Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogyan erősíthetném nagytestű...

Hogyan erősíthetném nagytestű növendékkutyám csontozatát?

Figyelt kérdés

A kutyám 11 hónapos ír szetter, jelenleg 20kg és 64cm a marja, ez alapján el lehet képzelni, hogy mennyire vékony szegénykém. Mivel szuka kutya tudom, hogy nem lesz soha olyan széles a mellkasa, mint a kanoknak, de szukához mérten is nagyon keskenyek a bordái, a csípője és a lábai is nagyon vékonykák. A tenyésztő szerint ez az az időszak, amikor meg kéne erősödnie, amikor már inkább széltében nő a kutya, mint hosszában, kb. 10-15 hónapos kora között, viszont az én kutyám egyáltalán nem szélesedik, az alomtársai közül is ő a legvékonyabb.

Egyébként nagyszámú volt az alom, 10 kölyök született, az enyém a kisebbek közé tartozott, de 8 hetes korára szépen behozta magát, szeptemberben a kecskeméti CACIB kiállításon még nagyon ígéretes minősítést is nyert, szóval amúgy nem egy elborzasztóan rossz felépítésű, beteges külsejű kutya, csak valamiért még mindig olyan kis törékeny, mint baba korában. Ezért sem hiszem, hogy elsősorban rossz genetika állna a háttérben, vagy hogy egészen piciként kicsit lassabban fejlődött a társainál, de már ez is felmerült bennem, ezért gondoltam, hogy ezt is megosztom.

Prémium minőségű, magas hústartalmú tápot eszik, gyakorláshoz csirke vagy pulykahúst használok, sokszor adok neki porcos rágcsát, fület, gégét, nyakat szárítva. Kiegészítésként kap zöldkagylóport, illetve 2 hete kezdtem el adni neki egy elég drága kálcium-magnézium-foszfor táplálékkiegészítőt, őszintén szólva ettől vártam a csodát és tudom, hogy 2 hét rövid idő, de most kicsit elbizonytalanodtam, mert semmi változást nem látok és félek, hogy teljesen felesleges volt és már kifogytam az ötletekből, kezdek egyre jobban kétségbeesni.

Szóval hatalmas segítség lenne, ha tudnátok javasolni valamilyen táplálékkiegészítőt, új étrendet vagy mozgásformát, amivel kicsit erősíthetném a csontozatát.

Illetve más szetteres gazdik tapasztalataira is kíváncsi lennék, tudom hogy a szetter főleg növendék korban nagyon filigrán, nyakigláb felépítésű kutyus, tényleg nem egy pitbull szélességű kutyát szeretnék én se, de az enyém egyelőre sokkal közelebb áll az agarakhoz, ezért érdekelne, hogy nektek mikor kezdett el látványosan szélesedni a kutyátok, szélesedett-e egyáltalán 11 hónapos kora után még, ti mennyi esélyt láttok arra, hogy még behozza magát?

Tudom, hogy ez sokaknak huszadrangú problémának tűnhet, de nekem nagyon fontos, hogy egy szép, egészséges kiállású kutyám legyen, ezért is követtem évekig a szetter tenyésztők munkáját, eredményeit, ezért választottam inkább show vonalas kennelből, olyan párosításból, amit már megismételtek és aminek az előző almából is mind eredményes kiskutyák születtek. Éppen ezért nagyon hálás lennék minden segítségért :)



2019. febr. 6. 01:46
 1/7 anonim ***** válasza:
Ortopéd spec állatorvossal érdemes felvenni a kapcsolatot. Emellett főleg ízület védőt adj neki, a csonterősítő egy alapvetően egészséges kutyánál csak árt. De érdemes még időt hagynod neki. Még nagyon kajla kamasz most, majd olyan másfél éves kora körül fog látszani a végleges alakja. És onnantól egyébként sporttal, sok úsztatással majd te is tudod befolyásolni az izomzatát, így az alkatát is.
2019. febr. 6. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Szia!

Kicsit késői válasz, de talán releváns még:) 19 hónapos ír szetterem van, igaz, ő fiú, de átérzem amit mondasz.


