Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Ivartalanítás befolyásolja az...

Ivartalanítás befolyásolja az állat méretét?

Figyelt kérdés
Volt régen egy hatalmas fiú házimacskánk,aki hatalmas volt a többihez képest. Édesanyám abban hitt,hogy azért volt olyan szép nagy mert serdülőkorában már ivartalanították. Tudom hogy az ivartalanítás okozhat elhizast stb de arra lennék kiváncsi,hogy befolyásolhatja valamiféle hormonális dolog az állat méretét és hogy az herélés után mekkorára nőhet. Gondolok itt kutyákra is. Van ennek barmilyen valóság alapja?

2019. febr. 10. 23:51
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
16%
Hogy mekkorára nő az genetika, az ivartalanítás után legfeljebb meghízik ,de az sem törvényszerű.
2019. febr. 11. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
50%

Én ezt pont fordítva hallottam, hogy fiatalon ivartalanítva lett a kandúr, és nem nőtt meg olyan nagyra, kisebb maradt.

Szerintem ez logikusabb, mert a kandúrok általában nagyobbak mint a nőstények, ami a tesztoszteron hormon miatt van, mint nálunk embereknél. Szóval ha ivartalanítják akkor meg éppen hogy nem termelődnek ezek a hormonok tovább.

Szerintem genetikailag kódolt volt annál a cicánál a nagy termet, vagy pedig az is lehet, hogy a hormonok már kifejtették benne a hatásukat fiatalon, és utána lett csak ivartalanítva.

2019. febr. 11. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 A kérdező kommentje:
Köszönöm 👍
2019. febr. 11. 00:46
 4/18 anonim ***** válasza:
86%

Ivarérettség előtti ivartalanításnál a csöves csontok később záródnak (vagyis tovább nőnek). ezt a jelenséget nevezik eunuch-magasnövésnek.

A lovaknál is megfigyelhető, hogy az ivarérés előtt herélt mének általában magasabbak. Kutyáknál is így van.

Az elhízás pedig etetés és mozgatás kérdése. Igaz, hogy az ivartalanított állatok lehetnek hajlamosabbak az elhízásra, de amit a gazda nem töm beléjük, attól nem fogak hízni :)

2019. febr. 11. 07:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
82%

A 4-es válaszolónak van igaza. Ezt személyesen is megerősíthetem. Az alomból csak az én kutyám ivartalan. 5 hónaposan volt a műtét. A kiskorukban teljesen egyforma kiskutyák közül az enyém lett a legnagyobb. Nem duplája a többinek, de pár centivel magasabb. Így kilóg a standardból, de ez nem zavar különösebben és neki sincs hátránya belőle.

A macskámnál viszont nem tapasztaltam ilyen túlnövést. Ő teljesen normális méretű macska lett, pedig ő is korán lett ivartalanítva.

2019. febr. 11. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
80%
Az agyalapi mirigy növekedési hormon elválasztását a nemi hormonok befolyásolják.
2019. febr. 11. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
12%
Annyiban szerintem befolyásolhatja, hogy ha pl egy macska vemhes lesz, nem nő tovább, mert s bevitt energia jelentős része a kiscicákhoz megy. Szóval ha kinti macska és fiatalon történik ez, akkor akár 8-9 hónapos korában megállhat a növésben. Míg ha megóvja ettől a gazdája, akkor kb 1 éves koráig nő.
2019. febr. 11. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
21%
Ha az ivarérés és "pubertáskor" (kb. Ugyan az mint az embereknél) ivartalanítják nem megy át azon a növési fázison,nem termeli azokat a hormonokat és a kandúr/kan kisebb marad.
2019. febr. 11. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
70%

Akik azt írják,hogy kisebb marad,azok tényleg komolyan gondolják,és nem tanultak biológiát???


A nemi hormonok befolyásolják a csöves csontok epifíziseinek (porcos növekedési helyeinek) lezárultát. Ha bekövetkezik a nemi érés,bezáródnak a csontvègek,leáll a növekedés. Igen,az embernèl is. De csak a hosszú csöves csontokban. Ha ivarérés előtt ivartalanítanak egy állatot, (vagy embert,pl eunuchok) hirtelen megszűnik a nemi hormon termelés, és nem záródik le a növekedés. Vagyis nő még pár plusz centit az állat.

2019. febr. 12. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
39%
Csak mondom, hogy 1-3 plusz cm-ről beszélünk itt, aminek olyan húdenagy jelentőséget tulajdoníttok. Ha megkérdezed bármilyen állatorvost, akkor kiröhög, mert lényegtelen az egész, a lényeg, hogy ivartalanítva legyen, amit bármikor megcsinál neked az orvos.
2019. febr. 15. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!