018. dec. 27. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Szerintem ez a kulcsmondat: Új hely, oké, de mikor gyakorlásnak felviszem a pályára a versenyen, akkor tökéletesen figyel, majd lejövünk és élesben elvesztettem a kutyám figyelmét.


Mitől más ugyanazon a helyen, mondjuk 10-15 perc különbséggel ugyanaz a feladat? A kutyának semmitől. Neked más, te tudod hogy ez már éles, neked stresszhelyzet, és a kutya ezt átveszi. Nem írtad mennyi idős, milyen fajta, vannak későn érő típusok és egyedek is, lehet egyszerűen csak be fog nőni a feje lágya előbb utóbb, de addig is dolgozz magadon, engedd el hogy versenyszituban vagy, fogd fel gyakorlásnak azt is. Minél jobban problémának fogod fel, annál jobban generálod magadnak, hidd el.

2018. dec. 27. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Nálunk hasonló a helyzet. Nagyon vizsgadrukkos vagyok, emberrel bármikor elhitetem, hogy semmi bajom, de a kutyámmal biztos hogy nem. BH vizsga előtt brillíroztunk hajnalban a pályán, sztem életében nem dolgozott olyan szépen, mint abban a 10 percben. Aztán jött a vizsga, kifektetéssel kezdtünk, attól nem féltem, tudtam hogy nyugton fog maradni. Rendben is volt vele minden, de az alatt nekem sikerült annyira rástresszelnem az egész helyzetre, hogy amikor kezdődött a pályamunka, totál szétestem. A többiek nem látták rajtam (videóztak végig, én sem látom magamon, hogy mennyire zabszem van a hátsómban...) de a kutyám tökéletesen érezte. És azt csinálta, amivel normál esetben fel tud vidítani: hívott játszani. Ugrált mint egy bolond. Ha ez nem vizsgahelyzetben van, és nincs kedvem játszani vele, nem gond leállítani a bohóckodását, de ha BH alatt hozzáérsz a kutyához, kizárnak. Szóval én csak mentem tovább, és gondolatban k@@@aanyáztam. Egy merő katasztrófa volt, de amikor túl voltam a vörös ködön, beláttam, hogy az egész miattam volt, a kutyám egyáltalán nem tehet róla, csak engem akart kioldani. Dobermann keverékről beszélünk, a dobik pedig nagyon hajlamosak full szétesni, ha a gazdájuk szétesik.

Nem igazán találtam rá megoldást, azóta is folyamatosan járunk suliba, az IPO1 anyagát csináljuk, de soha nem lesz BH vizsgánk. És igazából arra jutottam, hogy ez nem is zavar különösebben. Bikejöringezünk is, abból versenyzünk folyamatosan, mert ott nem néz senki a pályán, szóval nekem sincs min stresszelnem...

Szóval lehet, hogy nem a kutyában kell keresni a problémát...

2018. dec. 28. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat mindenkinek, hasznosak :) !

Egyébként egy közép schnauzerről beszélünk, aki 18 hónapos jelenleg.

BH vizsgán mondjuk én simán hozzáértem a fejéhez amikor majdnem elszaladt. Szerencsére a bíró nem buktatgatni jött szóval átmentünk, de én tuti nem engedtem volna át magunkat.

Nekem azért furcsa, mert Dog-dancingelünk is és ott egyáltalán nem esik szét. Koncentrál, mert állandóan kapja a feladatokat. Gyerekek között is képes csakis rám figyelni, ott még soha nem esett szét, sőt javítja a stresszhelyzet a teljesítőképességét.

Engedelmességinél is csak a meneteléssel van bajunk. Egyébként ül, fekszik, apportozik, előreküldés is megy, de a menetelésnél olyan, mintha unná, mintha azt nem tekintené feladatnak. Amikor menetelésben megállok olyan hamar felkapja a fejét és bámul rám, hogy csodálkozom, hogy ez a kutya szétesett menetelés közben. Az a baj, hogy ő tipikusan az a kutya, hogy ha nem kap valami jó kis feladatot akkor otthagyja az egészet. És a legnagyobb probléma, hogy a menetelést nem feladatnak éli meg.

2018. dec. 28. 10:34
 5/7 anonim ***** válasza:

Ha kimondottan csak a meneteléssel van a bajotok, újra kéne alapozni ezt a feladatot. Alapállásból sok elindulást gyakorolni, sok falattal/jutalommal, először az 1. lépés után kioldani, játék után újra alapállás, 1 lépés után megint kioldás. Legközelebb 3 lépéseket megtenni. És így aprólékosan felépíteni a teljes hosszt, nagyon sok falattal. Utána ritkítani a jutalmat, és eljutni odáig, h csak a menetelés legvégén kap jutalmat, de akkor egy nagyon jót. Utána meg teljesen random kapjon vagy ne, mindig másik ponton, h azt jegyezze meg, h habár ez uncsi, de ha szépen csinálom, bármikor jöhet a falat.

Másfelől fiatal a kutyád, ez meg nem lóverseny hogy sietni kéne a dolgokkal (na jó, ha professzionális szinten akarod ezt a sportot űzni, akkor sietni kell :D )

2018. dec. 28. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
A menetelést nagyon jól fel lehet hozni, hogy szeresse, motivált legyen rá. Változatos jutalmazással, rovális tréninggel, trieb növeléssel, rengeteg megoldás van rá. Akkor van baj, ha a gazda sem szeret menetelni.
2018. dec. 28. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen :)

Most azt csináljuk, hogy egy-egy lépés után jutalom, illetve igazodások, jobbra át, balra át és hátraarcok.

Sok jutalommal. A következő versenyig van 3 hónapunk, addig valamit csak javítunk a helyzeten.

Mindenképp újra alapozzuk a menetelést, mert az az egy feladata katasztrófa, pedig ez ér a legtöbb pontot.

2018. dec. 28. 14:27

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!