Ő is nagyon vékony volt 11 hónaposan, de ebben az is közrejátszott, hogy ekkor ütött be a kamaszkor, és nem igazán akart enni. Ezen a problémán szerencsére már túl vagyunk (lekopogom).

Felhízlalásban sokat segített, hogy visszatértünk a napi 2x-i etetésre. Úgy vettem észre, hogy jobban hasznosítja így, és nem terhelik meg az emelt adagok annyira. Ha nagyon muszáj szerintem akár 3x is adhatsz neki enni.


Az én kutyám így viszonylag sokat eszik most, de így is épphogy tudjuk tartani a versenysúlyát. Mivel kiállítom általában ő a legvékonyabb a mezőnyben, pedig most már viszonylag elégedett vagyok a formájával.


Nálunk családi vonás, hogy hihetetlen lassan érő. Egy szuka testvére van akit ismerek, 17 hónaposan kölyök osztályosnak néztem volna ha nem tudom ki ő. Minden kutya más, lehet, hogy neki is kell még egy kis idő. A leírásod alapján mindent megkap, jól tartod. Tehát ha egészséges akkor szerintem nincs mitől félned, hiszen fiatal még. A szetterek akár 3-4 éves korukig alakulhatnak, főleg bizonyos vonalak.


Erősítésre az úszást nagyon tudom ajánlani, kíméletesen átmozgatja és lefárasztja a kutyát.

2019. márc. 22. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Szia!

Nagyon köszönöm a megnyugtató választ, még sajnos mindig aktuális a probléma, bár már 21,4kg-nál tartunk, de ez még közel sincs a tökéleteshez szerintem, ránézésre is csak leheletnyivel látom jobbnak az alakját, de egyelőre minden dekának tudok örülni :D

A finnyásság jelenleg nálunk is komoly problémát okoz, amiért nagyrészt én vagyok a hibás, mert nem bírtam nézni, ahogy a kis törékeny "anyaszemefénye" napokig nem eszik, ezért most ott tartunk, hogy csak a marhahússal kevert tápot hajlandó megenni, már a csirkemellre és a pulykára is húzza az orrát, meg amúgy is utánaolvastam, hogy a szárnyasoknál sokkal jobb a marha, szóval most ez a menü.

Ti egyébként mivel etetitek? Nagyon hálás lennék egy jó táp javaslatért is, nálunk az elején a tápválasztás is nehézséget okozott, nemcsak a finnyásság miatt, hanem mert, amit a tenyésztőnél evett N&D táp, meg az utána próbált több száraztáp is alig szívódott fel, szinte több volt a végtermék, mint amit megevett, kb. féléves korában találtam rá egy hidegen sajtolt tápra, azóta állagra és mennyiségre is jobb a helyzet kaki ügyben, de azért ebben sem vagyok 100%-ig biztos, szóval minden tanácsnak nagyon örülök táp kérdésben is :) A barfon is gondolkozom egyébként, de egyrészt elég kényes a gyomra, másrészt félek, hogy elrontom, harmadrészt meg több tápról átállt kutyánál hallottam, hogy az elején kilókat fogytak tőle, ezért egyelőre nem merem megkockáztatni, meg hát a tenyésztőnk sincs túlzottan oda érte, ő abszolút a farmina N&D-re vagy minőségben hasonló tápra esküszik.

Ő is naponta kétszer eszik, én a gyomorcsavarodástól féltettem, ezért maradtam kettőnél, de akkor lehet megpróbálkozom a háromszori etetéssel, remélem az is segíteni fogja a tápanyagok felszívódását.

Illetve kúraszerűen kapott béres cseppet, immunovetet, hátha az is csinál neki egy kis étvágyat, de ez teljesen eredménytelen volt, most a sörélesztővel próbálkozom pár napja, de a kisasszony ugyanúgy finnyog sajnos.

Másrészről még az merült fel, hogy lehet kicsit túl van mozgatva, naponta 6-8km-t sétálunk, ő közben rohangászik, birkózik, szóval lehet, hogy ezért nem tud megfelelő izomzat, csontozat épülni, mert elégeti ezt az energiát (ezt egyébként a tenyésztővel okoskodtuk ki ketten, állatorvos véleményét még nem kérdeztem róla), viszont ha meg visszafogom és kevesebbet sétálunk akkor pár nap után elkezd látványosan unatkozni. Ti mennyit sétáltok úgy átlagosan egy nap?

Végső megoldásként még az ivartalanításra gondoltam, sok más kutyás (bár egyik sem szetter gazdi) mondta, hogy utána megszűntek az evési problémák és a soványság, sőt, inkább arra kellett figyelni, hogy ne hízzanak el. Szóval ha ez megoldja a problémánkat, akkor én nem bánom, ha nem megyünk több kiállításra, a pároztatása amúgy is csak egy távoli lehetőség volt a sok közül, ha esetleg úgy alakul, de egyelőre nem is alakul úgy, meg én teljesen amatőr is vagyok hozzá, a kiállítások világa sem szippantott úgy magába, meg ha esetleg mégis lenne tőle alom az a tenyésztőjénél lenne és nem nagyon lelkesít a gondolat, hogy 3 hónapig máshol legyen az én kiskutyám. Szóval ő már valószínűleg amúgy is "csak" hobbi kutya lesz, akkor meg talán jobb is az ivartalanítás mindentől függetlenül is.

Még egyszer nagyon köszönöm a válaszod, és ne haragudj, hogy további kérdésekkel bombázlak, de nagyon jó érzés összeakadni itt egy másik hasonló cipőben járt szetter gazdival és tényleg rettenetesen hálás vagyok, amiért megosztottad velem a tapasztalataid :)

2019. márc. 24. 02:19
 4/7 anonim ***** válasza:

Nagyon szívesen válaszolok, teljesen aterzem a problémát. Mi 4 hónapos kora óta barfoztunk, amit nagyon szeretett is, viszont napi 1 kiló volt az adagja. És még így is napi szinten kaptam a megjegyzéseket hogy éhezik a kutya olyan vékony volt.

11 hónapos kora körül kezdett el finnyázni, az utolsó barf kajákat is már csak immel ammal ette. Kiállítások előtt még tomtem rizzsel meg zsíros kacsával is, de nem igen látszott meg rajta. Most kezd végre kicsit erősödni, lassan 20 hónapos. Az is lehet szerintem, hogy egyrészt a sok mozgás, meg az intenzív fejlődés is elvesz ennyi energiát, hogy pluszban hízni már nem tud. Egyébként ez nem is feltétlen olyan nagy baj talán, hiszen ennyi idősen jobb is, ha kicsit vékonyabb az ízületek miatt. Az más tészta hogy kiállításon nem ez az etalon 😅

Valtaskor kipróbáltam több tápot is. Carnilove (utalta), Platinum, és most a Brit Care-nel állapodtunk meg. Próbáltam több ízt, illetve van egy spotkutyaknak való tapjuk, gondoltam ha abból kap nagyobb adagot majd osszekapja magát 😁 annyira nem jött be a tervem, de ezt már egész jól ette. Úgy sikerült megoldani a nem evés gondot végül, hogy real nature wilderness konzervet keverék hozzá a taphoz. Nem sokat, egy 800grammos konzerv kB 1 hétig tart. Tehát már pár hónapja ezt kapja napi 2x,es végre életük a 28 kilót a 65-66 centijéhez (igaz ő kan). Néha még beiktat egy egy koplalónapot, de most osszessegeben elégedett vagyok vele. Nagyon remélem, hogy így is marad, mert egy kínszenvedés volt amit leművelt régebben 🙄😄

Kis rizst esetleg te is adhatsz neki, a szénhidrát jó a célra még. A jó minőségű tápok általában gabonamentesek, egy pointeres ismerősöm gabonatartalmu Royal Canint ad a kutyának, nekem azt mondta remekül fel tudja hozni őket. Tehát akár ez is megerhet egy próbát.

Szurkolok, hogy sikerüljön tullepni ezen. Úgy gondolom, hogy azért még érdemes adni neki egy kis időt, ez a kor nagyon kritikus náluk evés szempontjából, hallottam másoktól is már.

Amúgy ő nem a Crawford T alomból van? 😊

(bocsánat ha kicsit össze vissza írtam, telefonról pötyögök 😀)

2019. márc. 25. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Hát ilyenről se hallottam még, hogy egy kutyának nem tetszik a barf :D Én naivan azt gondoltam, hogy ha valami, akkor a nyers husi az, amit élete végéig szívesen ennének. Mi is sokáig a platinummal etettünk, az volt az első olyan táp, amit végre jóízűen evett, viszont azt nem nagyon bírta a gyomra, volt egy komolyabb hasmenéses időszaka, szóval kénytelen voltunk váltani. Azóta azonban semmilyen sima száraztápot nem hajlandó megenni, a világból ki lehetne vele kergetni, úgy menekül előle, mint mikor gyógyszert próbálok beadni neki, és tudom, hogy azért mert borzalmasan el van kényeztetve, de valahol meg is értem, a platinum illatra, állagra is sokkal finomabbnak tűnik, mint ezek a fűrészporszerű száraztápok. Most a naturavetal hidegen sajtolt, nyulas tápját eszi, mivel ennek nincs úgy nedvességtartalma, mint a platinumnak, ezért ez is nehezebben csúszik, de a marhahusival kiegészítve az esetek nagyobb részében hajlandó megenni. Ezzel csak annyi a problémám, hogy megint több a végtermék, mint én azt ideálisnak gondolnám, de azért nem olyan vészes, mint mikor sima száraztápot evett és akkora kupacok maradtak utána, mintha lovat tartanék :D Konzervvel is próbálkoztam, szintén a real narure-el, de az enyém valamiért a konzervet is utálja, de ezen már meg sem lepődök, mert tényleg iszonyatosan finnyás, a májat, májkrémet se eszi meg, pedig reménykedtem benne, hogy a gyógyszerbeadást megkönnyítjük egy kis májkrémmel. Hát nála nem :D. Nagyon köszönöm a tippet, lehet megpróbálom rizzsel kiegészíteni az adagját, mert ebben a tápban gabonaként csak köles van és abból se sok, viszont ugye magasabb gabonatartalmú tápot nem nagyon tudok neki adni, egyrészt a finnyásság, másrészt meg a sok kaki miatt sem.

És de, Crawford Land, T alom :D És most már nagyon kíváncsi vagyok, hogy a tiéd honnan van, én sajnos annyira nem vagyok profi a szetteres dolgokban, hogy egy születési dátum alapján kitaláljam, szóval minden elismerésem a tiéd, és nagyon érdekel a ti történetetek is, ha esetleg megosztanád :)

Én nagyon kalandos úton akadtam rá, mert régebben mikor néztem a szüleit, annyira nem voltam elájulva tőlük, az apuka, Privilege (Chance) szerintem is gyönyörűségesen szép, viszont az anyuka, Mon Cherie a magam laikus módján annyira nem fogott meg, szép-szép, mert ír szetter és az ír szetter amúgy is szép, de semmi különleges és mivel én lányt akartam, úgy voltam vele, hogy fontosabb, hogy az anyakutya legyen gyönyörű. Szóval már az Irishtown kennellel beszélgettem, mikor megláttam Chance és Cherie egyik kölykét, She's the one (Zayát) és rájöttem, hogy nekem EZ a kutya KELL :D és akkor ott eldőlt, hogy én ebből a párosításból hozok kiskutyát és hatalmas szerencsém volt, mert akkor már pont vemhes volt az anyuka, mikor felkerestem a tenyésztőt, de még pont lehetett jelentkezni, így kicsit hamarabb is érkezett hozzám, mint eredetileg terveztem, de nagyon boldog voltam, hogy már az egész nyarat együtt tölthetjük. Aztán a választásnál persze én az egyik legkisebb, piszeorrú csöppségbe szerettem bele menthetetlenül, hiába mondta a tenyésztő, hogy egy másik kölyök lehet alkalmasabb lenne, ha szeretném kiállításra vinni, de végül bizonyos szinten nekem lett igazam, mert 8 hetes korában már magasságra, súlyra is behozta a többi lányt. És egyébként egy pillanatra se bántam meg, mert annak ellenére, hogy alkatra elég törékeny és azon még én is látom, hogy van hova fejlődni, a gyönyörűségesen nemes fejformájával, sötétvörös bundájával nekem még mindig ő a legszebb kis ír szetter lányka :D, bár kétséget kizáróan elfogult vagyok ebben a kérdésben, de hát melyik szetter gazdi nem az? :D

Meg még kicsit reménykedem abban is, hogy ugyanúgy, ahogy baba korában, most is neki csak több időre van szüksége, hogy utolérje a többieket, szóval, hogy csak kicsit későn érő típus, csak szeretném ehhez megadni neki a lehető legjobb, legtöbb segítséget a legtökéletesebb táplálással, mozgással, ezért is érdekel ennyire, hogy ki mivel, hogyan, mennyit etet :D

Egyébként úszni szerencsére nagyon szeret, a fél nyarat egy szuper kutyás strandon töltöttük, viszont ebben is elég kényes a drága, a mostani tavaszi időjárás is hideg még neki ahhoz, hogy rendesen ússzon, most még inkább csak bokáig pancsol a vízben, ha nagyon vizes lesz a szőre vacogva bújik a lábaim közé :D Szóval az úszás nálunk nyári sport marad :D

2019. márc. 25. 13:02
 6/7 anonim ***** válasza:

A barffal igazából neki sem volt baja, egy két dolog kivételével (pl. hal) mindig szívesen ette :)

Főként a nehéz beszerzés miatt váltottam vele végül, (féltem, hogy nem tud mindent megkapni, pedig nagyon igyekeztem :D de ilyen extra húsokat ritkán tudtam szerezni neki.) Na meg azért egy 20 kiló körüli kutyát megterhel napi 1 kiló kaja, és a gyomorcsavarodástól is nagyon féltem - bár attól most is :/

Mikor eldöntöttem, hogy akkor legyen inkább egy jó minőségű táp, hátha nem lesz végre csont és bőr, az utolsó néhány adaggal volt kevésbé lelkes, de azért megette. Tehát szerintem pont a legrosszabbkor váltottam, mert akkor ütött be a kamaszkor :D

És ugye a barfos kutyának hirtelen táp... hát, nem mindig rajonganak érte először.


A finnyásság, azaz nem is tudom, inkább makacsság, ami nagyon jellemző erre a fajtára sajnos nem könnyű dolog. Én néha már a sírás határán voltam, mikor nézett rám, hogy éhes, de nem fogadta el a kaját napok óta.

Mindig osztottam az észt, hogy "kaja mellett nem hal éhen kutya, nem kaphat mást stb.", de mikor a fiatal/kölyök kutya már 3. napja nem evett, és csak fogyott akkor eléggé el voltam keseredve.

Ilyen idősen elvileg koplalónapot sem ajánlanak annyira, és ő képes lett volna egy hétig nem enni.

Nagyon fura volt, mert előtte csak porszívó típusú kutyáink voltak.


De mielőtt depitengerbe fulladnánk, végül sikerült megtalálni a módot ami bevált, és bízok benne, hogy nektek is sikerülni fog. Bár a leírásod alapján nem kispályás a csajszi :D

Marhahúst hogy adod a kajájához? Mert ha nyersen, én úgy tudom, egy étkezésen belül nem szerencsés keverni a táppal, mivel sokkal több gyomorsav kell az emésztéséhez, és nem tesz jót ha egyszerre kapja. Hivatalosan váltogatva (pl. reggel barf este táp) sem szerencsés, de hallottam már olyanról akinek bevált. Nehéz ügy, de engem nagyon érdekel a téma amúgy :)


Zárójelben jegyzem meg, hogy hallottam olyat, hogy bizonyos tenyésztők, kiállítók között bevett szokás, hogy konkrétan megtömik a kutyát, ha nem eszik, vagy legalábbis nem annyit eszik amivel tarthatná a kondiját. Bevallom, addig én is eljutottam, hogy a szájába raktam a kaját (persze nem nyelte le :'D) de lenyomni a torkán nem tudnám, már csak a technikai dolgok miatt sem, félnék, hogy megfullad.


Na és akkor a másik téma :)

A korából meg az ismételt alomból jöttem rá, hogy innen lehet a kutyus. Egy kan tesó gazdijával jóban vagyunk, illetve képeken láttam még néhányukat. Az előző alomból nyilván Zayát ismerem (fotóról) és Sweetheart (Mazsit) instáról :D

Ezek alapján én úgy látom, hogy ők elég magas, szikár kutyák mind, nem az a nehézsúlyú vaskosabb típus, főleg ha szukáról van szó.

A kutyid bátyja például 10-11 hónaposan másfél, 2 centit rávert az enyémre, aki fél évvel idősebb nála. De fejlettségben sem panaszkodhat, bár ebben mi kicsit lassabbak vagyunk, az én kutyám - bár elég közeli rokon - eléggé más típus. Na meg elvileg a barf is közrejátszhatott abba, hogy nem lett egy szteroidos óriás azonnal, és lassabban alakult.

Szóval szerintem akár egy almon belül is lehetnek eltérések.

Az én kutyám Chance féltestvére, tehát neki Ryan az apja. Anyai vonalon Garden Star"s ősei vannak, Szlovákiából került hozzám.

Ha gondolod privátban küldök elérhetőséget, szívesen megismerkednék veletek :))

2019. márc. 25. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Ó, ha Szlovákiából van a kutyus, akkor mi már szerintem beszéltünk is tavaly tavasszal, amikor még tenyésztőket kerestem :D Ha jól tippelek, akkor Neked köszönhetően ismertem meg Zayát is, a privát beszélgetés után néztem utána jobban a Crawford kennelnek :D De ha jól, ha rosszul tippeltem én is nagyon szívesen megismerkednék veletek, sajnos nálunk olyan ritka az ír szetter, mint a fehér holló, ezért teljesen rá tudok pörögni ha néha napján találkozunk eggyel, szóval nagyon örülnék egy igazi szetteres sétának, privátban beszéljük meg a részleteket :)

A kutyusom bátyja egyébként, akire gondolsz szerintem Leroy (treasure island) lesz, ő az alom igazi üdvöskéje, ők szinte az összes létező kiállításon ott vannak, ahogy én látom elég eredményesek is, bár abban biztos vagyok, hogy nekem nem lenne energiám ilyen komoly szinten ezzel foglalkozni, sokkal jobban vonz a különböző kutyás sportok világa, erre persze már utólag jöttem rá, de szerencsére ezt az én kutyám is jobban élvezi, szóval úgy érzem ebben is nagyon egymásra találtunk a kis hercegnővel :D


És akkor az etetésről, hátha valaki olvassa még ezt a kérdést két bolondos szetter gazdin kívül, bár nem sok esélyt látok rá, de ha mégis kis tanulság jelleggel itt hagyom ezt is :D

Szóval a marhát jól átfőzve adom neki, jobb napokon lábszárat, rosszabb napokon csak a barfos marhanyesedéket, de azt is minimum 2-3 óráig főzöm, és akkor egy kis levet is rakok hozzá, nyersen csak a csirkemellet próbáltuk, akkor táp nélkül és sajnos csúnya hasmenés lett a vége. A depitengert meg teljesen átérzem, nekem is volt olyan, amikor szinte sírva kellett könyörögnöm a kutyámnak, hogy egyen pár falatot, ugyanazzal az indokkal mint nálatok, mikor még a 20kg-t is csak alulról súroljuk, egyszerűen fájt látnom, hogy éhezteti magát a teli tál mellett és sajnos az én szívem mindig előbb tört meg, mint az ő makacskodása. De nagyon biztató azt hallani, hogy még van esély rá, hogy kinövi :D És itt is nagyon köszönöm a rengeteg segítséget :)

2019. márc. 26. 02:39

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!